ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

VİDEO ARA


Contributor

Google Translate

BU KANALI DESTEKLE

ISBN: 978-605-88104-0-2 - Videolar - Mehmet Sökmen Tv - Doğa ve Gezi Video Çekimlerim
Tur firmalarına konuklarına sunulmak üzere tanıtım ve tur gezi videoları. Özel günler (Nişan, Düğün, Sünnet, Doğum Günü Partileri)
Açık Hava Toplantı, kutlamalar, Etkinlikler: Sanatsal, Çevre, Doğa ve benzeri her tür prodüksiyonları FULL HD olarak yapmaktayım.
İstem halinde, her tür sosyal ve yöreye ait 4k ve full hd çekimler yapmaktayım... İletişim  0532 5258493 Tıklayın E - Posta
 
4K - HD (1920X1080) KAMERA İLE NİŞAN, DÜĞÜN VE SÜNNET ÇEKİMLERİ
Düğün, nişan, sünnet törenleriniz ile mutlu günlerinizin ve anılarınızın 4K - HD (High Definition) 1920x1080 Yüksek Çözünürlük kamera ile çekimlerini yapmaktayım. Artık eski tip bulanık ve anlaşılmayan görüntüler ile hayatınızda bir defa olacak anılarınızı bozmayın. Anılarınız HD görüntülerle net ve berrak olsun, en ince ayrıntılar, saçlar bile tel tel sayılsın. Örnek HD Filmleri izleyiniz. Düğün HD Filmi  Buradan elde edilecek gelirler doğa çekimleri ve ilgili malzeme ve BELGESEL TİP PROFESYONEL ÇEKİM KAMERASI alımı finansmanında kullanılacaktır. E - Posta

Somakseğri Kanyonu 5. Etap Temmuz 2014 Yılı Geçişimiz Kemer/Antalya

Açıklama : ISBN 978-605-88104-0-2
Somakseğri Kanyonu 5. Etap Temmuz 2014 Yılı Geçişimiz Kemer/Antalya
Bu filmimizde, muhteşem güzellikteki doğa harikası ve büyük bir biyolojik çeşitliliğe sahip Somakseğri kanyonuna, Sabah saat 10 da beş kişi olarak giriş yapmaya başladık.
Kanyon girişinden önce, bebek çınarların kanyon sahasının genişlemiş yüzeyine yayıldığı çınar tarlasından, ağustos böcekleri ve orman kuşlarının nağmeli ötüşleri eşliğinde,
1 km lik taşlık ve kayalık alanda yürüdükten sonra, kanyon giriş ağzına ulaştık.
Tahtalı Dağı ve Kuzca yaylasından gelen soğuk suların beslediği Somakseğri Kanyonunun 5. Etap sahası, önce geniş alana yayıldıktan sonra, birden bire daralarak; derin, sarp ve dik ana kanyon özelliğine dönüşür.
Kanyon girişine geldiğimizde, çam ve çınar ağaçları arasında gizlenmiş, başka bir çarşaktan gelen cam göbeği yeşilinde, buz gibi soğuk suların küçük bir şelale oluşturarak, iki aşamalı geniş bir doğal havuz karşıladı bizi.
Bu güzelim doğal havuz yaklaşık 2 metre derinliğinde olup, o kadar temiz ve berraktır ki, suyu doğrudan içilebilir durumdadır. Cam göbeği renkli doğal gölet suyunda kayalara yapışarak farklı eko sistem yaşamı ile yansıma yapan yosun sistemleri görülmeye değer.
Büyük çalılıklar, çamlar ve dikenimsi ağaçlar ile çınar ağaçlarının yaprakları arasında sızan güneş ışınlarının suya yansıması sonucu suyun dip kısmının görüntüsü olağan üstü muhteşemdir. Tortul kaya sistemlerinin başkalaşımı ile oluşan doğal göl, turkuaz yeşili suyu yansımaları, birer yıldız gibidir.
İlk yüzme molamızı burada vererek, yaklaşık 45 dakika yüzme ve eğlence keyfi yaşadık.
Katılımcılarımız kendilerini, yüzme keyfine o kadar kaptırmışlardı ki, istemeyerekte olsa yolumuza devam etmek zorundayız. Yolumuz üzerinde, daha yüzecekleri ve keyif alabilecekleri çok daha güzel başka saklı doğa köşeleri olduğunu, kendilerine söyleyince, büyük bir motivasyonla, zorlu kanyon koşullarına tam uyum içinde Derinkuyu şelale sahasına doğru, sular içinde yürümeye devam ettik.
Katılımcılarımıza, hayatlarında hiç göremeyecekleri muhteşem doğal oluşumlarını göstermeye devam ederek, sürekli sürprizler yaşatmaya devam ettik. 150 m. yüksekliğinde kaya duvarların arasında doğal yar ve oluşumlar geçiş tünelleri oluşturmuş, bu tüneller merdiven biçiminde takip edildiğinde tırmanışla kanyon dışına çıkabilecek gizli yolları kapsayarak ve hiç güneş görmeyen sahada çok değişik biyolojik çeşitlilikte eğrelti otları, dikenimsi maki bitkiler gölge çiçekleri ile bambaşka güzellik sunuyor. Katılımcılarımız kaya mağaralarda çok sayıda fotoğraf çekme keyfi yaşadılar.
Kanyon derinliklerine tam girmek üzere iken, doğa ana, işaret fişeği olan şimşeklerini çakarak gök gürültüsü eşliğinde bizi uyardı. Bize gösterdiği yüksek korunaklı mağarasına gitmemizi istedi. 45 dakika süre ile şiddetli yağmur yağdıracağım dedi. Derhal, şimşekler ve gök gürlemeleri eşliğinde yağmur yağmaya başladı. Sel riskine karşı kendimizi ve katılımcılarımızı derhal güvenli alana kaydırarak devasa boyuttaki kaya mağaranın içinde öğlen çay ve yemek molası vererek zamanımızı değerlendirdik.
Her zamanki gibi arkadaşım Hüseyin Kula, bizleri ünlü Tüskülü Hüseyni Çayı ile ödüllendirmeye karar verdi. Doğa ana, Hüseyin arkadaşıma önceden orada hazır bulundurduğu kuru odunlarından ikram ederek çay hazırlayabileceğini söyledi. Ayrıca Doğa ana, odunların yanması sonucu oluşacak dumandan etkilenmememiz için 20 m yüksekliğinde doğal barbekü bacası yaratmış tüm dumanları bu doğal bacasından tahliye ederek katılımcılarımıza zevkli bir çay molası yaşattı.
Tüskülü Hüseyni Çayı hazırlıkları devam ederken katılımcılarımız hemen aşağıya inerek şelalenin altına kendilerini attılar. Şelalenin tatlı ve ılık suları ile doğal masaj keyfi yaşayan katılımcılarımız, yüzme ve eğlenme keyfi yaşamaya devam ettiler. Devasa boyutlardaki kayalıklarda cüce gibi görünmek ap ayrı bir duygudur. İnsanoğlu, bu büyük doğa objeleri karşısında cüce gibi kalsa da zekası ile doğa dahil her şeyi kontrol edebiliyor.
Kuru ortamda çaylarımız kaynarken, yağmur olanca hızı ile yağmaya devam ediyordu. Doğa ana, yağmur yağdırdığı sırada, bulutlu havada ışığın şiddetini değiştirerek, çınar ağaçlarının yapraklarını buz renginde aydınlattı ve bu haliyle görüntü çekmemi istedi. Çınar yapraklarının buz rengi aydınlığını görüntülemek, her zaman mümkün olamaz, işte biz bu anı yakalama ve kayda alma şansına sahip olduk.
Artık Tüskülü Hüseyni Çayı içime hazır hale gelmiş, karnımız epey acıkmıştı, yağmur altında ıslanmadan, yemek ve çay keyfini 15 metre aşağıda yem yeşil renkte akan suları seyrederek, bir arada yaptık. Çaylarımız tavşan kanı kırmızılığında, buram buram, doğal odun ateşinde kaynamış ve aromatik duman kokusuna sahiptir.
Yağmur kesildikten sonra, suyun rengi ve akışındaki olası değişimleri gözlem ve değerlendirmemiz sonucu, sel tehlikesinin olmadığı kanısına vararak, kanyon geçişimizi sürdürmeye devam ettik.
Katılımcılarımız bu doğal şelale sahasında yüzme ve eğlenme keyfini yaşıyorlar. Ne kadar mutlu oldukları yüzlerinden okunuyor ve gözleri ışıl ışıl gülüyordu.!
Kanyon içinde yolumuza devam ediyoruz, Derinkuyu şelale sahasına yaklaşıyoruz. Suların içinde yürümeye devam ederken, tam bir ekip ruhu içinde geçilmesi zor alanlarda yardımlaşarak sorunların üstesinden geliyoruz.
Derin kuyu sahasından önce, doğal oluşum ile kaya altı tünellerden geçerken, doğal havuzlarda yüzme keyfi devam ediyor. Katılımcılarımız, arada bir kafalarını yukarıya kaldırarak muhteşem yükseklikteki sarp kaya duvarların oluşturduğu kanyon dip derinliğinde gökyüzünü, çam ve çınarların kaya duvarlarda hayat bulduğunu seyrederek yüzmeye devam ettiler.
Derinkuyu mağara şelalesine geldiğimizde ilk bakışta aşağıya inmenin imkansız olduğu görülmektedir. Katılımcılarımız burada doğanın muhteşem sanatının gücünü görsel olarak seyretti, bol oksijenini ciğerlerine çekti ve enfes fotoğraf karelerini kayda geçirdiler.
Derinkuyu şelale kıyısından kameramızı yukarıya doğru yönlendirdiğimizde 200 metre yüksekliğinde ve alt tarafı geride yapılanmış, üst ucu ve burnu karşı taraftakı kaya duvar ile çok yakınlaşmış, güneş ışığının aşağıya girişine çok az fırsat tanımıştır.
Burada bir müddet doğanın tadını aldıktan sonra doğanın gizlediği dar bir tünelden bir kaç basamak halinde çevreden dolanarak Derinkuyu şelalesine iniyoruz. Temmuz ayında sular iyice azalmış, Derinkuyu Şelalesinin üst tarafında aşağıya doğru uzanan kaya tam bir kurukafa görünümüne bürünmüş muhteşem bir doğa oluşumu ile gözlerimize neffis bir görüntü sunuyor.
Derinkuyu Şelalesi tabandan mavi yeşil tonlarının tümünü barındıran doğal göl ve yüzme havuzu uzun bir karanlık tünel ile mağara kanyon ağzına başka bir açıdan giriş yapıyor. Buradaki sular güneşin ışık konumuna göre çok farklı renk tonları kazanıyor, kayaların oluşumu su ile birleşerek olağan üstü güzellikte yakamoz görüntülerle insanı büyülüyor ve hayal alemine götürüyor. Katılımcı arkadaşlarla ben de bu tünelden farklı yönlerde yüzmenin keyfini yaşadım.
Derinkuyu şelale sularının çıkışı derhal karanlık mağara kanyonuna doğru yoluna devam ederek, kanyonun içinde 350 metre yol aldıktan sonra gün ışığında kesme boğazına doğru yoluna devam eder.
Mağara kanyon içindeki geçimizde doğanın çok farklı sürprizleri karşılıyor bizi. Mağara kanyonda oluşan devasa büyüklükte başka mağaralar karanlıkları yırtmaya devam ediyor. Mağara kanyondan geçerken tatlı serin esen rüzgar yelpazesi ciğerlerimize bol oksijen pompalıyor.
Kış mevsimi hariç her mevsimde mağara kanyonu güvenli geçiş sunar. Ancak yine de hava durumunu öğrenmeden asla ve asla buradan geçiş yapılmamalıdır. Ani ve kuvvetli bir sel oluşumu, yaşam için son derece tehlikelidir.
Mağara kanyondan çıkıyoruz, bir müddet daha aşağılara yelken açıyoruz, Kanyon kayalık duvarında hayat bulan çam ve çınar ağaçları, sandal ve dikenimsi ağaçların renk tonları kanyon tabanında nazlı nazlı akan sulara turkuaz mavi ağırlıklı cam göbeği yeşili ile hükmetmiş, katılımcı hanımlarımıza doya doya yüzme keyfi yaşatmak için doğal havuzlar yaratmıştır. Bu sahada, doğa ana, iki saat önce başlattığı şiddetli yağmuru bizim için sonlandırarak, güneş amcaya emir verdi, doğal havuzlara parlak ışıklarını yansıtmasını ve berrak yeşil renkleri açığa çıkararak gözlerimize doyumsuz güzellikler yansıtmasını sağladı. İşte, hanım katılımcıların doyumsuz yüzme ve eğlence keyfi doğa sevgisinin bir sonucudur.
Ama, zaman hızla daralıyor. Bir kaç doğal yüzme havuzunda daha yüzme keyfi yaşadıktan sonra, artık geri dönme zamanıdır diyerek katılımcılara, rüyanın bitmekte olduğunun haberini veriyoruz. Katılımcı arkadaşlarımız da zamanın öneminin farkında olarak risklere karşı kurallara tam uyum içinde geri dönüşte de yüzme ve eğlenme keyfinin tadını çıkara çıkara geçiş etkinliğimizi sonlandırıyoruz.
Bu sahadaki görüntüler tarafımızdan beşinci kez, Temmuz 2014 yılında çekilmiş olup, tek ve özeldir.
Somakseğri kanyonunda zorlu doğa koşulları mevcuttur. 5 etap sahası, son derece gizemli ve muhteşem doğa sistemleri ile insanı büyülüyor. Şelalelerin yanı sıra Sandal ağaçları, çınar ağaçları, kekik, nane, biberiye, dul avrat otları, dağ nergisleri ve daha nice endemik bitkilerin yayılma alanıdır. kısmi sedirler, sarı çam, fıstık çamı, eğrelti otları, yabanıl kukui seyrek te olsa ayrı bir faunal sistem vardır.
Sürüngenlerden yılanlar, kertenkele türleri, çok sayıda büyük kelebekler türleri, sincap ve domuz bu sahanın önemli sakinleridir. Yaz mevsiminde dağ nergisleri bulunmamaktadır.
---------------------------------------------
Çekim Tarihi: 20.07.2014
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 20.07.2014
Video Prodüksiyon Yapım Ve Yönetmeni: Mehmet Sökmen
Çekim, Yapım ve Yayın Mehmet SÖKMEN - 0532 5258493
www.mehmetsokmeninyeri.com
Anahtar Kelimeler : Somakseğri Kanyonu 5. Etap Temmuz 2014 Yılı Geçişimiz Kemer/Antalya  
Kategori : Akdeniz Bölgesi
İzlenme : 824
Tarih : 23 Temmuz 2014
Ekleyen : Mehmet SÖKMEN
Link Ver :
Sitene Ekle :

 
 
 
 

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |