ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

VİDEO ARA


Contributor

Google Translate

BU KANALI DESTEKLE

ISBN: 978-605-88104-0-2 - Videolar - Mehmet Sökmen Tv - Doğa ve Gezi Video Çekimlerim
Tur firmalarına konuklarına sunulmak üzere tanıtım ve tur gezi videoları. Özel günler (Nişan, Düğün, Sünnet, Doğum Günü Partileri)
Açık Hava Toplantı, kutlamalar, Etkinlikler: Sanatsal, Çevre, Doğa ve benzeri her tür prodüksiyonları FULL HD olarak yapmaktayım.
İstem halinde, her tür sosyal ve yöreye ait 4k ve full hd çekimler yapmaktayım... İletişim  0532 5258493 Tıklayın E - Posta
 
4K - HD (1920X1080) KAMERA İLE NİŞAN, DÜĞÜN VE SÜNNET ÇEKİMLERİ
Düğün, nişan, sünnet törenleriniz ile mutlu günlerinizin ve anılarınızın 4K - HD (High Definition) 1920x1080 Yüksek Çözünürlük kamera ile çekimlerini yapmaktayım. Artık eski tip bulanık ve anlaşılmayan görüntüler ile hayatınızda bir defa olacak anılarınızı bozmayın. Anılarınız HD görüntülerle net ve berrak olsun, en ince ayrıntılar, saçlar bile tel tel sayılsın. Örnek HD Filmleri izleyiniz. Düğün HD Filmi  Buradan elde edilecek gelirler doğa çekimleri ve ilgili malzeme ve BELGESEL TİP PROFESYONEL ÇEKİM KAMERASI alımı finansmanında kullanılacaktır. E - Posta

Uçansu Kanyonu Geçişimiz - Doğa Sahası Akdoğan Köyü - Isparta

Açıklama : ISBN 978-605-88104-0-2
Uçansu Kanyonu Geçişimiz - Doğa Sahası - Isparta
Rota Dağcılık İle Doğa Keşif Gezginleri Ortak Keşif ve Etkinlik Çalışmasıdır.
Ktılımcılar: Rota Dağcılık İle Doğa Keşif Gezginleri
Korkmaz Önkibar, Mehmet Sökmen Hüseyin Kula
Uçansu Kanyonu Geçişimiz - Doğa Sahası - Isparta
Jeolojik olarak Kretase yaşlı kalın kireçtaşlarında oluşan kırıklar boyunca gelişen karstlaşma (erime) Uçansu Kanyonunun oluşmasına neden olmuştur. Sürekli olarak akan Aksu Çayı, kanyon içinde irili ufaklı bir çok cepler (kazanlar) oluşturmuştur. Kanyonun yan duvarlarında oluşan karstik boşluklarda (inlerde) bir çok hayvanın barınak alanı olmuştur. Uçansu kanyonu doğal güzellikleri nedeniyle yörenin eşsiz bir köşesidir.
Uçansu Kanyonu, sahip olduğu topografik yapısı, çok dikkat çekicidir. Bu kanyonu besleyen akarsu kaynağı, Ispartaya bağlı Aksu İlçesinin yaklaşık 8 km kuzeyinde yer alan Anamas Dağlarının güney yamacından doğar ve bölgede küçük bir dere niteliğindedir. Bu küçük dere Sorgun Yaylasına ulaştığında Anamas Dağlarının haşin topoğrafyasından kurtulmanın rehaveti ve rahatlığı ile salınarak, menderesler çizer. 4 km lik Sorgun Yaylasını geçtikten sonra güneye yönelir ve Aksu kaynağının sularını da kendisine katarak, Zindan Boğazına girer. Bu alanda derinliği yüzeyden 200-300 m ye ulaşan, içerisinde doğal ve suni alabalıkların oynaştığı ve ulaşmak istediği yere bir an önce varma telaşı içinde delice coşan, şelaleler oluşturan bir çaydır. Derenin buradaki adına Aksu Çayı denilmektedir. Zindan Boğazı güneyde Aksu ve Yılanlı Ovasına açılır. Burada kanyonun suları ovanın şah ve kılcal damarlarını oluşturur, ovadaki bin bir türlü yeşilliğe can veren hayat suyuna dönüşür.
Aksu Çayı, Aksu ve Yılanlı Ovalarını suladıktan sonra kendisine yeniden bir çeki düzen vererek, üzerindeki çam ormanı yeşiliyle uyumluluk gösteren yeşil kayalar (serpantinit) içinde bir vadi oluşturur. Aksu Çayı, Ayvalıpınar Kasabasından sonra güney-doğuya yönelir ve Ayvalı Çayı adını alarak, Belence Boğazına girer. Belence Boğazının içinde birkaç yan dere ile Başak Derenin de suyunu alan Ayvalı Çayı, biraz daha güçlenerek güneye Kasımlara doğru yönelir. Kasımlar'ın doğusunda Kartoz Çayıyla birleşir ve buradan sonra adı artık Köprüçay Irmağıdır. Kartoz Çayının da desteğini alan Ayvalı Çayı, kalın kireçtaşlarını delmeye hazır bir potansiyel oluşturur. Bu nehir Kasımların güneyinden başlayarak Değirmenözü Köyüne kadar (12 km) sadece kireçtaşları içinde devam eder. Bu kesimde kendisinden 200-300 m. yüksekliğe ulaşan dar bir kanyon oluşturur. Kanyon boyunca kanyonun iki tarafındaki yüksek kayalar yer yer birbirlerine yaklaşmakta ve yöre halkı tarafından kayalara Öpüşen Kaya ismi verilmektedir.
Nehir, Değirmenözü Köyünün güneybatısında bir menderes yaparak, tekrar güneye yönelmekte ve ikinci kanyona girmektedir. Bu kanyonun uzunluğu 1,5 km.dir. Bu kısa kanyondan sonra nehir kıvrımlar çizerek, adacıklar oluşturur, Çaltepe güneyine kadar; yaklaşık 15-20 km, yöre halkının Uyuyan Su dedikleri durgun su şeklinde akar. Çaltepe güneyinden tekrar karbonatlı kayaçlar içerisine giren su Oluk Köprüye kadar dar ve derin bir kanyon daha oluşturur. Bu kanyonun haritadaki uzunluğu 15 km.den daha fazladır. Çevre köylülerinin anlattığına göre bu kesimde 60 m.ye varan şelaleler (uçan su) ve zaman zaman nehirin kayalar altında kaybolduğu alanlar (yiten su) olduğu belirtilmektedir. Bu bölümlerden sonra Köprüçay adı ile Antalya Serik yakınlarında Akdenize dökülmektedir.
----------------------------------------­--------------------------
Bu görüntülerin işlenmemiş halini satınalmak isteyenler tarafıma
başvurarak temin edebilirler. Buradan elde edilecek gelirle ulaşım
gideri ve çekim malzemeleri temininde kullanılacaktır.
-----------------------------------
Ulaşım: Korkmaz Önkibar - Rehber Hüseyin Kula - Kamera: Mehmet Sökmen
Prkur Keşif: Rota Dağcılık İle Doğa Keşif Gezginleri
Çekim Tarihi: 21.06.2014
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 21.06.2014
Video Prodüksiyon Yapım Ve Yönetmeni: Mehmet Sökmen
Çekim, Yapım ve Yayın Mehmet SÖKMEN - 0532 5258493
www.mehmetsokmeninyeri.com
Anahtar Kelimeler : Uçansu Kanyonu Geçişimiz - Doğa Sahası Akdoğan Köyü - Isparta  
Kategori : Akdeniz Bölgesi
İzlenme : 771
Tarih : 25 Haziran 2014
Ekleyen : Mehmet SÖKMEN
Link Ver :
Sitene Ekle :

 
 
 
 

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |