ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

VİDEO ARA


Contributor

Google Translate

BU KANALI DESTEKLE

ISBN: 978-605-88104-0-2 - Videolar - Mehmet Sökmen Tv - Doğa ve Gezi Video Çekimlerim
Tur firmalarına konuklarına sunulmak üzere tanıtım ve tur gezi videoları. Özel günler (Nişan, Düğün, Sünnet, Doğum Günü Partileri)
Açık Hava Toplantı, kutlamalar, Etkinlikler: Sanatsal, Çevre, Doğa ve benzeri her tür prodüksiyonları FULL HD olarak yapmaktayım.
İstem halinde, her tür sosyal ve yöreye ait 4k ve full hd çekimler yapmaktayım... İletişim  0532 5258493 Tıklayın E - Posta
 
4K - HD (1920X1080) KAMERA İLE NİŞAN, DÜĞÜN VE SÜNNET ÇEKİMLERİ
Düğün, nişan, sünnet törenleriniz ile mutlu günlerinizin ve anılarınızın 4K - HD (High Definition) 1920x1080 Yüksek Çözünürlük kamera ile çekimlerini yapmaktayım. Artık eski tip bulanık ve anlaşılmayan görüntüler ile hayatınızda bir defa olacak anılarınızı bozmayın. Anılarınız HD görüntülerle net ve berrak olsun, en ince ayrıntılar, saçlar bile tel tel sayılsın. Örnek HD Filmleri izleyiniz. Düğün HD Filmi  Buradan elde edilecek gelirler doğa çekimleri ve ilgili malzeme ve BELGESEL TİP PROFESYONEL ÇEKİM KAMERASI alımı finansmanında kullanılacaktır. E - Posta

Gökbük Kanyonu Dar Boğaz Sahası Geçişimiz - Gökbük Kanyonu Doğa Sistemleri - Finike - Antalya

Açıklama : ISBN 978-605-88104-0-2
Gökbük Kanyonu Dar Boğaz Sahası Geçişimiz - Gökbük Kanyonu Doğa Sistemleri - Finike - Antalya
Ben Mehmet Sökmen ve arkadaşım Hüseyin Kula ile 2. kez Antalya'dan sabah saat 05 te yola çıktık, 140 km lik yolculuktan sonra Gökbük Köyüne ulaştık. Sabah kahvaltısını Nar Restaurant sahibi Ahmet Bozkaya'nın evinde yaptık. Saat 8 de kanyon ağzına kadar olan 1 km lik yürüyüşten sonra suya girerek geçişe başladık. İlkbahar mevsimindeki kuvvetli su debisini, olağan üstü güzellikteki doğa sistemleri, endemik eko sistemler, floral ve faunal yapıları kayda alıp gelecek nesillere aktaralım dedik.
Elektrik üretim alanında hiç bir ekonomik değeri olmayan Gökbük Kanyonu suyu HES rantı uğruna borulara alınarak hapsedilmek isteniyor. Oysa kapalı sisteme alınması halinde kanyon doğası tümden yok olacak, ekolojik ekosistem dengeleri geri dönülemez derecede zarar görecektir. Bu nedenle tüm insanlık duyarlı olmalı, doğa düşmanlarına gereken dersi vermeli ve bu saklı doğa köşesinin HES e kurban gitmesini önlemelidirler.
Gökbük Kanyonu Gökbük Köyü içersinden geçen Akçay deresi üzerinde bulunur, oluşumu milyonlarca yıl sürmüş olan kanyon 300 mt. derinliğe ve yaklaşık 4 km. uzunluğa sahip olup, suların kayaları aşındırması ile meydana, gelmiştir içersinde yer yer küçük göletlerin bulunduğu, çevresinde birçok ekolojik bitki ve nesli tükenmekte olan yabanı hayatını barındıran kanyon, keşfedilmemiş güzellikleri ile doğanın bizlere bir armağanıdır. Bu armağanı nasıl ödünç aldıysak gelecek nesillere de aldığımız gibi devretmemiz gerekmektedir.
Gökbük Kanyonu, Köy merkezinden başlayarak akarsu yatağını ve vadi tabanını 4 km. takip ettikten sonra Kapıçayı mahallesinde sonlanmaktadır.
Gökbük Kanyonu, henüz tam olarak tanıtılmamış olmakla birlikte,eşsiz güzelliği, tüm yürüyüşün su içi veya kenarından gerçekleşmesi, yürüyüş zorluk derecesinin uygunluğu, bakir ve bozulmamış yapısı, içerdiği ekolojik ve jeolojik değerler, endemik tür ve yaban hayatı ile korunması gereken ender bir doğa sahasıdır.
Kanyon içersinde doğal yollarla kolonileşmiş olan keçi sürüleri, nadiren rastlanan yaban keçileri ve karakulaklar diğer adı ile (vaşaklara) rastlanmaktadır.
Sağlıklı her insan Gökbük kanyonu yürüyüşüne katılabilir, Kanyon yürüyüşü boyunca yüzme veya tırmanma zorunluluğu doğuran bir engel görülmese de bazen yan geçiş gerekebilir. Kanyon yürüyüşünün en uygun olduğu dönem Mayıs-Ekim ayları dahil su sıcaklığının uygun olduğu aylardır.
Kanyon geçişine katılacaklar, yürüyüşe uygun spor ayakkabı ve çorap giymeleri, asgari 1 litre pet su almaları, kamera veya fotoğraf makinesi için ıslanmaya karşı tedbir almalarını öneriyoruz.
Gökbük Kanyonunun Jeolojik Yapısı farklılık gösterir; Bölgede paleozoike ait en eski kayaçlar, yakın sıra dağlarında yaygın olarak görülürler.
Kristal şişt, fillat, mermer ve kalkerlerle temsil edilen bu kayaçlar, şiddetli tektonik olayların etkisinde kalmışlar ve kırılarak kıvrılmışlardır. Bu olayların en önemlisi, paleozoik alanlarının, kuzeydoğu yönünde, mezozoik ve tersiyer alanları üzerine itilmesidir.
Gökbük Kanyonu, Antalya ve bu saha dahil olmak üzere en çok yer kaplayan mezozoik formasyonlardır. Genellikle kalker, marn, fiş ve serpantin araziden oluşmuş bu devir alanları, Antalya Ovası'nın batısı ile kuzeyinde geniş alanlara yayılmıştır. Antalya'nın dağlık bölgelerini oluşturan bu formasyonlar tersiyer alanları ile birlikte karst yeryüzü şekillerini oluşturmuşlardır.
Gökbük Kanyonu ve Antalya Ovası'nın zeminini meydana getiren tersiyer alanları ise, ayrıca dağlık bölgelerde mezozoik formasyonları ile karışık halde bulunmaktadır. Genellikle kalker, konglomera ve kum taşlarından oluşmuştur.
Antalya Ovası'nın büyük bir bölümü kuaterner dönemine ait konglomera, alüvyon ve travertenlerle örtülüdür. Bu formasyonların en önemlisi, Gökbük Kanyonu ve Aksu Çayı'nın batısında geniş bir alan kaplayan travertenlerdir. Büyük ve çok sayıda erime boşlukları bulunan travertenler, tipik karst yeryüzü şekillerini meydana getirmişlerdir
Suyun aşındırması ile oluşan kanyonun içinde yer yer ufak göletler bulunmaktadır.
Çevresinde nesli tükenmekte olan yaban hayatı ve ekolojik bitkileri barındıran kanyon, muhteşem bir doğa sistemleri bütünüdür.
Çok sayıda göletin, bitki ve yaban hayatı türünün bulunduğu Gökbük Kanyonu; tam bir doğa cennetidir. Gökbük kanyonuna daha ilk girişte bile girerken sedir, çam, meşe, ardıç, çınar ve sandal ağaçlarıyla turunçgillerin sarmaş dolaş olduğu görülmektedir.
Kanyon geçişimizi, Gökbük köyünden girerek, Yalnız Köyü Kapıçayı mahallesinden çıkarak noktaladık. Kanyona, ilk girişten itibaren 2 kilometrelik su yürüyüşünde yer yer kanyon özelliği gösteren dar ve dik kaya duvarlı boğazlar ile çok sayıda doğal havuzlar göze çarpar. Bazı bölümlerde yer yer daralma neticesinde, suyun sıkışması ve kuvvetli akıntı oluşturması, ilkbahar mevsiminde kanyon geçiş tecrübesi olmayanlar için yaşamsal risk taşımaktadır.
Kanyon geçişimizde 3 km den sonra, asıl kanyon sahası başlıyor. Muhteşem ve şaşırtıcı güzellikteki, sarp ve dik kaya duvarlar dar boğaz oluşturmuş, burada su akıntı debisi sıkışma neticesinde çok kuvvetlidir. Kanyon geçiş tecrübesi olmayanlara, yaşamsal risk nedeniyle, bu mevsimde geçmek asla önerilmez.
Kanyon duvarlarında binlerce yıldan beri suyun ve diğer doğa etkilerinin oluşturduğu ilginç mağara ve oluşumlar göze çarpar. Bazı mağaralarda kamplı yaşam yapılabilir.
Kanyon geçişinde, en iyi görsel kaydın yapılabilmesi için, bulutlu bir hava ve ilkbahar mevsimi en mükemmel zamandır. Geçiş esnasında detaylı görüntüler almaya özen gösterdik. Geçiş süresince, ileri ve geri çekimler yaparak, kanyon doğasını farklı özellik ve boyutları ile görmenizi ve kanyonun korunması gerektiğine, vurgu yapılmasını amaç edindik.
Gökbük kanyonunda, asıl kanyon sahasında ilerlememiz devam ederken can yeleklerimizi çıkarıp göletlerde yüzme keyfi yapmayı da ihmal etmedik.
Kanyonun başlangıcından sonuna dek, göze çarpan en önemli özellik çınar ağaçlarının gizemli güzelliği ve devasa boyutlara erişmiş halleri ile ilginç biçimler oluşturmalarıdır. Şişman göbekli çınar ağacından tutun da taş ve molozları kökünde toplayan ve başka yaşamlara olanak tanıması ile ortak yaşamın bitkilerdeki özelliğini sergileyen çınarları görmek mümkün.
Ana kanyon özellikli sahadan çıktıktan sonra da yer yer kanyon özelliği gösteren mevcut bölümlerde vardır. Kanyon geçişimizin ileri aşamalarında kanyon yer yer genişlemeye başlıyor, doğal yüzme havuzları ve kenarlarında saklı portakal bahçeleri bizleri karşılıyor.
Kırmızı benekli alabalığın yetiştiği harika doğa yapısı, akan su ve şelaleleri ile vadide yüzlerce yıllık ağaçların bulunduğu ormanları, dünyanın en güzel sedir ormanlarıyla kaplı sarp kayalıkları, bir akarsuyun kalkerli bir alanda oyarak oluşturduğu derin Gökbük kanyonu, dantel gibi örülmüş bu doğa harikası, ziyaretçilerini hayran bırakır ve insanın en mükemmel halinde bile bir eksikliği olduğunu hatırlatır.
Gökbük Kanyonu su debisi mart, nisan, mayıs aylarında oldukça yüksektir. Kanyon çevresinde, yüzlerce yıllık sedir ormanları, Sarıkaya Yaban Hayatı Koruma Alanı ve 7 kilometre mesafede Arikanda Antik Kenti bulunan sahada, birçok faaliyetin yapılabileceği turizm cenneti olarak nitelenebilir.
Gökbük Kanyonu, coğrafyası ile, Gökbük Köyü halkı da turizme yatkın olduğundan, desteklenmesi halinde dünyada tanımlanabilecek özel kanyon turizmi sahası ve kültür merkezi olur.
Gökbük Köyü Nüfusunun yüzde 60’ı dışarıda turizm işletmelerinde çalışıyor. Altyapı desteği ile kalifiye insan sıkıntısı olmayacaktır. Alternatif turizmi burada cazip hale getirmek için, devlet kurumlarının desteğine ihtiyaç duyulmaktadır.
Gökbük Köyü’nde bulunan ve köyün ismini alan Gökbük Kanyonu, köyün içinden geçen Akçay deresinin milyonlarca yıllık doğa değişimi sonucudur.
Yaban hayatın içerisinde güzel bir zaman geçirmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bir yerdir, Gökbük Kanyonu....
Gökbük Kanyonu, Antalya iline bağlı, Finike ve Elmalı ilçeleri arasında yer alan, Finike'ye 18 km, mesafede olup, insanların huzur bulacağı şirin bir doğa köşesidir.
------------------------------------------------------------------
Bu görüntülerin işlenmemiş halini satınalmak isteyenler tarafıma
başvurarak temin edebilirler. Buradan elde edilecek gelirle ulaşım
gideri ve çekim malzemeleri temininde kullanılacaktır.
-----------------------------------
Çekim Tarihi: 19.05.2014
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 22.05.2014
Video Prodüksiyon Yapım Ve Yönetmeni: Mehmet Sökmen
Çekim, Yapım ve Yayın Mehmet SÖKMEN - 0532 5258493
www.mehmetsokmeninyeri.com
Anahtar Kelimeler : Gökbük Kanyonu Dar Boğaz Sahası Geçişimiz - Gökbük Kanyonu Doğa Sistemleri - Finike - Antalya  
Kategori : Akdeniz Bölgesi
İzlenme : 802
Tarih : 25 Mayıs 2014
Ekleyen : Mehmet SÖKMEN
Link Ver :
Sitene Ekle :

 
 
 
 

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |