ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

VİDEO ARA


Contributor

Google Translate

BU KANALI DESTEKLE

ISBN: 978-605-88104-0-2 - Videolar - Mehmet Sökmen Tv - Doğa ve Gezi Video Çekimlerim
Tur firmalarına konuklarına sunulmak üzere tanıtım ve tur gezi videoları. Özel günler (Nişan, Düğün, Sünnet, Doğum Günü Partileri)
Açık Hava Toplantı, kutlamalar, Etkinlikler: Sanatsal, Çevre, Doğa ve benzeri her tür prodüksiyonları FULL HD olarak yapmaktayım.
İstem halinde, her tür sosyal ve yöreye ait 4k ve full hd çekimler yapmaktayım... İletişim  0532 5258493 Tıklayın E - Posta
 
4K - HD (1920X1080) KAMERA İLE NİŞAN, DÜĞÜN VE SÜNNET ÇEKİMLERİ
Düğün, nişan, sünnet törenleriniz ile mutlu günlerinizin ve anılarınızın 4K - HD (High Definition) 1920x1080 Yüksek Çözünürlük kamera ile çekimlerini yapmaktayım. Artık eski tip bulanık ve anlaşılmayan görüntüler ile hayatınızda bir defa olacak anılarınızı bozmayın. Anılarınız HD görüntülerle net ve berrak olsun, en ince ayrıntılar, saçlar bile tel tel sayılsın. Örnek HD Filmleri izleyiniz. Düğün HD Filmi  Buradan elde edilecek gelirler doğa çekimleri ve ilgili malzeme ve BELGESEL TİP PROFESYONEL ÇEKİM KAMERASI alımı finansmanında kullanılacaktır. E - Posta

Somakseğri Kanyonu Tahtalı Dağı Etekleri Başlangıç Bölümü Doğası Geçişimiz - Antalya

Açıklama : ISBN 978-605-88104-0-2
Somakseğri Kanyonu Tahtalı Dağı Etekleri Başlangıç Bölümü Doğası Geçişimiz - Antalya
Somakseğri Kanyonu Tahtalı Dağı Etekleri Başlangıç Bölümü İle Fokurdayan Ahtapot ve Hırçın Şelale Doğası Geçiş Parkurumuzu izlerken, sizlerde bizimle birlikte bu zorlu doğa koşullarını yaşamış gibi olacaksınız.
23 Nisan Egemenlik Ve Çocuk Bayramına ithaf olunmak üzere Ben, Mehmet Sökmen ve arkadaşım Hüseyin Kula ile birlikte Somakseğri Kanyonu Tahtalı Dağı Eteği başlangıç bölümüne geçiş yapmak üzere 23 Nisan 2014 günü sabah saat 5. 30 da Antalya'dan çıktık. Saat 6.20 de Somakseğri Köyünden safari patika yolundan Somakseğri Kanyonu 2. kısım sarp kayalık bölümüne yukarıdan tabana 40 dakikada iniş yaptık. 16.05.2013 tarihinde bu bölümü geçtiğimizde su debisi çok yüksekti. Ancak 23 Nisan 2014 tarihinde ise su debisi çok düşük olarak görüldü. Bu durum kuraklığın kapıda olduğunu göstermektedir.
Bu bölümde sabah güneşi ışık konumunda kısa çekimler yaptıktan sonra asıl hedefimiz olan Tahtalı Dağı Eteği başlangıç bölümüne doğru geçişimizi sürdürdük. Başlangıç bölümü olağan üstü doğa varlıklarını barındırıyor, Tahtalı dağının eriyen karlarının yeraltına süzülmesi ve kanyon başlangıç bölümünden tekrar yeryüzüne çıktığı yer muhteşem çınar ağaçlarının, tıbbi aromatik bitkilerinin, hayat alanlarını oluşturuyor.
Kanyon içi geçişimizde sabah ve akşam saatleri olmak üzere iki kez tüskülü çay keyfi yaptık. Tüskülü çay demek, Erzurum yerel şivede demliğin doğrudan yanan odun ateşi üzerine konularak ve demliğin islenmesi çay tadının odun üzerinde farklı aromaya dönüşmesi, içiminin çok hoş olması olarak tanımlanabilir. Diğer adıyla isli demlik çayıdır. Akşam dönüş zamanımızda çaydan önce doğada türlü yemeğini ateşte ısıtarak yemek çok harika bir keyif süreci oldu. Yemekten sonra ateşte demlenen ünlü tüskülü hüseyin çayını çay keyfini ancak yaşayan bilir.
Somakseğri Kanyonu sıfır noktasına doğru gidişte muhteşem şelale ve çağlayanlar bizi karşılıyordu. Bunlardan 2013 yılında çekimlediğimiz Ahtapot ve Fokurdayan şelaleleri kaynağını Tahtalı Dağının kuzey etekleri kuzca yaylası bölümünden aldıklarından dolayı ihtişamından hiç bir şey kaybetmemiş, su debisi hayli yüksekti. Bu iki şelalenin muhteşem doğa panaroması insana zindelik veriyor, stresini alıyor. Öğleden sonraki ışık konumunda bu şelalelerde muhteşem görüntüler kaydettik.
Ahtapot ve Fokurdayan şelaleleri sahası çok çeşitli faunal ve floral canlıya ev sahipliği yapıyor. Zengin endemik ekosistem çeşitliliğine sahip kanyon başlangıç bölümüne doğru ilerlediğimizde sağ tarafımızda çamlar, ardıçlar ve çınarlar arasına güzlenmiş, son derece derin, yüksek ve sarp kayalıkların arasından toplamda 150 yüksekliğinde ardışık üç basamak halinde Hırçın Şelalesi çıkardığı gür çağlayan sesiyle bizi yanına çağırdı. Zar zor engelleri aşarak şelalenin indiği en son havuz bölümüne ulaştığımızda çok ilginç ve yem yeşil renk tonlarındaki geniş havuz yaklaşık 5 metre derinliği ile göz dolduruyordu. Bu havuzda yüzme keyfini yaşamadan gitmek olmazdı. Merakımızı yenemeyerek 60 metre yüksekten düşen şelalenin üst kısmına çok dik ve sarp kayalıklardan yukarı tırmanmaya karar verdik. Yaklaşık 20 dakikada tırmanışımız sonucu 40 metre yüksekten düşen ikinci bölüm salına salına yüksekliğin yarı yerinden birden bire gözden kayboluyor sonradan ikinci basamak geniş havuzun hemen üzerinden fışkırıyordu. Bu bölüm de yüksek boylu çam ve çınar ağaçları ile tıbbi aromatik bitkilerin ortam alanıdır. Suyun buradaki yüksek düşüşünü görünce bir üçüncü bölümün daha olduğunu anladık. Yeniden sarp ve dik kaya duvarlara tırmanmaya karar verdik.
50 metrelik dik yüksekliği de yaklaşık bir saatte tırmandıktan sonra Hırçın şelalesinin son bölümünün nefes kesici güzelliklerine tanık olduk. Burada Kuzca yaylasından gelen soğuk suların yarattığı dar ve derin başka bir kanyon Somak seğri Kanyonunun yan çarşaklarından ilkini oluşturuyor.
Yan çarşak olan Kuzca Kanyonu yer yer genişleyerek girişi kolay gibi görünse de çoğunlukla geçişi çok zor ve sarp kayalıklar arasından birden bire daralmakta, sıkışan sular çok yüksek sesle ve hızlı debi ile akar. Hırçın şelalesine kaynaklık eden kuvvetli su debisi bulunduğu sahanın endemik ekosistemi ile floral ve faunal yapıyı biçimlendirmiştir.
Hırçın Şelale sahasında farklı türde ağaçlar vardır, çam, sarı çam, eğrelti bitkileri, çınar ve sandal ağaçları, ince yapraklı kekikler, dağ nanesi, biberiye, kantaron, sarı kantaron, sarı ve yeşil hindiba gurubu tıbbi
aromatik bir çok şifalı bitkiler ile yöreye özgü diğer farklı endemik türler ve ekosistemler bulunmaktadır.
Hırçın Şelale sahasına ve Kuzca kanyonuna hiç bir şekilde ulaşım yolu yoktur. Muhteşem doğa oluşumlarını ve güzellikleri görmek ve yaşamak için öncelikle Somakseğri Kanyonu ikinci etabından geçmek ve sarp kaya duvarlardan yan çarşağa geçiş yapmak gerekmektedir.
Doğada ender görülen bu oluşum hiç kimse tarafından görülmemiş ve keşfedilmemiştir. İşte biz olağan üstü güzellikte saklı doğa cennetlerini kayda alarak sizlere sunuyoruz.
Temiz su kaynaklarına sahip bu saklı doğa köşeleri tahrip edilmeden ve HES rantlarına kurban gitmeden önce hızlı davrandık ve kayda aldık. Bu kayıtları gelecek nesillere sunarak kirlenmiş ve doğa düşmanı atalarının kendilerinden önce ödünç devraldıkları doğaya sahip çıkmayarak rant uğruna kendilerinden sonraki gelecek nesilleri düşünmediklerini kanıtlamak istedim.
------------------------------------------------------------------
Bu görüntülerin işlenmemiş halini satınalmak isteyenler tarafıma
başvurarak temin edebilirler. Buradan elde edilecek gelirle ulaşım
gideri ve çekim malzemeleri temininde kullanılacaktır.
-----------------------------------
Çekim Tarihi: 23.04.2014
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 23.04.2014
Video Prodüksiyon Yapım Ve Yönetmeni: Mehmet Sökmen
Çekim, Yapım ve Yayın Mehmet SÖKMEN - 0532 5258493
www.mehmetsokmeninyeri.com
Anahtar Kelimeler : Somakseğri Kanyonu Tahtalı Dağı Etekleri Başlangıç Bölümü Doğası Geçişimiz - Antalya  
Kategori : Akdeniz Bölgesi
İzlenme : 835
Tarih : 12 Mayıs 2014
Ekleyen : Mehmet SÖKMEN
Link Ver :
Sitene Ekle :

 
 
 
 

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |