ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

VİDEO ARA


Contributor

Google Translate

BU KANALI DESTEKLE

ISBN: 978-605-88104-0-2 - Videolar - Mehmet Sökmen Tv - Doğa ve Gezi Video Çekimlerim
Tur firmalarına konuklarına sunulmak üzere tanıtım ve tur gezi videoları. Özel günler (Nişan, Düğün, Sünnet, Doğum Günü Partileri)
Açık Hava Toplantı, kutlamalar, Etkinlikler: Sanatsal, Çevre, Doğa ve benzeri her tür prodüksiyonları FULL HD olarak yapmaktayım.
İstem halinde, her tür sosyal ve yöreye ait 4k ve full hd çekimler yapmaktayım... İletişim  0532 5258493 Tıklayın E - Posta
 
4K - HD (1920X1080) KAMERA İLE NİŞAN, DÜĞÜN VE SÜNNET ÇEKİMLERİ
Düğün, nişan, sünnet törenleriniz ile mutlu günlerinizin ve anılarınızın 4K - HD (High Definition) 1920x1080 Yüksek Çözünürlük kamera ile çekimlerini yapmaktayım. Artık eski tip bulanık ve anlaşılmayan görüntüler ile hayatınızda bir defa olacak anılarınızı bozmayın. Anılarınız HD görüntülerle net ve berrak olsun, en ince ayrıntılar, saçlar bile tel tel sayılsın. Örnek HD Filmleri izleyiniz. Düğün HD Filmi  Buradan elde edilecek gelirler doğa çekimleri ve ilgili malzeme ve BELGESEL TİP PROFESYONEL ÇEKİM KAMERASI alımı finansmanında kullanılacaktır. E - Posta

Hırçın Şelalesi - Somakseğri Kanyonu Yan Çarşak Kuzca Kanyonu Bağlantısı - Antalya

Açıklama : ISBN 978-605-88104-0-2
Hırçın Şelalesi - Somakseğri Kanyonu Yan Çarşak Kuzca Kanyonu Bağlantısı - Antalya
Değerli izleyenler. Bu filmimizde sizlerle birlikte Hırçın Şelalesinde bir gezintiye çıkacağız. Öncelikle bu şelaleye ulaşım yolu bulunmamaktadır. Antalya merkeze 70 km olup, Somakseğri Köyüne gelindikten sonra patika yoldan 4 km yürüdükten sonra 40 m yükseklikten önce Somakseğri kanyonuna iniş yapılır, 4 km kanyon tabanı yolculuktan sonra yan çarşaktan kaya duvarlara tırmanışla Hırçın şelalesine çıkılır.
Hırçın şelalesi sabah ve akşam güneş ışık konumlarında farklı panaromik yansımalar oluşturur. Çınar ağaçları yaprakları arkadan aldığı güneş ışığını kırarak geçirdiğinden, yaprak açık yeşil bir ışık kaynağına dönüşmüş gibi insanı hayal alemine götürüyor.
Burada görülen dip havuzun akşam ışık konumundaki görünümü ve yansımaları karmaşık renk harmonileri ile doyumsuz seyir zamanı sunar. Ama zamanı kısa tutmak gerekmektedir, aksine hızlı gün batımı sonucu kanyondan çıkmak olanaksızdır. Yok ben geceye de kalacağım derseniz, o zaman tam donanımlı ve kanyon koşullarına uygun destek malzemeleri ile burada mükemmel bir doğa oteli keyfi yaşayabilirsiniz.
Somakseğri Kanyonu sıfır noktasına doğru gidişte muhteşem şelale ve çağlayanlar bizi karşılıyor. Bunlardan 2013 yılında çekimlediğimiz Hırçın Şelalesi, Ahtapot ve Fokurdayan şelaleleri kaynağını Tahtalı Dağının kuzey etekleri kuzca yaylası bölümünden aldıklarından dolayı ihtişamından hiç bir şey kaybetmemiş, su debisi hayli yüksekti. Bu iki şelalenin muhteşem doğa panaroması insana zindelik veriyor, stresini alıyor. Öğleden sonraki ışık konumunda bu şelalelerde muhteşem görüntüler kaydettik.
Fokurdayan Ahtapot Şelalesi; Somakseğri Kanyonu ikinci çarşağından kuzey yakasından Kuzca yaylasından akarak yaklaşık 60 m yükseklikten Somakseğri ana kanyona düşüş yapar. Yukarıdan itibaren üç ana koldan üç ayrı şelale halinde aşağıya iner. fazla sayıda yan kolları olduğundan ahtapota benzerliği ile bu adla tanımladık.
Hırçın Şelalesi, Ahtapot ve Fokurdayan şelaleleri sahası çok çeşitli faunal ve floral canlıya ev sahipliği yapıyor. Zengin endemik ekosistem çeşitliliğine sahip kanyon başlangıç bölümüne doğru ilerlediğimizde sağ tarafımızda çamlar, ardıçlar ve çınarlar arasına güzlenmiş, son derece derin, yüksek ve sarp kayalıkların arasından toplamda 150 yüksekliğinde ardışık üç basamak halinde Hırçın Şelalesi çıkardığı gür çağlayan sesiyle bizi yanına çağırdı. Zar zor engelleri aşarak şelalenin indiği en son havuz bölümüne ulaştığımızda çok ilginç ve yem yeşil renk tonlarındaki geniş havuz yaklaşık 5 metre derinliği ile göz dolduruyordu. Bu havuzda yüzme keyfini yaşamadan gitmek olmazdı. Merakımızı yenemeyerek 60 metre yüksekten düşen şelalenin üst kısmına çok dik ve sarp kayalıklardan yukarı tırmanmaya karar verdik. Yaklaşık 20 dakikada tırmanışımız sonucu 40 metre yüksekten düşen ikinci bölüm salına salına yüksekliğin yarı yerinden birden bire gözden kayboluyor sonradan ikinci basamak geniş havuzun hemen üzerinden fışkırıyordu. Bu bölüm de yüksek boylu çam ve çınar ağaçları ile tıbbi aromatik bitkilerin ortam alanıdır. Suyun buradaki yüksek düşüşünü görünce bir üçüncü bölümün daha olduğunu anladık. Yeniden sarp ve dik kaya duvarlara tırmanmaya karar verdik.
50 metrelik dik yüksekliği de yaklaşık bir saatte tırmandıktan sonra Hırçın şelalesinin son bölümünün nefes kesici güzelliklerine tanık olduk. Burada Kuzca yaylasından gelen soğuk suların yarattığı dar ve derin başka bir kanyon Somak seğri Kanyonunun yan çarşaklarından ilkini oluşturuyor.
Yan çarşak olan Kuzca Kanyonu yer yer genişleyerek girişi kolay gibi görünse de çoğunlukla geçişi çok zor ve sarp kayalıklar arasından birden bire daralmakta, sıkışan sular çok yüksek sesle ve hızlı debi ile akar. Hırçın şelalesine kaynaklık eden kuvvetli su debisi bulunduğu sahanın endemik ekosistemi ile floral ve faunal yapıyı biçimlendirmiştir.
Hırçın Şelale sahasında farklı türde ağaçlar vardır, çam, sarı çam, eğrelti bitkileri, çınar ve sandal ağaçları, ince yapraklı kekikler, dağ nanesi, biberiye, kantaron, sarı kantaron, sarı ve yeşil hindiba gurubu tıbbi
aromatik bir çok şifalı bitkiler ile yöreye özgü diğer farklı endemik türler ve ekosistemler bulunmaktadır.
Hırçın Şelale sahasına ve Kuzca kanyonuna hiç bir şekilde ulaşım yolu yoktur. Muhteşem doğa oluşumlarını ve güzellikleri görmek ve yaşamak için öncelikle Somakseğri Kanyonu ikinci etabından geçmek ve sarp kaya duvarlardan yan çarşağa geçiş yapmak gerekmektedir.
Doğada ender görülen bu oluşum hiç kimse tarafından görülmemiş ve keşfedilmemiştir. İşte biz olağan üstü güzellikte saklı doğa cennetlerini kayda alarak sizlere sunuyoruz.
------------------------------------------------------------------
Bu görüntülerin işlenmemiş halini satınalmak isteyenler tarafıma
başvurarak temin edebilirler. Buradan elde edilecek gelirle ulaşım
gideri ve çekim malzemeleri temininde kullanılacaktır.
-----------------------------------
Çekim Tarihi: 15.05.2013
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 16.05.2013
Video Prodüksiyon Yapım Ve Yönetmeni: Mehmet Sökmen
Çekim, Yapım ve Yayın Mehmet SÖKMEN - 0532 5258493
www.mehmetsokmeninyeri.com
Anahtar Kelimeler : Hırçın Şelalesi - Somakseğri Kanyonu Yan Çarşak Kuzca Kanyonu Bağlantısı - Antalya  
Kategori : Akdeniz Bölgesi
İzlenme : 992
Tarih : 05 Mayıs 2014
Ekleyen : Mehmet SÖKMEN
Link Ver :
Sitene Ekle :

 
 
 
 

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |