Değirmenözü Karstik Düdeni Su Kaynağı Manavgat 2020


Açıklama: Burada bahar mevsiminde doğanın renkleri konuşur. Buraya gelin dertlerinizi unutun, rahatlamak için meditasyon yapın. Doğa ana burada hep sesleniş içindedir, bu yapımı HES lerle yok etmeyin, aksine ben sizi yok edeceğim diyor; Gürül gürül akan suyun sesiyle ve yeşilin gün ışığının renkleriyle dansı ortamında adeta büyüleniyoruz.
Kategori: Gezi Notlarımız
Eklenme Tarihi: 18 Mayıs 2020
Geçerli Tarih: 03 Mart 2021, 21:13
Site: Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
URL: http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/haber_detay.asp?haberID=262


ISBN 978-605-88104-0-2
Değirmenözü Karstik Düdeni Su Kaynağı Manavgat 2020 
Tazı Kanyonu 2. Su Kaynağı Çıkış Noktası
Burada bahar mevsiminde doğanın renkleri konuşur. Buraya gelin dertlerinizi unutun, rahatlamak için meditasyon yapın. Doğa ana burada hep sesleniş içindedir, bu yapımı HES lerle yok etmeyin, aksine ben sizi yok edeceğim diyor; Gürül gürül akan suyun sesiyle ve yeşilin gün ışığının renkleriyle dansı ortamında adeta büyüleniyoruz.
Etrafımıza, manzaralara baktık! Aman doğa! Sen neymişsin bee! Bu ne güzellik? Bu ne zarafet? İşte doğanın huzur noktası dedikleri şey bu olmalı dedik! Bağırdık, ama özgürce, korkusuzca! Zaten burası doğanın bağrı, kalbi değil midir?Çok zengin doğal habitatların ana kaynağıdır. Tazı Kanyonunu besleyen kaynakların ikincisi Değirmenözü Köyü’nün doğusunda Jura- Kretase yaşlı kalkerler ile Miyosen yaşlı geçirimsiz birimlerin dokanağından çıkan Değirmenözü Su Kaynağı, içimiyle adeta şifa kaynağıdır.
Köprü Çayı’nın çok sayıdaki kollarından eğimin azalmasına bağlı olarak yatağını iyice genişlettiği Değirmenözü-Çaltepe arasında dağlık sahanın eteklerine doğru kurulmuş bir dağ eteği yerleşmesi olan Değirmenözü Köyünün çok yakınındadır.
Köprüçay Irmağı sulak kol sisteminde sadece Değirmenözü habitatı doğal dengesini korumaktadır! Floristik çeşitliliği mevsimsel özelliklerde en güzel ürünler sunar.
Değirmenözü su kaynağının çıktığı sarp kayalık sahada litolojik yapı Kretase kalkerleri ile Miosen yaşlı konglomeralardan oluşmuştur. Miosen yaşlı konglomeralar karstik özellikte olup, içinde çok sayıda dolin, düden ve mağara oluşumlarına rastlanmaktadır.
Biz bağırdıkça doğa ana, bize anında seslerimizi kulaklarımıza yansıtarak en sevdiğimiz yeşiliyle cevap verdi. Bağrıma, yeşilime ve cam göbeği sularıma hoş geldiniz, bu gün sularımı sizin için ısıttım. tabanım biraz yosunludur, yüzerken biraz dikkat dedi, doğa ana!
Avazınız çıktığı kadar bağırın, çatlayıncaya kadar. Özgürce bağırın, bu gün güneşimle sizin için suyumu ısıttım, benim güzel konuklarım! dedi doğa ana! Keşfedilmemiş Cennetime tekrar tekrar hoş geldiniz, dedi doğa ana!
Son derece geçirimli birimlerden oluşan bu kesimde güneye doğru yüzeysel akış azalmaktadır. Plato sathı üzerinde yoğun bir karstlaşma söz konusudur.
Değirmenözü Kaynağı ile kuzeyindeki mağara ve düdenler aynı akifer sistemi içindedirler. Bu kaynaklar Jura-Kretase yaşlı kalkerler ile Miosen yaşlı geçirimsiz birimlerin dokanağının çarpıcı yansımalarıdır.
Değirmenözü karstik suları kaynağından çıktıktan sonra Köyün tarım arazilerine can verirken, güneybatısında bir menderes yaparak, güneye yönelen akış gösterir.
Su kaynakları gün ışığı konumuna göre sürekli renk değiştirerek çok güzel görsel seremoniler sunuyor. Gün boyunca burada muhteşem bir dinlenme ve eğlenme zamanı geçirmek beden sağlığı üzerinde çok olumlu etkiler bırakır.
Karstik suların, sarp dağların, ormanların ve masalların coğrafyasıdır, Değirmenözü doğası! Yüksek tepeler, dev kayalıklar, derin yarları ve yarıkları, çağıldayarak kayalıklardan fışkırarak çıkan karstik düdendir, Değirmenözü kaynakları!
Değirmenözü’ne kadar yazın kuruyan küçük bazı derelerin katılımı söz konusudur. Batıdan katılan Sanlı Dere ile doğudan katılan Karakuz Deresi bunlardandır. Değirmenözü’nün güneyinde Gâvur Evleri Mevkii’nde Emerdin Dağı’ndan gelen ve İkizpınar kaynaklarını da içine alan Kar Deresi katılır. Daha güneyde yine yazın kuruyan Dumanlı Deresi’nin katılımı söz konusudur.
Binlerce yıldır bereketli sularıyla bölgeyi emziren ve hayat veren sabırlı bir anadır Değirmenözü karstik düdeni! Havzanın batısındaki en önemli dağlık alanlar; kuzeyden güneye doğru 2046 rakımlı Dulup Dağı, 2337 rakımlı Kuyucak Dağı, 2548 rakımlı Sarp Dağı, 2505 rakımlı Bozburun Dağı ve 2004 rakımlı Ovacık Dağı bu sulak alana kaynaklık ediyor. Bu dağlara ait çok sayıda zirve havzanın batısında oldukça devamlı bir görünüme sahiptir.
Değirmenözü su kaynağının tamamı geçirimli ve geçirimsiz birimlerin dokanağından çıkmaktadır. Değirmenözü Kaynağı ile kuzeyindeki mağara ve düdenler aynı akifer sistemi içindedirler. Sıcaklığı 12 C˚ olup, su debisi 1,2 m3/sn olarak akar.
Bu saha yüksek dağ ormanları içindedir. Bu ormanların hakim türleri kurakçıl olan karaçam ve ardıç türleri ile daha nemcil olan sedir ve göknardır. Saha alanında 1200-1500 m.ler arasında kızılçamlar ile yüksek dağ ormanları karışık ormanlar oluşturur. Bu karışık ormanlarda hakim tür ardıçtır. Ardıç, kuraklığa ve düşük sıcaklığa dayanıklı, oldukça yavaş büyüyen bir ağaç türüdür.
Ana kayanın çoğunlukla yüzeye çıktığı, kötü toprak koşullarına sahip alanlarda çoğunlukla bozuk orman oluşturan ardıçlar saha alanında geniş bir yayılıma sahiptir. 
Su kaynaklarının ana orman türleri; ardıçlar ve sedir kuşağıdır. Boylu ardıç, kokar ardıç, andız  ve katran ardıcından oluşan ardıç kuşağı, kızılçamların üst sınırından itibaren eğim değerlerinin hızla arttığı; ana kayanın yüzeye çıktığı ve kötü toprak koşullarının hakim olduğu sahalardır.
Ardıçlar çoğunlukla karaçam ormanlarının tahribi ile oluşmuş sekonder bir topluluk olarak dikkat çeker. 
Buraya gelin, tatlı uğultusuyla suyun gücünü hissedin. Sabah saatleridir henüz! Güneş çınar ve çamları aydınlatmış. Gölcükler, çam ve çınar ağaçlarının muhteşem ve sarhoş edici yeşilliklerinden yakamozlar oluşturmuş, haydi, çekin bu manzaraları, gün boyunca sizin için çok değişik yansımalar sunacağım diyor sevgili doğa ana!
Güneş ışınları karşı yüksek sarp kayalıklara ve burada hayat bulan çam ve çınar ağaçlarını aydınlatmış, vadi tabanı henüz gölgedir. Renkten renge giren suları doğa ana bizim bacaklarımız üşümesin diye özenle ılık hale getirmiştir. Yem yeşil renkteki sulara, devasa büyüklükteki kayaların muhteşem yapılardaki görünümleri yansıması, olağan üstü güzellikte bir panorama sunuyor.
Masmavi gökyüzü, sarp kayalıklar, yem yeşil çamlar, suya yakamoz olmuş, çamların ışıltılı yaprakları ve cam göbeğinin tüm tonları gözümüzde bir başka oluyor, işte budur Değirmenözü karstik düdeni!
Doğa ananın işine akıl sır erer mi hiç? Hani derler ya, çoban isterse tekeden sütü çıkarır! İşte doğa ananın ki de böyle bir şey. baksanıza kayadan suyu nasıl da çıkarıyor!
Suyun derin terapisinde yorgunluğumuzu atarken; Doğa ana muhteşem güzellikteki panoramalarını her yerde farklı sergiliyor. 700 metre yükseklikteki kaya duvarlar seslerimizi bize yansıtıyorlar, bu gün sizin için özel hava durumu ayarladık diyorlar.
Kameramızı gök yüzüne doğru çevirdiğimizde, yaklaşan iki yaka rahatça görülebiliyor. Güneş ışığı yukarıdan dik olarak yansıyor. Yansıma, kaya duvarlarda hayat bulmuş çeşitli tipteki ağaçların görüntüsünü muhteşem kılıyor. Sulak sahada milyonlarca yıllık süreçlerde, suların kayaları yapılandırma biçimleri çok farklı ve renkli özelliklerle karşımıza çıkıyor
Faylanmış düden kayalıklarından çıkan suyun yansıttığı güneş ışıkları, dalgalanmalarla dans ediyor. Gökyüzü mavisi ve yeşil ağaçların suya yansıması, cam göbeği doğal havuz suyunda mükemmel bir yakamoz oluşturmuş, insanı hayal alemine götürüyor, doğanın bu muhteşem güzelliği, en büyük aşk şarabından daha güçlüdür. İşte aşk şarabının taa kendisi burada! Buu, doğanın, doğa ananın aşkından başka bir şey olabilir mi, ne dersiniz?
Aşk şarabının merkezi olan bu doğal havuzun geriye bakan kısmındaki geniş pencereden sık yeşil örtünün derinliklerine doğru akan suyun yönünü izlemek, bir başka keyiftir.
Katılımcı arkadaş topluluğu, doğa ananın aşk şarabını içmiş, baş döndürücü muhteşem dalgalı yansımaları seyrediyor. İşte mola ve öğlen yemeği keyfi! Çok kişiye nasip olmayan bir şans! Sadece biz beş kişiye! Doğanın kalbinde, doğa ananın mühendisliği mekânında dinlenme, yüzme ve öğlen yemeği keyfi! Zaman hep sabit dursun, akşam hiç olmasın diyoruz, amaaa, her şeyin bir sınırının olduğu gibi, bu muhteşem zamanımızın da sonu geldiii, çattı!
Son bir kez daha kısa süreliğine havuzumuz çevresini inceliyoruz, ne hüzünlü bir durum! Artık geri dönmenin vakti diyoruz, biraz daha, biraz daha desek te, doğa ana, kesin bir dille, haydi son görüntülerinizi çekin ve buradan kaybolun diyor... Biz de aynen öyle yapıyoruz...
Huzur noktası bu bölgede, Değirmenözü sulak sahası, su zengini bir bitki örtüsünü besliyor. Onlarca çeşit ağaç ve bitki sizi, ona hayran kalmanız için bekliyor.
---------------------------------------------
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 13.05.2020
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 17.05.2020
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1