Varyant Ekosistemi Ve Konyaaltı Plajında Işık Oyunları Antalya


Açıklama: Bence Konyaaltı sahilleri, anlatılmaz yaşanır. Gelin bu güzelliği bu filmimizde ve buraya gelerek, hep birlikte yaşayalım.
Kategori: Gezi Notlarımız
Eklenme Tarihi: 28 Kasım 2019
Geçerli Tarih: 26 Ekim 2020, 03:25
Site: Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
URL: http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/haber_detay.asp?haberID=225


ISBN: 978-605-88104-0-2
Varyant Ekosistemi Ve Konyaaltı Plajında Işık Oyunları Antalya
Bence Konyaaltı sahilleri, anlatılmaz yaşanır. Gelin bu güzelliği bu filmimizde ve buraya gelerek, hep birlikte yaşayalım. Yeniden hayata başlama, geçmişi silip tekrar var olma şehridir, Antalya ve sahilleri! Denize dalıp tüm dertlerini unutturacak nitelikte bir sevgidir, bir doğa aşkıdır, Yeşiliyle, mavisiyle… Özellikle kokusuyla bambaşkadır.
Bana sorsunlar veya sormasınlar; Ağaçların toprağa bağlandığı sıkılıkla bağlıyım Antalya’ya. Denizi, kıyıya nasıl hırçın bir şekilde vuruyorsa, Antalya’da Konyaaltı sahilleri, Yapmacıklıktan uzak, sevgi kadar, aşk kadar gerçek bir cenettir. Konyaaltı ne olursa olsun kirletilemez. Güzellikler bir güneş gibi doğar ve Konyaaltı’ndaki tüm karanlığı yok eder. Tüm güzellikler bir dalga olur, hemen kıyıda, kötü alın yazısını siler.Konyaaltı’nda, kuşlar bir başka öter, güneş daha nazlı doğar, yağmur toprağa değmeden buharlaşır. Elbette Antalya, yurdumun incisidir Konyaaltı Sarısu sahilleri, bu inci içinde en değerlisidir diyebilirim.
Konyaaltı’na baktığımızda eşsiz panoramalı, doğasıyla göz doldurur. Masmavi denizi, upuzun sahilleri, güzel insanlarıyla bolca turist çeker kendine.
 Konyaaltı’nı gezmek insana apayrı bir tat verir. Yemyeşil parkları, göğe değecek kadar iyi şekilde korunmuş ağaçları, o güzel dalgaların sesi ile tıpkı hiç uyanmak istemediğimiz rüyadan birini yaşarız. Konyaaltı’nda güneş bir başka doğar, bir başka uyanır Konyaaltı halkı, sanki bir bebeğin kısacık ömrüne uzun yıllar eklenmiş gibi huzurlu ve mutlu olursun.
Konyaaltı’nda güneş bir başka batar, güneş ışınları denizin üstünden narince kaybolur, sanki bir karıncanın onca zaman çalışıp evine geri dönmesi gibi. Konyaaltı akşamları da bir başkadır. Gökyüzündeki yıldızlar bir başka parlar. Sanki bir çocuğa hediye verildiğinde gözlerinin parladığı gibi.
 Sizce de böyle bir yerde yaşamakla şanslı değil miyiz? Peki ya böyle bir eşsiz yer, tıpkı bir inci değil mi? Huzurun ve mutluluğun birleştiği bir yerdir Konyaaltı. Siz de Konyaaltı’nda yaşıyorsanız ne mutlu size.
Masmavi suları ile insanın huzur bulduğu yerdir Konyaaltı ve sahilleri. Falezlere çarpan dalga sesleri bir kafede oturmuş sıcak çayını yudumlayarak denizi seyreden insanlar.
 Sarısu sahillerinde oturduğunuzda, yürüdüğünüzde, yüzdüğünüzde veya oltanızla balık avladığınızda, sunduğu tüm güzellikler karşısında büyülenir sevdalanırsınız, hayal alemlerine dalarsınız. Sol tarafınızda bir sanat eseri gibi oyuk oyuk işlenmiş falezi; sağ tarafınızda art arda sıralanan yüksek Beydağları, Torosların muhteşem türküsü; sanki eteklerini savurmuş da bin bir güzelliği gizler gibidir.
Karşısında, ufuk çizgisinde kucaklaşan mavinin bütün tonları sahnededir artık. Bu görsel şölen karşısında büyülenir, sevdalanırsınız. Akşama doğru güneşin gösterişli renkleri susmaya başlar. Denizin üzerindeki bakır renk cümbüşü güneşin vedasıdır artık.
 Konyaaltı yeşillikleriyle, temiz havasıyla ve tebessümü ile, insanın içini ısıtan insanlarıyla öyle bir güzelliğe sahiptir ki içine giren, bu güzellikler içerisinde kaybolur. Konyaaltı Sarısu sahilleri; doğallığı, temizliği ve güven veren yapısıyla insanı cezbeden bir doğa cennetidir.
 Mavi ile yeşilin birleşip ahenkle dans ettiği, bu dansı izleyenlerde, estetik bir zevk uyandıran muhteşem doğa köşesidir, bu sahiller. Rüzgarla birlikte denizin kokusunu içimize çekebileceğimiz, güneşin sıcaklığını hissedebileceğimiz olağan üstü güzelliktir, Konyaaltı Sarısu sahilleri.
 Sahil plajı, taşları rahatsız eder durur. Hele o yere atılan çöpler yok mu? İyice sinirlendirir Konyaaltı’sahilini. Biriktirir de biriktirir içine. O büyük, görkemli palmiye ağaçları devreye girer. Konyaaltı’nı korur sanki… Büyük bir rüzgar çıkar. Çöpleri sağdan sola doğru savurur. İnsanların çöp kutusuna atmaya üşendiği çöpleri, Konyaaltı böyle temizler işte. Deniz de katılır o çalışmaya. Dalgalar o güzelim taşları berrak suyuyla bir güzel temizler.
Konyaaltı güzelliğini kaybetmekten korkar. Kendince korur benliğini. Adeta, biraz da olsa, bizden yardım bekler. Hayallerle süslemeyin Konyaaltı’nı. Hayalinizi gerçekleştirin derim. Mutlaka bu görkemli yerin havasını solumadan geçmeyin. Hatta bir de Konyaaltı’nı mutlu etmek için bir yeşillik de siz katın ve bir ağaç dikin. Ben de burada yaşıyor olmaktan dolayı mutluluk ve huzur duyuyorum.
Konyaaltı sahillerinin, Beydağlarıyla Konuştuğunu biliyor muydunuz? Sizleri bilmem ama, doğa ruhuyla büyümüş şahsım olarak, konuştuğunu biliyorum. Konyaaltı’nı diğerlerinden ayıran en önemli özellik, coğrafyanın kendisine bahşettiği olağanüstü doğal güzelliktir. Bu olağanüstü durum kendisini bazen morfolojik boyutta hissettirirken, bazen de doğal peyzaj karakteriyle izleyenlere unutulmaz manzaralar sunar. Bu bağlamda Beydağlarıyla Konyaaltı birlikte var olmaya adanmış bir bütünü temsil ederler. Birisi var olmadan diğeri kendisini ifade edemez, yalnız kalır.
 Konyaaltı ile Beydağları bir bütündür. Birlikte var olmaya dayalı bir ilişkileri vardır. Beydağları aslında Konyaaltı’nın hayat damarıdır. Konyaaltı Beydağlarından aldıklarını tüm baskılara rağmen doğal hayat olarak geri verir ve bir paspartu gibi Beydağlarının estetiğini oluşturur. O kadar bütünleşik bir kompozisyon var ki, günün sonunda Beydağları görkemli gölgesini Konyaaltının üstüne şal gibi örter ve uykuya dalar. İşte aynı zamanda, Beydağlarının ve Torosların daimi türküsüdür bu!
 Beydağları’nın gölgesi, muhteşem doğa ananın bir tasarımının çıkış noktası olarak, vücut bulur. Bu coğrafi temsil Konyaaltı’nı her yerde olabilecek ve görülebilecek sahil konseptinden hızla uzaklaştırarak coğrafyaya ve mekana sıkı sıkıya tutunan olağan üstü büyülü bir yapıya kavuşturur. Konyaaltı, Beydağları’yla konuşuyor, diyorsam, hiç te yalan olmaz! Güçlü Ortaçağ ressamlarının aylar süren çalışmaları sonucu, doğayı fotoğraf kalitesindeki özümseyişlerinin ruhunu tablolara dökerken, ışık tonlarına göre, anında sayısız tablolar veriyor, Ana oğul Konyaaltı ve Bey Dağları! İşte doğanın büyüsü budur, doğayı seven ve özümseyenler için!
 Konyaaltı Kumsalı, dramatik coğrafyanın film şeridi gibi izlendiği bir sahnedir.
 Bergama Kralı II.Aktalos öncü kuvvetlerine  “Gidin bana Yeryüzünün Cennetini bulun” der.. Öncü kuvvetler kralın bu emriyle yola çıkıp diyar diyar dolaşır ve sonunda Antalya’nın bulunduğu yere geldiklerinde, karşılarındaki eşsiz güzelliğe bakarak “Cenneti bulduk” derler. İşte o gün kurulan kent “Attalia”, bu gün karşımıza YERYÜZÜ CENNETİ ANTALYA ve Konyaaltı sahilleri olarak çıkmaktadır.
 Antalya bu adı hak ediyor. Gerek doğası, gerek iklimi, ikinci bir cennet havası katıyor Antalya’ya. İçinde bulunduğu bölge, sahip olduğu arkeolojik ve doğal güzellikler sayesinde “Türk Rivierası” adını almıştır. Antalya sahilleri bu adı hak ediyor ki her yıl milyonlarca yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Antalya, Türkiye’nin güney ucunda, büyük bir bölümü falez ya da yalıyarı olarak adlandırılan traverten bir kaya parçasının üzerine kurulmuş denizel bir şehirdir.
 Doğa harikası, Konyaaltı bölgesi 20. Yüzyıl sonlarına kadar falezler üzerinde yer almasından dolayı “Koyaltı” biçiminde anıldığı ve halk dilinde söylene söylene Konyaaltı’na dönüştüğü bilinen bir bölgedir.
 Ayrıca, Konyaaltı, Anadolu Uygarlıkları yerleşim haritasına göre, Likya sınırları içinde yer almaktadır. Likya, Pamphilya ile sınırdır. M.Ö. 30 yıl öncesine kadar uzandığı bilinen Likya uygarlığının, Konyaaltı bölgesinde yer alan kentinin adı ise Olbia'dır.
 Bu bölgede bulunan Konyaaltı Plajı, Antalya’nın güneybatısında, yaklaşık 10 kilometre uzunluğunda kum çakıl karışımı bir plajdır. Bir kısmı Beach Park‘a dahil olmak üzere özel ve halka açık plajların bulunduğu sahil boyunca denizden faydalanmak mümkündür. Ayrıca, Belediyenin yaptırıp işletmeye açtığı halka açık plaj tesisleriyle yeme, içme ihtiyacına cevap verebilecek gazinolar, pansiyonlar ve oteller vardır.
 Konyaaltı Plajı, Antalya bölgesindeki en popüler, en renkli plajlardan biridir. Bir halk plajı olan Konyaaltı; masmavi denizi, uzun kumsalı, havası, atmosferi ile yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görür. Akdeniz’in bu güzel şehrine geliyorsanız, Konyaaltı Plajı’na uğramadan, yılın yorgunluğunu mavi sularda kulaç atarak çıkarmadan dönmeyin. 
 Konyaaltı Plajı’nın özellikle Beach Park tarafında sualtı sporları ve jetski gibi eğlenceler için ayrılmış alanlar bulunmaktadır. Lara Plajı’na göre şehir merkezine daha yakın olan Konyaaltı Plajı, yerli ve yabancı turistler kadar Antalya’da yaşayanların da tercih ettiği bir plajdır.
 Hava sıcaklığının muazzam arttığı yaz aylarında Antalya şehir merkezine yakın olanlar bu plajda denizin tadını çıkarmaktadırlar.
Konyaaltı Sahili’nin temizliği, emniyeti ve hizmet kalitesi mavi bayrak ile belgelendirilmiştir. Deniz suyu kalitesinin yüksek olduğu Konyaaltı’nda denizden faydalanmak için en uygun zaman sabahın erken saatleridir. Denizin en temiz, durgun ve güneşin en zararsız olduğu bu saatlerde sular, deniz dibi rahatlıkla görülecek şekilde berraktır.
 Antalya’da  nereye gitsek sorusuna verilecek ilk cevaplar arasında Beach Park ve Konyaaltı Sahili gelir: Antalya'nın dünyaca ünlü plajlarındandır, sahil şeridi çok uzun, manzarası müthiştir, denize, yeşile, dağa ve falezlere aynı anda bakabilirsin, yemek istersen; yemek - içmek, disko ve bar var, büfe, anfi tiyatro, otel, konser, festival, mavi bayraklı deniz, o bile var!
Ancak bir kaç yıldır, bu doğa mirasına pek sahip çıkılmıyor. Bakımsızdır. Sahil magandaları cirit atıyor. Antalya’yı pekte sevmediğini düşündüğünüz bir misafirinize falezlerden Konyaaltı Sahilini, Beach Parkı gösterin, bu güzellik karşısında, fikirleri mutlaka değişecektir. Ama olumsuzluk yaratan suç makinesi magandalar, tam bir engeldir. Yani, karşılaşacağı manzara gözüktüğü kadar hoş olmayacaktır.
 Eşsiz güzelliği, coğrafi önemi, dinginliği yanı sıra; mavi bayrak kirlilik ve bakımsızlık karşısında sönük kalmaktadır, Beach Parkta zaman içinde oluşan kirlilik, mavi bayrağın saygınlığına gölge düşürebilmektedir.
 Konyaaltı Plajı, her ne kadar coğrafi olarak, Antalya’nın güney batısında bulunur denilse de aslında tam merkezindedir. Antalyalılar ve Dünya’nın birçok yerinden gelenler tarafından sıklıkla tercih edilir. Sahili her zaman insan kalabalığı ile doludur. Kış mevsiminde kalabalık daha seyrektir.
Sahilinin uzunluğu, falezler liman arası, 6 km kadardır. Bazı yerlerinde giriş halka açık ve ücretsizken, bazı yerlerinde ise ücretle girilebilmektedir. Konyaaltı Plajı’nın sahil kesimi faklı boylarda çakıl taşlarından oluşur. Çakıl taşları, kumsal gibi insan vücuduna yapışmadığından, daha çok tercih edilir. İnsanlar, havlularını sererek, meltem rüzgarlarının serinletici yelpazesi ve tatlı tınısı ile denizin güzelliğini seyreder.
 Konyaaltı Plajı’ndan denize girerken dikkatli olmanızda fayda vardır.
Deniz birden derinleşir ve yüzme bilmeyenlerin bu hususa çok dikkat etmeleri gerekir. Plaj sahası, mavi bayrak almış bir sahil kesimi olduğundan, denizi genellikle temizdir. Fakat çok sayıda turist alması nedeni ile gün bittiğinde çöpten kirlenen deniz görebilirsiniz. Bu kötü görüntülerle karşılaşmamak için, daha sakin olacağından, Konyaaltı Plajı’na sabahın ilk saatlerinde gitmenizi öneririz.
 Sabah Konyaaltı Plajı daha bir güzeldir. Denizi çok durgun ve güneş tam doğmaya yakın, sizi süper sütliman bir manzara karşılar. Güneş doğarken denize girip, kendinizi güzel bir güne hazırlamış olursunuz. Tuz miktarı denizde oldukça fazladır. Bu özellik nedeniyle, yüzme öğrenmek için elverişlidir. Fakat yanınızdaki insanın denizin derinliğine dikkat etmesi gerekir.  Suyunun oldukça tuzlu olması sebebiyle gözünüz bundan etkilenebilir. Kıyı kesimlerinde rahatlıkla yüzme öğrenebilirsiniz.
 Konyaaltı Plajı’nın tadını çıkarırken, karnınız acıktığında veya bir şeyler yemek, içmek istediğinizde, size hizmet edecek birden fazla büfe bulunur. Bu büfelerden uygun fiyatlı yiyecekler alabilirsiniz. Plaj sahillerinin merkezde olması nedeniyle, aşırı kalabalıktır. Halk bilinçsizce davranarak, yedikleri besinlerin çöplerini denize atabilmektedir. Plajı’nın güzelliğini korumak adına yapılan çalışmaları desteklemek gerekir. Herkes çevresindeki tek çöpü toplasa bile, Konyaaltı Plajı daha çok daha temiz ve tercih edilen bir cennet olacaktır.
---------------------------------------------
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 07.10.2019
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 25.11.2019
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1