Kış Mevsiminde Nanalı Su Kaynakları - Doğanın Krallığında Suyun Serüveni - Serik


Açıklama: Kış Mevsiminde Nanalı Su Kaynakları - Doğanın Krallığında Suyun Serüveni - Serik
Kategori: Gezi Notlarımız
Eklenme Tarihi: 18 Şubat 2019
Geçerli Tarih: 26 Eylül 2020, 05:36
Site: Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
URL: http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/haber_detay.asp?haberID=191


ISBN 978-605-88104-0-2
Kış Mevsiminde Nanalı Su Kaynakları – Doğanın Krallığında Suyun Serüveni - Serik
Toroslar Beydağlarının Antalya Serik bölümünde bizimle birlikte yolculuğa çıkınız. Sarp Kayalık sistemlerinde kış mevsiminde suyun serüvenine tanık olunuz. Eriyen karların, yağan yağmurların coşturduğu su sesinin yankılanması yansır burada.
Nanalı sulak sahasına giderken doğa ana krallığının en güzel manzaralarına yol boyunca tanık olun. Bu sahada jeolojik birliklerin birbirleriyle anormal dokanaklı olarak kuşak boyunca yüzlerce kilometre yanal devamlılık gösterdiği çok güzel kaya sistem oluşumlarını görecek ve çoğunlukla birbirleri üzerinde allokton örtüler oluşturduğuna tanık olacaksınız.Saha birliklerini kapsayan şelf türü karbonat ve kırıntılı kayalarında olağan üstü büyüleyici çeşitlilik içeren orman kombinasyonu tüm habitatlarıyla geniş yer kaplar. Toroslar Alp orojenik kuşağının Anadolu'nun güney ve doğu kesimlerinden geçen önemli bir bölümü burada oluşmuştur.
Doğa ananın paradigmalarının merkezidir burası! Doğa değerlerini anlamayan insanoğlunu bekleyen acı son, diğer masum canlıların da adaletsiz biçimde acı sonu olacaktır. 
Doğal çeşmelerin diyarıdır burası. Orman kurtarma yollarının yıpranmışlığında sarp kayaların hakimiyetinin sert ve keskin döngüsünde su yolunu bulmuş öbek öbek deliklerden fışkırıyor.
Ovacık Dağının geniş sahasındaki Nanalı doğa sistemlerinde avcıların katliamları sonucu artık kuşlar ötemez olmuş, kaya kartalları artık uçmuyor! Şahinlerin esamesi bile okunmuyor. Sadece turkuaz yeşili renkteki bol köpüklü suların çavlan sesleri güneşle dansına tanık oluyoruz.
Doğa Ana buradan sesleniyor! Dengelerimin bozulması artık an meselesidir. Döngüleri sağlayan canlı popülasyonu avcılar tarafından yok edildi, aniden ortaya çıkacak dengesiz popülasyon artışları çevre için tehlikeli olacaktır.
Muhteşem doğa sistemine sahip Nanalı Su Kaynakları sahasında Kış mevsiminin gri tonlarındaki renkleri bir başka güzeldir. Zorlu bir iniş ve çıkış parkuruna sahiptir.
 Kış mevsiminde Antalya Serik Nanalı doğa sahasında Toros dağlarının muhteşem görselliğe sahip bu bölümünde, siz doğa severlere gizemlerle dolu saklı doğa cennetlerini tanıtmak, buraları görmek isteyen doğaseverlere, tatlı sert yürüyüşlerle Torosların buram buram kokan aromatik bitkilerinin nadide parfümlerinden burunlarına kokularını çektirip bayram ettirmek temel amacımız olmuştur
 Kış mevsimi hiç kuşkusuz bu ormanların en güzel zaman bölümlerinden birisidir. Ormandaki renk değişimi, yaklaşık Ekim ayı başından Aralık ayı ortasına kadar devam eder. Farklı türden ağaçların yaprakları grinin her tonunu alır, çamlar ise her zaman yeşil kalır.
Nanalı sahası ve bağlı Ovacık dağı derin vadisi kanyonu, Tektonik etkinlik ve topografya ölçülü kesit için, gerekli düzenli yüzeylemeyi engeller. Ancak kaya türü, ince-orta düzgün tabakalı kumtaşı-şeyl oluşumları ve orta-kalın tabakalı kumtaşı olarak gözlenmektedir.
 Sahadaki tektonik sistemler, genelde, Gebiz-Kargı arasında, alttaki ince denizel litolojiler üzerinde oldukça sert karasal çakıl taşı havzası devamı üzerinde bulunmaktadır. Ovacık dağı dolayında, alttaki çakıl taşı-çamur, topaklı miltaşı, karasal ve üstündeki çakıl taşı-nano planktonlu mil taşı denizel özelliktedir.
Kayalık sistemde hapsolan sular farklı gözelerden akarak, yoluna devam eden sular ve diğer doğa oluşumları, akış yolundaki birkaç şelale havzasında çok değişik formasyonlarda göz alıcı doğa oluşumları meydana getirmiştir.
Devasa kayalıklar, kimi yerde düzgün yüzeyli ve kimi yerde çok keskindir. Su debisinin çok fazla olduğu kış mevsimi sonu ve ilkbahar başında, Nanalı deresinde muhteşem doğa panoramaları gözlenir.
 Nanalı sularının düştüğü çok dar ve keskin yarıkların her iki yakasını oluşturan yüksek kayalıklar, çam ve meşe ağaçlarına da barınaklık etmektedir. Yüksek kayalıkların tepeleri çürük ve dağılma süreci içinden geçtiğinden, her zaman hayati risk taşımaktadır. Bu nedenle saha tabanına kasksız inilmemelidir. Nanalı kayalık sahası Kalınlığı 0 ile 400 m arasında değişir.
Alanın doğusunda alttaki akarsu ya da plaj çakıl taşının üzerinde çapraz tabakalı kumtaşı olarak gözlenmekte olup, kalınlık 30-50 m kadardır. Ovacık napları üzerinde açısal ve düşük açılı uyumsuzluk gösterir. 
 Tüm bu özellikler, sınırlı platform-açık platform koşullarını yansıtmaktadır. Nanalı çayı yüzey kayaları ayrıca betonik özellikler de gösterir.
Suyun aşağıya düştüğü sahada her iki tarafta, Kış renklerine uyumlu hale gelen çınar ağaçları muhteşem bir görüntü sunuyor. Oluşan doğal havuzlardan geçen sular, nispeten genişlemiş vadi sahasında ilerlerken 100 metre sonra aniden daralan dev kayalık boğazdan geçer.
Buradaki genişlemiş vadi tabanı ve duvarları muhteşem formasyonda, çınar ve çam ağaçları ile bezenmiş, farklı renk tonları almış diğer endemik bitki türleri ile yep yeni bir endemik ekosistemler dünyası meydana getirmiştir.
Serik Nanalı sahası, Toros Dağları'nın zirveleri ve sarp kayalık sistemlerine sahip derin yarları saklanan gizemli güzelliğiyle göz dolduruyor. Çok az bilinen saha akarsuları, Toros Dağları'ndan aşağı bembeyaz sularını burgulu burgulu köpürdeterek fışkırtırken, bizleri mest ediyor. Birkaç koldan coşkun şekilde akan Nanalı çayı, bulunduğu sahaya hayat veriyor.
Torosların bu bölümünde; karlarının erimeye başlamasıyla birlikte, yağan yağmurların takviyesi ile, Ocak - haziran ayları arasında en görkemli görünümüne kavuşuyor. Nanalı çayında doğal olarak yetişen kırmızı benekli alabalık, bu eşsiz güzelliğe canlılık katıyor, ancak kaçak avlanma ile artık görülmüyor.
Yazın, 15 derecenin üzerine çıkmayan suyun sıcaklığı, ziyaretçilerine serinleme imkanı sunuyor. Yolculuğu boyunca çevresindeki birçok köye hayat veren Nanalı çayı aynı zamanda Akbaş Göletini de besliyor bu sahada yep yeni doğa manzaraları herkesi bekliyor.
 Bu belgesel filmimiz izlendikçe, yakın gelecekte elbette, bu eşsiz güzelliği görmek için çok sayıda doğasever gelecek, bol fotoğraf ve görüntü çekerek olası anlarını ölümsüzleştirecekler. Akarsuyun buz gibi sularının içine atlayarak serinleyecekler.
Torosların saklı gizemli derinliklerinde, gümbürdeyen bu muhteşem güzelliği, herkesin keşfetmesi, görmesi özümsemesi ve korumaya çalışması gerekiyor kanısındayız.
 Özellikle Kış ve İlkbahar aylarında kar ve yağmur sularıyla beslenen Nanalı çayı, Toroslarda saklı bir hazinedir. Güzelliği ve buz gibi suyuyla dikkat çeken sarp doğa sistemleri herkesin görmesi gereken bir güzellik olup gelecek nesillere bozmadan aktarılmalıdır.
Vadi tabanından itibaren yaklaşık 800 metre yüksekliğe ve 80 derecelik dik eğime sahip olan kenarları bıçak gibi keskin kaya sistemlerinden oluşan kuş yuvası gibi dar sahada olağan üstü güzellikler saklıdır.
Akarsu sahasında bulunan yüksek kayalıkların tam dibinden sessizce, çığlık atmadan doğan çeşmelerin suları berrak ve içilebilir durumda sağlıklıdır. Çok kaliteli olan bu kaynak suları, ilkbahar mevsiminde yüksek debiye sahiptir. 
Nanalı Çayının doğaya nasıl hayat verdiğinin görülmesi için, Kış çekimleri yapılmıştır. Olağan üstü panoramaya sahip bu saklı cennetin muhteşem renklerini bu belgesel film ile, doğanın korunumuna katkı için dikkat çekilmesi amaçlandı.
Muhteşem doğa ananın Nanalı bölümü akarsu kaynakları insanı muhteşem güzellikle karşılıyor; sabah sabah, kalbime, bağrıma hoş geldiniz diyor. Endemik bitki örtüsü içinde, Sizlerde bu filmimizi izlerken, içilebilir kısıtlı su kaynaklarımızın ne kadar önemli ve korunması gerektiğini öğrenecek ve bilgileneceksiniz.
 Muhteşem Toros Dağları, bağrında birçok saklı gizemler barındırır, tıpkı Kışın sessiz çığlıkla Ovacık dağının derinliklerinden çıkan Nanalı çayı gibi. Her mevsimde, ressamlara muhteşem tablolar sunmak için, şairlere ilham verecek şiirler yazması için, büyülü yansımalarını, gözlerimizin içine gönderiyor,
 Nanalı Çayı, farklı mesafeler içinde yatay bir rota izledikten sonra, hızla 400 metre yükseklikten düşerek, çoklu basamaklarla ve eğim kırıkları oluşumunda basamak halinde şelaleler kaynağını oluşturur. Çıkışı sessiz ama, aşağıya düşmeye başladığı andan itibaren, kulakların pasını silecek kadar gür bir çağlayana dönüşüyor.
 Kış ve İlkbaharın gelişiyle, Antalya Doğu Toroslar bölümünde, Ovacık dağı kanyonlarına kaynaklık eden, debileri kuvvetli birçok akarsu çarşakları bulunuyor. Arazinin çok sarp, engebeli ve hızlı eğim yapısı nedeniyle bu akarsular yüksek şelaleler meydana getirmiştir.
Sahada çekimler devam ederken doğanın yıkıcı gücünün etkileri sık görülmektedir. Doğada yapılan yanlış müdahaleler heyelanları tetiklemiştir.
Nanalı Çayı, aynı anda Yeşilvadi mevkiinden doğal kaynaktan beslenen Domuz Boğan çayı ile de ortaklık eder, Karapınar mevkii yakınlarında, sarp kayalıklar arasındaki dehlizlere dalarak kaybolan Domuz Boğan Çayına karşın; Karapınar çayı ise kaya dibinden çıkar. Daha sonra, Etler şelaleler dizinine kaynaklık etmek üzere Ovacık çarşaklarından gelen Ovacık çayı ile birleşerek yoluna devam ederek Gökbüvet şelalesine başlangıç yapar.
 Çayın yatağı, çok fazla doğa canlılarına ev sahipliği yapar. Mükemmel ekosistemler, endemik çeşitlilik zenginliği, faunal ve floral sistemler bütünlüğü ile bambaşka cennettir burası. Çay suları; bu sahadaki doğa habitatlarına farklılık kazandırmış, bu sahada birçok kuş türünü de beslemektedir.
 Torosların gizemli ortamında, jeomorfolojik güzellikler içerisindeki bu akarsu kaynağı, Biyolojik çeşitliliği ile Akdeniz iklimi tipinin bitki topluluklarını sergileyen orman ve maki örtüsü bakımında oldukça zengindir.
Nanalı çayı yatağı yer yer genişleyerek küçük ama eşsiz güzellikte gölcükler meydana getirmiştir, genç ve yaşlı çınar ağaçlarına ev sahipliği yapıyor. Bu manzaralar görülmeye değer.
 İlkbahar mevsimi başında bile yeşilin birçok tonlarının görülmeye başladığı bu muhteşem doğa sahasında olmak, canlara can katar, dertleri unutturur, streslere bire bir panzehir niteliğindedir. Burada, sadece doğanın tatlı nağmeleri, suyun gür çağlayan sesi, kuşların hoş cıvıltıları vardır.
Muhteşem görsel peyzajlara ev sahipliği yapan sahanın bulunduğu Torosların bu bölümü Kambriyen-Tersiyer aralığında çökelmiş kaya birimlerini kapsar. Kuşakta birbirlerinden değişik havza koşullarını yansıtan birlikler yer almaktadır. Stratigrafi ve metamorfizma özellikleri, kapsadıkları kaya birimleri ve günümüzdeki yapısal konumlarıyla birbirlerinden ayrılmaktadırlar.
Toroslar Nanalı sahasında ayırtman stratigrafi özellikleri ve kapsadıkları kaya birimleri açısından birbirinden değişik havza koşullarını yansıtan kaya birimi topluluklarında kapsam alanında su rejimi mevsimsel özellikler gösterir, kış ve ilkbahar zamanında coşkun akar ve güzel manzaralar sunar.
Kuşağa koşut olarak yüzlerce kilometre devamlılık gösteren birlikler birbirleriyle tektonik dokanaklı yapılar orman örtüsünü de biçimlendirmiştir.
Çoğunlukla birbirleri üzerinde yüzlerce kilometre ilerlemiş oluşturulan alloktan örtülerde floral ve faunal sistem doğallığı insan tarafından yok edilmiştir.
Jeolojik birliklerin, iyi görüldükleri yüksek dağlar veya yerleşme merkezleri sahasında oluşu bu yıkımı daha da hızlandırmaktadır.
---------------------------------------------
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 03.02.2019
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 13.02.2019
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1