http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Geçişlerini Yaptığımız Kanyonların Coğrafi Oluşumları - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Geçişlerini Yaptığımız Kanyonların Coğrafi Oluşumları

Geçişlerini Yaptığımız Kanyonların Coğrafi Oluşumları

Tarih 02 Haziran 2013, 11:39 Editör Mehmet SÖKMEN

Geçişlerini Yaptığımız Kanyonların Coğrafi OluşumlarıGeçişlerini Yaptığımız Kanyonların Coğrafi Oluşumları
Kanyon Tanımı:

Ülkemizde çok fazla sayıda kanyon olmakla birlikte çok az sayıda insanımız doğa köşesi olan bu saklı güzellikleri bilmektedir.
Tanımı: Dünya yüzeyinde nehirlerce oluşturulmuş derin vadilerdir.
Kanyon oluşumu ve genel bilgiler:
Bir çok kanyonu uzun süreli erozyonların yaylalar üzerinde oluşturduğu bilinmektedir. Kanyon yapılarının iki yanlarındaki duvarlar, erozyon ve aşınmaya dayanıklı sert kayalardan oluşur. Bunlar granit ya da kumtaşı gibi oluşumlardır. Kanyon oluşumunda hızlandırıcı etkisi olan hava akımları kuru alanlarda sulak bölgelere nazaran daha etkili olduklarından, kanyonlara bu tür bölgelerde daha sık rastlanır. Sualtı Kanyonları adından da anlaşılacağı üzere, deniz taban seviyesinde oluşan kanyon yapılarıdır. Karasal olanlarla hemen hemen aynı özelliklere sahip olan ve genellikle nehir ağızlarında vücut bulan bu yapıların oluşumlarında, sualtı akıntıları temel etkendir.
Türkçe'ye Frenk dillerden gelen Kanyon adı, kaynağı İspanyolca asıllı olan cañón sözüdür
Geniş bir kanyonun içinden akan bir nehir, duvarları jeolojik bir merdiveni andıran kanyonlar oluşturabilir. Bunlar siperli nehir (entrenched river) olarak anılırlar zira bu tip nehirlerin akış yollarını değiştirmeleri epey zordur.

Akdeniz Bölgesi Kanyon Geçişlerimizde Alan Coğrafyası Kemer Bölümü
Geçişlerini yaptığımız kanyonlar; Batı Toros Dağları'nın derinliklerindedir. Antalya iline 52 km. mesafededir
Beldibi, Göynük, Somakseğri, Kuzca, Kesme Boğazı kanyonlarında doğal özellikler ve şelaleler doyumsuz güzelliktedir. Yabani hayvanlara ev sahipliği yaptığı sarp kayalıklarında kartal, akbaba, atmaca, doğan gibi tüm yabani hayvanları barındırıyor. Doğal tuzaklar ve tehlikelerle dolu kanyonlarımızın teçhizatsız ve rehbersiz geçilmesi mümkün değildir.
Akdeniz Bölgesi endemik tür çeşitliliği bakımından, diğer coğrafik bölgelerden çok daha zengindir. Akdeniz Bölgesini baştanbaşa kaplayan Toros Dağları, sahanın topoğrafik ve jeolojik yapısı ile iklimsel özellikleri, bu tür çeşitliliğinin artmasında önemli bir rol oynamaktadır. Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Antalya ili ve çevresi de bitki türü çeşitliliği bakımından zengin bir potansiyele sahiptir. Endemik bitki türü sayı açısından, ülkemiz genelinde ilk sırada gelmektedir. Antalya ili ve çevresinde bitki çeşitliliğinin belirlenmesi amacıyla, bugüne kadar çok sayıda çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda, deniz seviyesinden 2000-2500 m. yüksekliğe kadar olan bölgede, yayılış gösteren bitki türlerinin tamamına yakını tespit edilmiştir.          
Geçişini yaptığımız Beldibi Kanyonu: Antalya'ya 25 km. uzaklıkta olup, çok zengin bitki çeşitliliğine sahiptir. Antalya-Kemer karayolu üzerinde bulunan bu küçük Beldibi beldesinde, Akdeniz Bölgesi'nin tipik bitki örtüsü olan maki formasyonları, sahil kesiminde kıyı-kumul bitkileri, Tahtalı Dağı eteklerinde, Kızılçam orman kuşağı ve yerleşim yerlerinin yakınında, kültür bitkileri yer almaktadır. Bununla birlikte bu bölgelerde, dünyanın başka hiçbir yerinde yayılış göstermeyen, sadece ülkemize özgü olan, endemik bitkiler olan dağ nergisleri, kantaron otu, kekik, nane, biberiye, şalban otları bir bölüm olarak sıralayabiliriz.
Geçişini yaptığımız Göynük Kanyonu: Gizemli ve otantik bir yoldan yaklaşık 3-4 km gidilerek ana kanyon sahasının başlangıcına ulaşılır, sağda yemyeşil ormanla kaplı dağ, solunuzda şırıl şırıl akan göynük kanyonu taban suyu ve derenin yanında uzanan Göynük beldesi tüm güzelliği ile göz doldurur. Muhteşem güzellikteki saklı doğa sistemlerinin hakim olduğu kanyonun dışında dağ patikasından tırmanarak eski Likya yolu kullanılarak yaylaya ulaşmak mümkündür. Bu yol üzerinde çeşitli duvarlar, taşlar ve taş lahitler mevcuttur. Kanyonda beslenip coşan kar suları, Göynük Kanyonu/Deresi boyunca inişler ve dönüşler yaparak, çeşitli orman ağaçları olan çam, çınarlar, yüksekte sedirler dahil, sarı katırtırnakları ve pembenin her tonunun açtığı zakkumlarla kaynaşarak ve onları da serinleterek kıvrıla kıvrıla Akdenizele buluşur.
Göynük ve Beldibi'ni birbirinden ayıran Göynük Deresi'ni takiben, dağlara doğru uzanıp, oradan Likya yolunu takip eden üç oluk yaylasına açılır.  
Akdeniz Bölgesi Kanyon Geçişlerimizde Flora  
0-2365 m yükselti farklılığı ve değişik bakı özelliği ile zengin biyolojik çeşitliliğe sahip kanyon milli park alanlarında, akdeniz iklim tipinin bitki topluluklarını sergileyen orman ve maki örtüsü içerisinde sakız ağacı(pistasia terebinthus), yabani zeytin (olea oleaster), sandal (arbutus andrache), keçiboynuzu (ceretonia ciliqua), defne (laurus nobilis), tespih (styrax officinalis) vb 865 bitki türü tespit edilmiş olup , 25 adedi bölge endemiği olup sadece bu bölgede yetişmektedir. bunların toplam tür sayısına oranı (%3’tür). 154 (%18) adedi türkiye endemiği olarak tanımlanmıştır.

Akdeniz Bölgesi Kanyon Geçişlerimizde Fauna
Kanyon Milli parklarında, yaban keçisi (capra aegagrus), şah kartal (aquila heliaca), vaşak (felis lynx),kurt gibi sayıları her geçen gün azalan önemli türler barınmakta ve üremektedirler. Türkiye’de bulunan 456 kuş türünün 72 adedi milli parkta görülmektedir.
0-2366 metre yükselti farklılığı ve değişik bakı özelliği ile zengin biyolojik çeşitliliğe sahip milli parkta, Akdeniz iklim tipinin bitki topluluklarını sergileyen orman ve maki örtüsü içerisinde sakız ağacı (pistasia terebinthus), yabani zeytin (olea oleaster), sandal (arbutus andrarche), keçiboynuzu (ceretonia ciliqua), defne (laurus nobilis), tespih (styrax officinalis) vb. 865 bitki türü tespit edilmiş olup sadece bu bölgede yetişmektedir. Bunların toplam tür sayısına oranı %3'tür. 154 (%18) adedi Türkiye endemiği olarak tanımlanmıştır.
Milli parkta yaban keçisi (capra aegagrus), şah kartal (aquila heliaca), vaşak (felislynx), kurt gibi sayıları her geçen gün azalan önemli türler barınmakta ve üremektedirler. Türkiye'de bulunan 456 kuş türünün 72 adedi milli parkta görülmektedir
Parkın denize bakan kısımlarında kızılçam ve maki formasyonundan oluşan bir kombinasyon aniden yükselen dağlarla birlikte vahşi bir görüntü sağlamaktadır.


Bu haber 1970 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kanyon Parkurlarımız

Geçişlerini Yaptığımız Kanyon Ve Mağaralar

Geçişlerini Yaptığımız Kanyon Ve Mağaralar Geçişlerini Yaptığımız Kanyon Ve Mağaralar

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |