http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Gizli Cennet Şelalesi Ve Doğa Sistemleri Namaras Manavgat - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
html5 video by ThunderSoft
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Gizli Cennet Şelalesi Ve Doğa Sistemleri Namaras Manavgat

Gizli Cennet Şelalesi Ve Doğa Sistemleri Namaras Manavgat

Tarih 13 Ocak 2015, 13:56 Editör Mehmet SÖKMEN

Namaras, (Çamlıtepe) Mahallesi'nde bulunan Değirmendere Şelalesi, turizme açıldığından beri Gizli Cennet Şelalesi adı ile tanınıyor. 1960 lı yıllardan beri bilinen şelale, ulaşımın sağlanmasından sonra, 2002 den beri yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

ISBN 978-605-88104-0-2
Gizli Cennet Şelalesi Ve Doğa Sistemleri Namaras Manavgat
Namaras, (Çamlıtepe) Mahallesi'nde bulunan Değirmendere Şelalesi, turizme açıldığından beri Gizli Cennet Şelalesi adı ile tanınıyor. 1960 lı yıllardan beri bilinen şelale, ulaşımın sağlanmasından sonra, 2002 den beri  yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.
Gizli Cennet Şelalesi, 3 basamak halinde muhteşem güzellikte görüntüler sunar. Birbirine yüksek merdiven basamakları şeklinde bağlı, 3'lü şekilde akan şelalenin ayrıca 6 metre uzunluğunda mağarası bulunuyor.


Sahip olduğu ekolojisi ve biyo çeşitliliğiyle muhteşem güzellikte, bakir cennet halindedir. Şelalenin sahası içinde bulunduğu Değirmen Deresi, Manavgat’ın Çamlıtepe ve Halitağalar köylerinin sınırını belirleyen, doğa harikası, bir deredir
Beslenme alanı çok geniş olan, yağmurlu mevsimlerde yatağına sığmayan, Karpuz Çayı’na ulaşana dek şelaleler yaparak akan bir deredir, Değirmen Deresi. 15 metreye varan su düşümleri ve önünde oyduğu büğetler (dev kazanları), cam göbeği renginde birer doğal havuzdur. Kaynak civarında ve kaynağın beslenme alanında yerleşim yeri olmadığı için, en yukarıda oluşan doğal havuza döküldüğü yerden yüzerken bile, şırıl şırıl akan, buz gibi suyundan içebilirsiniz.
Dere sahası ve şelaleler, miyosen çakıltaşı ve kumtaşlarından boşalan tek kaynakla beslenir. Yağışlı mevsimlerde çok geniş bir beslenme alanı olan şelalenin görkemi bir başkadır.
Üç basamaklı düşümü olan Gizli Cennet Şelalesi, bu yağışlı dönemlerde tek şelale gibi 30 metrelik tek düşümle dökülür ve binlerce litre/saniye debi ile boz bulanık olarak vahşi şelale olur. Mayıs ayından sonra asıl kaynağının suyu ile yetinerek alt alta ve farklı düşümlerdeki  bol köpüklü şelalelerini oluşturur.
Kaynaktan çıkan suyun bi-karbonatlı oluşuna bağlı olarak gelişen traverten çökelleri çok gizemli bir de mağara oluşturmuştur. Mağaranın içinde ve ağzında güncel traverten oluşumları halen devam etmektedir.
Kış mevsiminde floral ve faunal sistemler kış renklerine bürünmüş ve mevsime göre kendilerini korumaya almışlar. Ziyaretimiz esnasında şelale görünümleri, işletmenin estetikten uzak yaklaşımları, şelale doğasının bir kısmını gizlemiştir. Şelalenin önünü kapatacak şekilde yapılan merdivenler ve oturma sahaları çok kötü görünüm sergilemektedir, şelalenin muhteşem doğasına aykırı bir şekilde bu bozuk yapılanmanın derhal kaldırılması gerekmektedir.
Şelale sahasında, doğa yürüyüşüne çıkma, şelalede dinlenme, yeme içme ve doğal havuzlar ile mağara içinde yüzmeye, yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisi vardır.
Çağlayanları ve doğal görünümüyle bu saklı doğa harikası, zaman geçtikçe, daha fazla doğa severin ve turistlerin uğrak alanı olmuştur. Manavgat'a Alanya yolu istikametinde 30 kilometre uzaklıktaki Gizli Cennet Şelalesi, hemen yakınındaki yürüyüş alanıyla da yerli ve yabancı turistlerin gözdesi halindedir.
Manavgat ilçe sınırları içinde bulunan ve 1470 tahrir kayıtlarında ismi Lamaras olarak tanımlanan Namaras köyü yol kenarında yerleşim alanıdır. Su kaynaklarına sahip doğa sahası ırmak, dağ ve ormanın görsel büyüleyiciliğinin eşsiz manzaralarıyla doludur. Aynı zamanda, göç yoludur. Geçmişte bu göç yolu, su değirmenine un öğütmeye gelen köylüler ile çevre köylerce tuz yolu ve Yörüklerin yayla yolu olarak kullanılmıştır. Yok olmaya yüz tutan göç yolu, sırat köprüsüne dek devam eder. Sırat köprüsü, Karpuz çayı üzerindeki tek geçit yeridir. Antik çağ insanı, ırmağın en dar yerinde ki kayaları oyarak, uzunca bir köprü taş yerleştirmiş ve geçit yolu olarak kullanmıştır.
Manavgat'ın bu nadide sahasının coğrafi ve meta morfolojik yapısı 15 doğa sporunu yapmaya elverişlidir.
Roma döneminde de, Arkıcca (Çamlıtepe) ismiyle anılan bölgedeki Saklı Cennet Şelaleleri, Namaras doğa sahalarındaki çoklu kaynaklardan çıkan sular, 150 - 200 mt. ilerisinde, dev boyuttaki blok kayalıklardan, basamaklar halinde oluşturduğu havuzlardan geçerek, ardışık 3-4 mt.yükseklikten aşağıya dökülür ve sırat köprüsü mevkiine doğru yolculuğuna diğer kaynaklarla birleşmek üzere, devam eder.
9 veya 10 yıl önce eko turizme açılan şelale, daha önce sadece yöre halkı tarafından bilinmekte iken, sonradan, orman müdürlüğünden kiralanıp ticari maksatla kullanılmaya başlanmıştır. Olağan üstü güzellikteki saklı doğa varlığı, estetik anlayıştan yoksun işletmeci tarafından önüne kötü görünümlü merdiven, çok sayıda köprü ve oturma sahaları inşa etmesi şelale doğasının büyük kısmını görünmez veya kötü görünümlü hale getirmektedir. Muhteşem doğaya sahip Namaras Gizli Cennet Şelalesi doğayla baş başa kalınabilecek en güzel bir yer konumundadır. Şelale Değirmendere adıyla da anılmaktadır. Buraya Değirmendere denmesinin sebebi ise üzerinde eskiden su değirmenlerinin olmasıdır. Günümüze kadar kalmış yıkıntılar içinde eski birkaç değirmen taşını dere boyunca görmek mümkündür.
Şelaleden akan su, fazla değildir, küçük bir dere kıvamında olmasına rağmen, oluşturduğu manzara muhteşemdir. Şelalenin döküldüğü yerde doğal tahribat yapılmadan ağaçlar arasına çardaklar ve dinlence yerleri şelalenin görünümünü bozmuştur.
Gizli Cennet Şelalesi, önce kendi oluşturduğu kanyona akmaktadır. 2 km. sonra başka bir dereyle kesişmektedir. Aynı zamanda kanyonu yaklaşık olarak 3 km. sağlı sollu orman yolu takip etmektedir. Şelaleden dere içindeki küçük patikadan, derenin akış istikametine doğru ilerlerken, mevsime göre canlı yaşama tanık olunabilmektedir.
ilkbahar ve yaz mevsiminde, çevrede yusufçukların nazlı dansları, renk renk, desenli kelebeklerin endamlı uçuşları, bir çok türde orman kuşlarının çeşit çeşit ötüşleri ve kurbağa vırağı sesleriyle bu muhteşem doğanın tadı bir başkadır. Bu saklı doğada, doğal Mozart senfonisi sürekli tekrarlanmaktadır.
Patikanın bitiminde su, 3-4 mt. yükseklikten kanyonun içine düşmekte, bundan sonra, sağdaki orman yolundan yürünebilmektedir. Orman yolundan ilerledikçe kanyonun derinliği artmaya başlıyor. Şelale suları, 3 km lik yolculuktan sonra, sağdan diğer dereye ve bu derenin oluşturduğu kanyona kavuşmaktadır. Bu birleşimden doğan, yeni ve kuvvetli debiye sahip derede, Uzunlar Köyü altında, Karpuz Çayı'yla birleşip Kızılot beldesinden denize ulaşmaktadır.
Biz kanyonun içine inmek için iki derenin kavuştuğu yerden dere tabanını tercih ettik. Herkese önerilmez, çünkü çok sarp ve her an düşme tehlikesi var. Eğer orman yolunu sonuna kadar takip ederseniz, mutlaka kanyona inmek için daha uygun bir yer bulabilirsiniz. Kanyona indikten sonraki keyif bir başkadır, tam bir huzur kaplar içimizi. Yapılacak tek şey bunun tadını çıkarmaktır.
-----------------------------------------------
Kamera: Mehmet SÖKMEN
Metin Yazarı: Mehmet SÖKMEN
Seslendirme: Rüksan SÖKMEN
Çekim Tarihi: 11.01.2015
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 12.01.2015 
Video Prodüksiyon Yapım,
Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93
Web: www.mehmetsokmeninyeri.com

Bu haber 4748 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Katmanlı Merdiven Şelalesi Ve Devkazanı Serik

Katmanlı Merdiven Şelalesi Ve Devkazanı Serik Elbette sizlerde çok sayıda şelale ve dev kazanı görmüşsünüzdür. Ancak Katmanlı Merdiven Şelalesi Dev Kazanı dünyad...

Kumun Sanata Dönüştüğü Yer Antalya Sandland

Kumun Sanata Dönüştüğü Yer Antalya Sandland Kumun Sanata Dönüştüğü Yer Antalya Sandland

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |