http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı – Düzce - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
html5 video by ThunderSoft
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı – Düzce

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı – Düzce

Tarih 18 Kasım 2021, 14:56 Editör Mehmet SÖKMEN

Gölyaka İlçesi Güzeldere Köyü Güzeldere Şelalesi Mevkiinde yer almakta olup 20.24 hektarlık alanı kapsamaktadır. 28.12.1993 yılında Mesire Yeri olarak, 11.07.2011 yılında Tabiat Parkı olarak tescil edilmiştir.

ISBN 978-605-88104-0-2
Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı – Düzce
Gölyaka İlçesi Güzeldere Köyü Güzeldere Şelalesi Mevkiinde yer almakta olup 20.24 hektarlık alanı kapsamaktadır. 28.12.1993 yılında Mesire Yeri olarak, 11.07.2011 yılında Tabiat Parkı olarak tescil edilmiştir. Elmacık Dağları'nın gürül gürül akan sularından biri Güzeldere Şelalesi Bıçkı Düzü mevkiinde 135 metre yükseklikteki kayalardan dökülürken bir şelaleye dönüşüyor. 
Kayalara çarparak uğuldayan suyun sesi, dev kayın ve gürgen ağaçlarıyla çevrili vadide yankılanıyor. Şelale, düzenlenen üç ayrı patika ve merdivenler sistemiyle gezilebiliyor. Platformların sürekli nemli olmasından dolayı uyarı tabelalarına dikkat etmek gerekiyor. 
Kışın beyaz yorganını örten, ilkbaharda ise ormangülleriyle canlanan Güzeldere'nin en görkemli zamanı ilkbahar ve sonbahar mevsimidir. Sonbaharın renk cümbüşüne dönüşen tonları bir tabloya benzetiyor bu nadide tabiat köşesini. 
Deniz seviyesinden yaklaşık 600 metre yükseklikteki şelalenin zeminine doğru yaklaşıldığında hoş bir serinlik yayılıyor havaya. Yaban hayatı yönünden oldukça zengin şelale, özellikle hafta sonları ziyaretçilerin akınına uğramaktadır. Piknik, yürüyüş, manzara seyri, çadır kampı, kır gazinosu, kır kahvesi, büfe alanda gerçekleştirilebilecek faaliyetlerdir.
Alana ulaşım İstanbul tarafından gidenler; TEM otoyolunda Hendek çıkışından sonra Düzce İli sınırları içerisinde Gümüşova-Gölyaka TEM Otoyolundan ayrılarak, Ankara tarafından gelenler için; Düzce İli sınırları içerisinde Kaynaşlı çıkışından sonra Gümüşova-Gölyaka çıkışından itibaren TEM Otoyolundan ayrılarak Gölyaka tabelasını takip ederek Gölyaka’ya ulaşılır. 
Gölyaka’nın içinden güney istikametine gidilir ve Açma Köyü sapağından doğu istikametine doğru Hacı Yakup Köyünde güneye doğru sapılarak Güzeldere tabelaları takip edilir. Güzeldere Tabiat Parkı Düzce’den 28, Gölyaka’dan ise 16 km. uzaklıktadır. Gölyaka İlçesi Güzeldere Köyü mevkiinde yer almakta olup 22.76 hektarlık alandır. 
Güzeldere şelalesi suyu doğal coşkusunu dev kayın ve gürgen ağaçlarıyla bütünleştirerek görkemli güzellikte bir görüntü sunuyor. 
Bölge trekking, kampçılık, at binme, bisiklet binme, foto-safari aktiviteleri için oldukça uygundur.
Güzeldere Şelale sahası yorgun ve stresli insanlar için iyileştirici terapi ortamı sunar. Buraya gelen insanlar meditasyon ve yoga aktiviteleri yapabilir, yorgun bedenini rahatlatabilir.
Olağanüstü güzellikteki ekosisteminde geniş yapraklı nemcil ormanlarda, hakim tür kayın ağacıdır. Gürgen, meşe, ıhlamur ve kestane ağaçları ormanı oluşturan diğer türlerdir. Şelale çevresinde ormangülü, karayemiş, böğürtlen ve sarmaşık orman altı florasını oluşturur.
Ormanlık alanda geyik, karaca, yaban domuzu, ayı, tilki, çakal, sincap ve sansar yaşamaktadır. Bıçkı Deresi'nde alabalık mevcuttur.
Güzeldere Şelalesi ve çevresi alt - orta eosen yaşlı piroklastik kayaç, andezit ve bazalt türü kayaçlardan oluşur. Şelalenin serin suları bazaltlar üzerinden akmaktadır. Bazaltların üzerini yosun kaplamıştır. Bıçkı Dere üzerinde bulunan Güzeldere Şelalesi Hızar dere olarak Efteni Gölü’ne buradan da Büyük Melen’le birleşerek Karadeniz’e ulaşmaktadır.

--------------------------------------------- 
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan AtakSökmen
Çekim Tarihi : 27.10.2021
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 18.11.2021
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93 
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1

Bu haber 22 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Yazılıkaya-Midas Anıtı Ören Yeri Frig Vadisi - Eskişehir

Yazılıkaya-Midas Anıtı Ören Yeri Frig Vadisi - Eskişehir Yazılıkaya Vadisinin güney ucunda, Eskişehir'in Han İlçesi'ne bağlı Yazılıkaya Köyü'nün hemen batısında...

Yedigöller Milli Parkında Sonbahar Bolu

Yedigöller Milli Parkında Sonbahar Bolu Yedigöller Milli Parkında Sonbahar Mevsimi Doğa Ananın sanatıdır, diğerleri sadece mevsimdir. Yedigöller’de, usta r...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |