http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı – Düzce - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
html5 video by ThunderSoft
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı – Düzce

Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı – Düzce

Tarih 18 Kasım 2021, 14:54 Editör Mehmet SÖKMEN

Merkez İlçe Samandere Köyü, Köyiçi Mevkiindedir. Alanı 10 hektardır. 19.12.1988 tarihinde tescil edilmiştir. Çavlan, çağlayan ve cadı kazanı gibi ilginç jeolojik özellikler ve yer yer anıt ağaçların da var olduğu zengin ve bakir bitki örtüsüne sahiptir. Türkiye’nin ilk tescil edilen tabiat anıtıdır. Şelalenin düşüş yüksekliği 20 metredir.

ISBN 978-605-88104-0-2
Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı – Düzce 
Merkez İlçe Samandere Köyü, Köyiçi Mevkiindedir. Alanı 10 hektardır. 19.12.1988 tarihinde tescil edilmiştir. Çavlan, çağlayan ve cadı kazanı gibi ilginç jeolojik özellikler ve yer yer anıt ağaçların da var olduğu zengin ve bakir bitki örtüsüne sahiptir. Türkiye’nin ilk tescil edilen tabiat anıtıdır. Şelalenin düşüş yüksekliği 20 metredir.
Düzce'nin güneydoğusunda, İl merkezine 26 km. uzaklıkta yer alan Samandere Şelalesi, Samandere Köyü sınırları içinde bulunmaktadır. Bulunduğu köye adını veren, tabiat olaylarının meydana getirdiği özellikler ile oluşan Samandere Şelalesi, doğal oluşum özellikleri ile Milli Parklar Kanunu gereğince ve Orman Bakanlığınca “Tabiat Anıtı” olarak tescil edilmiştir. Ayrıca buradaki 500 m. Yükseklikteki ağaçlar ve iki küçük şelale ile Cadı Kazanı denilen bölümde tescillidir.
Samandere Şelalesinde, ağaçların arasından şiddetle akan sular, beyaz köpükler halinde dökülerek cadı kazanı içinde derin kayalıkların arasında adeta kaynamaktadır. Şelalenin arkasındaki kayanın içinde, doğal olarak oluşan mağara ile bir ara kaybolan sular biraz ilerden tekrar ortaya çıkarak akışını sürdürmektedir.
Tabiat Anıtı olarak ilen edilen Samandere Şelalesi, koruma altına alınmış doğal bir varlığımızdır. Zengin bitki örtüsünün su sesi ile bütünleştiği şelalede, mesire ve piknik alanları, doğa yürüyüş parkurları, kamp alanları, orman içi dinlenme yerleriyle muhteşem bir doğa güzelliğine sahiptir. Tem Otoyoluna 20 km. D-100 Karayoluna 26 km. mesafededir.
Düzce Merkezden Beyköy Beldesine gidilir ve buradan güney doğu istikametinde bulunan Uğur Köyünde Samandere Köyü tabelası yolu izlenerek Samandere Köyü içinde tabiat anıtına ulaşılır. Düzce Merkeze 24 km, TEM Düzce çıkışına 36 km, TEM Kaynaşlı çıkışına ise 34 km mesafededir.
Samandere Şelalesi’nin bulunduğu dere ve çevresi meastrihtiyen-eosen yaşlı killi kireçtaşlarından oluşmuştur. Samandere Şelalesi’nin besleme havzası 32 km²’ lik bir alan olup akan sular Uğur Deresi ile birleşerek Efteni Gölü’ne ulaşmakta buradan da Büyük Melen suyu ile Akçakoca İlçesi sınırları içerisinden Karadeniz’e dökülmektedir.
Samandere Şelalesi Zengin bitki örtüsünün su sesi ile bütünleştiği şelalede, mesire ve piknik alanları, doğa yürüyüş parkurları, kamp alanları, orman içi dinlenme yerleriyle muhteşem bir doğa güzelliğine sahiptir.
Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı 750 m yüksekliktedir. Şelaledeki cadı kazanının yanındaki Anıt Ağaç niteliğindeki porsuk ağacı 15 m boy, 800 yaş ve 110 cm çap olarak civar ormanda bulunan ağaçların en büyüğüdür. Koruma altına alınmıştır.
Türkiye’nin ilk tabiat anıtı Samandere Şelalesi’nde bu isimle özdeşleşen hikayesini, suyun doğal coşkusunda cadı kazanlarında nasıl kaybolduğunu tekrar nasıl gün yüzüne çıktığını görebilir, Samandere köyünde yeme, içme, dinlenme ve konaklama imkanı bulabilirsiniz. Turistik açıdan yapılabilecek aktiviteler, Trekking ve foto safari etkinlikleridir.
Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı, koruma altına alınmış doğal bir varlığımızdır. Zengin bitki örtüsünün su sesi ile bütünleştiği bölge, mesire ve piknik alanları, doğa yürüyüş parkurları, kamp alanları, orman içi dinlenme yerleriyle muhteşem bir doğa güzelliğine sahiptir.
Şelalenin kaynak değeri oluşturmasının yanı sıra oldukça dik kayalık alana sahip alanda karayemiş, şimşir, ıhlamur, adi gürgen, çınar yapraklı akçaağaç, doğu kayını üvez, dağ karaağacı, mor çiçekli orman gülü, ateş dikeni gibi ağaç ve çalı formundaki türler bakir bir şekilde görülmektedir. Özelikle sonbahar mevsiminde şelalenin yeşilin farklı tonlarıyla buluşması fotoğrafçılar için muhteşem bir manzara oluşturmaktadır. 
Alanda hatırı sayılır yatırımlar yapılmıştır Tabiat Anıtı girişinde;  giriş kontrol noktası, büfe, manzara seyir noktaları, şelale yürüyüş yolu yer almaktadır. Tabiat Anıtı dışında kalan bölümde otopark, çocuk oyun alanı, kır lokantası, WC, bulunmaktadır. Alan günübirlik ziyaret edilebilir.
Tabiat Parkı, yakın çevresinde bulunan yerleşimler ve kentsel nüfus için rekreasyonel faaliyetlerin karşılanmasında önemli bir role sahiptir. Mevcut rekreasyon faaliyetlerinin yanı sıra piknik, doğa yürüyüşü, yaban hayvanı gözlemciliği, amatör ve profesyonel fotoğrafçılar içinde eşsiz bir manzaraya sahiptir.

--------------------------------------------- 
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan AtakSökmen
Çekim Tarihi : 27.10.2021
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 15.11.2021
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93 
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1

Bu haber 18 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Yazılıkaya-Midas Anıtı Ören Yeri Frig Vadisi - Eskişehir

Yazılıkaya-Midas Anıtı Ören Yeri Frig Vadisi - Eskişehir Yazılıkaya Vadisinin güney ucunda, Eskişehir'in Han İlçesi'ne bağlı Yazılıkaya Köyü'nün hemen batısında...

Yedigöller Milli Parkında Sonbahar Bolu

Yedigöller Milli Parkında Sonbahar Bolu Yedigöller Milli Parkında Sonbahar Mevsimi Doğa Ananın sanatıdır, diğerleri sadece mevsimdir. Yedigöller’de, usta r...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |