http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Göynük Kanyonu Hisarçandır Parkuru Yürüyüşümüz Gidiş Dönüş VLog - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
html5 video by ThunderSoft
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Göynük Kanyonu Hisarçandır Parkuru Yürüyüşümüz Gidiş Dönüş VLog

Göynük Kanyonu Hisarçandır Parkuru Yürüyüşümüz Gidiş Dönüş VLog

Tarih 04 Kasım 2021, 11:47 Editör Mehmet SÖKMEN

19 Km lik Göynük Kanyonu Hisarçandır zorlu parkurunu gidiş ve dönüş yürüyerek rekor kırdık. Altı kişilik ekipte Macaristanlı bir orta yaşlı çift, bir genç kız ve biz üç kişi Kadir Demir, Metin Aydoğdu ve Mehmet Sökmen parkuru yürüdük. Parkur çok zorlu ve fazla görsel güzelliği yoktur, ancak performans için idealdir.

ISBN 978-605-88104-0-2
Göynük Kanyonu Hisarçandır Parkuru Yürüyüşümüz Gidiş Dönüş VLog 
19 Km lik Göynük Kanyonu Hisarçandır zorlu parkurunu gidiş ve dönüş yürüyerek rekor kırdık. Altı kişilik ekipte Macaristanlı bir orta yaşlı çift, bir genç kız ve biz üç kişi Kadir Demir, Metin Aydoğdu ve Mehmet Sökmen parkuru yürüdük. Parkur çok zorlu ve fazla görsel güzelliği yoktur, ancak performans için idealdir.
Kadir Demir dostumuz hayal ettiği gök taşlarını burada buldu ve sanırım gerekli analizlerden sonra zengin olacak. Çünkü parkur rotasından çıkarak deliklidağ eteğine gittik ve orada düştüğünü tahmin ettiği gök taşı parçalarını buldu. Satıldıktan sonra payıma bir jeep ve bir villa düşecek. Aslında burada çok sayıda gök taşı parçaları var. Deliklidağ’ın nasıl delindiğini de bu bağlamda çözmüş olduk. 
Yakın gelecekte Aynı parkuru yukarıdan tersine yürüyerek zamandan tasarruf edip gök taşı aramaya devam edeceğiz. Burada muhtemelen dev kayalığı zımba gibi delen büyük parçayı veya parçalarını bulacağız.
Doğa Krallığının destansı güzelliklerini barındıran yüksek irtifa yayla sahalarında sedirler ülkesinde bizimle birlikte yolculuğa çıkın. Yüksek dağlık alandaki az bilinen bu bölgeler, Akdeniz Bölgesinde, Antalya Körfezi Teke Yarımadası adı verilen Akdeniz’e doğru uzanan çıkıntı üzerinde yer almaktadır. 
Sahanın ve yakın çevresinin fiziki coğrafyası Jeolojik ve jeomorfolojik özellikleri benzersiz özellikler barındırır. Burada bütün jeolojik devirlerin mevcut olduğu örnekleri görülmektedir. Eski formasyon olan Paleozoik Formasyonlar olan Birinci Zaman, sahanın kuzeyinde kısmen de doğusunda yer alır. Bunlar kristalin şist, fillat, kalker ve mermerden ibaret olup tektonik olaylar sonucu kırılmış ve kıvrılmışlardır.
Yoğun farklı meşcereli orman örtüsü altında gizlenen ve sonraki süreçlerde saha havzasının büyük kısmı mezozoik formasyon ile kaplanmıştır. Bu formasyon kalker, marn, filiş ve serpantinden oluşmuştur. Denizaltı volkanizması ile oluşmuş ofiolitlere sık rastlanır. Kalkerler gri, beyaz renkli çok çatlaklı ve boşlukludur. Kalkerin çok olması karstik şekillerin çoğalmasına neden olmuştur. Bu formasyon içersinde ayrıca şeyl, olivin, diyabaz, kumtaşı ve silekse de rastlanır.
Yeşil ve mavinin en güzel renk tonlarına sahip havza alanı iklimsel özellikleri ile farklı meşcereli orman çeşitliliğini yaratmış olup Tersiyer Formasyonlar olan Üçüncü Zaman esas olarak havzanın güneyinden başlayıp Aksu, Köprüçayı ve Manavgat çayı boyunca kuzeye doğru uzayarak orta havzaya erişir. 
Burada esas formasyon Miosen olup denizel Miosen kalkeri marn, siltli kil kumtaşı ve konglomera sedimentlerinden oluşmuştur. Bu sedimentler bazen sertleşerek konglomera ve greler halinde, bazen de gevşek kum, çakıl depozitleri halinde bulunur. Antalya havzasındaki Miosenler, üzerleri travertenle örtülü olarak bulunabilirler. 
Yer yer orman sahasının sona ermesiyle karışık alpin step formlarının oluştuğu sahada Tersiyer’de 3.Zaman, özellikle Oligosende Alp Orajenezi ile Tetis Deniz tabanında ki yeşil kayaçlar olan Ofiolitlerin üzerinde biriken tortul tabakalar olan Kalker, kıvrılarak yükseldi ve sahadaki dağların dahil olduğu Toros, Beydağlarını ve tepeleri oluşturdu.
Antalya yüksek platolu kısmi düzlükler ve alpin sahaların üst bölümlerindeki bu sahalar Jeomorfolojik Birimler sistemi içinde yer alır.
Burası engebe bakımından çok çeşitlilik arz eder. Bu çeşitliliği fazla yükseklik gösteren dağ ve tepeler ile değişik yüksekliklerde muhtelif genişlik arz eden ova ve platolar meydana getirir. Ayrıca dağınık durumda platolar da bulunmaktadır.
Yer şekilleri bakımından, bu saha yaylaları; genel olarak, güneybatı–kuzeydoğu yönlü, devamlı sıradağlar halindedir. Bu halde Düzlübel Yaylası, genel bir bütün içinde, ayrıntılarda, bünyeden, tektonikten ileri gelen, birbirinden az çok farklı bölmelere, küçük küçük coğrafi ünitelere ayrılır.
Yüksek dağlıklı bu saha yaylaları kuzey, kuzeybatı, kuzeydoğu, batı ve doğu sınırlarını genel adıyla “Beydağları” olan dağ silsilesi oluşturur. Elmalı Ovası ile Antalya Körfezi arasında geniş ve çok yüksek dağların genel takımına Beydağları adı verilmektedir.
Bu dağların temelini kalker temelden oluşan Eosen-Kretase teşkil eder. Arada yer yer killi ve çürük, çoklukla mor renkli, bazen tabakalaşmış çamur niteliğinde fliş oluşmlu, pek az kırmızı yükseltiler meydana getiren serpantinler de görülür.
Bu sahanın da dahil olduğu Beydağları, kıyı üstünde birdenbire kabaran düzgün bir sıradağ kuşağıdır. Denizin mavi dalgaları üstünde birdenbire yükselen Beydağları, yüzey farkının aniliğinden ve büyüklüğünden, yağışların bolluğunda ileri gelen çok şiddetli aşınma ile o kadar yarılmış, deşilmiş ve oyulmuştur ki, Antalya körfezinden batıya doğru bakılınca, karşıdan piramit şeklinde, çok sivri ve yekpare kayalardan oluşan sayısız dağlar sivrilir. Her tarafta bir duvar gibi yükselen bu sivrilerin, yani zirvelerin üzerine yaya çıkmak çok zordur.
Beydağları, aslında, birbirinden iyice farklı ve paralel iki sıradağa ayrılır; Antalya körfezi kıyısını yakından izleyen Kıyı Sıradağları, arkasında batı tarafta ise yükselen Asıl Beydağları’dır. Her iki sıradağ arasında, bütün Alakır vadisini, Bereket dağlarından ötede Bayat Bademlisini, Gargın Bademlisini, Yörük Bademlisini ve daha da ötede Bucak çukurlarını ihtiva eden, flişten oluşan uzun bir depresyon uzanır.
Bu sahayı da kapsayan Beydağları kalker bünyelidir. Fakat daha ziyade mermer kalkerlerdir ve sönük şekiller gösterir. Burada düzgün şekilli vadiler oluşmamıştır. Esas sırt inişli çıkışlıdır, yer yer karstik çöküntülerden ve buzul aşındırmasından ileri gelen küçük küçük çukurlukları da kapsar. Tepelerin çoğunun kuzeye bakan yüzleri pek dik ve yalçın kayalık olup, dipleri yığın yığın kaya döküntüleri ile doludur. 

Belgesel kanalımız
www.youtube.com/MehmetSokmenAntalya

--------------------------------------------- 
Kamera/Metin : Mehmet SÖKMEN 
Seslendirme : Rüksan Atak Sökmen
Çekim Tarihi : 19.10.2021 
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 20.10.2021 
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93 
web: www.mehmetsokmen.tv
          www.youtube.com/MehmetSokmenAntalya

Bu haber 29 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Yazılıkaya-Midas Anıtı Ören Yeri Frig Vadisi - Eskişehir

Yazılıkaya-Midas Anıtı Ören Yeri Frig Vadisi - Eskişehir Yazılıkaya Vadisinin güney ucunda, Eskişehir'in Han İlçesi'ne bağlı Yazılıkaya Köyü'nün hemen batısında...

Yedigöller Milli Parkında Sonbahar Bolu

Yedigöller Milli Parkında Sonbahar Bolu Yedigöller Milli Parkında Sonbahar Mevsimi Doğa Ananın sanatıdır, diğerleri sadece mevsimdir. Yedigöller’de, usta r...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |