http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Kaya Kovuğu Sızan Şelalesi Serik - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
html5 video by ThunderSoft
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Kaya Kovuğu Sızan Şelalesi Serik

Kaya Kovuğu Sızan Şelalesi Serik

Tarih 29 Eylül 2021, 12:56 Editör Mehmet SÖKMEN

Antalya karstik traverten sistemi doğanın en güzel oluşumlarını sanatsal halde yansıtıyor. Kaya Kovuğu Sızan Şelalesi yaklaşık 4-5 metre kaya kovuğundan çıkar önündeki geniş kazana dökülerek yoluna devam eder. Yüksek kayalık gözelerinden çıkar ve birkaç koldan yayılarak örtü şeklinde dökülen şelale görünüm itibarı ile en ilginç şelalelerden biridir.

ISBN 978-605-88104-0-2
Kaya Kovuğu Sızan Şelalesi Serik 
Antalya karstik traverten sistemi doğanın en güzel oluşumlarını sanatsal halde yansıtıyor. Kaya Kovuğu Sızan Şelalesi yaklaşık 4-5 metre kaya kovuğundan çıkar önündeki geniş kazana dökülerek yoluna devam eder. Yüksek kayalık gözelerinden çıkar ve birkaç koldan yayılarak örtü şeklinde dökülen şelale görünüm itibarı ile en ilginç şelalelerden biridir.
Serik Ovacık Dağının yüksek traverten mağarası içinden farklı gözlerden çıkan şelale suları 6 metreden yayılarak tül şeklinde köpüklü halde benzersiz güzellikte doğal oluşumdur. Şelalenin aktığı delik kısım yaklaşık 50 metre kaya kovuğu içine ilerlemektedir. 
Şelale suları üzeri geofit türleriyle kaplı kayalık yüzeyden geniş dağılarak çağlayan halini alıyor. Bu delikten içeri girildiği zaman kaya içinde suyun geldiği noktaya ulaşılır.
Kaya Kovuğu Sızan Şelalesi gözeleri Ovacık Dağının eteklerinden yaklaşık 400-500 metrelik alanda, karstik kaynaktan irili ufaklı dört göz halinde fışkıran beyaz köpüklü buz gibi sular, yamaçlardan aşağılara doğru küçük çağlayanlar oluşturarak dip kazana dökülüyor. 
Karstik kayaların, gözelerin ve dev kazanın bir arada oluşturduğu doğal çevre eşine ender rastlanan özellikleri ve görsel değerleriyle Serik ölçeğinde önemli bir rekreasyon ve turizm odağı olma potansiyeli taşımaktadır. 
Şelale derin ve kayalık bir vadinin içerisinde yer almaktadır. Traverten depolarının gözeleri, çok soğuk kaynak sulara sahip
Ovacık dağının sarp eteklerinde dik ve derin bir vadide akan Kelmen Deresi, yüksek dağlardan beslendiği için her mevsimde debisi farklıdır. 
Berrak ve temiz taşların arasından akan suyun güzelliği görülmeye değer bir doğa harikasıdır. Karstik çoklu gözelerden akan onlarca su kaynağından oluşan traverten depoları sahasında, kesin korunması gereken soğanlı, yumrulu ve rizomlu bitkiler olan geofitler alanın en gözde doğal habitatlarıdır. Kaya Kovuğu Sızan Şelalesi bu geofitler üzerinden aşağıya akmaktadır.
Kaya Kovuğu Sızan Şelalesi Serik havzasının önemli doğal güzelliklerinden biri olmasına rağmen, ülke ve Antalya genelinde turistik anlamda gereken değeri bulamamıştır.
Şelalenin oluştuğu saha Kuaterner dönemine ait traverten depoları kapsamındadır. Gür karstik kaynaklardan çıkan sularla destansı güzellikte görsel doğal peyzaj bütünlüğü oluşturur.
Şelaleyi besleyen Ovacık Dağı Traverten karstik depoları su kaynakları, kırıklı-çatlaklı, yer yer karstlaşmalı mermerlerden oluşan bir litolojik yapı içerisinden yeryüzüne çıkmaktadır. 
Mevsimsel debi değerli akışa sahip olan bu kaynakların jeoloji, hidroloji, su kimyası ve hidrojeoloji çalışmaları henüz yapılmış değildir. Oysa miktar ve kalite açısından birinci sınıf sular kategorisinde değerlendirilebilir konumdadır. 
Yaz aylarında sahada kurak dönemde şelaleden akan suyun 
miktarının azalması alan akifer hacmine ve depolama kapasitesine sahip olan bu kaynaklarla ilgilidir.
Şelaleden akan su miktarı mevsimlere göre değişmektedir, yağışların arttığı ve kar örtüsünün erimeye başladığı ilkbahar devresi Sızan Şelalesi suyunun debisinin en yüksek olduğu dönemdir. Buna karşılık kurak geçen yaz dönemlerinde, Ovacık kaynakları azalmaktadır. 
Sızan Şelalesi Türkiye’deki bazı çağlayanlarda olduğu gibi traverten depoları sekisi üzerinden suların düşmesiyle oluşmuştur. Bu depoların oluşumunda Ovacık Dağı karstik kaynakları bileşimindeki sedimentlerin çökelmesinin esas rolü vardır.
Traverten sekilerinden daha yüksekte olanı Sızan Şelalesi kuzeyinde sarp çarşak aynı mevkide yüzeylenmiştir. Sızan Şelalesini ortaya çıkaran eğim kırığının olduğu traverten sekisi ile bu mevkideki oluşum aynı özelliğe sahiptir. 
Sarp Çarşak mevkiindeki traverten depolarının arazideki kalınlığı yaklaşık 70-100 metredir. Sarımsı, kahverengi ve gri renklerde gözenekli bir yapıya sahip olup oluşum aktüel olarak devam etmektedir. Bu sahadaki traverten sekisi yamacında bulunan mağaraların eski dönemlerde yerleşim amacıyla kullanıldığı yöre sakinleri tarafından ifade edilmektedir.

--------------------------------------------- 
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak Sökmen
Çekim Tarihi : 25.05.2021
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 16.07.2021
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93 
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/MehmetSokmenAntalya

Bu haber 41 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Yazılıkaya-Midas Anıtı Ören Yeri Frig Vadisi - Eskişehir

Yazılıkaya-Midas Anıtı Ören Yeri Frig Vadisi - Eskişehir Yazılıkaya Vadisinin güney ucunda, Eskişehir'in Han İlçesi'ne bağlı Yazılıkaya Köyü'nün hemen batısında...

Yedigöller Milli Parkında Sonbahar Bolu

Yedigöller Milli Parkında Sonbahar Bolu Yedigöller Milli Parkında Sonbahar Mevsimi Doğa Ananın sanatıdır, diğerleri sadece mevsimdir. Yedigöller’de, usta r...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |