http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Kaklık Mağarası Yer Altındaki Gizli Pamukkale - Denizli - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
html5 video by ThunderSoft
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Kaklık Mağarası Yer Altındaki Gizli Pamukkale - Denizli

Kaklık Mağarası Yer Altındaki Gizli Pamukkale - Denizli

Tarih 29 Eylül 2021, 12:31 Editör Mehmet SÖKMEN

Türkiye belgesellerini sunarken; Doğa, Tarih, Kültür ana başlıkları altında çok farklı konularda belgeselleri sizlerle buluşturarak veya sizleri bizimle yolculuğa çıkararak; Jeoloji, biyoloji, Hidroloji bilim kategorilerinde, üzerinde yaşadığımız Anadolu ana karasının oluşum süreçlerinde nasıl ve neden sorularını sorup yanıtı için düşünmeye zaman ayırmanızı sağlamaktır.

ISBN 978-605-88104-0-2
Kaklık Mağarası Yer Altındaki Gizli Pamukkale - Denizli 
Türkiye belgesellerini sunarken; Doğa, Tarih, Kültür ana başlıkları altında çok farklı konularda belgeselleri sizlerle buluşturarak veya sizleri bizimle yolculuğa çıkararak; Jeoloji, biyoloji, Hidroloji bilim kategorilerinde, üzerinde yaşadığımız Anadolu ana karasının oluşum süreçlerinde nasıl ve neden sorularını sorup yanıtı için düşünmeye zaman ayırmanızı sağlamaktır. 
Ankara karayolunda Denizli İli Honaz ilçesinin Kaklık kasabası çok şanslıdır. Çünkü benzersiz destansı güzellikteki Kaklık Mağarası; Termal suyu ile damlataşı, sarkıtları ve dikitleriyle çok görkemlidir. Pamukkale'de bulunan travertenlere benzer traverten basamaklarıyla, küçük Pamukkale veya Minyatür Mağara Pamukkale konumundadır. 
Jeoloji bilimi nelere kadirdir, bir bilseniz! Şu güzelliğe bakın ve düşünün, sorgulayın. Düden-kaynak, çöküntü obruğu konumlu aktif bir mağara olan Kaklık Mağarasının çevresi; Mesozoik kireçtaşları, eosen marn, kil, kumtaşı ve konglomeraları, miyosen-pliyosen yaşlı kil, kum, marn ve kalkerler ile kuveterner'e ait traverten ve alüvyonlardan meydana gelmiştir. Bu doğal serveti korumak için daha neler yapmak gerekir fikir jimnastiği yapmamız gerekmez mi?
Kaklık Beldesindeki, eşsiz doğal güzelliğe sahip mağara Mayıs 2002 yılında ziyarete açılmıştır. Mağara 190 metre uzunluğunda ve toprağın beş metre altında bulunuyor. En derin noktası ise 14 metredir. 
Hidrolojinin büyülü ve görkemli döngüleri Dünyada tek olan Kaklık Mağarası termal şaheserini Anadolu’da yaratmıştır. Farklı renklerdeki şifalı termal suları ile unutulmaz bir gezi keyfi yaşamak mümkün. İki milyon yıllık Kaklık Mağarası, yüzlerce metre derinlikten yüzeye çıkan kükürtlü ve yoğun karbonatlı jeotermal suyuyla, cilt hastalıklarına şifa arayanların uğrak yeri olmaya devam ediyor.
UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Kaklık Mağarasındaki havuzlar, Pamukkale'dekine çok benzeyen basamaklar halinde üst üste oluşurken; tavanı ise damlataşı, sarkıtlar ve dikitlerle süslü yapısıyla benzersiz destansı güzel görseller sunuyor.
Yılın her mevsiminde 24 ile 25 derece sabit sıcaklıkta olan berrak, renksiz ve kükürt kokulu termal su, antik çağlardan bu zamana bazı cilt rahatsızlıklarına da iyi geldiği belirtiliyor.
Doğal koruma alanı olan ve 190 metre uzunluğundaki Kaklık Mağarası'na ahşap merdivenlerle iniliyor. Daire şeklinde tahta yolu ile travertenlerin etrafında dolaşma olanağı sunuyor. Kaklık Mağarası yerli ve yabancı turistler tarafından çok beğeniliyor.
Mağarada çıkan yoğun kükürtlü su tarlaların sulanmasında da kullanılmakta, su içindeki kükürt nedeniyle bölgede yetişen ürünlerin kalitesi ve verimi artmaktadır. Mağara suyu deri ve cilt hastalıklarına faydalı olduğu biliniyor, tedavi amaçlı kullanılan bir mağaradır. 
Çökme sonucu oluşmuş bir mağara, ilk keşfi 1839 yılında 2 Fransız keşifçi tarafından yapılmıştır. Ondan sonra sulama amaçlı yakın tarihte bir bölge kırılarak açığa çıkartılmıştır. Mağaranın asıl özelliği yeraltı Pamukkale'si olmasıdır.
Mağara termal suyunun içerisinde bulunan çinko ve aşırı derecede olan kirecin oluşturduğu tabakalar, yer altında gizli Pamukkale’yi oluşturmaya devam ediyor. Aynı zamanda mağaranın bir diğer özelliği de içerisindeki kükürdün fazlalığından dolayı astım, deri, cilt hastalıkları, mantar, egzama ve kaşıntı gibi rahatsızlıklara faydası olduğu düşünülmektedir. 
Mağaranın biyo ekosistemi ayrı bir güzelliğin kapılarını aralamıştır. Gerçekten ne büyük şans, değil mi? Kaklık Mağarasının doğrudan gün alan ve sürekli damlayan veya akan duvarlarında, sık bir yosun ve küçük yapraklı sarmaşık türü bitkiler gelişirken, aydınlanmaya bağlı olarak gün içinde yeşilin değişik tonlarını alan bu bitkiler, mağaraya ayrı bir güzellik katarken biyoloji biliminin azıcık sırlarını aralıyor. Yer altındaki gizli Pamukkale olan Kaklık Mağarası; Dünyada eşsiz güzelliği nedeniyle, her yıl binlerce turisti ağırlıyor. 
Kaklık Mağarası, Büyük Menderes nehrinin önemli bir kolu olan Çürüksu çayının, Kaklık kasabasının kuzey ve batısında oluşturduğu geniş alüvyon ovanın kuzeyinde yer alıyor. Mağara, yüksek dağları oluşturan kayaların, ovada kaybolduğu yerde gelişmiştir. Jeoloji bilimine ne çok şey borçluyuz!
Toprağın 5 metre altındaki mağaranın ayrıntılı plan ve kesitleri, ilk defa 2000 yılında Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü Jeoloji Etütleri Dairesi Karst ve Mağara Araştırmaları Birimi elemanlarınca çıkarıldıktan sonra koruma ve kullanım projesi hazırlanmıştır. 
Mağaradaki havuzlar, Pamukkale’dekine çok benzeyen basamaklar hâlinde üst üste oluşmuştur. Mağara ağzından şelale hâlinde giren sular, bir havuzdan diğerine geçerek güneş ışınlarının gün içindeki geliş açılarına göre her an değişen çok hoş görüntüler oluşturmaktadır. Duvarlarında yosunlar ve küçük sarmaşıkların büyüdüğü Kaklık Mağarası, gün içinde yeşilin çeşitli tonlarına bürünüyor. İçerideki bitkiler, güneş ışığının da etkisiyle atmosfere son derece ilginç bir güzellik katıyor.
Mallı Dağı’nın kalsiyum karbonat bileşiminde traverten kayaçları içinde oluşan Kaklık Mağarası, yeraltı sularını boşaltan aktif bir mağara durumunda iken, tavanının çökmesi ile açığa çıkmıştır.
Şekil olarak obruk gelişim özelliği gösteren mağaranın içinde, büyük bir traverten kitlesi vardır. Kuzeybatı-güneydoğu yönünde 65, kuzeydoğu-güneybatı yönünde 40 metre uzunluğu olan Yer altındaki gizli Pamukkale’nin daire biçimindeki girişi ise ortalama 13×11 metre ölçülerindedir. Girişe göre en derin noktası 14 metre ve toplam uzunluğu 190 metre olan, tavan yüksekliği ise 2 ile 5 metre arasında değişen mağaranın güneybatı kenarında ikinci bölümü yer alır. 
Yaklaşık 40 metre devam eden bu bölümün içi, çökmüş bloklarla kaplıdır. Buna karşılık ana galerinin hemen tamamı, mağara dışından çıkan ve büyük bölümü şelaleler hâlinde içeriye akan kaynak sularının oluşturduğu travertenlerle kaplıdır. Basamaklar hâlinde havuzlarda oluşan ve tavanın çökmesi sonucu meydana gelen bloklar üzerinde gelişen beyaz renkli bu travertenler, Pamukkale’nin küçük bir benzeridir. 
Kaklık’ın 78 metre batısındaki, aynı yer altı sisteminin parçası olan başka bir mağaradan çıkan kaynak da şelaleler oluşturarak içerideki suya karışmaktadır. Hidrolojik özellikleri aynı olan bu su kaynaklarının debileri birbirinden farklıdır. 
Kükürtlü suyun yaydığı kokudan da kolaylıkla fark edilen Kaklık Mağarasının içinden ve yakınında yüzeyden çıkan termal kaynakların hidro jeokimyasal özellikleri Berrak, Renksiz, Kükürt kokusu ve kendine özgü tadı vardır.

--------------------------------------------- 
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak Sökmen
Çekim Tarihi : 24.07.2021
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 08.08.2021
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93 
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/MehmetSokmenAntalya

Bu haber 32 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Yazılıkaya-Midas Anıtı Ören Yeri Frig Vadisi - Eskişehir

Yazılıkaya-Midas Anıtı Ören Yeri Frig Vadisi - Eskişehir Yazılıkaya Vadisinin güney ucunda, Eskişehir'in Han İlçesi'ne bağlı Yazılıkaya Köyü'nün hemen batısında...

Yedigöller Milli Parkında Sonbahar Bolu

Yedigöller Milli Parkında Sonbahar Bolu Yedigöller Milli Parkında Sonbahar Mevsimi Doğa Ananın sanatıdır, diğerleri sadece mevsimdir. Yedigöller’de, usta r...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |