http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Katmanlı Merdiven Şelalesi Ve Devkazanı Serik - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
html5 video by ThunderSoft
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Katmanlı Merdiven Şelalesi Ve Devkazanı Serik

Katmanlı Merdiven Şelalesi Ve Devkazanı Serik

Tarih 06 Haziran 2021, 19:59 Editör Mehmet SÖKMEN

Elbette sizlerde çok sayıda şelale ve dev kazanı görmüşsünüzdür. Ancak Katmanlı Merdiven Şelalesi Dev Kazanı dünyada benzersiz olması nedeniyle korunması çok önem taşıyor. Ama tam tersine sürekli kirletilmektedir. Burada türkü yakılır, ressamın tablosuna can verilir.

ISBN 978-605-88104-0-2
Katmanlı Merdiven Şelalesi Ve Devkazanı Serik 
Elbette sizlerde çok sayıda şelale ve dev kazanı görmüşsünüzdür. Ancak Katmanlı Merdiven Şelalesi Dev Kazanı dünyada benzersiz olması nedeniyle korunması çok önem taşıyor. Ama tam tersine sürekli kirletilmektedir. Burada türkü yakılır, ressamın tablosuna can verilir.
Bu, doğa harikası şelalenin dev kazanı yaklaşık 30 m2 üst yüzey alanına sahip ve 4 metre derinliktedir. Sadece bu değil, Şelale dev kazanı tamamen yekpare blok kayadan oluşan bir tekne ve yüksekliği ise yerden 10 metredir. Yani 10 metre derinlik ve yükseklik, 30 m2 alanlı bir kova düşünün. İşte bu, böyle bir şey!
Bu dev kazana normalde çıkmak çok zor, ancak tam hizasındaki ağaç dalına bağlanan kayacı ipi mükemmel iş görüyor. Kısa bir bölümde ipe tutunduktan sonra az yardım ile gerisi halloluyor. Buraya gelen insanlar tüm atıklarını bırakıp gidiyorlar. İç çamaşırından, pet şişelere, teneke içecek kutularından içki şişelerine ne ararsanız var.
Bu doğal servet sadece Antalya Serik’te var, başka hiçbir yerde benzeri yoktur. Yaptığımız araştırmada dünyanın birkaç yerinde benzeri olsa da oluşum biçimiyle eşsiz ve tektir. Sadece buraya gelin, doğanın büyüsüne kapılın, yüzün, meditasyon yapın ve yorgun bedeninizi rahatlatın diyoruz.
Bu doğal havuzda muhteşem yüzme keyfi yaptığınızı, 4 metre derinlikli ve 30 m2 alanda yüzdüğünüzü hayal edin! Oldukça güzel duygu olmalıdır. Çok berrak ve camgöbeği rengindeki suda tamamen doğal balık faunası var. Kırmızı benekli balık türleri henüz çok minnacıktır.
Şelale kazanı dalma yani suyun dikey olarak düştüğü ana kaya ile su kütlesinin temasının kesildiği şelale tipidir. Su, 85 dereceden doğrudan zemine düşerken tek kaya bloğundan oluşan dev kazanı oluşturmuş. Burada kendinizi suyun renk seremonisinin ve nağmeli sesinin ritmine bırakın.
Aşağıdan yukarıya katmanlı olduğu belli bir açıdan bakıldığında fark ediliyor, burada su, en az üç basamaktan akan şelale tipindedir. Tek bloklu 
Kayadan oluşan dev kazanı, içinde çakıl taşları olan akarsu, şelaleden düştüğü alanda derin oyuk oluşturmuştur. 
Doğa ana burada sizin için tüm canlı enstrümanları yaratmıştır. Kurbağalar, kuşlar, uçan ve kaçan her telden canlı sazları sizin için çalıyorlar. Yeter ki buraya geldiğinizde dinlemesini ve temiz tutmasını bilin!
Merdiven şelale devkazanında su, uzun zaman sürecinde yüksekten döküldüğünde yaptığı burgaç hareketiyle çakıl taşı ve kumları hareketlendirmiş ve üzerinde bulunduğu kayayı zamanla aşındırarak, oymuş, bugünkü biçimi ortaya çıkmıştır. Aşağıda bir gecelik kamp benzersiz bir rüya olabilir!
Bu şelale ve devkazanı, mevsimsel farklı akış debileri yukarıdan dökülen suyun şiddetini farklı güçte artırarak hareketlendirdiği çakıl taşları alt kısımdaki kaya bloğunun dirençsiz kısımlarını uzun zaman sürecinde aşındırdığından şimdiki formunu alan ve oluşum süreci sona eren derin ve büyükçe dev kazan oyuğu oluşmuştur. 
Yerden yüksekliği 10 metre ve yekpare blok kayadan oluşma 4 m. derinliğinde devkazana gelin, yüzün ve meditasyon yapın doğaya karşı işlediğiniz günahlarınızdan arının. Burada doğa ananın canlı enstrümanları olan sazları eşliğinde canlı müzik resitali vardır.
Kuşlar, Kurbağalar, arılar, uçan ve kaçan ne varsa her biri farklı sazlar çalıyor. Burada bu canlı sazlar eşliğinde saha canlılarının büyülü nağmelerinin eşliğinde yoganızı yapın, müzik yeteneğiniz varsa albümünüzü yapın, ressam iseniz, bu güzelliği tuvale dökün, aşkçı-meşkçi şair iseniz, aşk şiirleri yazınız. Her ne iseniz, doğa ana size mutlaka bir şeyler verecektir. 
Gerçek Tanrı Doğa Ana; Beyninin içine edilmiş olanların beynini burada temizliyor ve yeniden düşünmeye işlevli hale getiriyor! Beyninin içine edilmişler halen buraya donunu, maskesini ve tangasını bırakırken, doğa ana, bunların daha sahadan çıkmadan cezalandırmasını yapmış bile!
Devkazan 6–8 m çapındadır, 4 metrelik derinliği genişliğine göre daha azdır. Kenarları düz, suyun burgaçının yanında su ile dökülen taşlarında oyulmaya etkisi artık pasif durumdadır. Anakaya ve hareketli çakıllar sertlik derecesine göre değişmekle birlikte 3–4 m derinliğindeki oyuk uzun jeolojik zamanlarda oluşmuştur. Devkazanın dibinde çakıl ve kum birikintileri var.
Merdiven şelalesi ve devkazanı sahanın iklim ve hidrografik özellikleri ile yakın alakalıdır, yıl içerisinde taşıdığı su miktarı, akım özellikleri sahanın klimatik ve hidrografik özellikleri kapsamındadır.
Doğal olarak tipik bir Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. 
Şelale ve devkazanı oluşumunda tıpkı göllerde olduğu gibi karstik süreçler etkilidir. Merdiven şelalesi, sularını boşaltan karstik kaynak suyu bileşimindeki kalsiyum karbonat çökellerinin suyun devkazana döküldüğü kesimde çökelmesi ile 85 derecelik dik traverten yüzey ve alt kaya bloklarında yüzey traverteni hala oluşmaya devam ediyor. 
Şelale bu traverten basamağı üzerinden suların dökülmesiyle meydana gelmiştir. Şelalenin oluştuğu kesimde milyonlarca yıldır biriken ve aktüel olarak birikmeye devam eden traverten basamağının yatağı oldukça dik olup, yamaç eğimi 85 derecedir.
Bu sular düşüş yüzeyinin merkezi kısmında iki basamak halinde dereye dökülmektedir. Bunlardan birinci basamağın yüksekliği 5 metre kadardır. İkinci basamak 4 metredir. Hızla düşen sular aşağıda traverten basamağından kopan bloklara çarparak dağılmakta ve dereye karışmaktadır. 
Bu nedenle şelalenin ikinci basamağında dev kazanı oluşmamıştır. Traverten basamağının üstü oldukça düz olup, bir bölümün üzeri genellikle boyları çok kısa çalılarla kaplanmıştır. Şelalenin yan kısmında yer alan küçük gözenekler oluşuma ayrı bir güzellik katmıştır.
Burada akarsu yatağı boyunca eğim kırığından, yani taşıdığı su kütlesinin düşmesini sağladığı yerin, oluşmasında litolojik ve jeomorfolojik özellikler etkili olmuştur. 
Katmanlı merdiven şelalesi ve dev kazanı kendisini yaratan akarsuyun yatağı üzerinde oluşan önemli bir fluviyal morfolojik birimdir. Bu morfolojik şelale ve kazanı korunması gereken çok önemli ve sıra dışı doğa harikasıdır. 
Eşsiz güzellikteki bu doğal oluşumlu devkazan benzersiz büyüleyici görünümü ve ortaya çıkardığı insana huzur veren ortamı ile şelale önemli birer doğal ortam konumundadır. 
Kış ve ilkbahar mevsiminde kuvvetli su akışı debisi akarsu yatağındaki eğim kırıklığına bağlı olarak oluşan merdiven şelalesi çevresine yaydığı doğal gürültünün şiddeti, şelalenin yüksekliği, eğimi ve akarsuyun taşıdığı su miktarı ile doğru orantılıdır. 
Eğim kırıklığına bağlı gelişen 85 derece dik açılı duvarı, yükseklik ve eğimli durumu ile çevreye yayacağı su sesinin daha fazla olması sonucu şelalenin devkazanıyla birlikte çekiciliğini ve görsel güzelliğini oldukça artırıyor.
Blok kaya devkazanı, içinde çakıl taşları olan akarsuyun, şelaleden düştüğü alanlarda, oluşturduğu derin oyuk tam dolu iken muhteşem güzellikte camgöbeği rengindeki suyu türkuaz yeşilin tüm tonları ile göze hitap ediyor. 
Suyun, yüksekten döküldüğünde burgaç hareketi sonucu çakıl taşı ve kumları uzun jeolojik süreçlerde hareketlenmiş, üzerinde bulunduğu kayayı zamanla aşındırarak oyduğu bu doğal zenginlik değeri olduğu gibi korunmalıdır.

--------------------------------------------- 
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak Sökmen
Çekim Tarihi : 25.05.2021
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 04.06.2021
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93 
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/MehmetSokmenAntalya

Bu haber 163 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Yazılıkaya-Midas Anıtı Ören Yeri Frig Vadisi - Eskişehir

Yazılıkaya-Midas Anıtı Ören Yeri Frig Vadisi - Eskişehir Yazılıkaya Vadisinin güney ucunda, Eskişehir'in Han İlçesi'ne bağlı Yazılıkaya Köyü'nün hemen batısında...

Yedigöller Milli Parkında Sonbahar Bolu

Yedigöller Milli Parkında Sonbahar Bolu Yedigöller Milli Parkında Sonbahar Mevsimi Doğa Ananın sanatıdır, diğerleri sadece mevsimdir. Yedigöller’de, usta r...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |