http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Kumun Sanata Dönüştüğü Yer Antalya Sandland - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
html5 video by ThunderSoft
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Kumun Sanata Dönüştüğü Yer Antalya Sandland

Kumun Sanata Dönüştüğü Yer Antalya Sandland

Tarih 06 Haziran 2021, 19:55 Editör Mehmet SÖKMEN

Kumun Sanata Dönüştüğü Yer Antalya Sandland

ISBN 978-605-88104-0-2
Kumun Sanata Dönüştüğü Yer Antalya Sandland 
Kum heykel sanatı son yıllarda dünyada yeni yeni yaygınlaşan özel bir Ephemeral yani geçici sanat türüdür. Alternatif sanatlar kapsamında yer alan kum heykel etkinliklerinde sadece su ve kum kullanılmaktadır. Kum, Heykeltıraşlar yapılan heykelin boyutları da göz önünde tutularak çalışmalarını solo ya da 2-3 kişiden oluşan ekipler halinde yürütürler. 
Sonuçta ise ortaya yüzlerce ton ağırlığında, metrelerce uzunluk ve yüksekliğe sahip sadece suyun ve kumun kullanıldığı muhteşem eserler ortaya çıkar. Kum Heykel Sanatı hiçbir şeyin kalıcı olmadığı ve her şeyin bir gün yok olacağı felsefesini taşır. Bu yüzden izleyenleri hayrete düşüren bu eşsiz eserler kısa bir dönem sergilendikten sonra yıkılarak tamamen ortadan kaldırılırlar.
Dünya’da son yıllarda oldukça yaygınlaşan bir sanat türüdür. Sadece kum ve su kullanılarak yapılır. Tabii her kum bu heykellerde kullanılamıyor. Antalya’daki hemen Lara Plajı yanında olunca “Kuma da yakın yapmışlar alıp alıp kullanırlar diye düşünenler vardır mutlaka fakat kesinlikle deniz kumu kullanılmıyor. 
Yapılacak olan kum heykelin büyüklüğüne göre uygun kum kullanmak gerekiyor. Diğer bildiğimiz heykellerden en büyük farkı ise bir süre sonra yok olacağının bilinerek yapılmasıdır.
Sandland’de bulunan kum heykeller belirli şiddetlerde rüzgar ve yağmura dayanıklıdır. Sağanak yağış sonrası oluşabilecek küçük bozulmalar, sanatçılar tarafından tekrar düzeltiliyor. Eğer hasar büyükse yıkılıp sanatçılar tarafından tekrar yapılıyor.
Sandland Antalya’da çeşitli temalar ile ziyaretçiler ağırlanıyor. Dünya’nın En Fantastik Müzesi sloganıyla hizmet veren Sandland Antalya’da Uzakdoğu’dan, Amerika’ya, Ortadoğu’dan Avrupa’ya birçok mitololojik varlık bulunuyor.
İçeride göreceğiniz kum heykellerin yanı sıra çocuklar için bir de atölye bulunuyor. Kinetik kum ile çocuklar yaratıcıklarını arttırıcı, eğlenceli etkinlikler ile zaman geçirebiliyorlar.
Sandland Antalya’da 7’den 70’e herkesin ilgisini çekecek onlarca kum heykel bulunuyor. Sea Legends temasıyla ilişkili birçok mitolojik, efsanevi kahramanın yanı sıra çizgi film kahramanlarını da görebilirsiniz. 
Mustafa Kemal ATATÜRK
Sandland girişinde solda Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün kumdan heykeli özenle yerleştirilmiş.
Troya Atı
Çanakkale’nin simgelerinden olan ve 3200 yıl önce yaşandığı düşünülen Troya Savaşı’nın, kentin ve Günümüzde Çanakkale sınırları içinde bulunan Troya kentinin Akhalar tarafından alınmasını sağlayan, gemi parçalarından yapılan Troya Atının kumdan heykeli ustalıkla yapılmıştır.
Thor
İskandinav mitolojisinin en önemli tanrı ve kahramanlarından Thor,
Babası Baştanrı olan Odin Thor’un en önemli silahı ise bir çekiçtir. Hava olaylarını kontrol edebilen, kılık değiştirip insanları kutsayan bir tanrının kumdan heykelini burada bulabilirsiniz.
Chichen Itza 
Kum müzesinde Meksika’da Yucatan Yarımadası’nda bulunan Meksika’nın en çok ziyaretçi çeken bölgelerinden birisi ve Yucatandır. Yarımadası'nın dini merkezi olduğu düşünülen kentin en önemli yapısı 30 metre yüksekliği ile Kukulkan Tapınağı ve tapınağın M.S. 600’lerde inşa edildiği düşünülen dört tarafındaki merdivenlerin sayısı toplanıp 91x4’e bir eklendiğinde 365 sayısına ulaşılan bir Maya kenti Chichen Itza heykeli görülmeye değer.
Sfenks
Dördüncü Hanedanlık Döneminde M.Ö. 2723 – 2563 inşa edilen ve
Dünyanın en meşhur ve en bilinen yapılarından birisi de Mısır’da bulunan Sfenksin başı insan, vücudu aslan olan varlık 73 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğinde bu devasa heykel, kum müzesinde de kumdan yaratılmıştır.
Poseidon
Yunan mitolojisinin en önemli tanrılarından birisidir. 12 büyük Yunan Tanrısı’ndan birisi olan Poseidon, Zeus ve Hades’in kardeşidir. Denizlerin ve depremlerin tanrısı olup elinde üç uçlu bir yabası vardır. Denizci olan topluluklar için en önemli olan tanrının heykelini görmeden geçmeyin.
Amiral Yi Sun Şin ve Geobukseon
16. yüzyılda yaşamış Koreli bir amiral olan Yi Sun Şin, Japonya’ya karşı kazanılan zaferler sonrası önemli kahraman haline gelmiştir. Bu kum heykelde Amiral Yi Sun Şin ve Kore’ye özgü olan kaplumbağa şeklindeki savaş gemisini keyifle seyretmek olanaklıdır.
Frozen Anna
İlk olarak 2013 yılında yayınlanan bir çizgi film olan Frozen’in kahramanlarından olan Anna ve Kardan Adam Olaf, özellikle çocukların en çok ilgisini çekecek eserlerden birisidir.
Kum müzesinde Adem ile Havva, Amfitrita, Aquaman, Atlantis, Denizkızı, Ebu Simbel Tapınağı, Europa, Griffon, Halikarnas Mozolesi, Finfolk, Hippokampüs, Kaplumbağa Adası, Kaptan Silver, Kolezyum, Kurtarıcı İsa, Leviathan, Minotor, Nuh'un Gemisi, Odin, Petra, Sirenler, Şiva Ganeşa,Tac Mahal, Tepegöz, Tuareg ve Venüs göreceklerinizden öne çıkanlar olacaktır. 
Her yeni bir tema belirlendiğinde bu kapsamda kum heykeller değişebilir. Yaz mevsiminde gündüz giderseniz şemsiye ya da şapkanız mutlaka olsun. Antalya'da öğle sıcağında açık alanda güneşte kalmak istemezsiniz.
Her gece merak edenler için heykellerin yapım aşamalarının gösterildiği sinevizyon gösterimi yapılmaktadır. Ayrıca dünyada ilk kez düzenlenen video mapping show ile bir kum heykelin adeta canlandığına tanık olacaksınız.
Antalya’da Dünyanın 12 ay ziyarete açık ilk, tek ve en büyük kum heykel müzesi Sandland, her yıl farklı temalarla ziyaretçilere unutulmaz bir deneyim yaşama fırsatı sunuyor.
Dünya tarihinde iz bırakmış efsanevi olay ve kahramanlar, kumun büyüsüyle yeniden yaratılıyor. Antalya'nın altın sarısı kumuyla meşhur sahil bandı Lara Plajı'nda her yıl farklı bir tema çerçevesinde düzenlenen etkinlik, açık hava müzesi niteliği taşıyor. Son 4 yıldır 365 gün açık hale getirilen sergi bu yüzden Antalya Kum Heykel Müzesi olarak da biliniyor. 
Yaklaşık 50 alt temada irili ufaklı yüzlerce kum heykelin sergilendiği Sandland, alan genişliği, katılan sanatçı sayısı ve kullanılan kum miktarı gibi özellikleriyle dünyanın en büyük ve prestijli kum heykel etkinlikleri arasında yer alıyor. 
10 bin metrekare alanda, yaklaşık 10 bin ton nehir kumu kullanılan sergi dünyanın 365 gün ziyarete açık ilk ve tek kum heykel etkinliği. Her yıl aralarında Brezilya, İtalya, İspanya, Rusya, Ukrayna, Letonya, Bulgaristan, Fransa, Macaristan, Hollanda gibi ülkelerin de arasında yer aldığı 10'u aşkın ülkeden 20'yi aşkın profesyonel kum heykel sanatçısının katılımı ve yaklaşık 3 hafta süren performansları neticesinde ortaya muhteşem devasa boyutta eserler çıkarılıyor. 
Sanatın en doğal, en muhteşem ve en eğlenceli halini yansıtan bu eşsiz sergide Efsaneler teması çerçevesinde Amazonlar, Thor, Tuareg, Şiva, Ganeşa, 300 Spartalı, Adem ile Havva, Minotor gibi eserlerin yanı sıra, Keops Piramidi, Halikarnas Mozolesi, Artemis Tapınağı, Machu Picchu, Chicken itza El Castillo, Kolezyum, Petra ve Taç Mahal, Eyfel Kulesi gibi dünya harikası yapılar ziyaretçileri dünya turuna çıkarıyor.  
Gündüzleri olduğu kadar geceleri de yoğun ilgi gösterilen sergide dünyada bu tür bir etkinlikte ilk kez kullanılan led aydınlatma sistemi ile ışıklandırılan devasa boyuttaki heykeller ve temaya uygun müzik yayınıyla ziyaretçiler masalsı bir atmosfere çekiliyor. 
Çocukların unutulmadığı sergide yer alan Magic Sand Castle olan Sihirli Kum Kale miniklerin gönüllerince kum heykel yapabilecekleri eğlenceli bir ortam sunuyor. Kinetik kum kullanarak ilk heykeltıraşlık tecrübelerini yaşayan minikler belki de hayatlarının ilk sanat eserini ortaya çıkarma fırsatı buluyor.
Eğer Antalya’da gezi programınıza Sandland’i aldıysanız, özellikle Temmuz-Ağustos gibi sıcak aylarda ziyaretinizi mümkünse öğleden önce, akşamüzeri ya da gece saatlerine denk getirmenizi tavsiye ederiz. Eğer öğle saatlerinde ziyaret edecekseniz yanınızda şapka-şemsiye bulundurmanız uygun olacaktır. 
Ama unutursanız gişeden ücretsiz emanet şemsiye edinebilirsiniz. Sergide fotoğraf-video çekimi serbest olup gece ziyaret edeceklerin fotoğraf makinelerini Gece Modu’na (Night Mode) getirmeleri halinde eşsiz fotoğraflar çekebileceklerdir. Her heykelin önünde eserle ilgili Türkçe-İngilizce-Almanca ve Rusça dillerinde kısa bilgi yer almaktadır. 
Işıklandırma sistemi havanın kararmasına bağlı olarak devreye girmektedir. Ayrıca yine geceleri heykellerin yapımı, yıkımı gibi aşamaların yer aldığı sinevizyon gösterimi yapılmaktadır. Bunu izleyerek merakınızı giderebilirsiniz. Festival alanı Lara Sahil’inde deniz kenarında yer almakta ve buradan denize girilebilmektedir. 
Bu özelliğiyle belki de dünyanın mayoyla ziyaret edilebilen tek müzesidir denebilir. Sandland, şehir merkezine uzak olmayıp rahatlıkla toplu ulaşım araçlarıyla ulaşılabilmektedir. Festivalin düzenlendiği Lara’ya çok yakın olan Kundu ve Belek bölgesinden ulaşım rahatlıkla sağlanır. 

--------------------------------------------- 
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 24.10.2020
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 06.06.2021
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93 
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/MehmetSokmenAntalya

Bu haber 118 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Yazılıkaya-Midas Anıtı Ören Yeri Frig Vadisi - Eskişehir

Yazılıkaya-Midas Anıtı Ören Yeri Frig Vadisi - Eskişehir Yazılıkaya Vadisinin güney ucunda, Eskişehir'in Han İlçesi'ne bağlı Yazılıkaya Köyü'nün hemen batısında...

Yedigöller Milli Parkında Sonbahar Bolu

Yedigöller Milli Parkında Sonbahar Bolu Yedigöller Milli Parkında Sonbahar Mevsimi Doğa Ananın sanatıdır, diğerleri sadece mevsimdir. Yedigöller’de, usta r...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |