http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Palovit Şelalesi Sahası Rize - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
html5 video by ThunderSoft
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Palovit Şelalesi Sahası Rize

Palovit Şelalesi Sahası Rize

Tarih 01 Haziran 2021, 16:38 Editör Mehmet SÖKMEN

Rize sahasındaki şelaleler, suyun şiirsel görüntüsüdür. Burada, akarsular usta bir ressamın tuvalini renklendiren fırça darbeleri gibi Doğu Karadeniz coğrafyasını milyonlarca yıldan beri özenle biçimlendirmeye devam ediyorlar.

ISBN 978-605-88104-0-2
Palovit Şelalesi Sahası Rize
Rize sahasındaki şelaleler, suyun şiirsel görüntüsüdür. Burada, akarsular usta bir ressamın tuvalini renklendiren fırça darbeleri gibi Doğu Karadeniz coğrafyasını milyonlarca yıldan beri özenle biçimlendirmeye devam ediyorlar. 
Milli Park Sahası içerisinde bulunan Palovit Şelalesi görülmeye değer bir güzelliktir. Farklı mevsimler ve özellikle Sonbahar renklenmeleri ile eşsiz görüntüler oluşmaktadır.
İçerisinde bulunduğu Kafkas Dağları silsilesi biyolojik çeşitlilik ve koruma açısından dünyanın 25 sıcak noktasından birisidir. Palovit Şelalesi, Türkiye'nin Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan bir şelaledir. Şelale 15 metre yüksekten akmaktadır. Rize'de bulunan debisi en yüksek şelalelerinden biridir. Kaynağı Palovit Deresi'dir. Kaçkar Dağları Millî Parkı sınırları içerisinde yer alır.
Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisindeki ve Rize’nin debisi en yüksek şelalelerinden birisi olan Palovit Şelalesi, gür bir orman içinde 15 metre yükseklikten dere yatağına doğru köpük köpük çağıldıyor. Palovit, kayalık mevkideki yüksek bir noktadan seyredilebiliyor. 
Çamlıhemşin Çat yolunun 19. kilometresindeki çeşmeden sola ayrılan dört kilometrelik yol, sizi Palovit Şelalesi’ne kadar götürüyor. Son derece bakir bir alanda bulunan bu doğa harikası, güçlü yatağına karşın büyük bir gölet oluşturamıyor. 
Palovit Deresi’nin önlenemez suları, şelale yaptıktan sonra cadı kazanları yaratarak akıyor. Meşederesi’yle birleşerek daha da güçlenen kar suları, Şenköy diğer adıyla Amukta Köprüsü yakınlarında Fırtına Deresi’ne katılıyor. Palovit Şelalesi yolunda bir kamp ve mesire alanı da bulunmaktadır.
Mevsim yağmurlarıyla öfkelenip yataklarından taşıyor, havzanın yer yuvarlığını aşındırarak kanyonlar ve vadiler yaratıyor, önlerine kattıkları alüvyonlarla ovalara bereket dağıtıyor, denize dökülmeden önce deltalar ve sulak alanlar meydana getiriyor, dağların kuytuluklarından denize koşarken yükseklerden büyük bir hışımla atlayarak coşkun şelaleler oluşturuyorlar.
Şelaleden sonra yola devam etmek isteyenler biraz zahmetli bir güzergahtan araçla Amlakit, Palovit, Apivanak ve Samistal yaylalarına çıkabilirler. Bu yolda ayrıca, birisi ana dere üzerinde olmak üzere iki büyük şelale daha görebilirsiniz.
Palovit vadisinde sayısız akarsu, kırmızı benekli alabalıklar, sır köprüler, karlı geçitler, taş patikalar var. Doğal yaşlı ormanlar, bin bir çeşit bitkinin yarattığı koku deryası, her şeyi yok eden bulut denizi, bulutların üzerinde inci tanesini andıran kütük evler. Hepsi de Kaçkar Dağının kuzeybatı yamacındaki Palovit Vadisinde. 
Palovit Vadisi, 3.937 metrelik Kaçkar Dağı'nın kuzeybatı yamacına düşüyor. Aygır Gölü'nün diplerinden başlıyor, birçok yayla ve akarsuyu içine alıp Palovit Deresi'nin Fırtına Deresi'ne kavuşma noktasında son buluyor. Vadinin yaylalarından Apevanak, 2.400 metre rakımıyla Kaçkarlar'ın en yüksek yaylalarından biri. 
Palovit ve Fırtına Vadisi ormanları, dünyada korumada öncelikli yüz alandan biri konumundadır. Bölgede, alüviyal akarsu ormanları olan kızılağaç, geniş yapraklı ılıman ormanlar olan doğu kayını, iğne yapraklı doğu ladini ormanları, yapraklı ve karışık ormanlar, geniş alpin çayırlıklar ve kayalık habitatlar, nadir şimşir ormanları gibi Doğu Karadeniz’e özgü bütün habitatları bulmak mümkün.
Kaçkar Dağları ekosistemi içinde çok önemli bir yere sahip olan yaylalara gelişigüzel yol açma çalışmaları, mahkeme kararlarına rağmen devam ediyor. Başka Palovit ve Fırtına Yok!
Fırtına Vadisi, Fırtına Deresi'nin, Karadeniz kıyı çizgisinden başlayıp, iç kısımlara doğru birden çok kola ayrılarak Durak, Hemşin, Hala, Palovit, Elevit ve Tunca dereleri Kaçkar Dağlarının kuzey yamaçlarına kadar uzanmasıyla oluşuyor. 
Denizalası, boz ayı, yaşlı dev ağaçlar için Fırtına vadisi öyle bir biyolojik çeşitliliğe sahip ki, Kaçkar Dağları ile birlikte 537 odunsu bitki, 136 kuş, 30 memeli, 21 sürüngen ve 116 endemik bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Fırtına, Hemşin ve Çağlayan dereleri, her yıl Karadeniz'den iç kısımlara göç ederek, dünyada yumurtadan çıktıkları yere kadar yüzüp burada yumurtlayan tek denizanası türünün de yuvasıdır. 
Fırtına ve Palovit vadileri, içerdikleri doğal yaşlı ormanlarla, hem bölgenin, hem de ülkenin en bozulmamış birkaç orman ekosistemidir. 
Palovit Vadisi kendine özgü endemik bitki çeşitliliğinin yanı sıra, barındırdığı hayvan türleriyle de koruma açısından büyük önem taşıyor. 
Türkiye'de en yoğun boz ayı popülasyonun bulunduğu bölgelerden biri olan alanda, yaban domuzu, çengel boynuzlu dağ keçisi, yaban keçisi, kurt, tilki, çakal, yaban kedisi, vaşak, karaca ve porsuklar yaşıyor. İş işten geçmeden vadi bütünüyle korunmalıdır. Türkiye'nin yağmur ormanlarını kestirmeyin sahip çıkınız!
Doğu Karadeniz Dağları içinde Fırtına Vadisi, çeşitli vejetasyon tipleri ve flora zenginliğiyle diğer vadilerden belirgin bir farklılık sergiler. Fırtına Vadisi'nin Rize ili bitki taksonu sayısının yarısından fazlasını barındırmaktadır. 
Buna göre Kaçkar Dağları, özellikle milli park ve yakın çevresi, Doğu Karadeniz’deki endemik taksonların %30'una tek başına ev sahipliği yapmaktadır. Alanda orman, nemli dere, sucul ve sulak alan, subalpin ve alpin olmak üzere 4 vejetasyon tipi vardır:
Çoğunlukla yapraklı ve iğne yapraklı ormanların egemen olduğu bir orman vejetasyonu kuşağıdır. Bu bölümün 300-1500 m yükseltiler arasındaki kesiminde yapraklı türler; 1500 metreden yukarı kesimlere doğru çıkıldıkça, iğne yapraklı türler karışıma daha yüksek oranda katılmaktadır. 
Doğu kayını, doğu ladini, Anadolu kestanesi, sapsız meşe, adi gürgen ve porsuk gibi odunsu türler bulunmaktadır. Bu kuşakta zengin orman altı otsu florası da yer almaktadır. 1500-2000 m yükseltiler arasındaysa nemli-yarı nemli, kışa dayanıklı, iğne yapraklı saf ya da karışık ormanlar yaygın durumdadır. 
Bu ormanlar; doğu ladini, Doğu Karadeniz göknarı, sarıçam, karışık ve saf ormanlarıdır. Kuzey bakılarda meşcere halinde sapsız meşe bulunmaktadır.
Nemli dere vejetasyonunun ana elemanı kızılağaç ormanlarıdır. Genellikle 1000 m’nin altındaki dere yataklarında yayılış göstermektedir. Bu orman yapısı, Çamlıhemşin merkezde olarak Zilkale, Çat-Palovit kavşağı ve Çamlıhemşin ve Ayder’de bulunmaktadır.
Palovit ve Fırtına Vadisi içerisinde bulunan bitki örtüsü, özellikle belli bazı orman formasyonları ve ekosistemlerle kendini gösterir. Temel olarak, bu ekosistemlerde, değişik yerlerde yayılan alüviyal ormanlar, şimşir ormanları ve doğal yaşlı orman topluluklarıdır.
Yakın zamanlara kadar, yöredeki dereler içinde el değmeden kalabilen tek akarsu olan Palovit ve Fırtına Deresi, başta hidroelektrik santraller olmak üzere, yol inşaatları, turizm ve çarpık gelişimin tehdidi altındadır. Özellikle sayıları ve boyutları giderek artan taş ve kum ocakları, alüviyal akarsu ormanlarının hem akışı düzenleme, hem de alabalıklar ve diğer canlılar için yaşam alanı oluşturma işlevine büyük zarar veriyor. 

--------------------------------------------- 
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 29.07.2020 
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 27.05.2021
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93 
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1

Bu haber 118 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Yazılıkaya-Midas Anıtı Ören Yeri Frig Vadisi - Eskişehir

Yazılıkaya-Midas Anıtı Ören Yeri Frig Vadisi - Eskişehir Yazılıkaya Vadisinin güney ucunda, Eskişehir'in Han İlçesi'ne bağlı Yazılıkaya Köyü'nün hemen batısında...

Yedigöller Milli Parkında Sonbahar Bolu

Yedigöller Milli Parkında Sonbahar Bolu Yedigöller Milli Parkında Sonbahar Mevsimi Doğa Ananın sanatıdır, diğerleri sadece mevsimdir. Yedigöller’de, usta r...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |