http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Kasımlar Kanyonu Belence Sahası Keşfedilmemiş Cennete Yolculuk Isparta - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
html5 video by ThunderSoft
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Kasımlar Kanyonu Belence Sahası Keşfedilmemiş Cennete Yolculuk Isparta

Kasımlar Kanyonu Belence Sahası Keşfedilmemiş Cennete Yolculuk Isparta

Tarih 01 Haziran 2021, 16:26 Editör Mehmet SÖKMEN

Akdeniz bölgesinde doğanın sarp vahşi krallığı benzersiz destansı güzellikteki kanyon sanatında bizimle birlikte Kasımlar Kanyonu Belence sarp boğazında yolculuğa çıkın. Burada olağan üstü önemde çok türden endemik ekosistemler doğanın ritmine göre dizilidir.

ISBN 978-605-88104-0-2
Kasımlar Kanyonu Belence Sahası Keşfedilmemiş Cennete Yolculuk Isparta
Akdeniz bölgesinde doğanın sarp vahşi krallığı benzersiz destansı güzellikteki kanyon sanatında bizimle birlikte Kasımlar Kanyonu Belence sarp boğazında yolculuğa çıkın. Burada olağan üstü önemde çok türden endemik ekosistemler doğanın ritmine göre dizilidir.
Kasımlar kanyonu Köprüçay Nehrinin ilk göz ağrısıdır. Daha Köprüçay oluşmadan önce sarp ve dik duvarlı dar boğazlardan geçer. Isparta ili Aksu ilçe sınırlarından doğup Antalya ili Serik ilçesinden Akdeniz’e dökülen önemli bir su kaynağının besleme sahasıdır. 
Akarsu Kasımlar Suçatı’ndan sonra derin ve ulaşımı zor bir vadiye girmektedir. Bu bölge üst havzanın son noktası olduğundan 3. istasyon konumundadır. 2. ve 3. istasyonlar arası 33 km’dir. Bu istasyonda akarsu Kartoz Çayı ile birleşerek Köprüçay Irmağı adını alır.
Sabah saatleridir henüz! Güneş çınar ve çamları aydınlatmış. Gölcükler, çam ve çınar ağaçlarının muhteşem ve sarhoş edici yeşilliklerinden yakamozlar oluşturmuş, haydi, çekin bu manzaraları, bir saat sonra deseniz bile olmaz diyor sevgili doğa ana!
Akarsu Isparta İli Aksu İlçesi’nin yaklaşık 7 km kuzey-batısındaki Anamas Dağları’nın güneyinde 1320 m yükseklikten dışarıya açılan Başpınar Kaynağı ile bu kaynağın kuzeyinden gelen Sorgun Yaylası sızıntı sularının oluşturduğu Kuzukulağı Deresi’nin birleşmesiyle oluşur. 
Birleşen bu sular yüksek eğimin de etkisiyle hızla güneydoğuya doğru ilerleyerek yaklaşık 1,5 km aşağıda Soğukpınar ve Karapınar kaynak suları ile birleşir. Akarsu bu bölgede Sorgun Deresi adını alır. Akarsu Başpınar Kaynağı’nın yaklaşık 4 km güneyinde özellikle ilkbahar mevsiminde canlanan Yayla Deresi ile birleşip Aksu Çayı’nı oluşturarak, Zindan Boğazı’nı geçer. 
Güneş ışınları karşı yüksek sarp kayalıklara ve burada hayat bulan çam ve çınar ağaçlarını aydınlatmış, kanyon tabanı henüz gölgedir. Arkadaşlarımız artık su içindeki keyifli yürüyüşlerine başlamıştır. 
Camgöbeği rengindeki suları doğa ana bizim bacaklarımız üşümesin diye özenle ılık hale getirmiştir. Yem yeşil renkteki sulara, devasa büyüklükteki kayaların muhteşem yapılardaki görünümleri yansıması, olağan üstü güzellikte bir panorama sunuyor. 
Masmavi gökyüzü, sarp kayalıklar, yem yeşil çamlar, suya yakamoz olmuş, çamların ışıltılı yaprakları ve camgöbeğinin tüm tonları gözümüzde bir başka oluyor, işte budur Kasımlar Kanyonu!
Zindan Boğazı’nda suyunun bir kısmı yapay bir tünelle Çayköy hidroelektrik santraline oradan da eğirdir gölü’ne verir. Aksu Çayı Yılanlı Ovası’nı geçtikten sonra Dulup Dağı eteklerinden çıkan kaynak suları ile Bağıllı Köyü yakınlarında birleşir. Ayvalıpınar Kasabası’ndan sonra güneydoğuya yönelerek Belence Boğazı’na girer. 
Boğazdan çıkmadan önce Köprüçay Nehri’nin diğer önemli kaynaklarından biri olan Karacahisar Köyü yakınlarında Başakdere ile birleşerek büyük bir çay görünümü kazanır. Kasımlar’ın doğusunda Kartoz Çayı ile birleşerek Köprüçay Irmağı adını alır. 
Kasımlar’ın güneyinde 680 m yükseklikte derin bir kanyon içinde yaklaşık 12 km ilerleyerek Değirmenözü Köyü’ne ulaşır. Bu bölgede Değirmenözü Mağarası yakınlarından çıkan Değirmenözü Kaynakları’nı da alarak yaklaşık 10 km uzunluğunda bir arazide menderesler çizerek Çaltepe Köyü’ne ulaşır. 
Çaltepe köyü yakınlarında 12–15 km uzunluğundaki doğal ve jeolojik özelliklere göre değişik bitki topluluklarını barındıran, tarihsel önemi olan Köprülü Kanyon’a girer. Köprülü Kanyon çıkışında Romalılardan kalma tarihi köprünün üstünde ve altında Olukköprü Kaynakları’nı içine alarak büyük bir nehir görüntüsünü andırır.
Olukköprü’nün 4-5 km güneyinde, bu akarsuyun önemli ve sürekli kollarından biri olan Büğrümdere ile birleşir. Beşkonak Beldesi’ni geçtikten sonra akarsu yatağı genişlediğinden su akış hızının düştüğü ve nehrin sakinleştiği görülür. 
Sağırin Köyü yakınlarında düz tarım arazilerine girerek sonbahar ve kış mevsimlerinde büyük su potansiyeline sahip Sağırini Çayı ile birleşir. Sözü edilen nehrin sularının büyük bir bölümü, Aspendos Harabeleri yakınlarında D.S.İ sulama regülatörü ile Serik ve Taşağıl ovalarındaki tarım arazilerine verilmektedir. D.S.İ regülatöründen itibaren Serik İlçesi’nin doğusunda Dipsiz Mevkii yakınlarından geniş bir nehirağzı ile Akdeniz’e dökülür
680 metre yükseklikte derin bir kanyon içinde 12 km ilerleyerek Değirmenözü Köyü’ne ulaşan ve Değirmenözü köprü altından itibaren 3. ve 4. istasyonlar arası 50 km’dir. Kasımlar kanyonu oldukça derin boğaz vadi görünümündedir. 
Bu vadi daha güneyde yer yer kanyon özelliği kazanır ve talvegten itibaren yüksekliği 200-300 metreye kadar ulaşmaktadır. Tüm kanyon saha ve çevresinde bilhassa havzanın kuzeyindeki morfolojik ve vejetatif zenginlik alanları Kasımlar Kanyonu, Kapız Kanyonu sahaları turizme kazandırılabilir.
Toros Dağları'ndan doğarak doğa harikası kanyonlardan geçen Köprülü Kanyonun başlangıcı Ispartanın güney doğusunda bulunan Kasımlar beldesidir. Nehrin asıl kaynağını Ispartanın ilçesi olan Aksudan gelen ırmak ve yine Ispartaya bağlı Karacahisar köyünden çıkan su oluşturmaktadır. 
Kanyon Kasımlardan Antalyanın Değirmenözü köyüne kadar yaklaşık 25 km boyunca dar vadilerden oluşmaktadır. Bu kısımda özellikle suyun yükseldiği zamanlarda yürüyerek geçiş zordur. Ama yaz aylarında yürüyerek geçiş yapılabilir. 
Kasımlar kanyon suları nehir halinde çoğunlukla dar ve dik vadilerde akarken, riskli ve zor geçişler esnasında doğal güzellikleri görmek çok az insana nasip olur. 
Kasımlar Kanyonu tamamen doğal bir suyoludur ve hidrolojik döngünün en büyük parçalarından biridir. Buradaki su doğal sistemi genellikle yüzey akışından, yeraltı sularından, doğal buzlardan ve kar paketlerinden azda olsa buzullardan depolanan suyun salınması yoluyla yağıştan toplanır.
Kanyon sahasında birbiriyle ilişki kurmaya çalışan, çeşitli biyotik canlı ve abiyotik cansız varlıkların tümünü görmek olanaklıdır. Kanyon coğrafyası bunları yapı ve bileşim, birbirleri ile ilişkili oluşturmuş. Bu faktörlerin varyasyonları saha ekosisteminde döngüsel dinamik değişiklikler başlatmaktadır. 
Kasımlar kanyonu sarp ve dik kaya duvarlarında mikro ekosistemler de vardır. Dev kaya kovuklarında yaşayan yarasa toplulukları özgürce yaşıyor. Büyük kaya altında yaşamını sürdüren solucan gibi canlı makro ekosistem ise, havza ile bütün kanyon sahası ekolojik havzayı oluşturmuştur.
Geçmiş bin yılda burası vahşi doğa iken günümüzde sadece vahşi kaya krallığı konumundadır. Artık bu bölgeler, insan faaliyetleri ile değiştirilmiş alanlardır. Burası vahşi doğa alanı olarak korunsaydı bazı türlerin hayatta kalmasına imkan verilmiş olacaktı. 
Kasımlar Kanyon ekosistemi ve jeolojisi bir doğa harikası olarak gidenleri büyülemektedir. 12 kilometrelik uzunluğu ile bazı bölgelerinde 800 ve 1200 metrelere ulaşan sarp duvarları yüzünden sabahın ilk saatlerinde gün ışığı almayan yerler ayrı bir manzara keyfi sağlıyor. 
Bu yüksek duvarlarında yarasalar kartal, şahin gibi yırtıcı kuşların yuvalarına rastlamak mümkün. Kanyon’a ulaşabilmek için 2 kilometrelik keyifli, doğayla iç içe patika orman yolundan gitmek gerekiyor.
Kasımlar Kanyon’unda ormanlık alanların yoğunluğunun yanı sıra şelaleler, göletler ve birçok girdaplar bulunmakta. Bazı bölgelerde kanyonun genişliği 50 metreye kadar düşüyor. Yüksek duvarlar ve daralan vadi içinde son hız akan bir su ayrı bir güzellik sunuyor. 
Kasımlar kanyonunda sifon ve geniş girdap sahasında yapılacak doğa yürüyüşlere veya gezilere gerekli teçhizatlar eşliğinde donanımlı ve profesyonel ekipler ile birlikte gitmek gerekiyor. Tropikal ve egzotik ormanlarla boy ölçüşebilecek kadar güzel ve farklı bir bitki örtüsüne sahip Kasımlar Kanyonu gidenleri güzelliği ve atmosferi ile kendine âşık ediyor. 
Belence sahasında kanyonu tepeden en güzel izlemek olanaklıdır. Burada doğanın tüm güzelliklerini bir arada bulabilmek, macera dolu bu kanyonu bizimle orman yolundan yürümekle eğlenceli bir safari turuyla da renklendirebilirsiniz. Doğanın en saf halini görmek isteyenler için Kasımlar Kanyonu macera, heyecan ve şaşılacak kadar güzelliği ile doğaseverleri bu filmimiz eşliğinde bekliyor.
Kanyon sahası, coğrafik yapısı nedeniyle dağ-vadi meltemlerinin etkisinde kalmaktadır. Orta Akdeniz üzerinden gelen alçak basınç sistemlerinin önünde güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar, zaman zaman fırtınalar görülür. Bahar aylarında görülen orajlı kararsızlık yağışlarıyla birlikte kuvvetli rüzgarlar gözlemlenir.
Kasımlar Kanyonu sahası Bitki Örtüsü ve Yaban Hayatı, geçtiği arazisinin yarısına yakın bir kısmı ormanlardan oluşmaktadır. Bu alanlar içinde verimli orman ağaçlarının yanı sıra fundalık ve çalılık alanlarla da karşılaşılmaktadır. Bu araziler dışındaki alanlarda ise bitki örtüsü otlardır.
Kasımlar Kanyonu Vadisi boyunca Köprülü Kanyonun Sağirin ve Aspendos antik kenti sahasına dek, Akdeniz sahillerinin tipik bitkilerinden olan zeytin, mersin gibi ağaçlara rastlanır. Kasımlar Kanyon sahasının Dedegöl Dağlarının Kuzey Batı eteklerine kadar olan saha ve güney eteklerinde sedir ağaçları da bu bitki topluluklarına katılır.
Kasımlar Kanyonu sahasının 1500 m. yükselti kuşağına kadar, Akdeniz’e özgü maki türü ağaççıklarla birlikte, meşenin egemen olduğu yapraklı ormanlar bulunur. Sütçüler Kesme bölümlerinde ise, yer yer, iyi koru niteliği gösteren yapraklı ormanlar geniş alanlar kaplar. 
Yapraklı ormanlar üzerinden itibaren, 1700-1800 m.lere kadar kızılçam, karaçam, sedir ve ardıç gibi ibreli ağaçlardan oluşan ve özellikle kanyonun güneye uzanan bölümlerinde, çok iyi koru özelliği gösteren, iğne yapraklı ormanlar yayılmıştır. Bu ağaçlardan başka buralarda yer yer köknar ağaçlarına da rastlanmaktadır.
Kızılçam ve karaçamdan sonra kanyon sahası orta yükselti alanlarında en çok alan kaplayan ağaç, Torosların temel ağacı olan sedir, olumsuz insan etkileri nedeniyle daralmıştır. Sedir ormanları, ancak Davras dağı eteklerinde, Barla-Senirkent arasında ve yüksek dağların doğu ve kuzey yamaçlarında yayılım göstermiştir.

--------------------------------------------- 
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 18.05.2021 
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 30.05.2021 
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93 
web: www.mehmetsokmen.tv
          www.youtube.com/MehmetSokmenAntalya

Bu haber 221 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Yazılıkaya-Midas Anıtı Ören Yeri Frig Vadisi - Eskişehir

Yazılıkaya-Midas Anıtı Ören Yeri Frig Vadisi - Eskişehir Yazılıkaya Vadisinin güney ucunda, Eskişehir'in Han İlçesi'ne bağlı Yazılıkaya Köyü'nün hemen batısında...

Yedigöller Milli Parkında Sonbahar Bolu

Yedigöller Milli Parkında Sonbahar Bolu Yedigöller Milli Parkında Sonbahar Mevsimi Doğa Ananın sanatıdır, diğerleri sadece mevsimdir. Yedigöller’de, usta r...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |