http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Gelin Düştü Deresi Su Kaynağı Herpeto Faunası Ekosistemler Sahası Aksu Antalya - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
html5 video by ThunderSoft
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Gelin Düştü Deresi Su Kaynağı Herpeto Faunası Ekosistemler Sahası Aksu Antalya

Gelin Düştü Deresi Su Kaynağı Herpeto Faunası Ekosistemler Sahası Aksu Antalya

Tarih 21 Nisan 2021, 07:46 Editör Mehmet SÖKMEN

Kaynak Değerleri bakımından oldukça zengin olan Gelin Gözü veya Gelin Düşen çavlanı su kaynakları sahası; Yöreye adını veren irili ufaklı şelalelerin bulunması maki formasyonlarının güzel örneklerini içermesi, flora, fauna ve özellikle nilüferli gölüyle üstün bir peyzaj güzelliği sergilemektedir.

ISBN 978-605-88104-0-2
Gelin Düştü Deresi Su Kaynağı Herpeto Faunası Ekosistemler Sahası Aksu Antalya
Kaynak Değerleri bakımından oldukça zengin olan Gelin Gözü veya Gelin Düşen çavlanı su kaynakları sahası; Yöreye adını veren irili ufaklı şelalelerin bulunması maki formasyonlarının güzel örneklerini içermesi, flora, fauna ve özellikle nilüferli gölüyle üstün bir peyzaj güzelliği sergilemektedir. 
Burada yaratılan kirliliğe insan olanın yüreği dayanmaz, biz çekim yaparken çok üzüldük, ağladık. İzlerken sizlerinde gözlerinizin yaşaracağına eminiz ve kesinlikle hissediyoruz. İnsan dışında hiçbir hayvan türü doğaya asla zarar vermez ve kirletmez, tam tersine ölen bir canlığı görevli diğer canlılar dönüştürerek derhal doğayı temizler.
İşte gelin bizimle birlikte Toros Dağları’nın Kurşunlu Şelalesi sahası su kaynaklarında gezintiye çıkın diyoruz. Burası hem jeolojik hem de jeomorfolojik olarak çok karmaşık formasyonlara sahiptir. Keskin ve dikey kıvrımlar alanın ortasına doğru göze çarpar. Jeolojik bindirmeler, büyük oyuntular ve kesik vadiler bu jeolojik geçmişin sonuçlarıdır. Alan üzerinde yaygın alüviyonel sedimentler görülebilir. 
Bunun dışında karstik yapı sisteminde kireçtaşları mevcuttur. Alanda toprak tipleri; rendzina, khromik, kserosol ve kampisoldür. Jeolojik yapının bir sonucu olarak rendzina, khromik levisoller ve kalkerik regosoller havzada büyük bir alan işgal ederler. Diğer önemli toprak tipleri ise; kambisoller, kserosoller, kalkerik fluvisollerdir. 
Kurşunlu Şelalesini besleyen Gelin düşen su kaynakları, Antalya’nın merkezinden soyutlanmış yeşilin her renginin hakim olduğu endemik ekosistemlerinin karmaşıklığı ile zengin floristik yapıya sahip bir alan konumundadır.
Sağlıklı orman dokusu ve zengin bitki topluluğu örneklerinin ilgi çekici su ve kaya formlarıyla bütünleştiği eşsiz bir doğal peyzaj özelliğine sahip ve Kurşunlu Şelalesini sağlık için önemli rekreasyon alanı yapmıştır. 
Kızılçamın hakim olduğu alanda yer yer tek veya küçük gruplar halinde doğu çınarı, defne, harnup, yabani zeytin, sakız ağacı, söğüt ve incir ağaçları muhteşem görsel güzelliğin yanı sıra ekosistem döngüsüne önemli katkı sunar. 
Mersin, alıç, zakkum, böğürtlen, yabani gül, sütleğen, ılgın, ladin, kermes meşesi, kekik, yabani nane, kayıt, eğrelti ve sarmaşıkların oluşturduğu orman altı florası aynı zamanda doğal tıbbi bitkiler laboratuarıdır. 
Su içi bitkilerinden ise su üstü topalak bitkisi, su nanesi, su içi kamışı su avizeleri, yüzer bitki olan iplikli yeşil algler, nilüferleri görmek mümkündür. 
Gelin Düştü su kaynakları deresi Kurşunlu Şelalesi doğa parkını yaratmıştır; Mikro iklimiyle Antalya kentinin sürdürülebilirliği ve bütünlüğünün sağlanması, yaşanabilir bir kentin oluşturulması, iklimsel konforun yaratılmasına katkı sunar. 
Çevre sorunlarının engellenmesi, rekreasyonel alanların yaratılması, estetik ve ekolojik değerlerin korunması gibi, bir turizm kenti olarak özgünlüğünün öne çıkarılmasını desteklerken, yaratılan kirlilikle çevre sorunu haline getirilmiştir.
Gelin Düşen su kaynağı Kurşunlu Şelalesi’nin can damarıdır. Aşırı kaçak sondajlar nedeniyle tam kuruma aşamasına gelmiştir. Burada, yeraltı suyunun çıktığı gözler, çok güzel mağara formasyonları yaratmıştır
Aksu ilçesi sınırında bulunan Antalya-Isparta karayolu üzerindeki Kurşunlu Şelalesi’nin yaklaşık 2 kilometre Kuzeyinde Topallı Mahallesi’nden çıkan Gelin Düşen su kaynağı, yüzyıllardır şelalenin su ihtiyacını karşılayan en önemli su kaynaklarından birisi konumundadır. 
Kış aylarında yukarı karst sisteminden gelen sular buradaki sistemle birleşir ve çağlayarak Kurşunlu şelalesine su taşır. Artık bu değerli kaynak son yıllarda artan sondajlar ve yıkıcı kirlilik nedeniyle İlkbahardan itibaren kurumaya başladı. Şimdilerde kuru ve şelaleye su taşımıyor. Yeraltı suyunun çıktığı gözler içi boş bir mağaraya dönmüştür.
Çekim yaparken bu güzel su kaynaklarının çöplüğe dönmüş hali çok iç acıtıcı haldedir. Çökertilen eğitim sistemi ile yaratılan cehaletin batağındaki insanların burayı nasıl kirleterek çevre felaketine dönüştürdüğünü bu görüntülerle izliyorsunuz.
Bir zamanlar Topallı Köyü, şimdi mahalle olan ve çevre mahallelerdeki gençlerin sıcaklığın arttığı saatlerde serinlemek için yüzmeye geldiği ve cıvıl cıvıl olan kaynak şimdilerde tam bir çöplük halinde sessizliğe bürünmüş ve kurtarılmayı bekliyor. 
Geçmişte gençlerin kendi aralarında oyunlar oynayarak yüzdüğü, eğlendiği su kaynağı şuanda ara ara gelenlerin cahil sorumsuz davranışları nedeniyle de tam çöplüğe dönmüş durumdadır. Artık burada insanlar değil, çöpler yüzüyor.
Susuzluk nedeniyle burada asırlık çınarların saçakları ortaya çıkmıştır. Yeraltı kaynağından su çıkışının azlığı sonucu halen de benzersiz güzel görseller sunan şelale ile kaynak arasındaki derenin sadece derin bölgelerinde su birikintileri kalmıştır. 
Birikintiler su seviyesinin yaklaşık 3-4 metre kadar düştüğünü gözler önüne seriyor. Su seviyesinin düşmesi nedeniyle yöre halkının Kavak olarak adlandırdığı asırlık Çınar ağaçlarının saçakları görünür konuma gelmiştir.
Burada bitki örtüsü ve canlıların yaşam mücadelesi doğanın döngülerinin hala toleranslı davrandığını gösteriyor.  Şimdiye kadar kaynaktan çıkan suyun yarattığı yemyeşil bitki örtüsü ve canlı hayat ise, hayatta kalmak için mücadele veriyor. Balık, yengeç, su kaplumbağası ve kurbağa gibi canlılar varlıklarını devam ettirebilmek için su birikintilerinde toplanıyor.
Gelin gözü su kaynağı sahasında korunması gereken nilüferler yok olmayla karşı karşıya kalmıştır. Geçmişte dere üzerinde çiçek açan ve yöre halkı tarafından Kalabak olarak adlandırılan Nilüferler ise yok olmaya yüz tutmuş vaziyettedir. Bu Nilüferlerin geleceği tehdit altındadır. Nilüferler, dere üzerinde yok olmayla karşı karşıya kalmış durumdadır.
Kurşunlu Şelalesinin doğduğu Gelin Gözü su kaynağında acil temizlik yapılması gerekmektedir. Gelin Düşen su kaynağı Kurşunlu Şelalesine 6 km uzaklıktadır. 
Kaynağın kirli ve kurumuş hali gerçekten yürekleri sızlatır durumdadır. Yakınlardaki diğer su kaynaklarından kanal veya borularla buraya su aktarılması geçici çözüm olabilir. Kaynağa su taşınması halinde, hem Kurşunlu şelalesi ile kaynak arasındaki derede bulunan bitki örtüsü ile canlı hayatı kurtulacak, hem de şelalenin su sorunu kalıcı olarak çözülecektir. Su kaynaklarının kuruması Kurşunlu Şelalesini sondaj suyuna bağımlı hale getirmiştir. 
Burada zengin doğal yaşam vardır. Sahada suyun asıl azalma sebebi şelalenin üzerindeki köylerde yer alan 3 bin civarındaki kaçak sondajlardır. Hali hazırda Gebiz'de inşası devam eden Küçük Aksu Barajından boru hattı ile su getirilmesi gerekmektedir, ancak 40 kilometrelik boru hattının inşası kim bilir kaç yıl sürer.
Antalya coğrafyası dünyanın beklide en benzersiz destansı güzellikteki karstik oluşumlarını bünyesinde barındırıyor. Gelin Düştü Deresi karst sistemi de burada saklı kalmış ancak sadece yöre insanı tarafından biliniyor.
Büyük kirlilik altında her yerde olduğu gibi doğa burada da can çekişirken, yine de güzelliklerini sunmada kusur etmiyor. Burası öyle güzel ve öyle benzersiz bir yer ki, yeşilin tüm tonlarını mavi ile birleştirin ve suya ekleyin! İşte burası oluştu.
Burası gerçek üstü güzellikte olup meditasyon ve yoga terapileri için eşi bulunmaz bir karmaşık ekosistemler bütünlüğüne sahip ekosistemler sulak alanıdır. Kuşların nağmeleri, kurbağaların vıraklamalarından daha iyi bir müzik olmasa gerek.
Biz burada çevreyi dolaşarak bir parkur yürüyüşü yaptık, burası ilk defa tarafımızdan kayda alınarak belgelendi. Eğer burası yeniden temizlenip düzenlenirse muhteşem bir rekreasyon alanı olacaktır

--------------------------------------------- 
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 07.04.2021 
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 20.04.2021 
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93 
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1

Bu haber 155 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Katmanlı Merdiven Şelalesi Ve Devkazanı Serik

Katmanlı Merdiven Şelalesi Ve Devkazanı Serik Elbette sizlerde çok sayıda şelale ve dev kazanı görmüşsünüzdür. Ancak Katmanlı Merdiven Şelalesi Dev Kazanı dünyad...

Kumun Sanata Dönüştüğü Yer Antalya Sandland

Kumun Sanata Dönüştüğü Yer Antalya Sandland Kumun Sanata Dönüştüğü Yer Antalya Sandland

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |