http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Kış Mevsiminde Saklıkent Kayak Merkezi Antalya - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
html5 video by ThunderSoft
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Kış Mevsiminde Saklıkent Kayak Merkezi Antalya

Kış Mevsiminde Saklıkent Kayak Merkezi Antalya

Tarih 04 Nisan 2021, 10:28 Editör Mehmet SÖKMEN

Saklıkent kayak merkezi, Antalya körfezinin kuzeybatısında, Kuzeydoğu - Güneybatı doğrultulu uzanan Bey dağlarının doğu kolu olan Bakırlı dağının doğu yamaçları üzerindedir. Saha yükseltisi tesisler sahasında 1915 m dir, bu değer kayak pistleri çevresinde, 1970 m’ye kadar çıkar.

ISBN 978-605-88104-0-2
Kış Mevsiminde Saklıkent Kayak Merkezi Antalya 
Saklıkent kayak merkezi, Antalya körfezinin kuzeybatısında, Kuzeydoğu - Güneybatı doğrultulu uzanan Bey dağlarının doğu kolu olan Bakırlı dağının doğu yamaçları üzerindedir. Saha yükseltisi tesisler sahasında 1915 m dir, bu değer kayak pistleri çevresinde, 1970 m’ye kadar çıkar.
Sahanın doğusunda, Saklıkent yayla yerleşmesi, batısında Bakırlı dağı ve TÜBİTAK Ulusal gözlemevi, kuzeyinde, Akçakaya ve Pürelli yaylaları, güneyinde ise, İlmelik, Moryer, Karçukuru ve Feslikan yaylaları bulunmaktadır.
Kayak tesisleri, Antalya kent merkezi Cumhuriyet meydanına 53 km uzaklıktadır. Bu yol ortalama olarak 1,5 saate alınır. Antalya körfezinin batı kıyılarında hemen hemen deniz kıyısından başlayarak birden yükselen Bey dağları boyunca aşılan bu güzergah, arazinin eğiminin artmasına bağlı olarak, ulaşımda güçlük yaratır.
Antalya ilinin turistik çekim gücü potansiyeli yüksek sahalarından biri olan Saklıkent kayak merkezi ile Antalya kenti arasında ulaşım olanakları henüz yeterli olmasa da, günümüz koşullarında yeterli sayılabilecek düzeydedir. Bu merkezi Antalya’ya bağlayan karayolunun hemen hemen tamamı, asfalt kaplama olup yolun genişliği kimi yerlerde 10 m kimi yerlerde ise iki aracın yan yana geçmesini güçleştirecek genişliktedir.
Kayak merkezi ile Antalya kenti arasında, ana güzergah dışında, alternatif bir yol olan, eski bir yayla yerleşmesinin devamlı yerleşmeye dönüşmesi ile oluşan Geyikbayırı köyünün kuzeyi boyunca Bey dağlarına tırmanıp, Feslikan yaylasına ulaşan karayoludur. 
Ancak, burada en önemli sorun, güzergah boyunca yükseltinin yer yer 2000 m ye yaklaşması ve yolun kış aylarında genellikle kar yağışı nedeni ile kapalı olmasıdır. Zaman zaman ulaşıma açılan bu yol, standartlarının düşük olması nedeni ile tercih edilmez.
Saklıkent kayak merkezine gelen turistlerin hemen tamamı, karayolu aracılığı ile sahaya ulaşır. Ancak, hava koşullarının da uygun olduğu bazı günlerde, helikopter ile de turist taşındığı olur.
Saklıkent kayak merkezi adını, yaklaşık 500 m doğusunda yer alan Saklıkent yayla yerleşmesinden almıştır. Yayla yerleşmesinin bulunduğu sahanın, etrafı yüksek tepeler ile çevrili korunaklı bir saha olması, muhtemelen Saklıkent adını almasında etkili olmuştur. Ayrıca, yöre halkının bir kısmı da sahayı saklı yayla olarak adlandırmaktadır.
Çevrenin en önemli yükseltisi durumundaki Bey dağları, yüksek kalker katmanları ve aralarında derin vadilerle ayrılmış tepelik sahalardan oluşmuştur. Genellikle masifimsi ve kalın katmanlı kalkerlerle kaplı yüksek tepeler, faylanma nedeni ile yüzlerce metre yükseklikte şevler meydana getirmiştir. Adeta, minare şeklinde bir aşınmaya uğrayan tepeler oldukça sivridir.
Bey dağları üzerindeki kalkerler içinde, karstik şekillerden olan, mağaralar, lapyalar ve dolinlere de sıkça rastlanır. Antalya körfezinin batısı boyunca Kuzeydoğu-Güneybatı doğrultulu uzanan Bey dağları, kendisi ile aynı doğrultuda uzanan faylar tarafından kesilmiştir. Bu faylar, Bey dağlarının doğusunda akım gösteren Çandır, Boğaçayı ve Sarısu çayları ile aynı doğrultuda uzanır.
Saklıkent kayak merkezinin turistik çekim gücüne sahip bir saha olmasında, klimatik özelliklerinin önemli bir payı vardır. Kayak merkezi her ne kadar Akdeniz ikliminin yayılış bölgesi içinde yer alsa da, sahip olduğu yükselti, karasal iklim koşullarının hissedildiği bir yer olmasına neden olmuştur.
Antalya körfezinin batısında kıyıdan itibaren aniden yükselen Bey dağları, sahada kısa mesafelerde iklim değişmelerine neden olur. İklim koşullarındaki söz konusu değişmenin en belirgin özelliği, bitki örtüsü dağılışında görülen kademeli değişimdir. Denize yakın alçak sahalarda görülen maki elemanları ve kızılçam ormanları, yükseltinin artmasına bağlı olarak, 1200 m den itibaren yerlerini karaçam, sedir ve meşe çalılıklarına bırakır. 1850 m yükseltide alpin çayır formasyonları görünmeye başlar.
Saklıkent kayak merkezi, denize yakınlığı ve dolayısıyla, denizden gelen nemli hava kütlelerine açık bir sahada bulunduğu için, yılın yaklaşık 5 ayı kar yağışı alır. Bu merkez, Türkiye kış turizm merkezleri arasında, enlem itibari ile en güneyde yer alanıdır. Sahanın özel konumu ve özellikle yükseltisi, enlem faktörünün kış turizmi faaliyetleri için oluşturduğu olumsuzluğu nispeten azaltan önemli faktörlerin başında gelir.
Bu merkezde kayak sezonu, Aralık ayı ikinci yarısı itibari ile başlar, Mart ayının ortalarına kadar devam eder. Bu süre yaklaşık 90-100 gün sürer. Bazı yıllar, kar yağışı miktarındaki artma ve azalmalara bağlı olarak kayak sezonu süresi değişebilmektedir.
Saklıkent kayak merkezinin kayak sezonu süresi, Türkiye’nin önde gelen diğer kayak merkezleri ile karşılaştırıldığında, sezon uzunluğunun bu merkezde nispeten kısa olduğu dikkati çeker. Saklıkent kayak merkezi, bulunduğu sahanın iklim özellikleri nedeniyle, Antalya şehri ve yakın çevresinden kolaylıkla ayırt edilebilir. 
Bu farklılık Antalya turizminin çeşitlenmesine katkıda bulunan önemli doğal çevre özelliklerinden birisidir. Hatta klimatik değerlerde görülen söz konusu farklılık, Antalya ili turizmine ayrıcalıklı bir çekim gücü özelliği kazandırır. Kayak sezonunun son dönemleri olan Mart ayı başlarında, aynı gün içerisinde hem kayak yapabilme hem de denize girme olanağının oluşması, yukarıda bahsedilen klimatik farklılığın oluşturduğu bir turistik çekiciliktir.
Mart ayı içerisinde Antalya kıyılarında deniz suyu sıcaklığının 19.3 C ye kadar çıktığı düşünülürse, özellikle kuzey Avrupa kökenli turistlerin denize girebilmesi için bu değer yeterli sayılabilir
Saklıkent kayak merkezinde ortalama 100 gün olan kayak sezonu süresince kar kalınlığı 50-150 cm arasında değişir. Bazı yıllar kar yağışının yetersiz olması nedeniyle, kayak yapabilme alt sınırı olarak kabul edilen 50 cm nin altında kar örtüsü bulunur. Bu durum, sahaya gelen turist sayısında azalmasına yol açan nedenlerden birisidir. Ancak, sahada kar örtüsü kalınlığı çoğunlukla 50 cm limitinin üzerindedir.
Kayak merkezinde, profesyonel ve amatör kayakçılara hizmet eden iki kayak pisti bulunur. Bunların toplam uzunluğu, 1750 m yi bulur. Kayak merkezinde ayrıca, uzunluğu 500 m kadar olan kar kızağı pisti de vardır. Burada yaklaşık 300 kadar kar kızağı bulunur. Saklıkent 970 kişi/saat kapasiteli bir teleferik hattı ile 750-850 m uzunluğunda iki teleski hattına sahiptir.
Aralık ayı ortaları ile Mart ayı ortalarını kapsayan kayak sezonu devresinde, sahayı günlük 150 araç ya da, ortalama 500 kişi ziyaret eder. Ziyaretçi sayısında, hafta sonları, bayram tatilleri ve yarıyıl sonu tatillerinde belirgin bir artış olur. Bu dönemlerde ziyaretçi sayısı ortalama olarak 2000 rakamına ulaşabilmektedir.
Antalya ili ve yakın çevresi, genellikle yaz aylarında yoğunlaşan turizm aktiviteleri ile nitelense de, yılın belirli dönemlerine sıkışan bu aktivitelere alternatif oluşturacak turistik potansiyel çeşitliliği de sahiptir. Saklıkent, sunulacak alternatiflerden birisi olmaya aday turistik potansiyel sahasıdır.
Saklıkent kayak merkezi, her yıl kış turizmi ile ilgili ulusal ölçekteki yarışmalar ev sahipliği yapar. Bunlar, 1-2 Mart Ulusal Kayak Yarışması, 9-10 Mart Saklıkent Kayak ve Snowboard Şenlikleri, Golden Snow Fest etkinlikleridir. Bu faaliyetler süresince, Antalya şehir merkezindeki Cumhuriyet meydanından sürekli, ücretsiz belediye otobüs seferleri düzenlenir.

--------------------------------------------- 
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak Sökmen
Çekim Tarihi : 04.03.2021
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 24.03.2021
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93 
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/MehmetSokmenAntalya

Bu haber 144 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Katmanlı Merdiven Şelalesi Ve Devkazanı Serik

Katmanlı Merdiven Şelalesi Ve Devkazanı Serik Elbette sizlerde çok sayıda şelale ve dev kazanı görmüşsünüzdür. Ancak Katmanlı Merdiven Şelalesi Dev Kazanı dünyad...

Kumun Sanata Dönüştüğü Yer Antalya Sandland

Kumun Sanata Dönüştüğü Yer Antalya Sandland Kumun Sanata Dönüştüğü Yer Antalya Sandland

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |