http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Farance Kanyonu Son Çıkış Kayalık Hidroloji Sistemi - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
html5 video by ThunderSoft
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Farance Kanyonu Son Çıkış Kayalık Hidroloji Sistemi

Farance Kanyonu Son Çıkış Kayalık Hidroloji Sistemi

Tarih 22 Mart 2021, 22:50 Editör Mehmet SÖKMEN

Doğanın benzersiz güzellikteki oluşumları bu sahada; karstik alanların karakteristik şekilleri dolin ve uvalalar halinde Toros Karst Kuşağı içerisinde yoğun şekilde gelişmiştir. Orta Toroslar’ın doğu kesiminde bulunan France Yarbaşçandır sahası karstik plato üzerinde ve karstik erime çukuru içindedir.

ISBN 978-605-88104-0-2
Farance Kanyonu Son Çıkış Kayalık Hidroloji Sistemi 
Doğanın benzersiz güzellikteki oluşumları bu sahada; karstik alanların karakteristik şekilleri dolin ve uvalalar halinde Toros Karst Kuşağı içerisinde yoğun şekilde gelişmiştir. Orta Toroslar’ın doğu kesiminde bulunan France Yarbaşçandır sahası karstik plato üzerinde ve karstik erime çukuru içindedir. 
France karstik sarp sisteminin büyük bölümü Üst Kretase kireçtaşı üzerinde 1600 metreler arasında bulunur. Burada karstik plato yüzeyinde dolin dağılışını etkileyen önemli bir tektonik faktör yoktur. France sarp kayalık sistemlerinde karstik çözünme dik konumdaki tabaka yüzeyleri arasında oluşan boşluklarda başlıyor, paleo vadiler halinde devam ediyor.
Bu bağlamda mevsimlere bağlı olarak düzensiz su rejimi yaşanır, ancak seyri doyumsuz güzellikte şelaleler ve çavlanları kış mevsiminde görülmeye değer. Devasa boyuttaki kayalıklarda kanyon içine tersinden yürümek vücut için iyi bir performans sağlar.
Burası karstik vadi sistemi yüksek kaya çözünürlülüğü ve ikincil olarak gelişmiş gözeneklilik özelliklerinden kaynaklanan kendine özgü hidrolojik koşullara, zengin yer şekilleri ve biyoçeşitliliğe sahip eşsiz alandır. 
France Karstik alanının sahip olduğu önemin yanı sıra kolay bir şekilde bozulmaya ve kirlenmeye elverişli alan olduğundan dolayı bu alanın sürdürülebilir kullanımı günümüzün önemli konularının başında geliyor.
Kanyonun son çıkışı Yarbaçandır Dereköy yolunda kesilse de köprüden hemen sonra derin ve çok eğim kırığına sahip Yarbaşçandır kanyonu ile devam eder ve 14 km boyunca Hacısekiler kanyonu çıkışı olarak sona erer.
Burada karst sahası iyi gelişmiş ve Akdeniz çevresinde yaygındır. Torosların bu bölümünde, kireçtaşı karstı daha geniş bir yayılış gösterir. 
Saha karst bölgesinin karakteristik şekillerinden karstik gelişim sürecinin en önemli göstergesi dolinler bu karstik bölgenin hidrojeolojik, tektonik ve jeomorfolojik gelişiminde büyük öneme sahiptir. 
France Yarbaşçandır sahasında dolin morfolojisi, dağılışı ve yoğunluğunun gelişmesinde litolojik, topografik, jeomorfolojik, tektonik, klimatik koşullar ile yüzey altı koşulları gibi birçok faktör etkili olduğundan dolin alanları oldukça çeşitlilik gösterir.
Toros Dağlarının bu sahasında kalınlığı 1000 metreyi geçen kireçtaşları karstik şekillerin oluşumu için uygun litolojik koşulları yaratmıştır. Aynı litolojik birim içerisindeki 1600 metrenin üstünde ve düşük eğimli karstik platolar ise dolin oluşumu için uygun topografik koşullar yaratmıştır. Çünkü dolinler genellikle düşük eğimli yüksek alanlarda yani platolar üzerinde maksimum yoğunluğa ulaşır.
Düşük kırık eğimli yüksek karstik saha platolarında dolinlerin gelişimi, yoğunluğu ve dağılışı üzerinde tektonik aktivite yoktur. Bu nedenle çatlak sistemler etkisizdir. France sahasında karstik kırık sistemlerin zayıflık hatları boyunca yağmur ve yüzey suları daha derine işleyerek alan karstik şekillerin daha kolay gelişmesini sağlamıştır. Sahada dolinlerin yüksek karstik platolar üzerinde yoğunlaşmasının bir diğer nedeni de iklimsel koşullardır. 
Yarbaşçandır ve France yüksek alanlardaki soğuk sular bünyelerinde daha fazla karbondioksit alarak karstlaşmayı hızlandırır ve karstik şekillerin daha iyi gelişmesini sağlar. Sıcaklığın düşmesinin yanı sıra yükselti ile birlikte yağış süresi, yağış şiddeti gibi iklim öğelerinin de artış göstermesi çözünme üzerinde etkili olur. 
Bu açıdan Toros Dağları’nın yükselmesine neden olarak yeraltı suyu taban seviyesinin, hava ve su sıcaklıkların düşmesine, yağış miktarının artmasına neden olan orojenik hareketler karstik erime üzerinde ikinci etkisini yapar. 
Sahada zayıf fay ve çatlak sistemlerinin yanı sıra başta pale ovadiler olmak üzere aşınım yüzeyleri, güncel vadiler, alüvyon ile dolmuş büyük karstik depresyonlar gibi ana morfolojik birimlerin uzanış doğrultuları da dolinlerin dağılışı üzerinde etkilidir. 
Saha kanyon oluşumları, yer yer oluşmakta olan mikro klima sebebiyle saha zengin faunaya, floraya ve habitat çeşitliliğine sahiptir. Alandaki yükseklik farkının çok oluşu ve lokal iklimin bulunması sebebiyle çeşitli ekosistemleri barındırmaktadır. Kızılçam ve maki alçak rakımlarda hakim türlerdir. 
Yükseklere çıkıldıkça göknar, karaçam ve sedir karışık ormanları, dere içlerinde Akdeniz florasında bulunmayan çınar, yapraklı karışık ormanlar ve lokal olarak özel ibreli-yapraklı karışık ormanlar ile alpin zon görülmektedir. Bölgedeki topoğrafik değişkenlik sebebiyle; iklim, tarım, demografi ve yerleşme yönünden farklı ortamlar oluşmaktadır. Florada 17 çeşit ağaç ve ağaççık, 13 çeşit çalı ve 31 çeşit otsu bitki türü gelişmiştir.

--------------------------------------------- 
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak Sökmen
Çekim Tarihi : 06.01.2021
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 16.03.2021
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93 
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/MehmetSokmenAntalya

Bu haber 85 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Katmanlı Merdiven Şelalesi Ve Devkazanı Serik

Katmanlı Merdiven Şelalesi Ve Devkazanı Serik Elbette sizlerde çok sayıda şelale ve dev kazanı görmüşsünüzdür. Ancak Katmanlı Merdiven Şelalesi Dev Kazanı dünyad...

Kumun Sanata Dönüştüğü Yer Antalya Sandland

Kumun Sanata Dönüştüğü Yer Antalya Sandland Kumun Sanata Dönüştüğü Yer Antalya Sandland

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |