http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Araxa (Ören) Antik Mezar Odaları Seydikemer-Muğla - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
html5 video by ThunderSoft
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Araxa (Ören) Antik Mezar Odaları Seydikemer-Muğla

Araxa (Ören) Antik Mezar Odaları Seydikemer-Muğla

Tarih 10 Mart 2021, 07:50 Editör Mehmet SÖKMEN

Araxa, Muğla ilinin Seydikemer ilçesine bağlı Ören mahallesi yakınlarındaki Likya antik kenti. Fethiye'ye 40 km uzaklıktadır ve antik Ksanthos çayının kaynağında kurulmuştur.

ISBN 978-605-88104-0-2
Araxa (Ören) Antik Mezar Odaları Seydikemer-Muğla 
Araxa, Muğla ilinin Seydikemer ilçesine bağlı Ören mahallesi yakınlarındaki Likya antik kenti. Fethiye'ye 40 km uzaklıktadır ve antik Ksanthos çayının kaynağında kurulmuştur.
Ören Mahallesi'nde binlerce yıllık tarihe sahip Ören Antik Kenti'nin adı Yunanca Ceramos isminden geliyor. Kentin bilinen en eski adı Araxa olarak bilinirken bu isim Luwi ve Karia dillerinde Sunağı olan mabet anlamını taşıyor. 
Plinius eski Likya birliğinden bahsederken, birliğe dâhil 36 kasaba ve kent içinde Arakxa’nın da olduğunu yazar. Kentin ne zaman kurulduğu bilinmediği gibi antik tarihlerde de belirgin bir bilgi verecek nota rastlanmamış. 
Yalnızca Milattan Önce 2 binlerde komşusu Boubon ve Kibyra kentleri ile savaştığı biliniyor. Kentten günümüze ulaşan belirgin bir kalıntı bulunmamaktadır. Yalnızca Ören Köyü'nün yanındaki tepenin yamaçlarında üst üste konulmuş kayalardan yapılmış bir kalenin izleri görülebiliyor. Burada 3000 yıldır ayakta kalabilmiş ve üstün mühendislik becerileriyle kayalara oyulmuş çevrede dikkati çekebilen birkaç kaya mezarı ile Likya tipi lahitleri görüntüleyebildik. Bizans döneminde ise bir piskoposluk merkezi olarak kullanılmıştır.
Araxa’nın bulunduğu sahadaki olağan üstü su kaynağı mitolojik öykülere konu olmuştur. Bugün Ören Köyü sınırları içerisinde kalan kentten günümüze sur kalıntıları, hamam ve Bizans dönemine ait suyolu kalmıştır. Kent oldukça kötü durumdadır, henüz koruma altına alınmamış ve kentte kazılar başlatılmamış. 

-------------------------------------------- 
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 27.10.2020
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 05.11.2020
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93 
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/MehmetSokmenAntalya

Bu haber 172 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Katmanlı Merdiven Şelalesi Ve Devkazanı Serik

Katmanlı Merdiven Şelalesi Ve Devkazanı Serik Elbette sizlerde çok sayıda şelale ve dev kazanı görmüşsünüzdür. Ancak Katmanlı Merdiven Şelalesi Dev Kazanı dünyad...

Kumun Sanata Dönüştüğü Yer Antalya Sandland

Kumun Sanata Dönüştüğü Yer Antalya Sandland Kumun Sanata Dönüştüğü Yer Antalya Sandland

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |