http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Eşen Çayı Çıkış Noktası Karanlık Kanyonu Başı Seydikemer-Muğla - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
html5 video by ThunderSoft
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Eşen Çayı Çıkış Noktası Karanlık Kanyonu Başı Seydikemer-Muğla

Eşen Çayı Çıkış Noktası Karanlık Kanyonu Başı Seydikemer-Muğla

Tarih 10 Mart 2021, 07:48 Editör Mehmet SÖKMEN

Muhteşem görsellik sunan ve olağan üstü biyoçeşitliliğe sahip Karanlık kanyonu başlangıcında Eşen 1 ve 2 HES’leri devreye sokularak ciddi bir doğa tahribatı yapılmıştır.

ISBN 978-605-88104-0-2
Eşen Çayı Çıkış Noktası Karanlık Kanyonu Başı Seydikemer-Muğla 
Muhteşem görsellik sunan ve olağan üstü biyoçeşitliliğe sahip Karanlık kanyonu başlangıcında Eşen 1 ve 2 HES’leri devreye sokularak ciddi bir doğa tahribatı yapılmıştır.
Eşen Çayı Xanthos, Muğla-Antalya sınırını oluşturan akarsudur. Kaynağını Akdağlar'dan alır, Seki Yaylasını geçer, Ören'de güçlü kaynaklarla beslenir, Önce Akçay, daha sonra da Karaçay ile birleşerek denize ulaşır. Karaçay Saklıkent Kanyonu'nu oluşturan akarsudur. Çevrede Kocaçay adı da kullanılır.
Seydikemer ilçe merkezinin ortasından geçen akarsuyun antik adı Xanthos'tur. Saklıkent Kanyonundan sonra raftig ve kano sporuna uygundur. Çevresindeki araziler ve Eşen Ovası'nın sulanmasında yararlanılır.
Kuzey-güney doğrultusunda ilerleyen akarsu tektonik bir oluğa yerleşmiştir. Ören Köyü yukarısında 20 km boyunca yer yer güneş ışığı alamayacak kadar dar ve derin boğazlardan geçer. Çağlayanların sıralandığı bu alana çevrede karanlık-içi denilir. Bu boğazda çeşitli kaynaklar ve dereler ile beslenen çay nehir görünümü alır.
Eşen Çayı'nın antik adı Xanthos sarı anlamındadır. Kaynak alanında berrak olan akarsu aldığı alüvyonlar ile sarı bir renk alır. Denize yakın alanlar kumullar ile kaplı alandan menderesler çizerek geçer. Deltanın iki ucu İnce Burun ile Zeytin Burnu arasında düz bir kıyı çizgisi oluşur, denize doğru girinti yapmaz.
Eşen Çayı aynı zamanda Fethiye ile Kaş ilçe sınırını çizer. Akarsu üzerinde bulunan Eşen 1 ve 2 HES tesisleri ile elektrik üretilir. Ören sahası tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra bölge ekonomisine çok büyük katkılar yapar. 
Saklıkent Kanyonu benzeri 4,5 kilometrelik kanyon sahası tam bir doğa harikasıdır. Buraya gelin kafa dinleyin ve meditasyon yapın. Bölgenin yüzde 80 ihtiyacını karşılayan alabalık üretim tesisleri mevcuttur. Zengin su kaynakları ve doğal yüzme alanları yaz mevsiminde insanları kendine çeker. 
Kanyonun 5 km. lik bölümü doğa gezginleri için yürüyüş yapabilecekleri güzellikte bir rota içeriyor. Kanyona 870 mlik bir geçitte yükselip daha sonra kanyon manzarası eşliğinde 400 m‘de santrale kadar araç ile inilebiliyor. 

-------------------------------------------- 
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 27.10.2020
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 05.11.2020
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93 
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/MehmetSokmenAntalya

Bu haber 172 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Katmanlı Merdiven Şelalesi Ve Devkazanı Serik

Katmanlı Merdiven Şelalesi Ve Devkazanı Serik Elbette sizlerde çok sayıda şelale ve dev kazanı görmüşsünüzdür. Ancak Katmanlı Merdiven Şelalesi Dev Kazanı dünyad...

Kumun Sanata Dönüştüğü Yer Antalya Sandland

Kumun Sanata Dönüştüğü Yer Antalya Sandland Kumun Sanata Dönüştüğü Yer Antalya Sandland

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |