http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Telmessos Amintas Kaya Mezarları - Fethiye - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
html5 video by ThunderSoft
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Telmessos Amintas Kaya Mezarları - Fethiye

Telmessos Amintas Kaya Mezarları - Fethiye

Tarih 10 Mart 2021, 07:46 Editör Mehmet SÖKMEN

Fethiye Kral Mezarları, Fethiye merkezinde MÖ 4. yüzyıldan kalma, kayalara oyulmuş kaya mezarlarıdır. Likya dönemi yapısı olan Amintas Kral Mezarları, İyon tarzında yapılan ve tek parça kayanın yontulmasıyla oluşturulmuştur.

ISBN 978-605-88104-0-2
Telmessos Amintas Kaya Mezarları - Fethiye
Fethiye Kral Mezarları, Fethiye merkezinde MÖ 4. yüzyıldan kalma, kayalara oyulmuş kaya mezarlarıdır. Likya dönemi yapısı olan Amintas Kral Mezarları, İyon tarzında yapılan ve tek parça kayanın yontulmasıyla oluşturulmuştur. Telmessos kentinin yöneticisi olduğu sanılan Kral Amintas’ın anısına inşa edilmiş. Likya Uygarlığına ait Telmessos Antik Kenti’nden geriye kalan en önemli kalıntıdır.
Buradan çıkarılan eserlerin çoğunluğu şu anda İngiltere’deki British Museum’da sergileniyor. Yüze yakın düzgün basamakla çıkılan Amintas’tan şahane Fethiye Körfezi ve Şovalye Adası manzarası görünüyor. Doğal kayaya oyulmuş mezarlar aşağıdaki düzlükten de kolaylıkla görülebiliyor. Yaklaştıkça, büyüklüğü karşısında duyulan hayranlığın artacağı mezarlık alanın solundaki sütunun orta kısmında, MÖ 4. yüzyıl alfabesi ile Herpamiasoğlu amintas yazılıdır.
Fethiye Amintas Kaya Mezarları; Anadolu’nun pek çok bölgesinde de rastlanan kaya mezarları, yapıldığı dönemlerde toplum içerisinde yüksek statüye sahip kişiler için yapılmış anıt mezarlardan oluşuyor. Tapınak tipi ve ev tipi gibi çeşitleri bulunan anıt mezarlar, tanrı kral olarak adlandırılan kişiler için, ölümlerinden sonra da tapınmak için yapılıyordu. Kayalara üstten başlayarak oyulan mezarlar, Türkiye’nin en değerli antik kalıntılarını oluşturuyor.
Görülmeye değer pek çok lahit mezarın bulunduğu Fethiye’nin güneyinde bulunan dik kayalık yamaç üzerine inşa edilen 3’ü tapınak tipinde diğerleri ise sivil mimariyi yansıtan çok sayıda kaya mezarı yer alıyor. Bu tapınak tipindeki 3 mezardan birisi olan ve diğerleri arasındaki en görkemli olan Harpapos’un oğlu Amintas’a ait mezar, genel olarak Fethiye Kral Mezarları diye biliniyor.
Diğer iki mezara göre daha sağlam kalan Amintas, Telmessos Antik Kenti’nin kuzey batısında, boyu 3 m’yi geçen bir oyma mezar kalıntısı. Fethiye Limanına 1,5 km mesafede bulunan, devasa büyüklükteki bu mezarın içerisindeki odaya benzer bölümün solunda, insan sığacak büyüklükte olan mezarda, geçmişte Amintas’ın cesedinin bulunduğu biliniyor.
İki katlı ön yüzünde dörtgen, ahşap kirişleri andıran oymalar ve gotik stili kemerli bir kapağı bulunan mezarda, kapağın her iki yanı savaşları resmeden fresklerle bezeli. Bunların kişinin yaşamı ile ilgili olduğu düşünülüyor.
Eski Telmessos şehrinin üzerine inşa edilen mezarlar antik çağda o dönemin insanları tarafından kahinler kenti olarak adlandırılıyordu. Telmessos Fethiye’nin sırtını dayadığı dağın eteklerinden körfeze kadar uzanan geniş bir alanda kurulan bölgedeki kalıntıları bugün de görmek mümkün.
Diğer yandan şehrin güneyinde yükselen tepenin üzerindeki Telmessos Akropolü’nde Aziz John Şövalyeleri’nin yaptığı sanılan bir kale kalıntıları bulunuyor. Tepeye çıkarsanız sur kalıntıları, sarnıç ve tepenin doğu yüzünde küçük kaya mezarlarını görebilirsiniz.
Akdeniz kıyı bandında kurulduğundan günümüze kadar yerleşimin kesintisiz sürdürüldüğü tek merkez konumundaki Fethiye veya antik ismi ile Telmossos kentinin geçmişi filolojik bazı tespitlere göre MÖ 3. binlere kadar gitmesine karşın o dönemleri teyid edecek eserlere henüz rastlanmış değildir. 
Antik dönemden itibaren karşılaşılan pek çok deprem ve yeni yerleşim anlayışı antik dönem yapılarının zaman içerisinde kaybolmasına neden olmuştur. Ancak modern kentin güneyindeki kayalıklara oyulmuş mezarlar ile şehrin çeşitli noktalarında yer alan lahit mezarlar antik çağdan günümüze ulaşan en eski kalıntılar olarak değerlendirilmektedir. 
Kaya mezarlarından en ünlüsü ve en görkemlisi hiç şüphesiz sol ante duvarı üzerindeki yazıta göre Amintas mezarıdır. Son yıllarda müzenin yaptığı kazılarda ortaya çıkarılan tiyatro kalıntısı, kentin Antik Dönemdeki yerleşimi ve teşkilatı hakkında bazı bilgiler vermektedir.

-------------------------------------------- 
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 27.10.2020
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 05.11.2020
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93 
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/MehmetSokmenAntalya

Bu haber 122 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Hakkımızda

Hattuşa - İlkler İmparatorluğu’nun Başkenti Hattuşaş - Bin Tanrılı Ülke Çorum

Hattuşa - İlkler İmparatorluğu’nun Başkenti Hattuşaş - Bin Tanrılı Ülke Çorum Hattuşa - İlkler İmparatorluğu’nun Başkenti Hattuşaş - Bin Tanrılı Ülke Çorum Zamana direnen başkent,

Köprülü Nehrinde Doğanın Gerçek Metaforları Su Ve Kaya Krallığında Yeşilin Gizemi Keşfedilmemiş Cennet

Köprülü Nehrinde Doğanın Gerçek Metaforları Su Ve Kaya Krallığında Yeşilin Gizemi Keşfedilmemiş Cennet Köprülü Nehrinde Doğanın Gerçek Metaforları Su Ve Kaya Krallığında Yeşilin Gizemi Keşfedilmemiş Cennet

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |