http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Tohma Çayı Somuncu Baba Külliyesi Darende Malatya - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
html5 video by ThunderSoft
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Tohma Çayı Somuncu Baba Külliyesi Darende Malatya

Tohma Çayı Somuncu Baba Külliyesi Darende Malatya

Tarih 20 Şubat 2021, 21:58 Editör Mehmet SÖKMEN

Malatya'nın Darende ilçesindeki Tohma Kanyonu, farklı mevsimlerde rengarenk görüntüsüyle kartpostallık manzaraları aratmayan bir görsel şölen sunuyor.

ISBN 978-605-88104-0-2
Tohma Çayı Somuncu Baba Külliyesi Darende Malatya 
Malatya'nın Darende ilçesindeki Tohma Kanyonu, farklı mevsimlerde rengarenk görüntüsüyle kartpostallık manzaraları aratmayan bir görsel şölen sunuyor. 
Sarp kayalıklara sahip kanyon, ortasından geçen Tohma Çayı ve kanyondaki ağaçların mevsimsel değişimlerle oluşturduğu renk cümbüşü, ziyaretçilerini eşsiz bir manzarayla karşılıyor. 
Jeolojik dönemlerdeki kırılmalarla oluşan, sarp kayalıklar arasından akan suyu taşıyan Tohma Kanyonu, kent yaşamının stresinden uzaklaşmak isteyen doğa tutkunları için mola noktasıdır.
Malatya'nın bu eşsiz turistik merkezi, doğa tutkunlarının yanı sıra fotoğraf meraklılarına destansı güzellikte manzaralar sunuyor. Rengarenk görüntüsüyle kartpostalları aratmayan manzaralar oluşturan kanyon, görenleri hayran bıraktırıyor. 
Tarihi Somuncu Baba Külliyesi'ne yürüyüş mesafesindeki kanyon, ahşap köprüleri, mini doğal şelaleleri, su çarkları, yürüyüş alanları ve Tohma kıyısındaki çay bahçeleriyle ziyaretçilerine dingin bir ortamda dinlenme imkanı sunuyor. 
Su sporlarının da yapılabildiği kanyonda, doğa ile baş başa kalmak isteyenler için vadi içerisinde kamp da yapılabiliyor. Özellikle hafta sonlarını huzurlu bir ortamda geçirmek ve spor yapmak için bölgeye gelen vatandaşlar, mevsimsel renk cümbüşüne bürünen bu doğal güzelliğin keyfini çıkarıyor. 
Benzersiz bir güzelliğe sahip olan Kanyon, temiz havası, sarmaşıkların kızıl ve sarının tonlarıyla ziyaretçilerine sonbaharın güzelliğini yaşatıyor. Kesin korunacak hassas alan olarak tescil edilmiş durumdadır.
Kanyonda insanı en çok etkileyen su sesinin vermiş olduğu huzur ve dinginliktir, tam bir doğal meditasyon sahasıdır. Herkesin ölmeden önce gidip görmesi gereken ender doğa sahasıdır. Doğuya yapılacak seyahatlerde daha önce keşfedilmemiş birçok noktayı görme olanağı vardır. 
Tohma doğasının güzelliği duyguları farklı etkiler. Sanki bambaşka bir dünyada yürüyor, nefes alıyor gibi olur insan. Hayal dünyası hissi veren ve doğal olarak kendiliğinden oluşmuş harika bir yer mutlaka korunmalıdır.
Doğallığı halen devam eden Tohma Çayı, Sivas ilinden doğup, Malatya topraklarında Karakaya Barajına dökülen, Fırat Nehri'nin önemli bir kolu olan akarsudur. Çay, Tohma adlı iki büyük kolun birleşmesiyle oluşur. 
Şarkışla'da Dikkulak veya Karatonus Dağları'ndan doğan Kangal Tohması, Havuz Suyunu alır. Tahtalı Dağlarından doğan Gürün Tohması, Gürün ilçe sınırlarında Sazcağız ve Gökpınar derelerini alır. Malatya topraklarında her ikisi birleşirler. 
Tohma Çayı Kanyonu, Tohma Çayı Darende'den geçerken 20 km uzunluğunda kanyon vadi oluşturur. Taş Köprü ile Somuncubaba Camii arasındaki kanyonun kenarları sarp, dik yamaçlar şeklindedir. 
Kanyonda trekking, rafting, tırmanış ve doğa fotoğrafçılığı gibi aktiviteler yapılmaktadır. Kanyonun çıkışında Somuncu Baba camii yer alır. Tohma Çayı yukarı havzasında, 100–150 m kadar gömük menderesler oluşturmuştur. 
Tohma çayı üzerinde yıllık 146 GWh elektrik üreten, toplam kurulu gücü 33 MW olan üç hidroelektrik santral bulunur. Dördüncü HES'in yapımı devam etmektedir. Ayrıca sulama amaçlı yapılan Medik Barajı 1975 yılında hizmete alınmıştır.
Alanda rafting, trekking, foto safari ve tırmanış gibi etkinlikler yapılmaktadır. Bu alanda rafting sporları için başlangıç noktası bulunmaktadır. Sekiz kilometre uzunluğundaki kanyon, orta zorlukta rahat bir parkur olup, gidiş-geliş yaklaşık bir saat sürer. Somuncu Baba otoparkından kanyona 10 dakikada ulaşılabilir

--------------------------------------------- 
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 15.06.2019
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 18.02.2021
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93 
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/MehmetSokmenAntalya

Bu haber 62 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Kovada Gölü Doğa Krallığında Sonbahar Renkleri

Kovada Gölü Doğa Krallığında Sonbahar Renkleri Isparta'nın Eğirdir ilçe sınırları içinde doğanın cömert davrandığı Kovada Gölü Milli Parkı, destansı doğal güz...

Gazipaşa Aydıncık Atakent Silifke Mersin Arasında Yolların Dili

Gazipaşa Aydıncık Atakent Silifke Mersin Arasında Yolların Dili Bir düşünün geçmişe doğru hayal edin! Burada yol ağı yokken ulaşım nasıl olmuş, ne kadar zaman sürmüş, vahşi doğa k...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |