http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Karataş Mağarası Oluşum Jeolojisi Yeşilkaraman Köyü Aksu Antalya - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
html5 video by ThunderSoft
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Karataş Mağarası Oluşum Jeolojisi Yeşilkaraman Köyü Aksu Antalya

Karataş Mağarası Oluşum Jeolojisi Yeşilkaraman Köyü Aksu Antalya

Tarih 10 Şubat 2021, 08:00 Editör Mehmet SÖKMEN

Bu belgesel filmin çekiminde Sayın Nasuh Karataş’ın destekleri için çok teşekkür ederiz. Bizimle birlikte Jeoloji Bilim Dalının Dilini öğrenmeye yolculuğa çıkarak Karataş Mağarasının oluşumuna tanık olun.

ISBN 978-605-88104-0-2
Karataş Mağarası Oluşum Jeolojisi Yeşilkaraman Köyü Aksu Antalya 
Bu belgesel filmin çekiminde Sayın Nasuh Karataş’ın destekleri için çok teşekkür ederiz. Bizimle birlikte Jeoloji Bilim Dalının Dilini öğrenmeye yolculuğa çıkarak Karataş Mağarasının oluşumuna tanık olun.
4 tip ayrı kaya oluşumu bulunan mağara girişi, ilk galeri, ikinci galeri ve galeriler arası koridor olmak üzere mağaranın giriş bölümünde yer alan boşluklu yapı, sıkışmalarla oluşmuş olup daha sonra su aşındırmasına maruz kalmıştır. 
Karataş Mağarası, 2011 yılında Nasuh Karataş tarafından ziyarete açılmıştır. İçerisinde şifalı çamur, çeşitli tip sarkıt, dikit oluşumu, gölet ve galeri bulunan Karataş Mağarası, yaklaşık 213 m. uzunluğa sahiptir. 
Mağaranın boşluklu bölümü eski çağlarda kuyu olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir. Girişte yukarıya bakılması durumunda kuyu ağzı yapılmış olduğu rahatça görülmektedir. Ancak zaman içinde mağara ağzı açılmış ve bu kuyu işlevini kaybetmiştir. Bu kuyu mağaranın ikinci galeri bölümünde görülebilecek olan su kaynağından ve oluşan dereden ve gölden beslenmektedir.
Mağara M.Ö 333 yılında Büyük İskender döneminde yapılan Sagalassos çıkarmasında silahların muhafaza ve yaralı askerlerin şifalı çamurla tedavi edilmesinde kullanılmıştır. Karataş Mağarası, yıllık ziyaretçi verilerine göre, Antalya’da turizme açılan mağaralar içerisinde ziyaretçi sayısının en az olanlardan birisi olduğu ortaya çıkmıştır. 
Elde edilen veriler mağaranın önemli bir turizm potansiyeline sahip olduğu fakat tanıtımının yeterince yapılamadığı ve henüz tur şirketlerinin güzergahına girmeyi başaramadığı belirlenmiştir. Bu belgesel filmimiz mağaranın tanıtımına çok katkılar sunacaktır.
Antalya Aksu ilçesinin Yeşil Karaman mahallesinde yer almaktadır. Karataş Mağarası; Antalya’ya 23 km, Antalya Havalimanı’na 18 km ve önemli bir turizm alanı olan Kundu’ya da 20 km uzaklıktadır. 
Mağara; Giriş Salonu, Ana Salon, Büyük Salon ve Barış Gölü’nün de bulunduğu kısımla beraber 4 bölümden oluşmaktadır. Giriş Salonunda mağara duvarına bitişik sedir bulunmaktadır. Ortada ziyaretçilerin kullanımı amaçlı masa yer almaktadır. 
Mağaranın bu bölümü beşeri müdahalenin en fazla olduğu kısımdır. Bu salon yatay doğrultuda 12m. uzunlukta, 4m. yüksekliktedir. Giriş salonunun zemini betonla kaplanmıştır
Giriş salonunda bulunan sedirler mağara dışından taşınan, aynı nitelikte olan kireç taşından yapılmıştır. Ahşap bir merdiven traverten havuzu üzerine yerleştirilip basamaklar oluşturulmuştur. Bu bölümden ana salona ulaşılmaktadır. 
Ana Salonun uzunluğu 25m, genişliği 15m ve yüksekliği ise 10m’dir. Ana Salon, Giriş Salonu’nda olduğu gibi, sedirlerle düzenlenmiştir. içinde küçük bir bar bulunmaktadır.  Zemin beton ile kaplanmış, bu beton üzerine soba yerleştirilmiştir. 
Çeşitli renkte ışıklandırmaların yapıldığı Ana Salon, tıpkı Giriş Salonunda olduğu gibi, oluşum sürecini tamamlamıştır. Mağara içindeki sıcaklık ile dış ortam arasında 8-10°C fark vardır. Mağara Ana Salonunda, Kerim Kuyusu’nun bulunduğu yerde mağara tavanı ile yüzey arasında yaklaşık 4m kadar açıklık bulunmaktadır. 
Silindir şeklinde uzanarak dışarı açılan bu boşluk, mağara içi sıcaklığını değiştirmektedir. Ana Salondan ahşap basamaklı merdivenle Büyük Salona geçilmektedir. Büyük salona ulaşım 55 m’lik bir koridorla sağlanmaktadır. Koridorun yamaçlarından çamur akıntısını engellemek amacıyla yapay bir set çekilmiştir. 
Yatay duruşlu oluşum şekline sahip Karataş Mağarası’nda, Ana Salondan Büyük Salona geçişte yükselti artar. Bu alanda mağara duvarlarında ve tavanında derin oyuklar görülür. 
Ana Salon ile Büyük Salon arasında sıcaklık farkı hissedilir derecededir. Girişten itibaren Büyük Salon dahil mağara duvarları kuru iken, Ana Salon’da mağara duvarlarının nemli olduğu gözlenmektedir. Ana Salon ile Büyük Salon arasında bulunan çamurlar, mağara dışındaki çamur havuzunda turistler için kullanılmaktadır. 
Mağaranın iç peyzajında St. Paul hakkında bilgilendirici levhalar ve çamur oluşumu ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Büyük Salon, diğer iki salona göre daha geniştir. Bu salonun uzunluğu yaklaşık 20m’dir. Salonun kuzeydoğu duvarından çıkan kaynak suyu mağara içinde geçerek diğer bölümlere doğru akışa geçer. 
Beton zemin ile kaplanan büyük Salon da diğer alanlardan farklı olarak yarasalar bulunmaktadır. Bu salonun girişinden itibaren mağara duvarlarında çamur oluşumu devam etmektedir. 
Büyük Salondan sonra Barış Gölü’nün bulunduğu alana varılır. Ziyaretçilerin mağaranın bu bölümüne ulaşımı, tabandaki su varlığından dolayı yapay bir parkurla sağlanmıştır. Yine bu alanda ziyaretçilerin ilgisini çekmek için mağara ekosistemine uygun ışıklandırma yapılmalıdır. 
Mağara içi havalandırmayı sağlamak için vantilatör kullanılmaktadır. Barış Gölü’nün bulunduğu alandan 60m sonra gölün sonuna ulaşılır. Burada mağara tavanından 120 cm yükseklikten düşen kaynak suyu bir şelale oluşturmaktadır. Mağaranın bu bölümünden sonra yürüyüş parkuru da sonlanmaktadır. 
Ziyaretçiler; Karataş Mağarasını, girişten itibaren Barış Gölü’ne kadar maksimum 30 dakikada gezilebilmektedirler. Karataş, yatay duruşlu bir mağara olup mağara duvarlarında sarkıt ve dikit oluşumu devam etmektedir. Ayrıca mağara dışında Karataş kafeden ayrı iki adet bina bulunmaktadır. Mağara dışı peyzaj düzenlemesi mağara işletmecisine ait olup çeşitli yerlerde özlü sözler bulunmaktadır. 
Antalya- Isparta karayolu üzerinde Kurşunlu ve Düden şelalelerine yakın olan Karataş Mağarası, zaman zaman yağışlar yüzünden tamamen çamurla dolabiliyor. Bakanlık izniyle mağaranın içi temizlenmiş, yürüyüş yolları ile doğasına uygun ışıklandırması yapılmış, hali hazırda turizme açık durumdadır. 
Mağaranın içinde 150 metrekarelik bir alan da küçük çaplı, konser gibi etkinlikler yapma koşulları mevcuttur. Şarap mahzeni de bulunan mağaranın yarasaların yaşamadığı kısmında ise müzik dinletisi sunuluyor. 
İkinci galeride yer alan bölümdeki kayaçlar süngerimsi yapıda olup yine sıkışmalarla oluşmuştur. İkinci galeriden devam eden bölüm ise tamamıyla su aşındırması yoluyla oluşmuştur. Burada ilginç olan nokta ise, su aşındırması ile oluşan mağaranın dip kısmından suyun nereye gittiğidir. 
Çünkü mağara girişinden başlayarak ilk galeriye gelindiğinde, kayaların hiçbir şekilde su aşındırmasına maruz kalmadığı görülmektedir. 
Bu sebeple de ilk galeri ile mağaranın devamının ayrı ayrı dönemlerde oluştuğu düşünülmektedir. Fakat mağaranın devamından ve su kaynaklarından çıkan ve göle dökülen suyun hangi yolla dışarıya çıktığı bilinememekle birlikte bir dehlizden veya zer zeminden giderek, başka bir yer altı suyu ile birleştiği düşünülmektedir.
Mağarada efsaneye göre, 1400'lü yıllarda yörede yaşayan Yörükler ile Asiler sülalesinden gençlerin birbirleriyle evlenmelerine izin verilmemektedir. Çünkü iki aile arasında yıllardır süren bir düşmanlık söz konusudur. 
Rivayete göre, Yörükler'den Elif ile Asiler'den Kerim birbirlerine aşık olur. Aileleri Elif ile Kerim'in ilişkisini öğrenince, gençler linç edilmek istenir. Elif ile Kerim, içinde şeytanların bulunduğuna inanılan mağaraya kimsenin giremeyeceğini düşünerek, mağaraya saklanır. 
Genç aşıklar, mağaradaki gölün kenarındaki çamurlarla yaralarını tedavi edip, mağaradaki Aşk Çeşmesi olarak adlandırılan suyu içerek uzun süre hayatta kalmayı başarır. Bu hikaye ile çamurunun şifalı, suyunun da aşk dolu olduğu düşünülen mağaradaki gölün kenarında saklanan Elif ile Kerim yanlarında getirdikleri kepenekleri giyerek, aylarca saklanır. 
Kerim'in annesi ise aşıklara mağaranın 150 metrekare genişliğindeki ana galerisinin üzerindeki delikten ekmek atarak, gençlere yardım etmeye başlar. Bekir Kuyusu olarak anılan bu kuyunun yanı sıra, iki aşık göl kenarında ailelerinin barışması için dua ederler ve bu göle de Barış Gölü denir. 
-------------------------------------------- 
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 05.01.2020
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 22.01.2020
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93 
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1

Bu haber 36 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Kovada Gölü Doğa Krallığında Sonbahar Renkleri

Kovada Gölü Doğa Krallığında Sonbahar Renkleri Isparta'nın Eğirdir ilçe sınırları içinde doğanın cömert davrandığı Kovada Gölü Milli Parkı, destansı doğal güz...

Gazipaşa Aydıncık Atakent Silifke Mersin Arasında Yolların Dili

Gazipaşa Aydıncık Atakent Silifke Mersin Arasında Yolların Dili Bir düşünün geçmişe doğru hayal edin! Burada yol ağı yokken ulaşım nasıl olmuş, ne kadar zaman sürmüş, vahşi doğa k...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |