http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Karataş Gölü – Akdeniz’in Kuş Cenneti Kuruyarak Hızla Yok Oluyor - Derhal Kurtarılmalıdır - Burdur - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
html5 video by ThunderSoft
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Karataş Gölü – Akdeniz’in Kuş Cenneti Kuruyarak Hızla Yok Oluyor - Derhal Kurtarılmalıdır - Burdur

Karataş Gölü – Akdeniz’in Kuş Cenneti Kuruyarak Hızla Yok Oluyor - Derhal Kurtarılmalıdır - Burdur

Tarih 27 Eylül 2020, 17:34 Editör Mehmet SÖKMEN

Zarifliği ve güzelliğiyle göz dolduran Karataş gölü, göller bölgesinin en güzel göllerinden bir tanesi. Adını pek duyuramamış olsa da göle çok canlı renkler kazandıran sazlıklarıyla, barındırdığı yüzlerce balık çeşidiyle, her yıl misafir ettiği çok farklı kuş türleriyle Akdeniz'in kuş cenneti şimdilerde tamamen yok olma eşiğindedir.

ISBN 978-605-88104-0-2
Karataş Gölü – Akdeniz’in Kuş Cenneti Kuruyarak Hızla Yok Oluyor - Derhal Kurtarılmalıdır - Burdur 
Zarifliği ve güzelliğiyle göz dolduran Karataş gölü, göller bölgesinin en güzel göllerinden bir tanesi. Adını pek duyuramamış olsa da göle çok canlı renkler kazandıran sazlıklarıyla, barındırdığı yüzlerce balık çeşidiyle, her yıl misafir ettiği çok farklı kuş türleriyle Akdeniz'in kuş cenneti şimdilerde tamamen yok olma eşiğindedir.
Akdeniz Bölgesinin en önemli sucul alanı hızla kuruyor ve yok olma sürecine girmiştir, derhal önlemler alınarak kurtarılmalıdır. Karataş Gölü Türkiye’nin en önemli Kuş türleri barınma ve göç alanıdır. Çamurçulluğu, Boz Sakarca Kazı, Gri Balıkçıl, Elmabaş Patka, Çamurcun, Boz Ördek, Büyük ve Küçük Ak Balıkçıl gibi çeşitli kuş türlerine ev sahipliği yapar. 
Göller bölgesinin önemli sucul sahası Karataş Gölü bir tatlı su gölüdür. Yayın ve sazan türü balıkların üreme ve yetişme alanıdır 
Karataş Gölünde eskiden sandal kiralanarak gezilip kuşlar izlenebilirken, şimdi çok sığ ve bataklık halini almıştır. Sandallar ve kayıkların kimisi 300 metre suyun dışında toprağa gömülü kalmış, kimisi de hemen kıyıda çok sığ bataklığın içinde çürümeye terk edilmiş. Son kalan az miktar güzelliği görmek için acele edin, diyoruz. 
Sazlıklar da ağlayarak kurumaya başlamış! Kimi sazlık kümeleri 400 metre suyun gerisinde kalırken kimi sazlıklar da hemen kıyıda suyun dışında kalmıştır. Kuşların ve sürüngenlerin yumurtlama alanı bu sazlıkların suyun dışında kalmasıyla yok olmuştur. Benzersiz destansı güzellikteki Karataş Gölü’nün şimdiki durumu içler acısı haldedir.
Hali hazırda göldeki kuşları gözlemlemek kısmen olasıdır ama zaman hızla daralıyor, bu benzersiz sulak alan yok oluyor. Kuş cıvıltıları eşliğinde Karataş tepesinin manzarasına bakarken, düşüncelere dalıyoruz ve neden doğaya bu kadar düşman oldu insanlık? Diyoruz.
Karataş Gölü Burdur Karamanlı yolu üzerinde Karataş Tepesi ve Kağılcık Dağları önündedir. Karacaören Köyü Yolu üzerinden Kozluca’ya doğru yol alın. Burdur Fethiye Yolu/D330 üzerinden Mürseller’e doğru ilerledikten sonra hemen sola döndüğünüzde Karataş Gölü’nü göreceksiniz. Burdur araç kiralama imkânlarından faydalanarak kolay ve konforlu bir şekilde Karataş Gölü’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.
Karataş Gölü Burdur, Tefenni ovasında yer alan küçük ve sığ bir tatlı su gölüdür. Karamanlı ilçe sınırlarında ve 1190 hektar büyüklüğündedir. Uluslararası sulak alanlar listesinde bulunan göl, 1985 yılında yaban hayatı koruma alanı kabul edilmiştir. Gölün rakımı 1050 m, en derin yeri 2 m'dir.
Bu gölü Bademli dere ve Akçay beslerken, çevre tarlaların sulanması amacıyla suları kullanılmaktadır. Gölde bol miktarda sazlık alan bulunmaktadır. Buralar tespit edilen 122 kadar kuş türü için yuvalama alanıdır. Av ve yaban hayatı koruma alanı olan göl, Karataş Tepesi ile Kağılcık Dağları yakınındadır.
Alanın kuzeybatısını kuşatan dağlardan beslenen göl, suyunu Burdur Gölü’nü besleyen ana kaynaklardan biri olan Bozçay olarak bilinen Eren Çayı’na boşaltır.
Karataş gölü, doğal rezervuar bir göl konumundadır. Kağılcık Dağları'ndan kopup gelen Bozçay tarafından beslenmekte. Özellikle kirlenmemiş ve tahrip edilmemiş doğal yapısı halen mevcuttur. Göller bölgesinde barındırdığı zengin kuş ve balık çeşitliliğiyle en canlı göllerden bir tanesidir. 
Balık popülasyonu açısından bol miktarda yayın balığı ve sazan bulunmaktadır. Göle gelen Bozçay’ın suları Karamanlı barajında tutulmasıyla gölde kuraklık tehlikesi belirmiştir. Gölün önüne seddeler yapılarak rezervuar alana dönüştürmek hedeflense de henüz bir işlem yapılmamıştır.
Göl çevresinde ağaçlandırma çalışmalarıyla mesire alanı ve kuş cenneti oluşturulmaya çalışılsa da istenilen düzeyde değildir. Göl çevresinde; 61 su kuşu, 48 ötücü, 12 gündüz ve bir gece yırtıcı kuş türü bulunuyor. Gölde 4 balık, 2 amfibi, 9 sürüngen olmak üzere 15 tür yaşamaktadır. 
Göl ve çevresinde bulunan balık, amfibi ve sürüngen türleri; sazan, havuz balığı, kızılkanat, sudak, gece kurbağası, ova kurbağası, çizgili kaplumbağa, tosbağa, dikenli keler, toros kertenkelesi, tarla kertenkelesi, karayılan, hazer yılanı, yarı sucul yılan, su yılanı.
Dört mevsim kuşların uğrak yeri olan tatlı su göl sahasında geniş bir kesimini kaplayan sazlıklar ve göle özgü endemik yapı birçok besin açısından zengin bir ortam oluşturuyor. Bu özellikleriyle su kuşları için önemli bir barınma ve üreme alanıdır. İster kışın isterseniz de bahar aylarında gelin birbirinden güzel manzaraları yakalayacaksınız.
Karataş gölü, göller bölgesinde Burdur'un Karamanlı sınırları içerisinde Tefenni ovasında bulunuyor. Burdur il merkezine 46, Karamanlı ilçe merkezine ise 16 kilometre uzaklıkta. Ulaşımı son derece kolaydır. Ankara Afyon Burdur karayolunu izleyerek Gölhisar Fethiye istikametine girdikten sonra Karamanlı ilçesine varmadan tabelalardan Karataş Gölü'ne rahatlıkla ulaşıyorsunuz. İzmir-Aydın-Denizli hattından ise Serinhisar-Yeşilova-Karamanlı hattını takip ederek de göle ulaşabilirsiniz.
Burdur ilinin güneyinde, Tefenni Ovası’nın kuzeydoğusunda yer alana sığ tatlı su gölünün batı kısmında yoğun sazlıkların bulunduğu sulak alan, güney kısmında yapılan seddelerle kısmen bir baraj gölüne dönüştürülmüştür. Seddelerin güneyindeki kısım kurutularak tarım alanına dönüştürülmüştür. 
Karataş tatlı su gölü, sazlık alanlar ile sulu ve kuru tarım alanları ile kaplıdır. Sulu tarım alanları Özel Doğa Alanının batı kısmında yoğunlaşır.
Göl sahası nesli küresel ölçekte tehlike altında bulunan dikkuyruk için önemli bir kışlama alanıdır. Karataş Gölü, flamingo, angıt ve mahmuzlu kızkuşu türleri için de önemli bir alandır.
Göl sahası, ülkemize endemik ve dar yayılışlı iki ayrı içsu balığını da barındırmaktadır. Bunlardan Yağ Balığı‘nin nesli dünya ölçeğinde tehlike altındadır. Alandaki insan faaliyetleri tarım ve balıkçılıktır.
Göl saha alanı üzerindeki tehditlerin başında su rejimine yapılan müdahalelerdir. Göl çevresine yapılan seddeler ile Karataş Gölü bir baraj gölüne dönüştürülmüş ve doğal yapısını kaybetmiştir. Ayrıca alanın kuzeyinde bulunan Bademli Barajı’nın göldeki su rejimini nasıl etkilediği bilinmemektedir. 
Bozçay’ın sularının Karamanlı Barajı’nda tutulması, gölün ancak yarısının dolabilmesine ve göl alanının yaklaşık 600 hektara düşmesine neden olmuştur. Alandaki bir diğer tehdit tarımdan dönen suların neden olduğu kirliliktir. Yarısı kurutulmuş Karataş Gölü'nün suları çekiliyor ve balıklar için tehlike var.
Karataş Gölü’nde kış aylarında kuş gözlem toplulukları tarafından düzenli olarak kış ortası su kuşu sayımları gerçekleştirilmekte ve alanın kış aylarındaki su kuşu barındırma kapasitesi düzeli olarak ölçülmektedir. Ancak alanın korunmasına yönelik bir çalışma bulunmamaktadır.
Burdur Valiliği; Burdur Belediyesi; Burdur İl Çevre ve Orman Müdürlüğü; Karamanlı Kaymakamlığı; Kemer Kaymakamlığı; Süleyman Demirel Üniversitesi; Burdur Kuş Gözlem Topluluğu; Doğa Derneği Yerel ilgi sahipleri konumundadır.
--------------------------------------------- 
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 17.09.2020
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 19.09.2020
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93 
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1

Bu haber 144 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Kovada Gölü Doğa Krallığında Sonbahar Renkleri

Kovada Gölü Doğa Krallığında Sonbahar Renkleri Isparta'nın Eğirdir ilçe sınırları içinde doğanın cömert davrandığı Kovada Gölü Milli Parkı, destansı doğal güz...

Gazipaşa Aydıncık Atakent Silifke Mersin Arasında Yolların Dili

Gazipaşa Aydıncık Atakent Silifke Mersin Arasında Yolların Dili Bir düşünün geçmişe doğru hayal edin! Burada yol ağı yokken ulaşım nasıl olmuş, ne kadar zaman sürmüş, vahşi doğa k...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |