http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Gömbe Yeşil Göl Uçarsu Doğa Sistemi - Kaş - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
html5 video by ThunderSoft
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Gömbe Yeşil Göl Uçarsu Doğa Sistemi - Kaş

Gömbe Yeşil Göl Uçarsu Doğa Sistemi - Kaş

Tarih 29 Ağustos 2020, 09:41 Editör Mehmet SÖKMEN

Akdeniz Bölgesi nice farklı doğa oluşumlarının en güzel örneklerini sunarken, Akdağların biyoçeşitliliğinde önemli yeri olan anıt nitelikli ardıç ağaçlarına da ev sahipliği yapar.

ISBN 978-605-88104-0-2
Gömbe Yeşil Göl Uçarsu Doğa Sistemi - Kaş 
Akdeniz Bölgesi nice farklı doğa oluşumlarının en güzel örneklerini sunarken, Akdağların biyoçeşitliliğinde önemli yeri olan anıt nitelikli ardıç ağaçlarına da ev sahipliği yapar. Bu ağaçlar insanoğlunun uzun dönemli evrimsel sosyal yaşamının tanıklarıdır, dilleri olsa da konuşsalar!Ardıçların arasında akan buz gibi suların gölgeli serinliğinde gerçek meditasyonun dinlendirici seremonisinde yorgun bedenin terapisi uzun süre etkili olur.
Kaş’tan 70 km uzaklıktaki Gömbe, bölgenin en önemli yayla yerleşimlerinden biridir. Yaklaşık 1500 metre yükseklikteki bu kasabaya, muhteşem dağ manzaraları eşliğinde küçük köylerin içinden geçen dar bir yoldan, Türkiye’nin en güzel sedir ormanlarının arasından geçerek ulaşılır.
Her türlü meyvenin yetiştiği bitki örtüsü, yeşilin değişik tonlarına bürünmüş farklı bir dünyanın habercisidir. Kaş merkezinin tatlı Akdeniz esintisinden, serin dağ havasına bu kadar kısa sürede geçiş yapmak insanda düşsel bir his uyandırır. Sahil bölgesi sıcağın etkisi altındayken, Gömbe’de yorgansız uyunamaz.
Yayla kültürünün önemli merkezlerinden olan Gömbe, suyunun tadı ve bolluğu ile meşhurdur. Kaş ve çevre köylerinin su ihtiyacı burada yeni kurulmuş olan bir barajdan karşılanmaktadır. Gömbe bu özelliklerinden dolayı tarih boyunca tüm yayla köylerinin alışveriş ve yeme içme merkezi olmuştur.
Tarihi panayırı günümüzde de temmuz ve ağustos aylarında kurulmakta; çevre halkının ve ziyaretçilerin yoğun ilgisine uğramaktadır. Kışların karlı ve soğuk geçmesi nedeniyle Gömbe’de bu mevsimde nüfus azalırken; yaz aylarında gerek günübirlik gelen ziyaretçiler, gerek Yörük geleneğini hâlâ sürdürerek yaz mevsimini yaylada geçirenlerden dolayı nüfus kalabalıklaşır.
Muhteşem doğası ve temiz havası nedeniyle yürüyüşçüler için cazibe merkezi olan bu bölgede en gözde rota; Pınarbaşı, Çukurbağ, Akarsu ve devamında da Yeşil Göl’dür. Adını suyunun eşsiz renginden alan Yeşil Göl, dağ havası eşliğinde yürüyüşe çıkmayı özleyen ziyaretçiler için eşsiz bir gezi alanıdır.
Azamî 1200-1300 metre irtifaya kadar yükselen kızılçamlar, bu hudut alanında ardıçlara ve muhteşem sedirlere refakat eder. Soğuğa dayanıklı Makilerin yoğun olduğu sahayı terk edip, dağ kurakçıl ormanların 1250-1300 metre üstünde kalan sırtlarına tırmanılacak olursa, bunaltıcı sıcaklar biraz hafifler.
Yükseklik, yağışlarda da değişmeler yapmakta; maki bölgesindeki 750-1000 mm yağış yerini 1000-1500 mm lik yağış kuşağına terk etmektedir. Kışın karın bir iki ay yerde kaldığı bu yükseltilerde, şiddetli rüzgârlar buharlaşmayı artırır; kalkerlerin yağmur sularını sızdırması da buna eklenirse, neden kurakçıl; fakat soğuğa dayanıklı bitkilerin bu kuşakta bulunduğu daha iyi anlaşılır.
Burada sahanın hâkim türü, sedirlerdir ancak sedirler, nadiren saf meşcereler halindedir. Alt seviyelerde kızılçamlar, ardıçlar bulunur. Soğuğu sevmeyen kurakçıl ormanla bu kuşağın temas alanında kızılçam, sedir, ardıçlar yan yana durur. Arada bunlara, Dargaz ve Gömbe civarında olduğu gibi, karaçamlar karışır.
1300 metreden sonra, soğuğa dayanıklı kurakçıl orman, Bey ve Akdağın güney yamaçlarında 2000-2100; kuzey yamaçlarında 2150-2200 metreye ulaşır. Fakat 1950- 2000 metrede sedirlerin hâkimiyeti, bodur ardıçlar lehine kaybolur.
Yeşil Göl, Antalya’nın Elmalı ilçesi sınırlarında Gömbe Köyü yakınlarındadır. Zemini kumlu-çamurlu olan gölde vejetasyon bulunmamaktadır.
Uçarsu Şelalesi’ne Antalya ili Kaş ilçesine 70 kilometre mesafedeki Gömbe Yaylası’ndan 8 kilometrelik toprak bir yolla ulaşılıyor. Gömbe’nin üzerinde, Yeşilgöl’ün güneybatısına konumlanan Aygır Gölü’nden doğan suların 60 metreden dökülmesiyle oluşuyor şelale. Bulunduğu alanın bitki örtüsünden yoksun olması nedeniyle kilometrelerce uzaklardan bile seçilebiliyor.
1500 m rakımlı Gömbe, Kaş sınırları içinde olup ilçeye 70 km uzaklıktadır. Yaylaya, Kaş’tan Elmalı ve Gömbe dolmuşlarıyla çıkılabilir. Ayrıca seyahat acenteleri tarafından günübirlik Gömbe yaylası turları da organize ediliyor.
Gömbe, yaz aylarında kıyının bunaltan sıcağından rahatsız olup serin günler geçirmek isteyenlerin tercih ettiği bir yayla tipi köydür. Gömbe yaylası; Kaş, Demre, Finike ve Kumluca’dan çıkan nüfus tarafından kullanılır.
3000 m rakımlı Akdağ’ın zirvesinden eriyen kar sularının 60 m. yüksekten dökülmesiyle oluşan şelale Gömbe’den görülebilir. Bu çağlayan Uçarsu olarak adlandırılmaktadır. Haziranın son haftasında Tekke köyünde düzenlenen Abdal Musa şenlikler için gelenler etkinliklerin ilk gününde Uçarsu’ya geçerek dilek dileyip kurban keserler, sema törenleri ve folklor gösterileri yaparlar.
Gömbe Yaylası, Antalya’nın ve Batı Toroslar’ın Kızlar Sivrisi’nden sonraki en yüksek dağı olan 3014 m rakımlı Akdağ eteklerinde kurulmuş. Yerleşim merkezinin rakımı 1.200-2.000 m arasında. Gömbe Yaylası, turistik açıdan Türkiye’nin öne çıkan yaylaları arasındadır.
Akdağ’ın eteklerinde Yeşil Göl ve Uçarsu Şelalesi var ve bunlar Gömbe Yaylası’nın rekreasyonel açıdan çekiciliğini artıran unsurlar. Yayla son dönemlerde film çekimleri için de kullanılıyor.
Kaş’ın Dereköy hariç bütün köyleri Gömbe Yaylası’na çıkıyor. Göç yolları haritası da Kaş’ın bütün köylerinin Gömbe’ye çıktığını gösteriyor Gömbe’de her köyün kendi yerleşkesi var ve genelde aynı adla anılıyor. Sahil Barak-Yayla Barak, Sahil Bayındır-Yayla Bayındır, Sahil Belenli-Yayla Belenli gibi.
Gömbe’nin bugünkü merkezi, çok eskiden sadece Kasaba’nın yaylasıydı. 1929 Kasaba doğumlu Ayşe Güven, Gömbe’nin meydanındaki evlerden birinde oturuyor. Bu ev kendisine babasından kalmış. Etrafta da diğer sahil köylerinin yaylaları var.
Gömbe’nin hemen yakınındaki Çukurbağ bunlardan biri. Çukurbağ’lılar yaz mevsimini hazirandan eylüle kadar Gömbe’deki yaylada geçirirlermiş. Burada duvarları taştan yığma, üstü naylon, keçe gibi malzemeyle örtülü evleri varmış. Havalar soğuyunca, yiyecek bitince aşağılara inilirmiş.
Gömbe bugünkü gibi merkez olma niteliğine eskiden de sahipmiş. Pazar, panayır burada kurulur, Cuma kılmaya buraya gelinir, öğle yemekleri de Gömbe’deki tanıdık ve akrabalarda yenirmiş. Eskiden Gömbe’nin merkezinde çok az ev varmış.
Bugünkü merkez çayırlıkmış ve dışarıdan pazara gelenlerin atı, eşeği bağlanırmış. Bu çayırlıkta güreş de yapılırmış. Eskiden pazar, perşembe günleri pazar kurulur ve çay pazarı diye anılırmış. O zamanlar Elmalı Ovası da gölmüş ve etrafı kamışlık olduğundan bölgede hasır dokunur, buranın pazarına satmaya getirilirmiş.
Çarşının içinde demirciler varmış. Bölgede bir dönem kerestecilik de yapılmış. Bugün merkezde yaşayanlar karışık. Çünkü artık Gömbe bir yazlık yeri haline gelmiş. Yazlıkçılarla birlikte nüfusu 3 bin olan Gömbe’nin yazlıkçılar gidince kalan nüfusu 1.500, hane sayısı ise 150. Yaklaşık 200 ev de kiraya veriliyor.
Kaş bölgesinde yaylaya gitmenin başlıca amacı sahilin kuraklığından ve sıcağından kaçmak. Malı olan malını otlatmaya, bağı-bahçesi olan da sulanabilen arazide kışlık yiyeceğini yapmaya gidiyor.
Yayla kışın çok soğuk, yazın da serin. Sahil köyleri yazın yaylamaya gider, sıcaktan kaçar. İstirahat yeridir. Mayıs ayı yaylanın baharıdır. Yaylaya toplu gidilmez ama on gün içinde herkes yaylaya gider.
---------------------------------------------
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 22.07.2020
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 28.08.2020
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1

Bu haber 150 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Kovada Gölü Doğa Krallığında Sonbahar Renkleri

Kovada Gölü Doğa Krallığında Sonbahar Renkleri Isparta'nın Eğirdir ilçe sınırları içinde doğanın cömert davrandığı Kovada Gölü Milli Parkı, destansı doğal güz...

Gazipaşa Aydıncık Atakent Silifke Mersin Arasında Yolların Dili

Gazipaşa Aydıncık Atakent Silifke Mersin Arasında Yolların Dili Bir düşünün geçmişe doğru hayal edin! Burada yol ağı yokken ulaşım nasıl olmuş, ne kadar zaman sürmüş, vahşi doğa k...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |