http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Boyalı Göleti Güzle Harımyurt Sahası Doğa Sistemlerinde Yolculuk - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
html5 video by ThunderSoft
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Boyalı Göleti Güzle Harımyurt Sahası Doğa Sistemlerinde Yolculuk

Boyalı Göleti Güzle Harımyurt Sahası Doğa Sistemlerinde Yolculuk

Tarih 27 Ağustos 2020, 19:09 Editör Mehmet SÖKMEN

Boyalı Göleti Güzle Harımyurt Sahası Doğa Sistemlerinde Yolculuk
Yaşadığımız çağ beton çağıdır. Çıldırtan trafik, çevre ve gürültü kirliliği, yoğun iş temposunun stresi ve havaların aşırı sıcak olması insanların kendini doğaya bırakma ve serinleme ihtiyacını kat kat arttırıyor.

ISBN 978-605-88104-0-2
Boyalı Göleti Güzle Harımyurt Sahası Doğa Sistemlerinde Yolculuk
Yaşadığımız çağ beton çağıdır. Çıldırtan trafik, çevre ve gürültü kirliliği, yoğun iş temposunun stresi ve havaların aşırı sıcak olması insanların kendini doğaya bırakma ve serinleme ihtiyacını kat kat arttırıyor. O halde, her zaman bizimle birlikte yolculuğa çıkın, Doğa Ana Krallığının en görsel peyzajlarına buyurun.



Boyalı çayının sularıyla beslenen Antalya Merkez Doyran Boyalı Göleti topladığı sularla kuru mevsimde daha aşağıdaki tarımsal arazileri sularken, aynı zamanda bölgeye muhteşem görseller sunuyor. Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilen göl setinde, toplam 450 bin m³ dolgu vardır. Gövde talvegden yüksekliği 42,40 metre, temelden yüksekliği 45,40 metredir. Kret uzunluğu; 223,40 metredir. Antalya Doyran Boyalı Gölet’i ve Sulaması işi kapsamında 7 bin 220 dekar brüt tarım alanı borulu sistemle sulanıyor.
Boyalı gölet sahasının çevresi son derece güzel görseller sunan el verişli kamp alanlarına sahiptir. Sevgilinizi, aşkınızı alın buralara gelin, felekten bir veya birkaç gece çalın diyoruz.
Türkiye’nin, hatta dünyanın dört bir yanından insanlar tatil için Antalya’ya akın ederken, Antalyalıların da şehirden kaçtığı yaylaları vardır. Antalya deniz, kum, güneş ezberini bozduran serin mi serin huzur kokan Antalya’nın doğal güzelliklerine gelin birlikte göz atalım.
Öyle bilinmeyen saklı güzellikler var ki, gördüğünüzde şimdiye dek boşuna yaşamışım diyeceksiniz. Anıt Meşe ve ardıçlar ülkesi, 2422 rakımlı Kuran dağları silsilesine gelin kamp yapın meditasyona başlayın ve rahatlayın. İşte burası Harımyurt, Güzle ve İmecik ortak alan sahasıdır
Burada Geyik Bayırı, Şerafettin Bayırı ve Boğa Çayı’nı oluşturan Karaman Çayı’nın iki yanında Tepe Dağının Kuran Dağlarına yaklaşım sahasıdır. Devamında Bakırlı Dağı’nı meydana getirdikten sonra Antalya kıyı ovasını Korkuteli Yaylası’na bağlayan Yenice Boğazı’nın güney sırtlarını oluşturan ve Antalya’nın en ünlü antik kentlerinden biri olan Termessos kalıntılarının üzerinde bulunduğu Güllük Solimos Dağını dahil ederek, Korkuteli Ovası’nın güneyini çevreleyen Kuran Dağları ile birleşir. Bu dağlar 2.000-2.500 metre arası rakımlıdır.
İşte buraya geldik, orman alanın oldukça zayıf yüksek alpin sahalarında Harımyurt, İmecik Güzle yayla alanlarında Doğa Krallığının benzersiz yaratımlarını kayda aldık. Boyalı Göletini besleyen Boyalı çayı bu mevsimde kuruma aşamasına gelmiş son demleri olan inceden inceye ip kalınlığında birkaç gün daha akmaya devam edecek.
İkinci sırayı meydana getiren Beydağları sahası bu bölgede çok yüksek olmasına rağmen fazla engebeli değildir. Bu yüksekliklerin billur suları buraya hiç pay vermeden; Feslikan Yaylası, Alim Pınarı, Çitdibi, Karçukuru Yaylası, Tekil Pınarı, Gödene Yaylası gibi yerlere soğuk ve billur sularını vermiştir.
Daha yukarıda zirve eteklerindeki bu dağların engebeli yerleri Muhaylı Dağı’nın dibinden başlayıp Bozan Gölü çukurundan geçerek Korkuteli karşısındaki Kuran Dağları’na doğru dönduğu bölgedir. Buralarda yer yer çok sarp karstik çöküntülere rastlanır.
Çok zayıf maki ve step sistemi burada hakimdir. Küçük öbekler halinde pırnal meşesi anıtsal nitelikte ardıç ağaçları araziyi süsler, ben burada varım diyor gibiler. Burada Antalya sınırları içerisinde yer alan Beydağları, Akdeniz Bölgesi’nin ünlü sıradağları Toroslar’ın batı uzantısını oluşturmaktadır.
Burası jeolojik yapısı itibariyle kalker ve serpantin kayaçlarından meydana gelmektedir. Bitki örtüsü açısından oldukça fakir olan bu sıradağlarda; az miktarda karaçam, sedir ve ardıç ağaçlarına rastlanır.
Burada herkese göre çok farklı aktivite olanağı vardır, dağcılık en başta yapılan aktivitedir. Bünyesindeki pek çok dağ ve tepeye tırmanış olanağı sunan bu sahada, yerli halkın olduğu kadar şehir dışında da dağcılık ile ilgilenen pek çok sporcunun tercih ettiği bir nokta olarak göze çarpar. Burada yürüyüş, vadi içlerinde araştırma ve inceleme olanakları da vardır.
Sahada transın rotasını oluşturan Beydağlarının sırt hattı, bölge açısından jeolojik ve coğrafik bir belirleyici olmasının yanı sıra; kaya oyukları ve mağaralarda yaşayan avcı toplayıcı insan topluluklarının, antik Pamfilya halklarının, Likyalıların, Pisidialıların, Helenleri, Romalıların, Bizanslıların, Selçukluların, Osmanlının ve bu gün de bizlerin sahne aldığı tarihi sürecin kronoloji cetveli gibidir
Bu ana iskeletin belirleyicisi olduğu coğrafya, yani Teke Yarımadası, aynı zamanda Anadolu’nun çoğu köşesi gibi pagan inanıştan Musevi, İsevi ve İslam dini ile bu dinlere ait tüm farklı tapınış biçimlerinin iz bıraktığı bir inanç coğrafyasıdır.
Buraya gelin, hayal gücünüzün kapısını aralayın, bölgenin bu geri plan zenginliğine sizler için en güzel görselleri kayda almak için dördüncü kez bu rotadayız.
Bu saha akarsu yönünden fakirdir. Sadece, yazın kuruyan küçük derecikler vardır. Sonbahar sonlarında yağmurların başlamasıyla su düzeyi gittikçe yükselir ve ilkbaharda Toros Dağları’ndaki karların erimesiyle son aşamasına ulaşır.
Boyalı çayı dışında küçük bir akarsuyun geçtiği yerlerde oluşturduğu irili ufaklı su birikintileri harika görsel peyzajlar sunarken, istediğiniz birikintinin yanında soluklanabilir kamp kurabilirsiniz.
Boyalı Göleti aynı zamanda doğa gezilerini seven, tabiatla kucaklaşmak için yeni yerler arayanlar için ideal bir keşif rotasıdır. Bu muhteşem güzelliği sizlerin yararlanması için emek vererek bu belgesel filmi hazırladık!
Toros Dağları her zaman saklı güzellikler diyarıdır. Her mevsim bir başka güzelliğiyle karşılar sizi. Ama bahar mevsimi çok özeldir Toroslarda! İlkbaharla birlikte erimeye başlayan karın eteklerinde çok çeşitli çiçekler açmaya başlayınca anlaşılır güzelliği. Her yer adeta renk cümbüşüne bürünür. Özellikle ilkbaharda her yer şen şakrak, bol çiçekli, yeşilliklidir.
Bu kısa belgesel filmimizi izlemekle, bu dağlar üzerindeki tarihi, kültürel, coğrafik ve doğal güzelliklerin farkına daha fazla varacaksınız. Buralara gezintiye çıktığınızda Toros Dağlarının pek çok yerinde endemik bitkiyle karşılaşabilirsiniz.
Antalya’da öyle yerler var ki endemik cennetidir. Rakımı, toprağı, mevsim şartlarını göz önünde bulundurunca “bu çiçek burada yetişemez” denilse bile yetiştiğini görmeniz her zaman olasıdır. İşte bu endemik bitki cennetinin bulunduğu yerden kameramıza takılan büyülü güzellikleri tüm insanlığa sunuyoruz.
---------------------------------------------
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak Sökmen
Çekim Tarihi : 18.06.2020
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 26.08.2020
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1

Bu haber 94 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Çat Vadisi 1. Çarşak Purnak Deresi, Çat Vadi Doğası Köprüler - Çamlıhemşin Rize

Çat Vadisi 1. Çarşak Purnak Deresi,  Çat Vadi Doğası Köprüler - Çamlıhemşin Rize Asıl korunması gereken sahadaki su kaynakları, insanlığın varoluşundan bu yana yaşamın devamlılığı açısından en öne...

Karataş Gölü – Akdeniz’in Kuş Cenneti Kuruyarak Hızla Yok Oluyor - Derhal Kurtarılmalıdır - Burdur

Karataş Gölü – Akdeniz’in Kuş Cenneti Kuruyarak Hızla Yok Oluyor - Derhal Kurtarılmalıdır - Burdur Zarifliği ve güzelliğiyle göz dolduran Karataş gölü, göller bölgesinin en güzel göllerinden bir tanesi. Adını pek d...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |