http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ MehMetin Koyu Ve Doğal Sarp Kayalıkları Sistemi - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
html5 video by ThunderSoft
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

MehMetin Koyu Ve Doğal Sarp Kayalıkları Sistemi

MehMetin Koyu Ve Doğal Sarp Kayalıkları Sistemi

Tarih 10 Nisan 2020, 15:45 Editör Mehmet SÖKMEN

MehMetin Koyu Ve Doğal Sarp Kayalıkları Sistemi

ISBN 978-605-88104-0-2
MehMetin Koyu Ve Doğal Sarp Kayalıkları Sistemi 
Antalya doğa sistemlerinde öyle benzersiz destansı güzellikler var ki; tamamı sarp kayalık bu koy sistemi de dünyadaki ender oluşumlardandır. Geniş bir teritoryum sahasının içinde ulaşımı zor, bakir ve el değmemiş güzelliğe sahiptir.
MehMetin Koyu yarım daire biçiminde ve önü Akdeniz hariç her tarafı yemyeşil çam ormanları ve maki sisteminin görsel güzellikleri ile çevrilidir. Kayalıklar sistemini Akdeniz’in en güzel görsel manzaraları eşliğinde seyrettiğinizde endemik bitkilerin yaşam alanı olduğu anında fark edilir. Denizin sürekli dövdüğü koy kayalık duvarları devamlı değişime uğrarken Biyolojik çeşitlilik yönünden de oldukça zengin eşsiz doğal zenginliktir.MehMetin Koyu Phaselis Antik kenti ile Alacasu arasında geçiş güzergahının dışında olduğundan pek fark edilmemektedir. Burada muhteşem doğa, deniz ve yeşilin uyumlu tonları insanı hayal alemine götürüyor.
MehMetin Koyu çevresinde, binlerce yıldır deniz dalgalarının yalaması sonucu çok keskin farklı renk tonlarında kesici ve sivri kayalıklar ile kaplıdır. Bu kayalıkların oluşum ve biçimlenmesi doğanın muhteşem güzelliklerinin yanı sıra yapıcı ve yıkıcı gücünü tüm gizemleri ile görmeye değer. Doğanın muhteşem güzelliklerini meydana getiren ve sahadaki panoramik delikler, mağaralar görülmeye değer.
Burada yüksek ve dik uçurumlu sarp kayalıklar hakim durumdadır.
Alacasu Koyu ile Phaselis Antik kenti arasındaki bu koy muhteşem doğa, deniz ve yeşil uyumlu haldedir. Coğrafi anlamda ise kıyılar azgın Akdeniz dalgalarıyla sürekli dövülerek çok farklı ilginç görüntülerle büyüleyici, keskin ve kesici kayalıkları oluşturmuştur.
Burada doğal su mağaraları ve obruklar yaban hayata barınaklık eder. Her mevsimde buraya gelip dağ çadırları kurulabilir, doğanın tadına varılabilir, bu güzelim doğa endamından doya doya görsel ve diğer duyularla yararlanılabilir. Burada yeni aşklar için doğada aşk yapmak bir başka olacaktır. Herkes ve her yeni çift en güzel aşkını burada yaşamalıdır.
Bu koyun 90 derecelik dik sarp kayalık duvarında 100 m2 genişliğinde MehMetin Mağarası da bulunuyor. Burada jeolojik yapı; ilksel olarak çevredeki kayaçlar olan traverten breşleri, travertenler, kalkarenitler, serpantinler ve gabrolar oluşumları vardır. Sahanın Traverten breşleri ve diğer yapı malzemeleri tarih boyunca değişik bozuşmalara maruz kalmıştır.
Traverten breşlerinin bozuşmasındaki ana unsur breşlerin çimentosu olan malzeme ile ilgilidir. Çimento tamamen karbonattan oluşursa bloklar oldukça dayanıklı olur, fakat bu bölgede çimentoya karışan kil malzemesi hava şartlarından etkilenerek bozuşmalara neden olmuştur.
---------------------------------------------
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 03.04.2020
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 08.04.2020
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1

Bu haber 220 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Çat Vadisi 1. Çarşak Purnak Deresi, Çat Vadi Doğası Köprüler - Çamlıhemşin Rize

Çat Vadisi 1. Çarşak Purnak Deresi,  Çat Vadi Doğası Köprüler - Çamlıhemşin Rize Asıl korunması gereken sahadaki su kaynakları, insanlığın varoluşundan bu yana yaşamın devamlılığı açısından en öne...

Karataş Gölü – Akdeniz’in Kuş Cenneti Kuruyarak Hızla Yok Oluyor - Derhal Kurtarılmalıdır - Burdur

Karataş Gölü – Akdeniz’in Kuş Cenneti Kuruyarak Hızla Yok Oluyor - Derhal Kurtarılmalıdır - Burdur Zarifliği ve güzelliğiyle göz dolduran Karataş gölü, göller bölgesinin en güzel göllerinden bir tanesi. Adını pek d...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |