http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Ermenek Mağaralarının Betonlaşma İle Dansı - Antalya - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
html5 video by ThunderSoft
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Ermenek Mağaralarının Betonlaşma İle Dansı - Antalya

Ermenek Mağaralarının Betonlaşma İle Dansı - Antalya

Tarih 19 Mart 2020, 08:57 Editör Mehmet SÖKMEN

Kendisine has özel ekosistemiyle mevsimlere göre farklı endemikler barındıran bu sahada ana kaya oluşurken veya oluştuktan sonra, yer altı suları tarafından bir dizi fiziksel ve kimyasal süreçlerle çözünmelerine bağlı olarak meydana gelen yeraltı boşluklarına sahip doğal mağara tipi hakimdir.

ISBN 978-605-88104-0-2
Ermenek Mağaralarının Betonlaşma İle Dansı - Antalya 
Kendisine has özel ekosistemiyle mevsimlere göre farklı endemikler barındıran bu sahada ana kaya oluşurken veya oluştuktan sonra, yer altı suları tarafından bir dizi fiziksel ve kimyasal süreçlerle çözünmelerine bağlı olarak meydana gelen yeraltı boşluklarına sahip doğal mağara tipi hakimdir.
Buradaki kuru traverten mağaraları gelişim özelliklerine bağlı olarak gözenekli bir dokusu göze çarpar. Uzun süreçte travertenlerde suyun çağlayanlar halinde akışı sırasında travertenin ileriye doğru büyümesine yani çökelimine bağlı olarak, çağlayan altında boşlukları meydana gelmiştir.İnsanoğlunun doymak bilmeyen iştahı bu güzel oluşumları esir almış, ağır yükü kaldıramayacak derecede narin olan mağaraların üzerine beton binalar inşa ederek, yeraltı karanlıklar dünyasının gizemli oluşumlarını mahvetmişler.
Doğa Krallığı burada insan ömrüyle kıyaslanamayacak ölçüde uzun ve kendilerine özel döngüler içinde on binlerce yılda oluşturduğu ve Güneşin uğramadığı mutlak karanlıklarda oluşmuş boş galerileri insanlar tahrip etsin diye yaratmadı elbet!
Kimi mağaralar vardır ki içleri, hayal gücünün sınırlarını zorlayacak muhteşemlikte desen ve renklerle bezenmiş değişik şekil ve boyutta damlataşlar ile kaplıdır. Mağaralar dışında pek karşılaşılmayan bu çökeller kendi özel gizemli dünyaları içinde durmaksızın değişim gösterirler. Kimi mağaralar da Antalya Ermenek falez tipi mağaraları gibi karstik ve su ile çözünmüş mağaralardır.
Sahip oldukları mağara içi ve dışı canlı ve cansız varlıklarıyla büyük bir ekosistem oluşturan ve insanın sosyo-kültürel gelişiminde önemli bir konumda bulunan mağaralar; günümüzde jeoloji, jeomorfoloji, hidroloji, hidrojeoloji, coğrafya, biyoloji, antropoloji-prehistorik arkeoloji ve klimatoloji gibi birçok bilim dalı ile ilgili verilerin korunarak saklandıkları ortamları oluştururlar.
Erimeye uygun karbonatlı, sülfatlı ve klorürlü kayaların yer altı suları tarafından çözünmeleri sonucu doğal koşullarda gelişen, buna karşılık tüf, marn, kiltaşı, tebeşir gibi işlenmesi kolay kayaların oluşumlu ortamlarıdır.
Türkiye ve dünyada çok bilinen bir traverten sahası olan Antalya Travertenlerinde bu tür mağaraların güzel örnekleri vardır. Dünyada en yaygın mağara grubunu, karstik mağaralardan oluşan ikincil mağaraların çok kısa hali bulunuyor.
Bu tür mağaralar; çözünebilir kayaların oluşumlarından sonra, yer altı suları tarafından bir dizi fiziko-kimyasal süreçlerle aşındırılması sonucu meydana gelirler. Antalya’nın yaklaşık %40’ını oluşturan karbonatlı ve sülfatlı kayaların yer aldığı bölgelerde yaygın olarak gelişen bu tür mağaralara karstik mağaradır.
Karstik mağaraların gelişimlerinde karstlaşma genelinde etkili olan faktörlerin tamamının veya büyük bir bölümünün etkisi vardır. Kısa mesafeler dâhilinde büyük değişiklikler gösteren bu faktörlerin baskınlık dereceleri ve karşılıklı etkileşimleri sonucu, fiziksel ve kimyasal gelişim özellikleri değişkenlik gösteren mağaralar gelişerek şekillenirler.
Bu kayaların yerüstü ve yer altı suları tarafından çözünmeleri sonucu, yeraltında ve yerüstünde ilginç ve karakteristik şekiller meydana gelmiştir. Burada insan yaşamını doğrudan etkileyen karst topoğrafyası mevcut olup, karstlaşma oluşum süreçleri içinde gelişmiştir.
Saha karstlaşması akarsu, buzul, rüzgâr, volkan, kıyı jeomorfolojileri farklı olarak birbiriyle bağlantılı büyük bir sistem halinde yeraltında da gelişmiştir. Bu nedenle yüzeydeki herhangi bir karstik şekil ile mağaraların gelişimlerini birbirinden ayrı tutulamaz.
---------------------------------------------
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rğksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 08.03.2020
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 15.03.2020
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1

Bu haber 203 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Çat Vadisi 1. Çarşak Purnak Deresi, Çat Vadi Doğası Köprüler - Çamlıhemşin Rize

Çat Vadisi 1. Çarşak Purnak Deresi,  Çat Vadi Doğası Köprüler - Çamlıhemşin Rize Asıl korunması gereken sahadaki su kaynakları, insanlığın varoluşundan bu yana yaşamın devamlılığı açısından en öne...

Karataş Gölü – Akdeniz’in Kuş Cenneti Kuruyarak Hızla Yok Oluyor - Derhal Kurtarılmalıdır - Burdur

Karataş Gölü – Akdeniz’in Kuş Cenneti Kuruyarak Hızla Yok Oluyor - Derhal Kurtarılmalıdır - Burdur Zarifliği ve güzelliğiyle göz dolduran Karataş gölü, göller bölgesinin en güzel göllerinden bir tanesi. Adını pek d...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |