http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Safranbolu - Dünya Miras Kenti - Kış Mevsimi - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Safranbolu - Dünya Miras Kenti - Kış Mevsimi

Safranbolu - Dünya Miras Kenti - Kış Mevsimi

Tarih 19 Mart 2020, 08:45 Editör Mehmet SÖKMEN

Bu belgesel filmimizde bizimle yolculuğa çıkarken, Kış mevsiminde sokaklarını adımladığınız anda kendinizi adeta nostaljik bir gezinin içinde bulacağınız bu ilçede, rafine bir mimari stilin ürünü olan dünyaca ünlü Safranbolu Evleri’nin güzelliğine hayran kalacak, müze ve tarihi eserleri gezerken kendinizi Osmanlı devrine çok daha yakın hissedeceksiniz.

ISBN 978-605-88104-0-2
Safranbolu - Dünya Miras Kenti - Kış Mevsimi 
Bu belgesel filmimizde bizimle yolculuğa çıkarken, Kış mevsiminde sokaklarını adımladığınız anda kendinizi adeta nostaljik bir gezinin içinde bulacağınız bu ilçede, rafine bir mimari stilin ürünü olan dünyaca ünlü Safranbolu Evleri’nin güzelliğine hayran kalacak, müze ve tarihi eserleri gezerken kendinizi Osmanlı devrine çok daha yakın hissedeceksiniz.
Her mevsimin güzelliği ve zorluğunun olduğu Safranbolu’da bütün bu doğa şartlarına rağmen, kış gerçekten ayrı bir güzel ve Safranbolu’da daha da ayrı bir güzelliği vardır. Bu güzellikler Safranbolu halkınca fark ediliyor. Kış aylarında da yerli ve yabancı ziyaretçilerin tatil ve dinlenme şehridir.İlçeye hakim olan Hıdırlık Tepesi’nden beyaz örtüye bürünen tarihi yapıların güzelliği muhteşem destansı görüntüler sunuyor. Burası hatıra fotoğrafı çekimleri ve kartopu da oynamak için harika seyir alanıdır.
Unesco Dünya Miras Kenti Safranbolu’ya Kış mevsimlerinde ayrı bir güzellik katan kar yağışları ile birlikte beyaza bürünen tarihi ev ve konaklar, kartpostallık görüntüler oluşturuyor. İlçeye hakim olan Hıdırlık Seyir Tepesi’ne gelen yerli ve yabancı turistler ile nişanlı çiftler, karla kaplı Safranbolu manzarası eşliğinde fotoğraflar çektirir.
Dünya Miras Kenti Safranbolu'da karlı kış mevsiminde Hıdırlık Tepesi ve Kent Müzesi'nin olduğu tepeye çıkan tatilciler, tarihi konakları ve evleriyle ünlü ilçenin üzerine kar yağışını izlerken, beyaz örtünün tarihi ilçeye ayrı bir güzellik kattığını seyretmenin keyfini yaşıyorlar. Turistler fotoğraf makineleriyle tabloyu andıran Safranbolu'yu fotoğraf karelerine taşıyor.
Safranbolu'da kartpostallık kış manzaralarında beyaza bürünen tarihi konaklar, seyri doyumsuz birbirinden güzel manzaralar oluşturuyor. 18, 19 ve 20. yüzyıl başlarında ilçede inşa edilen geleneksel konak evler, tarihi camiler, hanlar, taş köprüler ve Arnavut kaldırımlı sokaklar, kar yağışıyla beyaza bürünürken sanatsal görsellere dönüşüyor.
Tarihi konakların çatıları ve çevresinde biriken karın oluşturduğu görsel şölen, bölgeye gelen turistler ve çok sayıda fotoğraf tutkunu tarafından görüntülenirken, Safranbolu’nun gastronomi turizmine de katkıda bulunuyor.
Büyük kısmı ormanlarla kaplı olan ve klasik Osmanlı kent mimarisini yansıtan tarihi evleri ile ünlü ilçe Safranbolu her mevsimde ayrı bir güzellik sunuyor. Beyaz örtünün çok yakıştığı Safranbolu'da, tarihi evler yağan karla adeta beyaz gelinlik giymiş gibidir.
Safranbolu’yu kışın karlar altında görmek istiyorsanız; Yazı ve kışı da ayrı bir güzel olmasına karşın, yolunuz kışın karlar altında Safranbolu’ya düşerse bambaşka bir aleme geçtiğinizi hissedeceksiniz. Son derece büyüleyici, masalsı ve bir o kadar etkileyici bir manzarayı her ne kadar resimlerden görseniz de mutlaka yaşamaya gidin diyoruz.
Muhteşem doğası ve film dekoru gibi evlerinde geçmişin yaşam izlerinin aşk hikayelerini görmek için otantik evlere uğramak yeterlidir. Siz, evlere girin gerisini duvarlar sizlere zaten anlatacaktır.
Evleriyle ünlü olan ve adeta bir film dekoru gibi görünen, olduğu gibi korunmuş mahalleleri sayesinde turistleri çeken Safranbolu’da yaşam da korunmuş. Eski adetler, eski el işleri, bakırcıları, lokumcuları, safran satan baharatçıları, Osmanlı’dan kalma kahveleri ve birbirinden güzel hikayeleri konuklarına anlatan esnafıyla, bir yere farklı kültürü ve yaşamı için seyahat edenleri de kendine çekiyor.
Evlerin çoğu müze, lokanta ya da otel olduğu için, içlerini rahatlıkla gezebiliyor olmak büyük keyif veriyor. Sakın çekinmeyin! Otel de olmuş olsa, sadece ziyaret etmek istediğinizde, büyük bir misafirperverlikle karşılanacağınıza emin olabilirsiniz.
Gezebildiğiniz kadar çok ev ve han gezin. Hepsi birbirinden farklı bu yapılar karşısında büyüleneceksiniz. Safranbolu’yu gezmeye merkezden başlayabilirsiniz. Yemeniciler arastası ve bakırcılar çarşısı ile onları çevreleyen Safranbolu evleri doyulmaz güzellikte.
Arasta kahvesinde bir kahve içerken, yerel müzisyenlerin keyifli zamanına denk gelirseniz, güzel de bir sokak konseri içinde bulursunuz kendinizi. Kahvede anlatılan hikayelerin ise deyimlerini bildiğinizi ama anlamlarını bilmediğinizi fark edeceksiniz.
Safranbolu, dericilik açısından bölgesinde önemli bir yer. Tabakhane de ham derinin tabaklandığı yani işlendiği yere denir. Şimdilerde kimyasal malzemelerle yapılan işleme, zamanında taze köpek dışkısıyla yapılırmış. Bu yüzden, toplanan dışkılar alel acele tabakhaneye yetiştirilirmiş. “Tabakhaneye bok yetiştirmek” deyimi de işte böyle ortaya çıkmış.
Bu deyimin telif hakkı Safranbolu’ya mâl eden esnafındır.
Dört mevsim kısa seyahatler yapılabilecek yer bulmak kolay değildir. Safranbolu, her daim gidilebilecek, pek çok zevke hitap edebilecek, çok farklı hobisi olan insanları mutlu edebilecek yerlerin başında gelir.
Tarih sevenler için, tarihi milattan önce 3000 yılına kadar uzanan yerleşim, Hititler, Firigler, Lidyalılar, Persler, Helenistik krallıklar, Romalılar Bizans, Selçuklular, Çabanoğulları, Candaroğulları ve Osmanlılara ev sahipliği yapmış.
Safranbolu, 14’üncü Yüzyıl’da Osmanlı’nın egemenliğine geçmiş ve bölgeye Türkmen beyleri yerleşmiş. Şehrin ismi Selçuklular döneminde Zalifre iken, bu dönemden sonra Yörükan-ı Taraklı olarak bilinen Türkmen göçebelerin adını alarak Taraklı Borglu, hatta yalnızca Borglu olarak değişmiş. 19’uncu yüzyılın sonlarına doğru Zağfiran Boğlu olmuş ve zamanla değişerek, Zafranbolu ve sonunda bölgede yetişen Safran’ın da etkisiyle olsa gerek Safranbolu adını almış.
Karabük’ün turistik ilçesi Safranbolu, geçmişin ayak izlerini tarihi taşıyan dokusu, kültürel güzellikleri ve eşsiz doğasıyla Kış sessizlik zamanlarında ziyaretçilerini adeta bir kış masalına davet ediyor.
Cumbalı evleri, Arnavut kaldırımlı sokakları ve tarihi zenginlikleriyle geleneksel Türk yaşam tarzını oldukça iyi yansıtan ilçelerden biri olan Safranbolu, kış mevsiminin en çok yakıştığı rotalardan biri olma özelliği taşıyor.
Cumbalı evlerin izini sürerken, UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Safranbolu, eski Türk yaşam tarzının en seçkin örneklerini yansıtan cumbalı evleriyle meşhur bir ilçe olduğunu anlayacak ve bilgileneceksiniz. Türklerin kalabalık aile yapısına uygun şekilde tasarlanmış olan bu evler ortalama 2 ya da 3 katlı ve çok odalıdır. Kendine has mimari dokusunu 17. yüzyıldan beri koruyan Safranbolu Evleri her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilir.
Arnavut kaldırımlı sokakları arşınlayın, tarihe yolculuk için hazır olun.
Safranbolu’ya adım attığınız anda, Safranbolu Evleri’nin oluşturduğu nostaljik atmosferin etkisinde kalmamanız imkansız! Arnavut kaldırımlı daracık sokakların arasında gezerken bu evlerin mimari dokusuna hayran kalacaksınız. Özellikle kış aylarında kar yağışıyla birlikte adeta bir tablo görüntüsü yakalayan Safranbolu, Kış mevsiminde sizi unutulmaz büyülü bir masalın içine çekecek.
Safranbolu’yu keşfetmek demek, adeta bir açık hava müzesinin içinde gezinmek demektir. Bu küçük ilçenin birçok köşesinde tarihin izlerini barındıran yapılara rastlamanız mümkün. Bunlardan en çok ilgi çekenlerinden biri de Safranbolu merkezde yer alan Tarihi Cinci Han.
Sultan İbrahim’in Anadolu kazaskerlerinden Cinci Hoca tarafından 17. yüzyılda yaptırılan bu han, Osmanlı mimarisinin en gelişmiş örneklerinden biri olarak bilinmektedir. Tarihi İpekyolu döneminde kervansaray olarak kullanılan Cinci Han’ın avlusunda gezinirken geçmişin esintilerini duyacaksınız.
Cinci Han gezisinden sonra ilçenin en önemli kültürel zenginliklerinden biri olan Tarihi Kent Müzesi’ne gidebilirsiniz. 1976 yılına kadar Hükümet Konağı olarak kullanılan bu müzede, Safranbolu’nun Osmanlı devrinden Cumhuriyet dönemine kadar olan geçmişini yansıtan fotoğraflar, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait çeşitli paralar ve materyaller sergileniyor.
Tarihi Kent Müzesi’nin bahçesine çıktığınızda Anadolu’nun ilk saat kulesi sizi bekliyor olacak. Bu tarihi sütunun önünde kısa bir fotoğraf molası vermeyi unutmayın!
Safranbolu’nun mutlaka görülmesi gereken destinasyonlarından biri de meşhur İncekaya Su Kemeri. Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından şehre su taşımak maksadıyla Tokatlı Kanyonu üzerine yaptırılan bu kemer, etkileyici manzarası ve yemyeşil doğasıyla bölgeye gelen turistlerin favorileri arasında yer alıyor.
Safranbolu’yu gezerken eski Türk kültürünün farklı bir versiyonunu keşfetmek için mutlaka Bektaşi Yörük Köyü’nü görmelisiniz. Üç Türkmen Beyi tarafından 11. yüzyılda kurulduğu tahmin edilen bu tarihi köy, Bektaşi geleneğinin izlerini taşıyan bir atmosfere sahip. Türkmenlerin yerleşim geleneklerini yansıtan Yörük Köyü’nde Sipahioğlu Konağı, Çamaşırhane ve Sucu Hafız Gezi Evi, ziyaret edebileceğiniz tarihi mekanlar arasında yer alıyor.
İlçenin çarşısının içinde yer alan ve 1661 yılında yaptırılan Köprülü Mehmet Paşa Camii, Safranbolu gezisinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılan cami, avlusundaki şadırvanı, güneş saati ve kütüphanesiyle 17. yüzyılın mimari yapısını fazlasıyla yansıtıyor.
Safranbolu’yu keşfederken ilçenin hemen yanı başındaki Bulak Mağarası’nı gezebilir, mesire yerlerinin eşsiz doğasında temiz havayı bolca içinize çekebilir ya da Hıdırlık Tepesi’nden kış aylarıyla birlikte bambaşka bir güzelliğe bürünen panoramik manzarayı seyredebilirsiniz. Bu küçük ama sevimli ilçede tarihin, mimarinin ve doğanın eşsiz uyumunu bir arada bulacaksınız.
Kışın özellikle fotoğraf meraklılarının vazgeçilmez rotası haline gelen ve Türkiye’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan kültürel varlıklarından Safranbolu deyince aklımıza ilk olarak özgün mimariye sahip evleri geliyor. Kış için de en çok tercih edilen hafta sonu kaçamağı adreslerinden biri. Özellikle fotoğraf tutkunları tarafından sıkça ziyaret ediliyor.
Safranbolu, Beypazarı, Taraklı ve Odunpazarı gibi klasik Osmanlı kent mimarisini yansıtan tarihi kentlerinden biri. Özgün mimariye sahip evleri ile ünlü olan Safranbolu, sahip olduğu zengin kültürel mirası korumadaki başarısı sayesinde 1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi.
Kültürel ve ekonomik açıdan parladığı Osmanlı döneminde, İstanbul-Sinop kervan yolu üzerinde önemli bir konaklama merkezi olan Safranbolu, geleneksel Türk toplum yaşantısının tüm özelliklerini yansıtan kültürel mirasını, çevresel dokusu içinde koruyabilmiş kentlerimizden biri.
Kente haklı bir ün kazandıran evleri, 18. ve 19. yüzyıl hayatını, kültürünü, ekonomisini, teknolojisini ve yaşama biçimini aktaran bir mimarlık bilgisi ile inşa edilmiş. Kentte bulunan yaklaşık 2000 geleneksel Türk evinin 800 kadarı yasal koruma altında bulunuyor.
Antik çağlarda Paflagonia bölgesinin içinde kalan Safranbolu, yüzyıllar içinde Lidya, Pers, Helen, Roma ve Bizans hakimiyetinde kalmış. 12. ve 13. yüzyıllarda sırasıyla Danişmentlilerin, Selçukluların ve Candaroğullarının idaresi altına giren şehir, 15. Yüzyılın ortasında Osmanlı hakimiyetine girmiş. 19. yüzyılda bir sancak merkezi olan ve 1927’de Zonguldak’ın ilçesi yapılan Safranbolu, son olarak 1995 yılında il olan Karabük’e bağlanmış.
İlkçağda adı “Dadybra” olan ve Türk egemenliğine girince adı “Zalifre”ye çevrilen Safranbolu’ya, daha sonra “Borglu” ve Osmanlı yönetiminde de “Taraklı Borglu” denmiş. 18. yüzyıl sonlarında “Zağfiran-Borlu” ve “Zafranbolu” olarak anılan kent, 1940 yılında “Safranbolu” adını almış.
Safranbolu evleri iki ayrı kesimde gruplanmıştır: Eskiden “şehir” diye bilinen ve kışlık olarak adlandırılan çarşı kesimi ile “bağlar” diye bilinen ve yazlık olarak kullanılan kesim.
Çarşı ve bağlar semtlerinde toplu olarak korunabilmiş Safranbolu evleri, çoğunlukla tarıma elverişli olmayan vadi kenarındaki yamaçlara, çevreye ve komşulara saygılı bir biçimde, birbirinin manzarasını ve güneşini kapatmayacak şekilde inşa edilmiştir. Arnavut kaldırımlı yollar ise sel sularına karşı dayanıklı ve rutubeti en aza indirebilecek nitelikte meyilli formda yapılmıştır.
Geleneksel ev tarzının ön planda olduğu Safranbolu’da evler genellikle 3 kattan oluşmuş, 6-8 odalı ve geniş kullanım alanlı olarak tasarlanmıştır. Odaların her biri, bir çekirdek aileyi barındırabilecek tüm unsurlara sahip bağımsız birer birimdir.
Her odada yüklük adı verilen dolaplar, sergenler, ocak ve sedirler vardır. Ahşap yüklük dolapların içerisinde, yıkanmak amacıyla da kullanılabilen gusülhaneler mevcuttur.
Safranbolu evlerinin dikkat çeken bir diğer özelliği, tavanlarındaki ahşap işlemelerdir. Evlerindeki “çıkmalar”, dış görünümü tekdüzelikten kurtarmaktadır. Evlerin bazılarının içlerinde, serinlik vermesi ve yangından korunması amacıyla yapılmış havuzlar bulunur. Evlerin inşasında, alt katlarda taş, üst katlarda kerpiç ve ahşap tercih edilmiştir. Çatıda ise alaturka kiremitler kullanılmıştır.
--------------------------------------------
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 25.01.2020
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 13.03.2020
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1

Bu haber 144 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Çat Vadisi 1. Çarşak Purnak Deresi, Çat Vadi Doğası Köprüler - Çamlıhemşin Rize

Çat Vadisi 1. Çarşak Purnak Deresi,  Çat Vadi Doğası Köprüler - Çamlıhemşin Rize Asıl korunması gereken sahadaki su kaynakları, insanlığın varoluşundan bu yana yaşamın devamlılığı açısından en öne...

Karataş Gölü – Akdeniz’in Kuş Cenneti Kuruyarak Hızla Yok Oluyor - Derhal Kurtarılmalıdır - Burdur

Karataş Gölü – Akdeniz’in Kuş Cenneti Kuruyarak Hızla Yok Oluyor - Derhal Kurtarılmalıdır - Burdur Zarifliği ve güzelliğiyle göz dolduran Karataş gölü, göller bölgesinin en güzel göllerinden bir tanesi. Adını pek d...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |