http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Göynük - Kış Mevsiminde Citta Slow - Sessiz Şehir Bolu - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Göynük - Kış Mevsiminde Citta Slow - Sessiz Şehir Bolu

Göynük - Kış Mevsiminde Citta Slow - Sessiz Şehir Bolu

Tarih 19 Mart 2020, 08:42 Editör Mehmet SÖKMEN

Bu kısa belgesel filmimizde Bolu’nun doğal güzelliklerini, küçük kasaba ve ilçelerini sizler için keşfetmeye devam ediyoruz.

ISBN 978-605-88104-0-2
Göynük - Kış Mevsiminde Citta Slow - Sessiz Şehir Bolu 
Bu kısa belgesel filmimizde Bolu’nun doğal güzelliklerini, küçük kasaba ve ilçelerini sizler için keşfetmeye devam ediyoruz. 2014 yılında citta slow listesine girmiş Göynük, Bolu ilçelerinin kesinlikle en güzellerinden biridir.Göynük’ün halk arasındaki ünü Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemseddin’in yöresi olmasından geliyor. Göynük’te bu sebeple Akşemseddin’in türbesi bulunuyor. Eski ismiyle Koinon Gallicanon olan Göynük’ün kelime anlamı olgunlaşmış veya keçi kılından yapılan heybe anlamına geliyormuş.
Kışın karlar altında büyüleyici bir manzara sunan Göynük’te sokakları arşınlamak ve semaverden çay içmek insana kış sıcaklığı yaşatıyor. Göynük vadisinde tepelere çıkın ve kar örtüsünde şehri seyredin, doğanın gücüne tanık olun.
Göynük Evleri, şehrin alameti farikasıdır. Kentsel sit alanı ilan edilen Göynük’te bulunan tarihi evler 20.yüzyıla ait ve Batı Karadeniz’in tipik ahşap mimarisi örneği olarak biliniyor. Kırmızı kiremitli çatıları ve içeride yer alan merdivenleriyle bu evler genellikle 1-2 katlı. Bu evlerin Göynük’teki tarihi dokuyu iliklerinize kadar hissettireceğine, hazır olun.
Osmanlı’nın kuruluş döneminden itibaren ilk yapılan yerleşim çalışmalarının ardından işgal görmediği için Göynük’te birçok konak ve yapının dokusu hala bozulmamış. Evlerin önünde bulunan ve hayat adı verilen avlular ise bu evleri daha da güzel kılıyor.
Zafer Kulesi Göynük’le bütünleşmiş ve tabii ki Göynük’ün sembolü olmuş. Cumhuriyet Dönemi’nin ilk Kaymakamı Hurşit Bey tarafından 1923 yılında yaptırılan Zafer Kulesi, Cumhuriyet tarihinin de ilk eseri olarak biliniyor. Göynük’e hakim bir tepede yer alan kule, Göynük’ün tarihi dokusuyla nefis bir uyum oluşturuyor.
--------------------------------------------
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 26.01.2020
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 06.02.2020
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1

Bu haber 68 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Sinan Değirmeni Karapınar Gerdemeli Karadere Göleti Doğa Eko Sistemi Genel Peyzajı - Antalya

Sinan Değirmeni Karapınar Gerdemeli Karadere Göleti Doğa Eko Sistemi Genel Peyzajı - Antalya Bizimle birlikte Antalya Doğa Krallığında su ve orman ekosistemlerinin doğasını keşfetmek için yolculuğa çıkınız. Y...

Sinan Değirmeni Zahire Tahıl Ambarları Ve Doğa Sistemleri-Antalya

Sinan Değirmeni Zahire Tahıl Ambarları Ve Doğa Sistemleri-Antalya Bu belgeselde bizimle Antalya'nın nice saklı yaşam sırları barındırdığı Sinan Değirmeni Köyüne bizimle birlikte...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |