http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Kış Mevsiminde Mudurnu - Citta Slow - Sessiz Şehir - Bolu - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Kış Mevsiminde Mudurnu - Citta Slow - Sessiz Şehir - Bolu

Kış Mevsiminde Mudurnu - Citta Slow - Sessiz Şehir - Bolu

Tarih 19 Mart 2020, 08:37 Editör Mehmet SÖKMEN

Bolu’nun en güzel ilçelerinden biri olan Mudurnu Kış mevsiminde muhteşem ötesi bir güzellik sunuyor, aslında tavukta bir markadır.

ISBN 978-605-88104-0-2
Kış Mevsiminde Mudurnu - Citta Slow - Sessiz Şehir - Bolu 
Bolu’nun en güzel ilçelerinden biri olan Mudurnu Kış mevsiminde muhteşem ötesi bir güzellik sunuyor, aslında tavukta bir markadır. Dolayısıyla adını mutlaka duymuşsunuzdur. Ama bizi buraya çeken tavuk sevdası değil, Mudurnu’nun tarihi dokusu. Kuva-yi Milliye’nin memleketi olan Mudurnu’da 600 yıllık ahilik kültürü hala devam ediyor.Mudurnu Evleri olağan üstü sanatsal mimariye sahip ve doğa ile tam uyumludur. Mudurnu’nun sokaklarında köpekler, kediler, ördeklerle dolaşmak, insanlarla sohbet etmek, çay içip, ara sokaklarda kaybolmak kadar güzel bir şey yok, bizimle birlikte kısa bir gezintiye çıkın ve bize kulak verin.
Mudurnu evleri Osmanlı Dönemi sivil mimari özelliklerini taşıyor ve bu nedenle bu evler kentsel sit alanı ilan edilmiş. Mudurnu’da dükkan sahipleri bir iş için başka yere gittiğinde kapısı açık dükkanları görürsünüz. Oysa yaşadığımız büyük şehirlerde bu kültürden eser bile kalmamış. İşte yok olan değerli kültür mirası için içimizde bir sızlama oluşuyor.
Tarihe ışınlanıyor ve bu güzel insanların şehrini çok seviyoruz, siz de bu filmimizi izlerken çok sevecek ve buraya gelmeyi planlarınıza dahil edeceksiniz.
Bizimle birlikte yolculuğa çıkarken, belgesel yapımlarımızda Anadolu’nun güzelliklerini, güzel beldelerini; yurdumuzun çeşitli yerlerine serpiştirilmiş ve hatta bazıları adeta gizlenmiş gibi doğal ve kültürel mirası keşfedecek ve tanık olacaksınız.
Gerçekten bu güzelliklerin her biri, keşfedilmeyi bekleyen yer altı zenginliklerine benzer. Onlar size gelemezler, sizin kendilerine gitmenizi beklerler. İşte bu güzel beldelerden biri de şirin belde Mudurnu’dur. Bu kısa metraj belgesel filmimiz, Mudurnu tanıtımına katkıda bulunacaktır.
Yolunuz güzel Türkiye Ülkesinin Batı Karadeniz Bölgesi’ne düştüğünde ve Bolu’da mola verdiğinizde; ormanlar arasında kıvrılarak uzanan yolda 50 km daha ilerlerseniz, önce Mudurnu Ovası’na sonra da şirin belde Mudurnu’ya gelirsiniz.
İlçeye girdiğinizde; Hisar ve Şeyh-ül İmran tepesi, yükseklerden size hoş geldiniz diyecektir. Serin ve ferah bir çam kokusunun ciğerlerinize dolduğunu hissedersiniz.
Kış mevsiminde yoğun kar örtüsü altındaki Mudurnu Deresi çevresindeki otantik evlerle muhteşem uyum içinde derin sessizliğe bürünmüştür. Üzerindeki minik köprülerle her iki yakayı birbirine bağlayan dere derin vadinin tabanında kıvrılarak yol alıyor.
İlçeyi sanki ortadan ikiye bölmüştür. Mudurnu Deresi’ne attığınız bir pusulanın, Karadeniz’in karanlık sularına karışacağından emin olabilirsiniz. Pusulanız, önce Sakarya Nehri’ne karışacak, boz bulanık suyun içinde Karadeniz’e doğru koşacaktır.
Kar örtüsü altındaki İlçeye girdiğinizde, Hisar ve Şehriman Tepesi, yükseklerden size hoş geldiniz derken. Kar altındaki ferah çamların ürettiği bol oksijenli hava ciğerlerinize dolacak. İki dağın arasına gizlenmiş, kıvrılarak akan Mudurnu Deresi'nin her iki yanma uzanmış Mudurnu sizlere utangaç çocuk gibi gülümseeer, durur.
Mudurnu’da sembol haline gelen eski Murat 124 yani Hacı Murat Arabası, bile üstü açılarak doğaya uyumlu hale getirilmiştir. Kış mevsimi nedeniyle içindeki çiçekler görünmese de Nisan ayında çiçeklenecek ve benzersiz görüntü verecek!
Tabiatın Kalbi Bolu’nun her ilçesinde olduğu gibi Mudurnu’da daha başka atar. Burada Kış mevsimi başka bir güzeldir. Kış mevsiminin güzelliklerinde yolculuğa hazır iseniz, Mudurnu’nun etrafını kale gibi sarmalayan dağlarında dolaşmaya çıkınız.
Mudurnu coğrafyası, sizleri zorlu kış koşullarında adrenalin artırmaya, offroad heyecanına, maceraya aramaya, yürüyüş rotalarına, kış sporlarını sevenleri, kısacası kışı her haliyle sevenleri Tabiatın Kalbi’nde burada olmaya davet ediyor…
Mudurnu dört Mevsim, tarih ve gastronomi konsepti ile turizmde bir dünya markası olmasına bu belgesel filmimiz elbette katkı olacak ve Mudurnu’nun tabiat güzellikleri Türkiye’den başlayarak tüm dünyaya ulaştırılacak.
Mudurnu Belediyesi bu kısa belgesel filmimizi hedef seçmeli, dört mevsim Mudurnu projesini başlatmalı ve her mevsimde ilçede yaşanan doğal güzellikleri yansıtan belgesel film serisini Mehmet SÖKMEN Tv Post Prodüksiyon’a hazırlatmalıdır. Uygulanacak projenin bir parçası olan dört mevsim Mudurnu-Kış zamanında bu etkileyici görüntülerimizle herkesi Mudurnu’ya davet etmelidir.
Mudurnu sivil mimarinin şahikası eserleri diyarında yaşanan beyaz yolculuğun izlerinin sürüldüğü, kısa belgesel-hikaye tadında çektiğimiz kış filminde ilçenin en özel, en güzel kış manzaraları yer alıyor.
Zorlu koşullarda yansıyan güzelliklerin ülkesidir Mudurnu! Tabiatın kalbi Kış beyazı ve yeşili görsel bir şölene dönüşüyor, burada! Mudurnu’nun kış turizmi potansiyeli burada fazlasıyla var, yeter ki azim ve irade gösterilsin. Bu filmimizde Mudurnu’nun tüm güzelliklerini kış atmosferinde gözlerinizin önüne seriyoruz.
Mudurnu’da yaşanan kış güzelliklerini yansıtan belgesel filmimizde, Muhteşem güzellikteki sivil mimarili sanat koleksiyonu evlerin karla dansı, siz izleyenlere heyecanlı görüntüler sunacaktır. Mudurnu Belediyesi bize ulaşım ve barınma desteği verirse Nisan ayı çekimleri de yapabileceğiz. Nisan ayında başlanacak çekimlerimizde bahar aylarında doğadaki değişim ve uyanışı görüntüleneceğiz.
Farklı dillerde versiyonları da yapılacak belgesel yapımlarımızda Türk Cumhuriyetlerinden Rusya’ya, Avrupa’dan tüm dünyaya Mudurnu’nun cennet doğasını tüm insanlığa tanıtılarak sunulacak, güzel Mudurnu’ya turizm geri dönüşü sağlanacak.
Birkaç yüz yıl öncesinin sivil mimari özellikleri günümüze kadar ulaştırması nedeniyle Mudurnu, kentsel SİT alanı ilân edilmiştir. İlçenin tarihini ve kültürünü yansıtan bu evler koruma altındadır, ama bazıları hariç, örneğin bunun gibi... C0515 C0516
İlçede bulunan 207 konut, 20 dini kültürel yapı, 2 askeri yapı, 2 doğal anıt, çeşme ve hamam olmak üzere toplam 231 adet mimari değeri yüksek yapı bulunmaktadır.
Mudurnu evleri, genellikle iki ve üç katlıdır. Zemin katlarında depolar, kiler, hizmetçi odaları, mutfaklar ve geleneksel günlerde ailenin birlikte yemek yediği fırın odaları bulunur. Genellikle odalar, bir sofanın etrafında sıralanmıştır. Odaların içinde ocaklar, yüklükler sedirler bulunur.
Evlerin bazıları, dışa yönelik çıkmalar şahnişli ve cumbalıdır. Ayrıca, balkon süslemelerinde ahşap oymacılığının yanı sıra maden işçiliğinin de dekoratif örnekleri de görülür. Özellikle kapı ve pencerelerde Osmanlı ağaç işçiliğinin en güzel örneklerine rastlanır. Evlerin üzerleri genellikle ahşap kırma çatılı ve alaturka kiremitlidir. Bunların arasında çıkan bacalarda ise estetik görünüme önem verilmiştir.
Mudurnu evlerinde, giriş katlarında kiler, mutfak, su sarnıçları bulunurken, geniş taş duvarlar üzerine oturtulan üst katlarda avlu veya sofa etrafında oturma, yeme, yatma amaçlı odalar yer alıyor. İç ve dış mekânlarda ahşap işlemeciliğinin en güzel örnekleri de görülebiliyor.
Armutçular Konağı ve Haytalar Konağı ise bu yapılar içinde öne çıkmaktadır. Konaklar dört katlı kare planlı, cihannümalı, 15-17 sayıda çok odalı dört büyük salon ve büyük sofalar bulunuyor. Çıralı çamdan karkaslı ve ahşap kaplamalı konaklarda ahşap oymalar, muhteşem tavan süslemeleri ve kapı tokmağı gibi ayrıntılar, ziyaretçiler üzerinde hayranlık duygusu uyandırıyor.
Mudurnu’da görebileceğiniz doğal güzellikler, eğlenip dinlenebileceğiniz mesire yerleri vardır. Abant ve Mudurnu sıradağları arasında yer alan oval biçimli bir çukurluk içinde yer alan Abant Gölü, size sadece 18 km uzaklıktadır.
Kuzeye baktığınızda,  baharda bile doruklarında kar bulunan Abant Dağları’nı görürsünüz. Mudurnu-Akyazı yolu üzerinde bulunan Karamurat Gölü ise 35 km uzaklıkta, sessiz ve durgun şekilde, üç tarafını dağlara yaslamış, kaynak sularıyla beslenerek yaşamını sürdürmektedir.
Doğa harikası Sülüklügöl, Mudurnu-Akyazı yoluna 9 km uzaklıktadır. Üç tarafı dik yamaçla çevrilmiş, üzeri yeşillikler ve birçok ağaç türüyle çevrelenmiş, kendine özgü bitki çeşitlerini yaşatmaya devam etmektedir.
--------------------------------------------
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 26.01.2020
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 13.03.2020
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1

Bu haber 135 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Çat Vadisi 1. Çarşak Purnak Deresi, Çat Vadi Doğası Köprüler - Çamlıhemşin Rize

Çat Vadisi 1. Çarşak Purnak Deresi,  Çat Vadi Doğası Köprüler - Çamlıhemşin Rize Asıl korunması gereken sahadaki su kaynakları, insanlığın varoluşundan bu yana yaşamın devamlılığı açısından en öne...

Karataş Gölü – Akdeniz’in Kuş Cenneti Kuruyarak Hızla Yok Oluyor - Derhal Kurtarılmalıdır - Burdur

Karataş Gölü – Akdeniz’in Kuş Cenneti Kuruyarak Hızla Yok Oluyor - Derhal Kurtarılmalıdır - Burdur Zarifliği ve güzelliğiyle göz dolduran Karataş gölü, göller bölgesinin en güzel göllerinden bir tanesi. Adını pek d...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |