http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Gölcük Tabiat Parkı - Kış Mevsimi - Bolu - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Gölcük Tabiat Parkı - Kış Mevsimi - Bolu

Gölcük Tabiat Parkı - Kış Mevsimi - Bolu

Tarih 19 Mart 2020, 08:30 Editör Mehmet SÖKMEN

Mavi ve beyazın Kış diyarıdır, Kış güzelidir, Gölcük. Bolu'da küçücük gölüyle, şirinliğiyle; Gölcük' ismini en çok hak ediyor ve buraya kış mevsimi fazlasıyla yakışıyor.

ISBN 978-605-88104-0-2
Gölcük Tabiat Parkı - Kış Mevsimi - Bolu 
Mavi ve beyazın Kış diyarıdır, Kış güzelidir, Gölcük. Bolu'da küçücük gölüyle, şirinliğiyle; Gölcük' ismini en çok hak ediyor ve buraya kış mevsimi fazlasıyla yakışıyor.
Kış gezmelerini ne kadar seversiniz bilinmez ama, böyle bir alışkanlığınız yoksa edinin diyoruz. Çünkü öyle yerler vardır ki, içindeyken kendinizi bir masalın kahramanı gibi hissedersiniz.Küçücük, donmuş bir göl düşünün, kıyısında İsviçre evlerinden biri, etrafı göğe metrelerce uzanan göknar ağaçlarıyla çevrili! Ve o göknarların, yılbaşı kartpostallarından çıkmış gibi, karlarla kucaklaşmış görüntüsü! Bu manzaranın bir parçası olmak kadar güzel bir an var mıdır sizce? İşte burası İsviçre değil, Gölcük’ün destansı kış güzelliğidir.
Bolu, sanki sonbahar ve kış mevsimini sevdirmek için yaratılmış bir coğrafya gibidir. Her biri, görenleri hayran bırakacak güzellikte, özel olarak tasarlanmış gibi duran ne çok yer vardır Bolu'da.
Kış turizminin gözde mekanı Gölcük’te üşümek bile güzel. Bolu'nun 13 kilometre güneyinde, Aladağlar'ın eteğinde, göknar cinsi çam ormanlarının kucağında, inci tanesi gibi parlayan bir göl. İçine uzanan burunda, tam da kış fotoğraflarının ana öznelerinden biri olan Alp tipi bir yapı var.
Civarında, gökyüzüne ulaşmak için yarışırcasına uzanan göknar çamları! Adeta manzarayı tamamlamak istercesine, sanki gökten aşağı değil de ormandan yukarı çıkan dumanmış gibi görünen sis! Sadece fotoğraf tutkunları için değil, hatıra fotoğrafı çekmek isteyenler için bile muhteşem bir manzara.
Burada her mevsimde farklı gösterimlere tanık olursunuz. Baharda doğanın yeniden doğmasını, yazda gölde açan nilüferlerin görkemini, sonbaharda yaprakların rengârenk oyununu hayranlıkla izlersiniz. Ama Gölcük’te Kış mevsimi bir başkadır.
Sanki buraya kış daha çok yakışıyor. Size olur mu bilmiyorum, böyle yerlerde çekim yaparken, Doğa Ananın uyarılarını hatırlamak ve üşümek için güzel bir fırsattır. Burada Kış mevsiminin tüm güzellikleri var.
Fotoğrafların ana öznesi olan Alp tipi yapı Orman Bakanlığının misafirhanesi vatandaşın malı değildir ne yazık! Ferforje demirden, usta işi tasarlanmış bahçe kapısı hep kapalıdır ve üstünde de kocaman yazılarla görevlilerden başkası giremez yazısıyla ne bilinmezleri akla getiriyor.
Gölün etrafı sadece yürünerek gezilebiliyor ve pek çok noktasında en güzel fotoğraf kareleri çekmek muhteşem keyif verirken anılarınızı da ölümsüzleştirirsiniz. Ama günün sonunda odun ateşinin ve çayın keyfini doya doya çıkarmak istiyorsanız, bu günlerde de araçla değil, yürüyerek turlamanız çok daha iyidir.
Yapay göl olmasına karşın, bunu hissettiren hiçbir emare bulunmaz. Çevresiyle uyum konusunda doğal bir gölden bile daha iyi bir ilişki kurulmuş.
Aladağlar'ın eteğinde olsa da, denizden yüksekliği 1206 metrede olan bir göl. O yüzden de kış mevsimi, rakımı daha düşük olan yerleşim yerlerine göre daha erken geliyor. Tepelere doğru çamlar bembeyaz karla kaplanır.
Bolu iline gidiyorsanız Aladağları görmeden dönmeyiniz diyoruz.
Kahvaltınızı, üzeri tamamen buz tutmuş Gölcük'ü sabahın ilk ışıklarıyla seyrederken, odun ateşinin başında yapın. Öğle yemeği için de ister bu restoranları tercih edin, isteseniz de tedarikli gidin ve göl civarındaki çardaklarda mangalınızı kurun, bir güzel karnınızı doyurun.
Belki eve döndüğünüzde yorgunluktan yığılacaksınız, ama o yorgunluk ertesi güne kalmayacak. Oysa o gün yaşadığınız keyif, belki de aklınızdan hiç çıkmayacak.
Kış Aylarında Gölcük Tabiat Parkında kış mevsiminin destansı masalı var. Doğal güzellikleriyle ünlü Gölcük Tabiat Parkı, beyaz örtüsüyle insanı büyülüyor. Kar yağışıyla birlikte hayranlık uyandıran manzaralarda burası apayrı bir güzellik sunuyor.
Ardınızda eşsiz bir anı ve hatırı sayılır kareler bırakmak istiyorsanız buraya mutlaka kışın gelin. Suni olarak yapılmış harika bir göl manzarasına sahip tabiat sahasında her mevsim doğanın güzelliklerine tanık olun.
Yaz kış tabiat parkının içerisinde birçok canlıya da rastlamak mümkün. Bu hayvanların başında tavşan ve porsuk geliyor. Kış aylarında Gölcük Tabiat Parkı içerisindeki tesis olanakları mevcuttur.
Konuk evinin haricinde Parkın içerisinde 1 kır gazinosu, 1 adet kafeterya, 1 mescit, 4 WC, 5 adet çeşme bulunmaktadır. Piknik yapmak için gelenlere de güzel bir haberimiz var. Parkın içerisinde bolca masa ve oturak bulunmaktadır.
Kış aylarında gölcük tabiat parkında gezerek tertemiz havayı içinize çekin ve ciğerlerinizi oksijen ile doldurun. Şehrin stresi, işin yoğunluğu, trafik çilesi ne var ne yok arkanızda kalsın. Gözlerinizi kapatın bol bol nefes alın ve verin.
Gölün derin sessizliğini dinleyerek sakinleşin. Etrafınızdaki mevsimin kuş seslerini dinleyerek rahatlayın ve gevşeyin. İnanın burada geçirdiğiniz bir gün, 1 hafta iş yerine mutlu gitmenizi sağlayacak.
Sahada kısa, orta ve uzun sayılabilecek 3 tane farklı parkur var. Uzunlukları 8, 10 ve 14 kilometre olarak hesaplanmış. Bu parkurların genel ismi de Gölcük Üçgöl Yürüyüş Parkuru olarak geçmekte.
Park her mevsim doğal güzellikleri ile fotoğraf tutkunlarının gözdesi. Kışın beyaza bürünen doğası yazın göl üzerindeki manzarası ve bahar aylarındaki rengârenk uyumu ile sizi de büyüleyecek bu yeri muhakkak fotoğraflamalısınız.
Gölcük’te doğada her şey kusursuzdur aslında! Olması gerektiği gibidir. Yüzümüze vuran güneş ve dağlardan esen rüzgârlar. Yeşilin bin bir tonu ve toprağın kokusu. Yuvasına yemek götüren ve kışın derin uykusuna dalan karıncalar. Gökyüzünün mavisi ve dağlara karşı duran kayalıklar. Ne işi vardı bu binaların, çöplerin, sigara izmaritlerinin, poşetlerin, egzoz dumanlarının bu gezegende? Doğa güzelliklerinde kendi cehennemimizi kurmuşuz.
--------------------------------------------
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 26.01.2020
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 04.02.2020
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1

Bu haber 70 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Sinan Değirmeni Karapınar Gerdemeli Karadere Göleti Doğa Eko Sistemi Genel Peyzajı - Antalya

Sinan Değirmeni Karapınar Gerdemeli Karadere Göleti Doğa Eko Sistemi Genel Peyzajı - Antalya Bizimle birlikte Antalya Doğa Krallığında su ve orman ekosistemlerinin doğasını keşfetmek için yolculuğa çıkınız. Y...

Sinan Değirmeni Zahire Tahıl Ambarları Ve Doğa Sistemleri-Antalya

Sinan Değirmeni Zahire Tahıl Ambarları Ve Doğa Sistemleri-Antalya Bu belgeselde bizimle Antalya'nın nice saklı yaşam sırları barındırdığı Sinan Değirmeni Köyüne bizimle birlikte...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |