http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Kapuz Boğazı Aşağı Karaman Köyü Doğal Sarp Sahası - Antalya - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Kapuz Boğazı Aşağı Karaman Köyü Doğal Sarp Sahası - Antalya

Kapuz Boğazı Aşağı Karaman Köyü Doğal Sarp Sahası - Antalya

Tarih 21 Şubat 2020, 17:53 Editör Mehmet SÖKMEN

Kapuz Boğazı Aşağı Karaman Köyü Doğal Sarp Sahası-Antalya

ISBN 978-605-88104-0-2
Kapuz Boğazı Aşağı Karaman Köyü Doğal Sarp Sahası – Antalya 
Bizimle birlikte Kapuz Boğazı sarp doğa krallığının destansı öyküsüne tanık olmak ve doğanın kültürünü tanımak için yolculuğa çıkın. İnsanlık evrim geçirirken yarattığı medeniyetleri kültür ve uygarlık olarak tanımlar. İnsan mı, yoksa doğa ana mı kültürü yarattı? İşte bizimle birlikte gelin izleyin, görün ve anlayın!Mevsimsel renklerinde Kapuz Boğazı sahası muhteşem görsellikler sunuyor. Karstik kayaçlar üzerinde oluşmuş kanyon vadinin en dar ve düzlüğe çıkış bölümüdür. Aynı zamanda Güver kanyonunun Aşağı karaman bölümü çarşağıdır. DSİ, kapuz boğazında düşük kotlu bent inşa ettiğinden 3 veya 4 metre derinliğinde göl sahası oluşmuş ve muhteşem renkler barındırıyor.
Kapuz boğazı sahasında insanlığın sahip olduğu kültür, Kudretli Doğa Ananın buradaki biçimlediği parçasıdır ve doğaya, coğrafyaya göre şekil alır. Hastalıklar bile kültürlere özgü olabilir. Öyle ki, Avrupalılar Afrika’yı sömürmeye başladığında Afrika’dan birçok evcil hayvanı kendi ülkelerine götürmeleri sonucunda ülkelerinde salgın hastalıklar meydana gelmiştir. Ama aynı hastalıklar Afrika’da yaşayan kabilelerde tespit edilmemiştir. Çünkü Afrikalı insanlar bunlara bağışıklık kazanmışlardır. Yeme içme kültürü, gelenek ve görenek, giyim kuşam doğaya göre kendiliğinden şekillenir. Kısacası kültür, doğanın dayattıklarına karşın insanoğlunun ortaya koyduğu her şeydir.
Sabah ve akşam güneş konumunda Kapuz Boğazı doğası ve gölet içindeki su yosunları, sualtı bitkileri rengarenk görüntülerle olağan üstü muhteşem eko sistem bütünlüğünde görsel şölenin seyri doyumsuzdur. DSİ benti aynı zamanda küçük bir su dağıtım regülatörü ile sulama amaçlı inşa edilmiş olup tüm Aşağı Karaman Köyü sahasının tarımsal sulaması için işlev görmektedir.
Aşağı Karaman, Antalya, Konyaaltı belediyesine bağlı orman köyüdür. Şehir gürültüsünden uzak, müthiş doğası, temiz havası ve en önemlisi kapuz boğazı gibi doğa harikasına sahiptir. Antalya merkezine 10 km uzaklıktadır.
Kapuz Boğazı, köy sınırları içindedir. Aşağı Karaman köyü sınırları içinde geçen Karaman Çayı; Doyran ve Aşağı Karaman köyleriyle içerisinden de boydan boya geçer. Karaman Çayının oluşturduğu kanyonun içinde 100 m, Düzlerçamında ortalama 250 m ve yer yer 800 metrenin üzerine çıkan yüksekliklere sahiptir.
Sahada alageyik dışında, karaca, yaban domuzu, yaban keçisi, porsuk, tavşan ve bazı yırtıcı kuş türleri bulunmaktadır. Tabiat parkı alanı travertenlerden oluşmaktadır.
Yukarı kapuz girişi ile Aşağı Kapuz çıkışı arası Kanyonun uzunluğu 2 km, genişliği 2-3 m, yüksekliği 120 metredir. Alanda Traverten kayaçları yaygındır. Travertenler Toroslardan gelen suların etkisiyle derince aşınmış, tahminen 1 milyon yılda kanyon oluşmuştur.
Kapuz Kanyon sahası 280-300 m yüksekliğindeki Döşemealtı Platosu üzerinde yer alır. Kanyonun içinden Güver çayı, Karaman Çayı ve Gürkavak çayı geçer. Antalya'ya uzaklığı 14 km olan alanda konaklama tesisi bulunmamaktadır. Tarımsal seralar geniş yer kaplar.
Kanyonda seyir terasları yer alır, son kısmında panoramik Antalya görüntüsü verir. Çevrede Akdeniz iklimi bitki örtüsü yaygındır: Kızılçam, Ardıç, Pırnal Meşeşi, Keçiboynuzu, Sakız ağacı, Funda gibi maki türleri görülür. Hayvan topluluğu olarak; Alageyik, Karaca, Dağ keçisi, Yaban Domuzu, Tilki, Porsuk, Tavşan, Üveyik, Kartal ve Doğan görülür.
Kapuz sahasında muhteşem doğa oluşumlarını, görme zevkinin yanında, Sandal ağaçları olan dağ çilekleri, yaban mersin ağaçları meyvelerini bizler için bekletir, Dağ çilekleri Kasım - Şubat aylarına dek meyvelerini konuklarına saklarlar.
Sahanın devamı Güver Uçurumları ve Kanyon sahası 5 adet ana çarşak, çok sayıda yan kollara ayrılmış, arazide derin yarıklarla olağan üstü gizli cennetleri bünyesinde barındırır.
Geçiş çalışmalarımızda Nebiler Sahası Kanyonu Bölümü üstünden araç safari yaparak selvi çamlar bölgesini, Güllük dağları Milli Park alanlarının uçurumlara bakan bölümlerin karşı yakasındaki yeni parkur sahalarını, Kapuz girişini de kayda aldık.
Kapuz sahası kanyonunun oluşumunda, Travertenler, kalsiyum bi karbonatlı suların yeryüzüne çıktığı veya basıncın azaldığı yerlerde, içindeki CO2 gazının uçması ile çoğu zaman muntazam tabakalar halinde oluşan, boşluklu kalkerlerdir, bir anlamda kireç taşı olarak ta bilinirler. Kanyon sahası kireç taşı mağaraları, karstik şekillerden biridir. Bu  mağaralar, kalkerli arazi içinde suların eritme ve aşındırması sonucu meydana gelen yeraltı boşluklarında oluşur.
Kanyonun yapısında bulunan karstik kayaç türü suyun aşındırması ile çok kolay etkilenen bir kayaçtır. Kanyonun oluşumunda suyun etkisine uzun süre dayanamayan bu kayaç türü etkili olmuştur. Ancak oluşum süreci yaklaşık bir milyon yıl olduğu tahmin edilmektedir. Bu oluşum süreci hali hazırda devam etmektedir.
Tabiat parkı alanı travertenlerden oluşmaktadır. Toroslardan itibaren alçalan ve basamak şeklinde iki adet düzlük bulunmaktadır. Bu düzlüklerden ilki 280-300 rakımdaki döşemealtı platosudur. Travertenler, toroslardan gelen sular nedeniyle aşınmaya uğramış ve kanyon niteliğinde vadiler oluşmuştur.
Kapuz Kanyonu Boğaz Sahası Düzlerçamı sahasında 100 metreye yakın derinliğe sahip 5 kilometre uzunluktaki Güver Kanyonunun son ucu Kapuz Boğazından derin bir yar olarak girilen kanyon, eşi bulunmaz bir güzelliğe sahip. Suyun traverten araziyi aşındırması sonucu yaklaşık 1 milyon yılda oluşan kanyonun içinden Karaman Çayı, Güver Çayı ve Gürkavak Çayı geçer.
Bu akarsular geçtiği noktalarda benzersiz bir manzaralar oluşturur. Antalya’nın içinden olmasına rağmen şehirden uzak bir görünüm sergileyen Güver Kanyonu, doğayla baş başa kalmak isteyenler ve kanyon sisteminde unutulmaz bir macera yaşamak isteyen doğa sporcuları için en ideal adres.
Kapuz Kanyonu yolu Akdeniz’den geçenler için alternatif bir kaçış rotası. Yeni yerleri keşfetmeyi sevenlerin mutlaka bir kez daha uğradığı bu güzel gezi noktasıdır. Kanyonun suyunun etrafında çok güzel sapsarı katırtırnağı türü çiçekler var. Lavantaya benzer ama bunlar sarı renkteler.
Kanyonun içi esintili ve suyu çok soğuktur. Kanyon dışında yaz mevsiminde hava aşırı sıcaktır. Kanyonda yüzme aktiviteleri yapılabilirse de su yılanı, yengeç, çok sayıda balık popülasyonu bulunuyor. Kano ve su botları için harika bir yerdir.
Antalya'nın keşfedilmemiş gizli cennetlerinden Kapuz Kanyonu'nun el değmemiş doğasında, doğanın kültürü var. Kanyonu bilen az sayıdaki kişi doğa harikası kanyonda yüzüyor, botla geziyor, piknik yapıyor ve bu anların keyfini çıkarıyor.
Turizm kenti Antalya'nın şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta Konyaaltı ilçesi Aşağıkaraman Mahallesi sınırlarındaki Kapuz Kanyonu, bölge sakinlerinin Keşfedilmemiş cennetidir. Pek Fazla ziyaretçisi olmayan kanyon, gürültüden ve insan kalabalığından uzak haliyle göz alıcı doğal güzelliğe sahiptir.
Doğal güzellikleri içinde, pek çok meyve ağacına da ev sahipliği yapan kanyonun destansı renklerinde suyun turkuaz yeşili mistik tanrıçalarına ilham kaynağı olmuş, bugüne değin haşmetli krallığını sürdüregelmiştir.
Kimi yerlerde derinleşirken, kimi zaman ise bel hizasında olan kanyon ağzında ise doğal gölet oluşmuş. Doğallığına dokunulmamalı ve doğal yapısı kesinlikle korunması gereken ülke zenginliğidir. Kanyonun ağzında oluşan göleti aynı zamanda plaj olarak kullanılıyor. Saha ağaçlarının gölgesi piknikçilerin başlıca uğrak alanıdır.
---------------------------------------------
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rğksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 16.02.2020
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 18.02.2020
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1

Bu haber 93 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Sinan Değirmeni Karapınar Gerdemeli Karadere Göleti Doğa Eko Sistemi Genel Peyzajı - Antalya

Sinan Değirmeni Karapınar Gerdemeli Karadere Göleti Doğa Eko Sistemi Genel Peyzajı - Antalya Bizimle birlikte Antalya Doğa Krallığında su ve orman ekosistemlerinin doğasını keşfetmek için yolculuğa çıkınız. Y...

Sinan Değirmeni Zahire Tahıl Ambarları Ve Doğa Sistemleri-Antalya

Sinan Değirmeni Zahire Tahıl Ambarları Ve Doğa Sistemleri-Antalya Bu belgeselde bizimle Antalya'nın nice saklı yaşam sırları barındırdığı Sinan Değirmeni Köyüne bizimle birlikte...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |