http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Kapıkaya Karadelikli Mağarası Güneyce İsparta - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Kapıkaya Karadelikli Mağarası Güneyce İsparta

Kapıkaya Karadelikli Mağarası Güneyce İsparta

Tarih 14 Şubat 2020, 16:06 Editör Mehmet SÖKMEN

Mağaranın giriş ağzında bulunan ceviz ağacı mevsim nedeniyle soyunmuş ve çıplaktır. Yaprakları bahara çıkmaya hazırlanırken verdiği kış manzarası da mağaraya apayrı bir görsellik katmıştır.

ISBN 978-605-88104-0-2
Kapıkaya Karadelikli Mağarası Güneyce İsparta  
Bu belgesel çekimlerimizde Kış mevsiminde yaklaşık 7 km lik bir tırmanışla Kapıkaya Mağarasına bizimle birlikte yolculuğa çıkın. Mağaranın giriş ağzında bulunan ceviz ağacı mevsim nedeniyle soyunmuş ve çıplaktır. Yaprakları bahara çıkmaya hazırlanırken verdiği kış manzarası da mağaraya apayrı bir görsellik katmıştır.Kudretli Doğa Ana benzersiz nice harikalar yaratıyor! Bu mağara da bunlardan sadece birisidir. Burada jeolojinin tahakkümü var, doğanın iletişim dili yüksek matematik vardır. Mağara diğer bir çok mağaradan farklı olarak sarkıt ve dikitlere sahip değildir. Tamamen jeolojik hareketlenmelerle ve karstik erimelerle uzun zaman sürecinde oluşmuştur.
Saha sarp kayalık karstik sisteminde benzer çok sayıda kırılma veya erime sonucu mağara oluşumları vardır. Kapıkaya Mağarası tavanında çok sayıda noktalarda sular damlıyor. Ancak yazın su akışı yoktur. Mağaranın giriş ağzında küçük çapta kayalık habitatları canlı yaşama ev sahipliği yapar.
Merkez ilçeye bağlı Güneyce Köyü’nün 6 km güneyinde Kapıkaya Tepesi’ndedir. Toplam uzunluğu 105 m’dir. Muhtemelen tarihi dönemlerde kullanılmıştır. Hacminin çok geniş olması nedeniyle sığınak olarak da kullanılmaya çok uygundur.
1740 m rakımlı Kapıkaya Tepesi'nin batısında bulunan Keçikaya Tepe'nin güney yamacında yer almaktadır. Güneyce Köyü'nden orman yollarını takiben kuzey eteklerine kadar gidilir; buradan yarım saatlik yürüyüşle mağaraya varılır. Bu iki tepe arasında Roma Dönemi Kapıkaya Pazaryeri Harabeleri geniş bir alana yayılmıştır.
Jeolojik yapısal özellikleri ve oluşumunda Kretase yaşlı çok masif kireçtaşları içerisinde gelişmiştir. Son bölümdeki kaya bloklar harici taban toprakla örtülüdür, toprakla karışmış ve yığınsal gübreye dönüşmüş kalın katman halinde keçi dışkısından oluşan verimli gübre tüm tabana yayılmıştır.
Yerel halk tarafından bilinen mağara; ilk olarak MTA tarafından araştırılıp; haritası çizilmiştir. Mağara giriş kısmı insan yaşamına uygundur. Tabanda yer alan kalın kültür toprağına göre; buranın tarih öncesi devirlerde yerleşim olduğu düşünülmektedir. Mağara çekirgesi ve yarasa yaşamaktadır.
Mağara sahası; 1450 m rakımdadır. +22.5 m derinlik ve 105 m uzunluktadır. Kapıkaya Deliklitaş Mağarası, Güneyce Bölgesi'nin popüler yürüyüş alanı konumundadır. Deliklitaş Mağarası, içindeki ceviz ağacı ve 360 derecelik görselliğiyle ziyaretçilere etkileyici bir manzara sunuyor.
Biraz iniş ve tırmanıştan sonra mağaraya ulaştığınızda güney sahasının muhteşem manzaralarını seyretmeye doyum olmaz. İçerisi ve girişi oldukça büyük ve geniştir.
Aynı zamanda keçilere de ahır görevi yapıyor. Mağaranın sonunda aydınlatma ve tanımlaması yapılmadığı için kapatılan dar bir tünel var. Kapatılma amacı kimsenin daha ileriye gidip yaşamını tehlikeye atmaması içindir.
Mağara sahası tırmanış için mükemmel bir yer, manzarası ve doğası benzersiz görsel manzaraya sahiptir. Kapıkaya Antik Kendi güneybatısında antik basamaklarla ulaşılan bu doğal mağara muhtemelen geçmiş dönem insanları için bir kutsal alan olmalıdır.
Kapıkaya Antik Kentinin kuzeybatısındaki dağ yamacında 105 m derinlikteki Karadelikli Mağarası’nda ve çevresinde yapılan araştırmalar sonucu mağaranın Tunç Çağı’ndan Geç Antik Dönem’e dek kullanıldığı kesinlik kazanmıştır.
Mağaranın hem kült yeri hem de sığınma yeri olarak kullanılmış olması muhtemeldir. Keçiayağı tepesi eteğinden mağaraya giden yoldaki ana kayaya oyulmuş basamaklar ise Hellenistik Dönem’de yapılmış olmalıdır.
---------------------------------------------
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 02.00.2020
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 11.02.2020
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1

Bu haber 28 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Kaymakamlar Gezi Evi- Safranbolu

Kaymakamlar Gezi Evi- Safranbolu Kaymakamlar Evi 18 ve 19.yüzyıl Türk toplumunun geçmişini, kültürünü ve yaşama biçimi ile teknolojisini yansıtan Sa...

Korsan Koyu-Gelidonya Feneri Sahası Doğa Krallığında Kaplanların Geçmiş Bin Yıldaki İzleri

Korsan Koyu-Gelidonya Feneri Sahası Doğa Krallığında Kaplanların Geçmiş Bin Yıldaki İzleri Bizimle birlikte genç ve yaşlı aşkların destansı tüm güzelliklerini barındıran ve geçmiş bin yılda kapların ağaçlar...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |