http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Sonbahar Mevsiminde Gaziler Gövez Sahasında Doğanın Renkli Seremonileri Manavgat - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Sonbahar Mevsiminde Gaziler Gövez Sahasında Doğanın Renkli Seremonileri Manavgat

Sonbahar Mevsiminde Gaziler Gövez Sahasında Doğanın Renkli Seremonileri Manavgat

Tarih 23 Ocak 2020, 07:34 Editör Mehmet SÖKMEN

Bizimle birlikte Kızıl Sonbaharın son günlerinde Akdeniz coğrafyasının Antalya bölümlerinde Kudretli Doğa Ana’nın nice muhteşem oluşumlarına ev sahipliği yaptığını görmek için Doğa Krallığının derinliklerine yolculuğa çıkın ve kanyonların göz alıcı ve haşin güzelliğinin Kızıl Sonbahardaki değişim döngüsüne tanık olun!

ISBN 978-605-88104-0-2
Sonbahar Mevsiminde Gaziler Gövez Sahasında Doğanın Renkli Seremonileri Manavgat 
Bizimle birlikte Kızıl Sonbaharın son günlerinde Akdeniz coğrafyasının Antalya bölümlerinde Kudretli Doğa Ana’nın nice muhteşem oluşumlarına ev sahipliği yaptığını görmek için Doğa Krallığının derinliklerine yolculuğa çıkın ve kanyonların göz alıcı ve haşin güzelliğinin Kızıl Sonbahardaki değişim döngüsüne tanık olun!Kızıl sonbahar diyoruz bu filmimiz için; Sonbaharda en çarpıcı kızıl ve sarı renkler burada yaşanır. Burası çok sayıda renkli manzarası ve biraz da altın renkli dağ etekleriyle, vahşi bir doğanın habercisi neden olmasın ki? Burası geçmiş bin yılda üst yırtıcı av ve avcının iyi bir göze ve kaçmak için en güçlü bacaklara sahip olmanın av ve avcı için ne denli olduğu sahadır.
Buraya sarp karstik kaya sistemlerinin suyun ve yeşilin farklı tonlarıyla dansına gelin tanık olun! Sonbaharı kızıldır, sarıdır, yer yer kahvenin tonlarına bürünür.
İnsanoğlunun soylarını tükettiği muhteşem güçlü silahlarla donatılmış öldürme makinesi olan büyük kedilerin, sürüngenlerin, dev su aygırlarının anavatanındayız! Nehir yatağında iğne yapraklılar dışındaki tüm çevresindeki ağaçların yaprakları dökülmeden önce muhteşem perspektifler sunarken, en iyi kamuflajı yaratan saha coğrafyası ilk olarak sarıya değil, daha çok kırmızıya ve kızıla dönerler. İşte bu döngü sisteminde şimdi bile geçmiş bin yılın büyük kedilerinin buradaki varisi vaşaklar, en iyi şekilde birer pusu uzmanı olmuşlar.
Antalya Köprüçay Köprülü Kanyon Milli Parkı ve Köprüçay Nehri Havzasının birçok kolları Toros Dağları'ndan doğarak doğa harikası kanyonlardan geçer.  Serik'in güneyinden Akdeniz'e dökülen Köprüçay, iki tarafı dik, çıkılması hemen hemen imkansız olan kanyonlardaki yer altı ve sarp karstik kayaların boşluklarından çıkan suları ile de beslenir ve büyür.
Köprülü Kanyon Milli Parkı Köprüçay Havzasında yol alırken muhteşem kanyonlar sizi büyüleyecek ve sizlere Düşünme Günü dersi adı altında Suyun Kültürünü aşılayacak. Binlerce yıllık tarihi içinde insan türünün suyun kodlarını nasıl okuduğunu, onun dilini nasıl içselleştirip çözdüğünü ve suyun günlük yaşamı nasıl beslediğini konuşacak düzeye geleceksiniz.
Sonbaharın en güzel yanı birçok kişi için kuşkusuz doğanın büründüğü inanılmaz renklere tanık olmaktır. Yavaş yavaş sararan, zaman zaman kızıla çalan ve arkadan aldığı ışıkla adeta saydamlaşan yapraklar ve ağaçlar, 1-2 hafta sonra sunduğu manzaralar ile yüzümüzde kocaman bir gülümsemeye yol açacak. Doğanın olduğu her yerde sonbahar aynı güzellikte yaşansa da bazı yerler var ki bu güzelliği çok daha fazla yaşayabiliyorsunuz.
Peki, sonbaharın birbirinden güzel renklerini yakalamak için nereye gitmeli? Sonbaharın gelmesiyle doğada adeta renk cümbüşü yaşanırken bu güzel seremoniyi kaçırmak olmaz. Sonbahar geldi, ağaçların üzerindeki yapraklar mevsimin çeşit çeşit renklerine büründü. Bu da doğa yürüyüşü yapanlar için harika görüntüler oluşturuyor.
Bu filmimizde Sonbahar ile birlikte sarı, kırmızı ve kahverenginin tonlarının ağırlık kazandığı doğayı görüntüleyerek sizleri, tabiatın sunduğu görsel güzelliğe götürüyoruz. Gaziler Gövez sahasında, ağaçlardan dökülen yaprakların doğanın rengiyle uyumlu bütünlüğünü izleyecek ve doğanın önemini anlayacaksınız.
Çamlar her zaman aynı yeşil giysilerini koruyor. Bitki örtüsü ve faunasının zenginliğini sahip havza, adeta bir yağlı boya tablo gibi kameralarımıza muhteşem görüntüler sunuyor. Bölge, sonbahar mevsiminin tüm renklerini barındırması sebebiyle bizleri olduğu gibi bu filmi izlerken sizleri de büyüleyecektir.
Köprülü Nehrinin kollarının can kattığı saha; sarı, mavi ve yeşilin uyumunu adeta bir tablo güzelliğinde konuklarına sunuyor. Renk cümbüşünün yaşandığı sonbahar renklerini tüm görkemiyle barındırıyor. Sonbaharın en güzel günlerinin görüldüğü Batı Akdeniz'de sararan yaprakların oluşturduğu muhteşem manzaraların bulunduğu havza, nefes kesicidir.
Son geçmiş beş yüz yıl önce burada ayılar ve somonların karşılıklı savaşı yaşanırdı. Gerek doğal dönüşüm ve gerekse de insan etkisiyle yok olan bu gerçek yaşamın son ardılları minik boz ayıların hala canlı yaşam izleri vardır, bu değerli varlığı korumak özenle yaratılan cehaletin kol gezdiği ülkede zor görünüyor, avcılar hala iş başında ve son canlı yaşam nesillerini yok etmekle meşguller!
Türkiye'nin birçok yöresinde etkileyici manzaraların oluştuğu sonbahar mevsiminde Batı Akdeniz Bölgesi'ndeki Gaziler sahası sararan yapraklarıyla birçok ağaç türünün bulunduğu meyve bahçeleri ve ormanlık alanda sonbaharın en güzel günlerinin peyzajını hala sunuyor.
Sonbaharda Batı Akdeniz'in en etkileyici manzaralarıyla ilgili bu filmimiz aynı zamanda kaynağıyla ilk defa görüntülediğimiz bir derlemedir. Sonbahar renklerinin en güzel görülebileceği alanlarında rastlanan biyolojik çeşitliliğiyle, kayalık sistemleri oluşumlarıyla ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor.
Sonbahar, serin havaların yanı sıra, sararan yapraklarla da kendini hissettiriyor. Ağaçlardaki dönüşüm, sık ormanların bulunduğu yerlerde muhteşem manzaralar yaratıyor.
Kurumuş yaprakların hışırtısı küçük şelalelerden çağlayan su ve kuş sesleri. İnsanı dinlendiren bu sesler, ruhunu besleyen bu manzara. Burası Kaöprülü Milli Parkı Gaziler Gövez sahasıdır. Sık ormanlık alan ve nehir manzaralarında renk cümbüşü var.
Ağaçların yaprakları yeşilden sarıya, sarıdan kızıla dönüyor. Sonbaharın tüm renklerini barındırıyor. Kartpostallık manzarayı kaçırmak istemeyenler Buraya sulak havzasında yürüyüşe çıksın!
Anadolu başta olmak üzere, Antalya’nın Manavgat İlçesi Gaziler sulak havzasında Yaz bitip, Sonbaharın hüküm sürdüğü, börtünün böceğin gizlendiği, doğa tahribatı devam ederken, hayatta kalmanın başarı sayıldığı bir dünyadayız, yaşam savaşında ancak ustalaşmış canlı türlerinin yaşayacağı kesin.
Başlangıcı bilinmeyen bir evrim süreci sonunda, Dünya kıtalarının uğultulu ıssızlığına ve sıfırın altındaki soğuğa mükemmel uyum gösteren insanoğlu ve aynı ortamda yaşamı paylaşan diğer canlılar.
Ancak insanlığı bekleyen bir sınav var. Kendi kirlettiği ve yok ettiği veya etmeye devam ettiği doğal çevrenin kendisinin felaketi olacağını ne zaman anlayacak? Ani iklim değişimine neden olan doğa yıkımları sonucu, doğanın kararlı yapısını bozacağı kesin! Bu durum ani bir felakete yol açabilir.
Dünya üzerinde yeni bir zaman gelişebilir, Dinazorlar böyle yok olmadılar mı? İnsanlık kendini oluşacak yeni ve sert iklim değişikliğine veya ani kuraklığa uyarlaması için yeterince zamanı bulabilecek mi?
Burada bir ormana, akan büyük bir nehre en çok hangi renk yakışır? Beyaz, yeşil, Sarı, mavi ya da kırmızı! Peki ya tüm bu renkler, tek bir ormana, tek bir nehre aitse? İşte bizimle beraber yolculuğa çıktığınız Muhteşem Köprülü Milli Parkı havzası!
Uzaktan dağlar mavimsi, ormanın renkleri bin bir çeşit, suyun rengi maviden yeşile her ne ararsan var. Sahip olduğu güzelliği sonsuz bir döngüde sürdürebilen ender yerlerden bir yer. Yeter ki buraya doğanın kalbine gelin, burada doğa, ziyaretçilerine her mevsim farklı renklerde bir şölen sunar.
Bu filmimiz ile Antalya’nın sahip olduğu doğal değerleri tanıtmayı amaç edindik. Doğa Antalya’dır ve doğa Tüm Türkiye sathıdır. Ama kurumlar sesimizi duymak istemiyor, görüntülerimizi görmek istemiyor, doğa denilince adeta nefretleri kusuluyor! Bunun kanıtı ise açgözce doğaya verilen zararlardır.
Köprülü Nehri Milli Park Havzasında güz mevsiminde parlak güneşli havada şansımız yaver gitti, aslında şanstan çok; Doğa Ana bizi tanıdığı ve kendisini sevdiğimiz için çekimlerimize güneşe emir vererek ortamı net ve berrak yaparak destek verdi. Bu sayede tüm renkleri kapsayan dağları, ormanları ve akarsuları kameranın kartına objektifimizle topladık. Çekimler için hayal ettiğimiz tüm her şeyin görselini elde etmiş olduk.
Bu belgeselin güz mevsimindeki ana dili sonbahardır; Bugün bulutlar olmadığından koşar adım geçip gitmesine tanık olmadık, Güneş bizim için renk cümbüşüne dönen güz yapraklarını aydınlatarak, muhteşem doğa seremonisini sundu. Gölgeler uzadıkça uzar, burada herkes güneşten koparabildiğini alır. Sonbahar ormana ve suya çoktan düşmüş. Renkler dile gelmiş, orman ve su bizimle dans etmek istiyor.
Köprülü Milli Parkı sahasında ve uzaklardaki dağlarda görünen heybetli tepelerinde Sonbaharın kızıl cümbüşü başlamış. sahanın karışık ormanları bir yaş daha almıştır. Gökte güneş dans ediyor, yerde ağaçlar, dallar, yapraklar; Bir yanıyor bir sönüyor.
Işık vurunca umutla dolar, gölge düştüğünde ise insanoğlunun özüne hüzünler. Köprülü Milli Parkı Havzasında sonbahar bu büyülü ışık oyunlarının yalancısıdır, bir rengin her tonu, bir yaprağın son halidir. Tabiat Sarıdan kırmızıdır, sarıdan yer yer kırmızı Köprülü Nehri havzasıdır.
Yeşilden Maviye, Maviden Sarı ve Kırmızıya doğru süren bir yolculuktur Antalya doğasında! Sonsuz orman ve akarsu denizinde, sonsuz bir döngüde! İşte bu yolculuk, doğada renklerin yolculuğudur. Antalya ormanlarında kendi renginizi bu belgeselde bulun.
Burada Havalar çoktan serinlemiş ve Sonbahar renkli yüzünü göstermiştir. Doğa uykuya dalıp yenilenme sürecine geçmeden önce bizlere görsel bir şölen yaşatmak için hazırlanmış, sizlere de göstermek için kameramızı bekliyordu.
---------------------------------------------
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rğksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 07.12.2019
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 21.01.2020
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1

Bu haber 132 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Gömbe Yeşil Göl Uçarsu Doğa Sistemi - Kaş

Gömbe Yeşil Göl Uçarsu Doğa Sistemi - Kaş Akdeniz Bölgesi nice farklı doğa oluşumlarının en güzel örneklerini sunarken, Akdağların biyoçeşitliliğinde önemli ...

Yeşil Göl Doğa Sistemi - Gömbe Kaş

Yeşil Göl Doğa Sistemi - Gömbe Kaş Anadolu coğrafyası dünya kara sisteminde olağan üstü benzersizdir. Bu bölümde bizimle birlikte Akdeniz Batı Toros s...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |