http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Kış Mevsiminde Serik Tombullar Sahası Köprülü Nehri Rejimi - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Kış Mevsiminde Serik Tombullar Sahası Köprülü Nehri Rejimi

Kış Mevsiminde Serik Tombullar Sahası Köprülü Nehri Rejimi

Tarih 22 Ocak 2020, 17:26 Editör Mehmet SÖKMEN

Bu belgesel filmimizde bizimle birlikte Kış mevsiminin derin sessizliğinde yolculuğa çıkın ve bugüne değin kayda alınmamış Köprülü Nehri Serik Tombullar Sahasında Doğa Krallığının en gizemli yaratımlarına tanık olun.

ISBN 978-605-88104-0-2
Kış Mevsiminde Serik Tombullar Sahası Köprülü Nehri Rejimi 
Bu belgesel filmimizde bizimle birlikte Kış mevsiminin derin sessizliğinde yolculuğa çıkın ve bugüne değin kayda alınmamış Köprülü Nehri Serik Tombullar Sahasında Doğa Krallığının en gizemli yaratımlarına tanık olun. Doyumsuz insanoğlunun aslan krallığını yok ettiği ve aslanların, kaplanların ve çitaların anavatanına bizimle birlikte bu yolculuğunuzda burayı nasıl geri kazanabileceğimizin dersini çalışalım!Burada su ve Kış Mevsiminin pastel renkleri ve gri yeşilin seremonisinde Antalya doğa sistemleri ılıman ve karasal iklimin kucaklaştığı benzersiz güzellikleri yaratmıştır. Açık havza ırmak ekosistemleri ile suyunu denize ulaştırabilen akarsular Antalya ve doğa yapısını dünyada korunması gereken statüye taşır.
Kış mevsiminin gri tonlarının hakim olduğu, usta ressamların ilham aldığı pastel renklerinin büyülü dünyasının sahası buradadır. Peru lagünlerini çağrıştıran nehir sularının gel-git seviyeleri lagün benzeri oluşumlarını görmek için bizimle doğaya çıkın.
Buraya bizimle gelin, yeşilin oksijen üretim ortamında yaşayın; moral oranlarınızın en yüksek seviyede tutulacağına fazlasıyla yeterli olacağına tanık olacaksınız. Doğanın zihinsel sağlığa etkileri saymakla bitmez. Çocuklarınızın doğa bilincinin geliştirilmesi ve sağlıklı gelişimi için mutlaka hafta sonlarınızı doğanın bu huzur noktalarında geçirin diyoruz.
Uyurken gördüğünüz rüyaları bir kenara bırakın! Gerçek ve somut rüya mı görmek istiyorsunuz? İşte saha coğrafyasına buyurun. Buradaki su kaynakları dahil Türkiye’deki genelde açık akarsuların havzası akarsular sizi büyüleyecektir.
Doğa Ananın tüm güzelliklerini seyre dalarken, boylarına göre düşünüldüğünde Türkiye’nin küçük ve üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olduğunu anlayacaksınız. Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde dağları diklemesine kesen akarsular buralarda boğaz vadileri oluşturur ve bu vadiler iç bölgelerle ulaşımı kolaylaştırır.
Köprüçay Nehrinin bu bölüm havzasında toprağın yağmurla olan ilişkisi yaşamın özünün büyülü görsel sanatı su, muhteşem peyzajlar yaratıyor. Su hiçbir zaman boşa akmaz, tam tersine akarsular yeryüzünün damarlarıdır. Vücudumuzdaki kan ile suyun döngüsü arasındaki bağları anlamak için doğaya çıkmak ve doğa sanatının dersini almak elzemdir. İşte buraya gelin, Doğa Ana size, su gibi düşünmeyi ve hareket etmeyi öğretsin diyoruz.
Bu saha alanı dahil, Akdeniz Bölgesinde kalkerli araziler içine yerleşen akarsular kanyon vadileri meydana getirir. Kış mevsiminin derin sessizliğinde geçtiğimiz saha kısmen düzlüğe inmiş, geniş ve derin yarıntılı menderesler halinde Akdeniz’le kucaklaşmaya gidiyor. Akış hızı fazla Köprülü nehri karstik kaynaklarla beslendiği için düzenli rejimlidir.
Muhteşem renklerin bir araya geldiği subasarlar orijinal yeşilin pastel renkleriyle cap canlıdır. Yağmur mevsiminde gri yeşil akan coşkun suların çağıltısı tok sesler eşliğinde yürüyerek çekimler yapıyoruz. Buraya geldiğinizde Doğa Ananın Matematik dilini kullandığına hızlıca tanık olacaksınız. Burada makro yaşamı dahi gözleriniz görmezse bile varlığını hissedebileceksiniz.
Karstik taşların ve karstik şekillerin en yaygın olduğu alan Toros dağları Göller yöresi ve Taşeli platosu karstlaşmanın en yaygın olduğu alanlar haline getirmekle kalmayıp, Teke ve Taşeli platoları ve diğer karstik alanları engebeli, tarım alanları az, sulama imkanları kısıtlı, ulaşım zor, en önemlisi de fazla nüfusa yer bırakmamıştır.
Nehir sahasında bulutlu güneşli zamanda yeşil çam örtüsü eşliğinde yer yer muhteşem güzellikteki yansımalara tanık olmak mümkündür.
Bu belgesel filmimizde Türkiye Antalya Serik bölümü Köprülü Kanyon Milli Parkı Köprüçay Nehrinin muhteşem doğa sanatında derin sonsuzluğun etkilerini ve insanlığın geleceğindeki yerini irdeliyoruz.
Bizimle beraber çıkacağınız yolculukta Doğa Ananın en büyük sanatçı ve doktor olduğunu anlayacak, doğaya yakın yaşamanın ömrü nasıl uzattığını keşfedeceksiniz.
Milli park sahası, çocuk sağlığının en üst düzeyde korunabildiği yegane alandır. Çocuğunuzun sağlıklı büyümesini, kanserden ve diğer hastalıklardan korunması için bağışıklık sistemlerinin güçlü olmasını istiyorsanız her mevsim burada günü birlik yolculuğa çıkın. Hem eğlenin, hem de Kudretli Doğa Ananın evrimsel ritüellerine tanık olun.
Bu sahada tamamen Akdeniz İklimi egemendir. Dağlar kıyıya paralel uzanıyor. yükselti nedeniyle iç kısımlar ile kıyı kesimi arasında iklim ve bitki örtüsü özellikleri değişir. Akdeniz iklimi dar bir alanda etkili olur. Kıyı daha fazla yağış alır ve deniz etkisi iç kısımlara giremez.
Burada kıyı kesiminde yazlar sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçer. Sıcaklık farklarının, kar yağışları ve donma olaylarının az görüldüğü Akdeniz iklimi etkili olmaktadır. İç kısımlara doğru gidildikçe karasal iklim egemen duruma geçer bu alanlarda kışlar soğuk ve kar yağışlı geçmektedir.
Yaz aylarında kuraklığın etkisi altında olan bu sahada engebeli alanlar arası düzlüklerde buğday tarımı, sebze ve meyve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Geçmiş bin yılda büyük kedilerin anavatanı olan bu sahada, Kış aylarında özellikle dağların kıyılara bakan yamaçlarında orografik yağışlar meydana gelmektedir.
Kıyılarda fön rüzgarlarının etkili olduğu dönemlerde yüksek sıcaklıklar yaşanan karstik sahada su ve rüzgar aşındırması sonucu ilginç oluşumlar, mağara benzeri yapılar meydana gelmiştir, burada gömü olduğu düşüncesiyle definecilerin kaçak kazıları ile benzersiz güzellikteki doğal oluşumlar tahrip edilmiştir.
Saha bölgesi Antalya’da kış mevsiminin en ılık geçtiği, yıl içinde gölge uzunluğunun en kısa olduğu, güneşlenme süresinin en fazla olduğu yerdir.
Bölgenin orman varlığı ve bitki örtüsünü Kızılçam ağaçlarının tahribi sonucunda oluşan ikincil bir bitki örtüsü makiler meydana getirir. Sahada makiler kıyıdan itibaren 700-800 metreye kadar görülmektedirler. Bu yükseltinin üstünde Kızılçam, Karaçam, Köknar ve Sedir ağaçlarından oluşan ormanlar yer almaktadır. 2000 metrenin üstündeki alanlarda dağ çayırları yer almaktadır.
Dağların kuzey yamaçlarında ve göller yöresinde iklimin karasallaşmasına bağlı olarak yer yer bozkırlar egemen olmaktadır.
Köprü Çayı Havzasında Akdeniz ve Akdeniz Yüksek Dağ İklimi etkilidir. Kıyıya yakın sahalar ile vadi tabanında Akdeniz iklimi görülürken, havzanın kuzeyindeki yüksek dağlık sahalarda, Akdeniz Yüksek Dağ İklimi etkili olmaktadır.
Doğanın yarattığı benzersiz peyzaj güzelliklerine sahip bu havzada rüzgâr sistemleri ana topografik hatlara uyum göstermektedir. Havza genelinde Akdeniz Yağış Rejimi hâkimdir. Yıllık en fazla yağış kışın düşmektedir. Kışın bu sahada ve yakın Serik’te yıllık yağış % 59 dur, Serik’te kıştan sonra en fazla yağış sonbahar mevsiminde düşer.
Köprü Çayı Havzası’nda yükseltinin güneyden kuzeye doğru belirgin bir artış göstermesi de dikkate alındığında iklim özelliklerinin ortaya konmasında uygun şartlar oluşturmaktadır. Havza kış mevsiminde, Baltık ve Atlantik kaynaklı maritim polar ve Sibirya doğuşlu kontinental polar hava kütlelerinin etkisi altında kalır.
Bununla beraber kış mevsiminde, kuzeyden Akdeniz’e doğru inen bu soğuk hava kütleleri ile güneyden gelen karasal ve denizel tropikal hava kütlelerinin karşılaşmasıyla batı-doğu yönlü depresyonlar meydana gelir. Bu depresyonlara bağlı olarak bu sahalar bol yağış almaktadır.
Coğrafi yapılanma ve arazi yüzeyinde Yaz mevsimi, kış mevsimine göre sade özellikler taşır. Polar cephe kuşağının, kuzey enlemlere çekilmesi ile dinamik kökenli Azor Antisiklonunun Avrupa üzerinde yayılması sonucunda havza, tropikal hava kütlelerinin etki alanına girmesi sonucu Yaz mevsimi sıcak ve kurak geçmektedir.
Alan sahasında etkili olan rüzgârlar, bölgeyi etkileyen basınç merkezlerinin yıl içindeki değişimine, karasal ve denizel etkilerin karşılıklı durumu ve topografik koşullara göre değişikliğe uğrarken Ekosistemi eşsiz güzellikte biçimlendiriyor. Denizel etkilerin daha belirgin olduğu güney kesimden kuzeye doğru gittikçe rüzgâr rejimi bakımından belirgin farklar ortaya çıkarırken kaya sistemlerinde girintili mağaramsı boşluklar oluşturmuş ve neolitik yaşamlara ev sahipliği yapmıştır.
Zemine yakın hava hareketlerini relief özellikleri ve sürtünmeye bağlı yön değişimleri etkilemekte ve arazi yüzeyini sürekli değişime uğratır. Kıyı kesimini temsil eden Serik’te yıllık rüzgâr esme sayıları, rüzgârların tüm yönler içinde en fazla esme sayısına sahiptir.
Saha Havzasının jeolojik temeli, Paleozoik ve Mesozoik’e ait farklı stratigrafik, litolojik, tektonik ve metamorfik özellikler gösteren birimler oluşturmaktadır. Bunların üzerinde de Tersier ve Kuaterner’e ait örtü formasyonları bulunmaktadır.
Batı Toroslar’da, Isparta dirseğinin de oluşumuna neden olan sıkışma rejiminden geniş ölçüde etkilenmiştir. Ayrıca Pleistosen’de meydana gelen neotektonik hareketlere bağlı olarak faylı ve ekaylı bir yapı kazanmıştır. Bunun sonucunda meydana gelen epirojenik hareketlere bağlı olarak Köprü Çayı yatağına gömülerek bugünkü görünümü almıştır.
Geçmiş bin yılın üst yırtıcı kedilerin, kuşların anavatanıdır burası. Ancak insanoğlunun girdiği her yerde tüm bu muhteşem yaşamları yok etmiştir. Burası Afrikanın Serengetisinin devamıdır, Kenya’nın, Tanzanya’nın Gorongoso ve Namib çöllerinin başlangıcıdır.
Bugün hala buraya yeniden bu yaşamı getirmek mümkündür. Köprüçay Nehrinin üst havzası Konya ovalarının Kalahari ile hala benzerliği bulunuyor. Hala aynı vahşi yaşama kaynaklık edebilir durumdadır.
Anadolu’dan 1000 yıl öncesi kovulan büyük kedi doğal sistemi için yeniden geri getirme; Türkiye’nin gerçek yararlı en büyük çılgın projesi olmalıdır!
İşte o zaman doğanın en önemli şovları olan muhteşem Antilop ve diğer hayvan göçleri yaşanacak ve yabancı konuklar buralarda safari yapmak için büyük paralar ödeyecek ve doğa darphanesi Türkiye insanını zengin edecektir!
Bu sahada Kenya’daki Mara Nehri, yada Masai Mara benzeri bir oluşum var ki mutlaka görülmeye değer. Bu saha bölümü zaten doğal olduğundan aynen Kenya’daki Mara Nehri sistemine kolaylıkla dönüştürülebilir.
---------------------------------------------
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rğksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 12.01.2020
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 21.01.2020
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1

Bu haber 99 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Gömbe Yeşil Göl Uçarsu Doğa Sistemi - Kaş

Gömbe Yeşil Göl Uçarsu Doğa Sistemi - Kaş Akdeniz Bölgesi nice farklı doğa oluşumlarının en güzel örneklerini sunarken, Akdağların biyoçeşitliliğinde önemli ...

Yeşil Göl Doğa Sistemi - Gömbe Kaş

Yeşil Göl Doğa Sistemi - Gömbe Kaş Anadolu coğrafyası dünya kara sisteminde olağan üstü benzersizdir. Bu bölümde bizimle birlikte Akdeniz Batı Toros s...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |