http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Yavaş şehir Finike Türkiye'nin En Güzel Sahilleri - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Yavaş şehir Finike Türkiye'nin En Güzel Sahilleri

Yavaş şehir Finike Türkiye'nin En Güzel Sahilleri

Tarih 21 Ocak 2020, 07:45 Editör Mehmet SÖKMEN

Olağan üstü büyüleyici ve görkemli güzellikte doğal peyzajıyla sırtını Toroslar’a yaslamış. Meyve-sebze bahçeleri, kilometrelerce uzanan tertemiz bir kumsal, insanı büyüleyen koylar! Gürültüsüz patırtısız, insana huzur veren Kudretli Doğa Ananın saklı huzur yeri.

ISBN 978-605-88104-0-2
Yavaş şehir Finike Türkiye’nin En Güzel Sahilleri 
Olağan üstü büyüleyici ve görkemli güzellikte doğal peyzajıyla sırtını Toroslar’a yaslamış. Meyve-sebze bahçeleri, kilometrelerce uzanan tertemiz bir kumsal, insanı büyüleyen koylar! Gürültüsüz patırtısız, insana huzur veren Kudretli Doğa Ananın saklı huzur yeri. Finike, Batı Akdeniz’in yavaş şehrine bu belgesel filmimizde bizimle birlikte gezintiye çıkın.Finike, Kemer-Kaş sahil yoluyla Toroslar’daki Elmalı’dan Akdeniz’e inen yolun kesişme noktasında yer alıyor. Burası, daha çok tarımıyla ön plana çıkmakla birlikte, turizm açısından da büyük bir potansiyele sahiptir. Son yıllarda gözle görülür bir gelişme yaşanıyor ve hızla betonlaşıyor.
M.Ö. 5. yüzyılda Phoinikos adıyla bir liman kenti olarak kuruluyor. Adının Fenikelilerden geldiği sanılıyorsa da, Phoinikos Helence bir kelime ve “kızıl renkli at ve davar sürüsü” anlamına geliyor.
Yörede Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait pek çok kalıntı var. Orta Çağ’da moda olduğu üzere, bir sur şehri çevreliyor. Günümüzde surdan geriye sadece bir parçası kalmış. Yöre 1919-1921 yılları arasında İtalyan işgalinde kalıyor. Cumhuriyet’in ilanıyla birlikte 1923’te ilçe oluyor.
Suyu bol bir yerdir, Finike. Su kaynakları ile hayli şanslı bir konumdadır. İlçenin içinden, suyu yaz-kış akan iki dere geçiyor. Antalya yönünden gelirken üzerinden geçtiğiniz ilk dere Tatlısu. 500 metre ilerde tam merkezdeki dere ise Acısu.
Her iki dereye de başarılı bir çevre düzenlemesiyle kanal görüntüsü vermişler. Sahilinde asırlık çınarların gölgesindeki kafelerde, restoranlarda, çay bahçelerinde oturmak pek keyiflidir.
Finike Sahil Plajı kilometrelerce uzunluğundaki kumsal sahili; koylar, dağ ve ormanları ile tatilcilerin isteklerine uygun bir doğal yapıya sahiptir.
Herkese açık olan sahil bandında, ağaçların altında piknik yapan Finike halkı, yerli ve yabancı turistler, gün boyu kumun, güneşin ve denizin tadını çıkarmaktalar.
Avuç içine alındığı zaman su gibi akan kumun, bazı romatizmal hastalıklarda ve kireçlenmelere iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca Finike sahili tatilcilerin kum banyosu yapma imkanı vermektedir. Türkiye’nin en güzel sahillerine sahip Finike, Phoinikos ve Limyra Sahilleri olarak ta bilinir.
Şayet doktorunuz, sağlığınız için kum banyosunu önermişse, Finike sahilindeki altın sarısı kumların sağaltıcı sıcaklığına kendinizi bırakabilirsiniz. Finike sahili kum banyosu yapmak içinde en çok tercih edilen sahadır.
Finike sularının güzelliğini ülke çapında bilmeyen olabilir! Antalya’da denize girilecek en güzel yerlerden birisi de Finike sahilleridir. Sahilinde iki antik kent var. Bunlardan biri Phoinikos antik kenti ve diğeri de Limyra antik kenti. Buralara gelin ve yüzmenin keyfini yaşayın. Limyra akarsuyunda yıkanın güzelleşin.
Dülger canavarının bıraktığı huzur, Finike’dir. Çiviye, kesere, kerpetene benzer çıkıntılarıyla bu ismi alan Dülger balığı vaktiyle Finike’de korkunç bir deniz canavarıymış. Bir Finikeli denize düşmeye görsün keser, biçer, parçalarmış. Akdeniz’in en gözü pek korsanı bile Dülger balığını duyunca bembeyaz kesilirmiş.
Günlerden bir gün İsa deniz kenarında gezinirken korkuyla kaçan balıkçılar görmüş ve denize doğru yürümüş. Dülger balığını tutup sudan çıkarmış, iki elinin başparmağı arasında sımsıkı tutup kulağına bir şeyler söylemiş. O günden beri Dülger balığı, denizlerin uysal zavallı bir yaratığı olmuş. Vaktiyle açlık sefalet korku saçtığı Akdeniz’de sakin bir deniz, Finikelilere de huzurlu bir hayat bırakmış.
Sait faik Abasıyanık’ın anlattığı bu mitolojik hikayeye göre Dülger balığının bıraktığı huzurlu ortam hala sürüyor olmalı ki, Finike; insanları, nüfusu, ekonomik ve sosyal hayatı hiç değişmeyen sakin bir tatil kasabası olarak yaşayıp gidiyor.
Fenikeliler tarafından M.Ö. 5 yüzyılda kurulan Finike, uzun süre Likya’nın başkenti Limyra’nın tarım ürünleri ihraç ettiği bir liman görevi üstlenmiş. Ülkemizde ve dünyada portakal diyarı olarak bilinen Finike’ye yolunuz düşerse durağanlığın ve yaşamın uyumlu bir şeklide nasıl devam ettiğine tanık olabilirsiniz.
Finike; Demre karayolunun kıvrımlarında yer alan Andrea Doria, Gökliman ve Çağıllı koyları sürekli devreden kaynak suyu sayesinde temizliği ve pırıl pırıl görüntüsüyle göz kamaştırıyor.
Finike ilçe merkezine 3 kilometre mesafede bulunan hiçbir tesisin olmadığı Andrea Doria koyu, kıyısında zeytin ağaçları bozulmamış doğası ile sakin sularında serinleme imkanı sunuyor. Andrea Doria’dan sonra gelen Gökliman, antik dönemde liman olarak kullanılmış bir koy.
Yarımada üzerinde Likya dönemine ait kalıntılar da bulunan koyun cam gibi suyu ve beyaz çakılları harika bir manzara oluşturuyor. Finike Belediyesi’ne ait tesis bulunan koyda yiyecek içecek gibi ihtiyaçlar karşılanabiliyor.
Gökliman’dan sonra gelen Çağıllı koyu ise şehre uzak olduğu için daha çok yoldan geçenlerin mola verdiği bir koy. Sakinliğiyle dikkat çeken koy bembeyaz kıyısı, türkuaz denizi ve etrafındaki doğa görüntüsü ile bütünsel bir güzelliğe sahip.
Finike’nin berrak huzur dolu koylarında serinledikten sonra zamanınız varsa küçük bir şehir keşfi yapabilirsiniz. Gövdesi badanalı küçük portakal limon ağaçlarının sıralandığı caddelerde yürüdükten sonra yol illaki Liman’a çıkacaktır. Sırtınızda cüsseli dağlar hemen önünüzde çarşaf gibi deniz ile bu küçük sahil kasabasının ruhunu yaşayacaksınız.
Deniz ve yosun kokusu esen Balıkçılar Kahvesi’nde oturup yılların dondurmacısından meşhur yanık dondurma yiyebilirsiniz. Finike ile denizi ayıran ip gibi yürüyüş yolunda yürüdükten sonda manav pazarından yöresel ürünler alışverişi yapabilir, acıktıysanız küçük esnaf lokantalarında şiş piyazın lezzetine varabilirsiniz.
Son dönemlerde mermer şirketlerinin şehrin doğal tarihi tahribatı haberleriyle gündeme gelen ve biraz huzuru kaçan Finike, konaklama alışveriş ve yeme içme açısından oldukça uygun bir yer. Yaz ve kış dönemi nüfusunda pek değişiklik olmayan Finike’yi sadece yazın değil serin bahar aylarında da ziyaret edebilirsiniz.
Antalya’ya 110 kilometre uzaklıkta olan Finike’ye, Antalya Otogarından her 15 dakikada bir kalkan otobüslerle ulaşabilir, sahilinde ve şehir merkezindeki küçük ucuz pansiyonlarda konaklayabilirsiniz.
Finike sahilleri ince kumları ve güzel manzarası ile Akdeniz sahillerinin tabii plajlarına sahiptir. Sahil Plajları ve mükemmel güzellikteki koyları sadece sizleri ve tatilcileri büyülemekle kalmaz, dağ ve ormanları ile beklentilerinize uygun doğal yapıya da sahiptir. Antalya’nın diğer bölgelerine göre Finike civarında sakin tatil geçirebilmenin yanı sıra çok uygun konaklama imkanları bulabilirsiniz.
Eski evler, daha çok çarşı üstündeki eski mahallede yer alıyor. Otantik evlerin hemen hemen hepsi aynı zamanlarda yapılmış olsa da hiçbiri diğerine benzemiyor. Kimi yanaşık düzen, kimi bahçelidir. Hepsinin ayrı bir özelliği var. Bazılarının çatı kenarı işlemelerinden, zamanında burada hayli zenginlerin oturduğu anlaşılıyor. Eski yapılar arasında çarşı içindeki Şekerci Han özellikle dikkat çekiyor.
Yörede yok yoktur. Finike’nin portakal cinsi olduğuna bakıp da burada narenciye dışında bir şey yetişmez zannetmeyesiniz. Yörede yetişmeyen meyve-sebze yok gibidir. Hele Yazır cinsi üzümünün tadı dillere destandır.
Sokak ağaçlarını, meyvelerinin görüntüsüne aldanıp portakal sanmayasınız. Bunlar, meyvesi yenemeyecek acılıktaki turunç ağaçlarıdır; aşılanınca portakala dönüşürler.
Kum seviyorsanız; Limanda yüzünüzü denize dönük olarak durduğunuz zaman solunuzda kalan sahilin görüş açısı Gelidonya Burnu ve Beş Adalar’a kadar uzanıyor. Sahilin Finike sınırları içinde kalan bölümü git git diz boyu kumsal. Kafeler, plajlar burada yer alıyor. Her zevke, her keseye hitap eden oteller, pansiyonlar ise hemen arkada sıralanıyor.
Dantel gibidir, Finike sahili. Limanın sağ tarafında kalan sahil kayalık yerlerden denize girmeyi sevenler için. Finike çıkışından başlayıp Beymelek’e kadar uzanan 20 kilometrelik dantel gibi girintili çıkıntılı sahilde sayısız minik koy var. Kadınlar, Gökliman ve Çağıllı gibi plajlar da bu sahilde.
Koylarda denize girmek için ille de teknenizin olması gerekmiyor. Finike-Kaş yolu sahili takip ettiği için, çoğuna karadan da kolayca ulaşılabiliyor. Koylarda deniz o kadar berrak ki taşlar tek tek sayılabiliyor.
Likya Yolu’nu yürüyecekler için muhteşemdir. Likya Yolu’nun Mavikent-Zeytin etapları Finike’den geçiyor. Mavikent etabı düzayak olduğu için, tüm yolun en kolay geçilen yeri. İki gün süren Finike-Zeytin etabı ise en zorlarıdır. Rehbersiz asla çıkmayın.
Dağ taş antik kenttir, Finike’de. Arka bahçesindeki Limyra ve üst bahçesindeki Arykanda antik kentleri gelmişken görülmesi gereken yerlerden. Yanı sıra komşu destinasyonlarda da pek çok antik kent var.
Kilometrelerce uzunluktaki bu sahil, müthiş güzelliği, koyları ve tüm bunların yanı sıra dağ ve orman manzaraları ile tatilcilerin tüm isteklerini bir araya getiren doğal bir oluşumdur. Tüm halka ve yabancı turistlere açık hizmet veren bu plaj, gün boyu kumun, denizin ve doğanın keyfini çıkaran Finikeliler ve turistler ile dolup taşan bir yerdir.
İyileştirici kimyasallar içeren, romatizma ve kireçlenme sorunlarına iyi gelen çok ince akıcı kumsal, Finike’nin doğal hastanesi konumundadır. Doktorunuz tarafından kum banyosuna yönlendirilmiş iseniz, Finike’nin bu doğal hastanesine uğrayabilir ve sonuçlarını gözlemleyebilirsiniz.
---------------------------------------------
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 25.03.2019
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 20.01.2020
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1

Bu haber 127 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Gömbe Yeşil Göl Uçarsu Doğa Sistemi - Kaş

Gömbe Yeşil Göl Uçarsu Doğa Sistemi - Kaş Akdeniz Bölgesi nice farklı doğa oluşumlarının en güzel örneklerini sunarken, Akdağların biyoçeşitliliğinde önemli ...

Yeşil Göl Doğa Sistemi - Gömbe Kaş

Yeşil Göl Doğa Sistemi - Gömbe Kaş Anadolu coğrafyası dünya kara sisteminde olağan üstü benzersizdir. Bu bölümde bizimle birlikte Akdeniz Batı Toros s...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |