http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Antalya Yaşlı Evi Sahası Falezler Sistemi - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Antalya Yaşlı Evi Sahası Falezler Sistemi

Antalya Yaşlı Evi Sahası Falezler Sistemi

Tarih 28 Kasım 2019, 08:01 Editör Mehmet SÖKMEN

Antalya Yaşlı Evi Sahası Falezler Sistemi
Dünyaya geleceğimiz zaman, nerede yaşamak istediğimize dair seçenekler sunulsaydı, yine yaşadığımız yerleri mi tercih ederdik, yoksa Yok ben almayayım da kimler alırsa alsın mı derdik?

ISBN: 978-605-88104-0-2
Antalya Yaşlı Evi Sahası Falezler Sistemi 
Dünyaya geleceğimiz zaman, nerede yaşamak istediğimize dair seçenekler sunulsaydı, yine yaşadığımız yerleri mi tercih ederdik, yoksa Yok ben almayayım da kimler alırsa alsın mı derdik? Ben, zaten yaşadığım yer Antalya’da yaşamak, büyümek, yaşlanmak isterdim, şu anda istediğim gibi.. Herkesin memleketi kendisine güzeldir, vazgeçilmezdir evet ama, Antalya bambaşka.Ve bazen, denizin pırıltısı, rengi öylesine cezbeder ki, aylardan Ocak, Şubat, mevsimlerden kış olmasını umursamayıp, atılıvermek istersiniz masmavi denizin serin sularına.
Kasımda yaz kalabalıkları çekildiğinde, bunaltıcı sıcaklar, yüksek nem yerini şeker gibi bir havaya bıraktığında kentteki güzelliklerin tadını Antalyalılar ve dünyanın dört bir yanından gelen orta yaş üstündeki kültür turistleri çıkarıyor.
Falez kayalıklarda çekim yaparken; irili ufaklı yat ve tekne gezintilerini enfes kokan bu ortamda kayda aldım. Kendi kendime söyleniyorum; Ne güzel dedim. Antalya neden bu kadar güzel ve muhteşem? Ender doğa oluşumlarına sahip falezlerde Akdeniz'in büyülü yansımalı güzelliklerini seyrederken, bir yandan da Dünyanın en değerli doğa sistemlerine sahip Antalya neden bu kadar hoyratça tahrip ediliyor diye iç geçiriyorum.
Rant, para ve kişisel çıkarlar için Antalya'nın ormanları, dağları, falezleri her gün katlediliyor, yıkılıyor. Gelecek nesillerin yararını düşünmeden, insanlığın geldiği son nokta işte buna denir. Doğanın korunumu için hiç bir şey yapılmıyor. Eğitim sistemi yıkılarak cahil ve yoksul bırakılan insanlar asla doğasına ve çevresine sahip çıkamazlar.
Antalya falezleri bir başka dünyadır. Bünyesinde endemik ekosistemlerin yanı sıra muhteşem jeolojik oluşumlar da barındırıyor. Falezlerin Akdenizle kucaklaşması ve dansı her mevsimde muhteşem panoramalar sunar.
 Hele akşama doğru falezler doğasından Beydağlarına doğru gözlerinizle süzülüyorsanız, Güneş ışınları denizle kucaklaşmış, muhteşem görsel şölen sizi rüya alemine götürmeye başlıyor, bakarak uyuya kalıyorsunuz. Uzaklarda sütliman deniz yüzeyi boncuk boncuk yansımalarla sizi yerinize mıhlıyor.
 Gün sona ermek üzeredir, falezlerin kucağından Beydağlarına doğru. Akşam deniz bir kızıllaşıyor ki, işte bu seremoni doyumsuz bir keyifle insanın içine garip duygular kaplar. Akşamın gizemli sefasını bilenlere güneş veda etmeye hazırlanıyor. Gün boyunca yakmış ısıtmış artık gidecek.
 Dağlarda bulutlar sise dönmüş güneşin son ışıklarından belli belirsiz olmuş. Güneş denize son ışıklarını yansıtarak, deniz yüzeyini gümüşi renk beyaza döndürmüş, minik dalgalar boncuk tanesi ve gümüş parlaklığı anlatılmaz güzelliktedir.
Beydağların sisi gidiyor, güneşle beraber gökyüzü kızıllığa boyanıp, kıpkızıl oldu. Sema son ışıklarından artık iyice kurtulurken, güneş yavaş yavaş batıyor. Kızıla boyanan gök yüzü ve denizden kaybolan son ışıklardan sonra da yayılan tatlı bir kızıllık bir başka güzelliğe merhaba diyor.
Gün batımı seremonileri her zaman insanın içini okşar, hele bir de Akdeniz varsa işin içinde o manzaranın etkisi bir hayli artar, bir de manzaraya gemi, tekne veya kayık eklenirse gerçekten her göze hitap edecek sahneler ortaya çıkar. Özellikle de sahil şeridinde yaşamayan insanların biraz özlem ile de olsa içini ısıtan bu filmimiz mutlaka izlenmeye değer.
 Akşam, güneşin batışını seyre dalmak, son derece güzel ve heyecan vericidir. Ufuktaki güzelliğe çıplak gözle bakmak her insanın algısına bağlı olarak çok renkli iç dünyalar yaratır. Hele genç aşıklar hep şöyle der ve düşünür: "Gözlerim kapalı durmalı mıyım, biraz sonra güneş bütün güzelliğini, akşama olan, kara bir örtüye mi terk edecek?"
Kudretli doğa ananın bunca güzelliğine eklenen canlı duygular içinde,  Güneş batmadan önce falezlerde oturup denizi seyretmek, insan canlısı için muhteşem bir beden ve psikolojik terapisidir. Güneşin denizle buluşma sahnelerinin güzelliğine çıplak gözle bakmak, insan beynini dinginleştirerek sorunlar yumağından kurtulmasına her daim olanak kılar.  
 Antalya'nın en önemli ekolojik değerlerin başında falezler gelmektedir. Başta tıbbi doğal bitkiler olmak üzere birçok habitatı barındırır. Akşam ışık zamanlarında, güneş ışığını arkasına alan geniş yapraklı ebegümecleri ve farklı diğer türler adeta yeşil ışık kaynağına dönüşmüş, sömürü düzeninin yarattığı sağlıksız koşullarındaki insanın bozulan psikolojisi için en ideal terapi merkezidir.
 Falezler Antalya için çok önemli bir doğal varlıktır, korunmaları gerekir. Çünkü doğal ve yarı doğal ekosistemler hem kendilerini, hem de insanların bu ekosistemlerden elde ettiği ürün ve hizmetleri yaşatan süreçleri ayakta tutmaktadır. İşte bu ekosistemlerden elde edilen ürün ve hizmetlerin gerçek değerlerini dikkate almayarak, falezleri sürekli tahrip etmek, gelecek nesillerimize karşı işlenen en büyük suç ve ihanet olacaktır.
Antalya falezlerinin jeolojik ve biyolojik çeşitliliğin korunması onurlu ve kutsal bir görevi gerektirir, hem kendi ulusuna hem de tüm insanlığa karşı bir yükümlülüktür. Biyolojik çeşitlilik sadece biyolojik anlamda zenginlik değil, yaşamın garantisi ve sigortasıdır.
Antalya falezleri sahası; biyolojik zenginliklerinin, canlı türlerinin, genetik kaynakların ve ender özellikli doğal alanların belirlenmesi, tanımlanması, korunması, geliştirilmesi, onlardan sürdürülebilirlik ilkelerine uygun olarak en verimli şekilde yararlanılması, falezlerin korunması ile olanaklıdır.
 Bu film; falezlerin biyolojik zenginlik, doğal çevre ve doğal kaynak bilincinin yaygınlaştırılması için tanıtım; araştırma, geliştirme ve uygulama etkinlikleri için de bir davettir. Antalya falezleri; büyük bir kıtanın sahip olabileceği birçok biyolojik çeşitlilik özelliklerine sahiptir. Doğal florasında fazla sayıda bitki türü bulunmaktadır.
Falezlerin üzerlerine barlar ve kafeler yapılarak doğal güzellikler işgal edilmiş haldedir. Falezlerin üzerinde her geçen gün kurulan ticari işletmeler, ticari işletmelere ruhsatları veren belediyeler ruhsat verme konusunda hassas davranmayarak en muhteşem doğal değerlerimizi yok ediyorlar. Bu tahribat aslında insanlığa karşı işlenen en büyük suçtur.
---------------------------------------------
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 11.10.2019
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 25.11.2019
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1

Bu haber 151 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Gömbe Yeşil Göl Uçarsu Doğa Sistemi - Kaş

Gömbe Yeşil Göl Uçarsu Doğa Sistemi - Kaş Akdeniz Bölgesi nice farklı doğa oluşumlarının en güzel örneklerini sunarken, Akdağların biyoçeşitliliğinde önemli ...

Yeşil Göl Doğa Sistemi - Gömbe Kaş

Yeşil Göl Doğa Sistemi - Gömbe Kaş Anadolu coğrafyası dünya kara sisteminde olağan üstü benzersizdir. Bu bölümde bizimle birlikte Akdeniz Batı Toros s...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |