http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Antalya Konyaaltı Caddesi Bölümü Falez Sistemi - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Antalya Konyaaltı Caddesi Bölümü Falez Sistemi

Antalya Konyaaltı Caddesi Bölümü Falez Sistemi

Tarih 23 Kasım 2019, 19:21 Editör Mehmet SÖKMEN

Antalya Konyaaltı Caddesi Bölümü Falez Sistemi
Dünyaca ünlü ve muhteşem görsel estetik barındıran Antalya falezleri bu güzel ve görkemli halini hızlı yapılaşma ve tahribat ile daha fazla sürdüremeyecek.

ISBN 978-605-88104-0-2
Antalya Konyaaltı Caddesi Bölümü Falez Sistemi 
Dünyaca ünlü ve muhteşem görsel estetik barındıran Antalya falezleri bu güzel ve görkemli halini hızlı yapılaşma ve tahribat ile daha fazla sürdüremeyecek.
Neredeyse falezlerin her yerinde çatlama gelişimi devam ediyor. Kudretli Doğa Ana bu gidişle buna daha fazla seyirci kalamayacak, Fizik Kanunları devreye girecek, üstündeki çok sayıda yapıları yakın gelecekte denize gömecektir.Antalya şehir merkezi dünyanın en büyük traverten platosunun üzerindedir. Coğrafi şartlarda buna bağlı olarak falezlerde ve bu türden karstik yapılarda kaya devrilmelerinin ve kaya düşmelerinin olması normal görülse de, buna ek olarak tüm falez bloğu üzerindeki hızlı yapılaşmanın getirdiği ağırlık yükü ve basınç, normal doğa seleksiyonun çok üstündeki hızlı çöküşü ve kopmayı tetikliyor.
Coğrafik şartlara bağlı kaya devrilmesi olayları gerilme çatlaklarına bağlıdır. Dalga hareketleri ile birlikte karstik boşluklarda oluşan fiziksel ve kimyasal aşınmaya bağlı olarak falezin deniz seviyesindeki alanı dayanımsız hale gelebilmektedir. Ancak bu döngü oldukça yavaş bir seyir takip eder. Bu yavaş seyri değiştiren ve hızlandıran olgu ise 1980 li yıllarda falez bloğu üzeri bölümünün siyasi rant uğruna imara açılması gafletidir!
Coğrafi şartlar kapsamında gelişen diğer bir süreç ise, aşırı yağışlar sebebiyle kaya blokları suyu rahatlıkla bünyesine alır. Su içeriğindeki artış doğal birim hacim ağırlığının ani artmasına neden olur ki, bu süreç sonucunda bu tip kaya devrilmelerin gerçekleşmesi olağan olsa da uzun zaman süreci gerektirir. Aşırı yapılaşma yükü ve basıncı doğanın kendi zaman programını alt üst etmektedir.
Gerçek zamanlı doğa olaylarının gerçekleştiği bu sahada, farklı meslek gruplarının katkısıyla, Falez doğal alanındaki yapılaşmaların önlenmesi ve olanların kaldırılması olası tehlikelerin önüne geçecek ve doğa olayları afete dönüşmeyecek.
Kıyı yaklaşım çizgisinin içinde, yapılaşmanın engellenmesi falezleri kurtaracaktır. Kaymayı hızlandırıcı yapılaşma etkisi olmadığı takdirde doğal süreçlerde falezlerde meydana gelecek lokal olayların yağışlara bağlı meydana gelmesi normal olarak görülebilir.
Bu günkü mevcut durumda çanlar; Antalya’nın denize kaymakta olduğu yönünden çalıyor. Çünkü kıyıya yakının çok daha üzerindeki bölgelerde ve falezlerin tüm üstünü kaplayan ve artan betonlaşma, Antalya’yı denize doğru kaydırıyor.
Şu anda Konyaaltı caddesinde olduğu gibi, Antalya'da 2010'da falezlerde göçük tehlikesi yaşanmış, Lara bölgesinde yolun altında büyük çukurlar ve mağaralar oluşmuştu. Falezler üzerindeki yapılar zemine çok yük bindirmiştir. Bu aşırı yük basıncından dolayı zemin yılda 2-3 santim veya daha fazla denize doğru kayıyor. Zaten dalgalar tatlı ve tuzlu suyun etkisiyle kayalarda büyük oyuklar ve çözülmeler yaşanıyor.
30 cm’nin üzerinde ve daha fazla açılmaların oluşu; Antalya'da falezler üzerine, birçok yerde kıyıya sıfır inşa edilen yapılar nedeniyledir. Turizm ve iklimsel özelliklerin uygun olması ile Antalya’yı hızla gelişmekte olan bir kent konumuna getirmiş, bunu fırsat bilen siyasiler, falezler sistemi üzerine rant amaçlı ruhsatlar vererek, çok sayıda yerde kıyıya sıfır metreye kadar, yapıların inşasına sebep olmuşlar.
Aşırı yapılaşma yükü, falezler üzerinde yoğun hareketliliğin yaşanmasına sebep oluyor. Orduevinden aşağıya, yat limanına doğru, koruma duvarında da kırılmalar ve açılmalar var. Yine o bölgede kayalarla, beton arasındaki açılma 30 cm'ye kadar olduğu görülmektedir.
Buna rağmen falez kaya sistemi üzerinde aşırı yük teşkil eden binalar hala yıkılmıyor. Doğa ana gerekli cezalandırmayı yaptığında ise son pişmanlık fayda etmeyecek!
Yerde oluşan bazı çatlakların belediye tarafından beton ve asfaltla kaplanıp gizlense veya kamufle edilse de, doğanın gücü karşısında işe yaramayacaktır. Falez sistemi üzerindeki tüm binaların eksiksiz kaldırılması çok elzemdir.
Doğa ananın uyarısına dikkat edilmediği sürece; yakın gelecekte ciddi can ve mal kaybı yaşanabilir! Kıyıya çok yakın inşaatlar ve falezler üzerindeki yapılar zemine oldukça fazla yük bindirerek baskı yapıyor. Diğer taraftan da dalgalar nedeniyle oluşan aşınma, altta mağaralar ve boşluklar oluşuyor. Aşınma ve baskıdan dolayı sahadaki ana kayalar denize doğru hareketlenecek ve üzerindeki yapıları denize taşıyarak,  büyük oranda mal ve can kayıplarına neden olacak ve kudretli doğa gerekli cezalandırma işlemini yapacaktır!
Yerel yönetim belediyenin de bu bağlamda görevini laikiyle yaptığı söylenemez! Valilik ve belediyenin, kıyıdaki çentik yapısını, kıyı içi mağaralarının yapısını ve bunların hangi oranda tehlike arz ettiğini tespit ettirmeleri gerekmektedir. Alınması gereken önlemler için, jeoloji mühendislerini görevlendirmeleri ve oluşturacakları etüt raporuyla birlikte yaşama geçirilmesi gerekir. Büyükşehir belediyesine düşen büyük sorumluluk vardır.
Falezlerdeki yapılaşma kaldırılmazsa, Antalya'da dünyaca ünlü doğa harikası falezlerde göçük tehlikesi yaşanmaya devam edecek. Falezlerde çok sayıda hassas alanda ayrılmalar ve göçükler yaşanmıştır. Fırtınaların da etkisiyle zaten oluşan çatlamalar yapıların ağırlığıyla da geniş bir alanı kapsıyor.
1980’li yıllardan sonra falezler üzerinin imara açılmadan önce, bu alanda yüzeysel sular kendilerine bir dere yatağı bularak, falezler üzerinden şelaleler yaparak denizle buluşuyordu. Yani yüzey suları derine sızmadan denize akıyordu. Yüzeysel suların önüne binalar yapılınca geçiş engellendi ve derine sızma yaşandı. Bu sebeple falez yapısındaki bozulmalar, üstüne yeni yapıların inşasının yarattığı yük etkisi altında deformasyon hızlandı.
Falezler büyük boşluklu bir yapıya sahip olması, denizin tuzlu olması üzerindeki yapıların sürekli çürümesine neden oluyor. Kat sayısı tüm ağırlığı ile geniş kaya yapısına oturunca zemin çökmesine neden oluyor. Mikron düzeyde denilse bile denize doğru kayış halen devam ediyor. Akdeniz açıklarında olası büyük bir depremin falez bandı üzerindeki yapıları yerle bir edeceği kesindir.
---------------------------------------------
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 26.09.2019
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 22.11.2019
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1

Bu haber 223 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Gömbe Yeşil Göl Uçarsu Doğa Sistemi - Kaş

Gömbe Yeşil Göl Uçarsu Doğa Sistemi - Kaş Akdeniz Bölgesi nice farklı doğa oluşumlarının en güzel örneklerini sunarken, Akdağların biyoçeşitliliğinde önemli ...

Yeşil Göl Doğa Sistemi - Gömbe Kaş

Yeşil Göl Doğa Sistemi - Gömbe Kaş Anadolu coğrafyası dünya kara sisteminde olağan üstü benzersizdir. Bu bölümde bizimle birlikte Akdeniz Batı Toros s...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |