http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Yalan Dünya Mağarası Gazipaşa - Antalya - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Yalan Dünya Mağarası Gazipaşa - Antalya

Yalan Dünya Mağarası Gazipaşa - Antalya

Tarih 04 Ekim 2019, 12:59 Editör Mehmet SÖKMEN

Antalya Gazipaşa’da Toros Dağları’nın içine uzanan mağara hala yaşamakta ve çeşitli oluşumlara hala ev sahipliği yapmaktadır.

ISBN 978-605-88104-0-2
Yalan Dünya Mağarası Gazipaşa - Antalya 
Antalya Gazipaşa’da Toros Dağları’nın içine uzanan mağara hala yaşamakta ve çeşitli oluşumlara hala ev sahipliği yapmaktadır. Efsane de olsa, Hüzünlü bir aşkın tanığıdır, bu mağara! Çok uzun zaman önce Toros Dağları’nın derinliklerine doğru 4 kilometre boyunca uzanan mağaranın içerisinde bir adam yaşarmış. İnsanlardan ve gündelik hayattan uzak bir şekilde mağaranın içinde yaşamını sürdüren bu adam, bir gün bir defalığına dışarı çıkmış.Genç adam mağaranın girişinin bulunduğu yamaçta dolaşırken, bir kızla karşılaşmış. Genç adam ve güzel kız, birbirlerine görür görmez aşık olmuşlar. Her fırsatta gizlice mağarada buluşup, aşklarını yaşamışlar. Genç kız sevgilisiyle buluşmak için yine mağaraya girmiş. Ancak delicesine bir aşkla bağlı olduğu sevgilisini bulamamış. Çünkü mağaranın derinliklerinde oluşan göçük, sevgilileri birbirinden ayırmış.
Genç adam mağaranın derinliklerine hapsolup kalmış. Genç kız ise sevgilisinden ayrı kalmanın üzüntüsüyle kahrolmuş. Genç kızın yaşadıklarını öğrenen köylü, “Yalan Dünya” yorumunu yapmış. O günden sonra mağaranın ismi “Yalan Dünya Mağarası” olarak kalmış.
Yalan Dünya Mağarası Gazipaşa ilçe merkezinin 7 kilometre doğusunda bulunan Beyrebucak Köyü sınırları içindedir. Yön tabelaları takip edilerek mağaraya kolaylıkla ulaşılabilir.
Beyrebucak Sera Sahası Gazipaşa / C0251 C0252
Beyrebucak Köyü arkasında yükselen Asar Tepesi'nin yamacındadır. Mağaranın girişinden köye bakan terasta Tüm Gazipaşa doğası, muhteşem bir görsel panorama sunuyor. Sahada; seracılığın çok yaygın oluşunun tam resmini burada görmek mümkündür.
Mağara dar girişin ardı aşağıya doğru inen büyük bir koridora açılıyor. Sarkıtlar ve dikitler mağaranın girişinden itibaren başlıyor, çok etkileyici ve görkemli doğa oluşumlarıyla ilerlerken geniş salonlar konserler için muhteşem bir fon ve akustik oluşturuyor.
Çünkü sarkıtlar ve dikitler büyüleyici güzelliktedir. Antalya Valiliği tarafından ışıklandırılması iyi yapılmayan Yalan Dünya Mağarasında kolaylıkla yürümek için oluşturulan platformdan yaklaşık 100 metre aşağıya inildiğinde, bu noktadan sonra mağara sağa doğru uzanır.
Salonlar birbirine dar tünellerle bağlıdır. Sağa döner dönmez kendinizi büyük bir salonun içerisinde bulursunuz. Sarkıt ve dikitler burada sütunlara dönüşmüş halde ve olanca göz kamaştırıcı güzelliğiyle ziyaretçilerini bekliyor.
Kireçtaşı kaplı ilk salonun tavan yüksekliği 35 metreyi buluyor. Salon oldukça ilginçtir, sol tarafta beyaz renk hakimken, sağ tarafta beyaz renge ilaveten sarı ve kahverengi renkler de var.
Birinci salonun sonuna gelindiğinde, yüksekliği yaklaşık 1 metre, uzunluğu 4 metre olan tünelden eğilerek ikinci salona geçiliyor. Mağaranın ikinci salonu da birinci salon gibi sarkıtlarla ve dikitlerle kaplıdır. Bu salon da konserler ve diğer bozucu olmayan gösteriler için muhteşem akustik özellikler sunuyor. İkinci salonun muhteşem görüntüsü eşliğinde yalan dünya türküsü mırıldanabilir.
Üçüncü salona ulaşım için açılan bu tünel öncekinden daha alçaktır. Epey eğildikten sonra ördek yürüyüşü biçimde ilerleyerek üçüncü salona ulaşılıyor. Oldukça geniş olan son bölümde milyonlarca yılda oluşan 10 metre çapındaki sütun oldukça etkileyicidir.  Su damlacıklarının zaman içerisinde oluşturduğu sütun mağaranın en ilginç yapısıdır.
Bu devasa güzellikteki salon olağan üstü büyüleyici sarkıtlarla arka fon duvarı yaratmıştır. Bu salonda ne güzel tiyatro gösterileri ve konserler sunumu için belgesel çekimler yapılabilir
Mağarada hava sıcaklığı hep 28 derecedir. Son salona girildiğinde sol tarafta dar bir tünel bulunuyor. Yaklaşık 100 metre süründükten sonra, görülenlerden daha güzel bir salona ulaşılsa da henüz kapalıdır. Ancak o salonun göçüğün arka kısmı mı, yoksa başka bir salon mu olduğu hala bilinmiyor.
Yaklaşık 1 saatlik yürüyüş sonrasında mağaranın sonuna ulaşılabiliyor. Ancak kalan 3.5 kilometrelik bölüm henüz kullanıma açılmamıştır. Ama burası hikâyeye neden olan göçüğün bulunduğu nokta olabilir. Buradan ileriye gidiş yoktur.
Belki yakın zamanda mağara uzmanları göçüğü temizler de, mağaranın sonuna kadar ulaşma hayali gerçek olur. Mağaranın son bölümü oldukça nemlidir. Hatta su damlacıkları küçük bir göletçik oluşturmuş. Mağaranın içerisinde sıcaklık yaz kış, gece gündüz 28 derece sabit olduğundan; Antalya'nın kavurucu yaz sıcaklarında mağaradan çıkmamak lazım diye düşünülebilir.
Beş milyon yıldan beri oluşan mağara aktif ve oluşumunu hala sürdürüyor. Oldukça ilginç canlı oluşumlar hala devam ederken, mağara sarkıt ve dikitleri geride kalan beş milyon yılda bazı noktalarda birleşmişler ve sütunlar oluşturmuşlar.
Mağarada 10 metre çapında bir kaç tane sütun bulunuyor. Çapı 2 ila 5 metre arasında değişen çok sayıda sütun benzersiz görüntüler sunuyor. Göçüğün arka kısmında su kaynağının varlığı gerçekten çok heyecan vericidir. Yalan Dünya Mağarası tavanındaki yarasa yuvaları görülmeye değer, ancak ortalıkta yarasa yokluğu sizleri yanıltmasın, hepsi ışıktan dolayı gizli dehlizlere sığınmıştır. Bazen ışıkta görülebiliyor.
Alternatif turizmin parlayan yıldızı olan bu mağara göçük olmadan önce Hasdere Köyü'ne kadar uzanıyordu. Çok uzun yıllar önce Yalan Dünya Mağarası adaletsizliğin yarattığı suçluların saklandığı, sömürüsel vergiden dolayı köylünün vergi ödememek için hayvanlarını gizlediği bir yer olarak mazlumlara ev sahipliği de yapmıştır.
Bugün ise Gazipaşa'nın alternatif turizmde parlayan yıldızı olan Yalan Dünya Mağarası, geçmişte suçluların gizlenmesinden dolayı Sirkat Deliği olarak da anılmıştır.
Bugün ise 5 milyon yıllık tarihi ile oluşumunu hala sürdüren sarı, beyaz ve kahverengi renkteki sarkıt ve dikitleri, çapı 10 metreyi bulan sütunları ile Gazipaşa’nın parlayan bir turizm değeridir. Mağara yerli misafirlerin yanı sıra yabancı misafirler tarafından da ziyaret edilmektedir.
Gazipaşa ilçesi Beyrebucak Köyü sınırları içerisinde bulunan ve 450 metre uzunluğundaki Yalan Dünya Mağarası’nın taşıma kapasitesi ile oranlı turizme açılması yöre için iyi gelir kaynağı sağlayacak.
Yalan Dünya Mağarası tam canlı bir mağara olup, içerisinde sarkıt ve dikitlerin yanı sıra birçok yarasa da barınıyor. Gazipaşa Anamur yoluna 2 km. mesafede bulunuyor. Tamamı asfalt yoldan mağaraya daha kolay ulaşım sağlanmıştır.
Mağaranın yakınında bulunan ve mesire yeri, araç parkı, kır kahvesi tüm ihtiyaçlara cevap verebiliyor. Mağara turizminin hayata geçirilmesiyle Beyrebucak Köyü gelirlerinde büyük artış sağlanmıştır. Yalan Dünya Mağarasının aydınlatılması daha da iyileştirilirse turizm için ciddi bir potansiyel olacaktır.
Mağaranın çevresel turistik değeri çok iyi konumdadır. Mağaranın ışıklandırması çok basit ve yetersizdir, uygun renk ışıklandırılması mutlaka yapılmalıdır.
Antalya Gazipaşa ilçesinin Beyrebucak Köyü'nde yer alan Yalan Dünya Mağarası, yıllar içerisinde ziyaretçiler için yapılan ışıklandırmalar ve yürüyüş yolları sayesinde bugün bir hayli ilgi görse de kötü iışıklandırma nedeniyle var olan güzel doğa oluşumları silik görünüm sergiliyor.
Mağaranın uzunluğu 4 km olmasına rağmen bugün sadece 450 metresi ziyarete açık durumdadır. Göçük sonrası ortaya çıkan mağarada çok sayıda sarkıt, dikit ve oyuklar bulunmaktadır. Görenleri büyüleyen mağara yol boyunca çeşitli odacıklara bağlanmaktadır. Birbirinden farklı büyüklükteki salonlara görebileceğiniz Yalan Dünya Mağarası'nın içinde Yalan Dünya şarkısını mırıldanmadan çıkmayın, çünkü akustiği sizleri büyüleyecek ve kulaklarınızın pasını silecektir.
Mağara Gazipaşa ilçesine yalnızca 7 km mesafede konumlanır ve ihtişamlı görünümüyle ziyaretçilerini kendine hayran bırakır. Siz de seyahatiniz sırasında mağarayı günlük planınıza dahil edebilirsiniz.
Antalya Gazipaşa ilçesindeki 5 milyon yıllık Yalan Dünya Mağarası, yerli ve yabancı turistleri kendine hayran bırakıyor. Beyrebucak Mahallesi'nde, ilçe merkezine 7 kilometre uzaklıkta bulunan Yalan Dünya Mağarası, 5 milyon yaşında dikit, sarkıt ve sütunlardan oluşuyor. Yaz kış 28 derecelik ısıya sahip olan mağara 4 kilometre uzunluğa sahip.
2010 yılında Gazipaşa Kaymakamlığı ve Antalya Valiliği tarafından 450 metresi düzenlenip ışıklandırılan ve ziyarete açılan mağaranın astım hastalığına da iyi geldiği düşünülüyor ve yöre halkı tarafından bu amaçla kullanılıyor. Mağara sadece burada yaşayan özel bir yarasa cinsini de barındırıyor. Yaz kış ziyarete açık olan mağarayı, her yıl artmakla birlikte yaklaşık 25 bin kişi ziyaret ediyor.
Yalan Dünya Mağarası Türkiye'nin en uzun mağaralarından biridir. 4 kilometre uzunluğunda bir mağaranın şu an gezilebilen 450 metrelik bölümü yaz kış sıcaklık 28 derecede sabit ve yüzde 75 neme sahiptir. Geziye açılmış olan 450 metrede 100 metre Aralıklarla 3 büyük salon bulunuyor.
Sonuna kadar aydınlatmalı, tahta yürüyüş yolları olan bir mağara. 2010 yılına kadar atıl vaziyette bir mağaraydı. 2018 verilerine göre 24 bin 300 civarında yerli ve yabancı ziyaretçi geldi. 2019 yılı 50 bin ziyaretçi hedefleniyor. 5 milyon yaşında ve hala yaşayan bu mağara, oluşumlarını bitirmemiş. İçeride dikit ve sarkıtlar birbirine bitişmeye ve sütunlara dönüşmeye devam ediyor.
Yalan Dünya Mağarası’nı gezmeye geldiğinizde içerideki atmosferin gerçekten büyüleyici olduğunu anlayacaksınız. Giriş ücreti 8 ₺ dir. Tepede, çok güzel manzarası var, Cafe var. Girişi gayet kolaydır.
Yalan Dünya Mağarasının gezilebilen bölümü 3 ana salondan oluşmaktadır. Mağaranın bu salonlar arasındaki geçişleri tünel gibi olup ancak eğilerek yapılan yürüyüşle geçilebilmektedir. Bu bölümler Klostrofobisi olanlar için sıkıntılı olabilir.
Mağara içinin sıcaklığının sabit oluşu ve mağara içindeki nem, çakmak veya kibrit yakılmasını engellemektedir. Mağaranın çok hızlı değil de yavaş gezilmesi gerekmektedir. İçeride oturacak banklar mevcuttur.
Mağara biraz düzenlemeyle turizme açılmıştır, daha önce sahipsizce hoyrat ellerde biraz yıpranmaya uğrayan mağara, yeni işleticileriyle tekrar hayat bulmuş. Bilinçli bir şekilde düzenlenen ışıklandırma ve yol çalışmaları mağaraya pek zarar vermemiş. Işıklandırma biraz daha net ve zarar vermeyen canlı olmalıdır.
Bazı toprak ve suyla tıkanmış bölgeleri temizlenerek mağara genişletilmiş. Önceleri oldukça kısa olan mağara uzunluğu yeni haliyle tatmin edici bir uzunluğa ve gezilebilir bir duruma getirilmiş.
Yalan Dünya Mağarası, uzun süre atıl olması ve korunamaması mağara Beyrebucak köyü tarafından yeniden düzenlenerek ve ışıklandırılarak korunuyor ve işletiliyor.
Mağarada 450 metre boyunca girişten itibaren basamaklarla inilen galeriler, inanılmaz güzellikler sergiliyor. Sarkıt ve dikitlerin oluşumları, odacıklar, oyuklar ve tünellerle devam eden mağara yolculuğu sırasında, yüksek tavanlardan iki bölüm geçilen tünellere varıncaya kadar inilip çıkılan demir basamaklar bulunuyor.
Grubumuz mağarada keyifli anlar yaşadı bol bol fotoğraf çektirdi. Çıkışta bizleri odun ateşiyle ısıtılmış bir semaver çay bekliyordu. Mağara girişindeki dinlenme yerinde çevrenin doyumsuz manzarası ile çaylarımızı yudumlarken orada bulunmanın keyfini yaşadık.
Mağara çıkışında mağarayı işleten işletmede, odun ateşinde demlenen çayı içmek size büyük keyif verecektir. Mağara çıkışında yol boyunca köylülerin tezgâhından, keçiboynuzu pekmezi ile muz satın alabilirsiniz. İşletmelerde isterseniz sabah kahvaltısı yapabilirsiniz. İşletmede sabah kahvaltısı yapanlar mağarayı ücretsiz gezebilir. Mağara içinde resimler çekilebilirsiniz.
Antalya hem doğal güzellikleri hem de tarihi dokusuyla turistleri kendisini adeta bağlayan ve birkaç gün değil birkaç ay bile ayırırsanız geze geze tüketebileceğiniz yerleri ile ziyaretçilerine kucak açmaktadır. Aradığınız her şeyi aynı il sınırları içerisinde bulabiliyor olmanız elbette büyük bir şans. Antalya bu sebeple Türkiye’nin cennet illerinden biri olarak kabul edilmektedir.
---------------------------------------------
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Ulaşım : Şerife Akcan
Çekim Tarihi : 19.09.2019
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 30.09.2019
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1

Bu haber 194 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Gömbe Yeşil Göl Uçarsu Doğa Sistemi - Kaş

Gömbe Yeşil Göl Uçarsu Doğa Sistemi - Kaş Akdeniz Bölgesi nice farklı doğa oluşumlarının en güzel örneklerini sunarken, Akdağların biyoçeşitliliğinde önemli ...

Yeşil Göl Doğa Sistemi - Gömbe Kaş

Yeşil Göl Doğa Sistemi - Gömbe Kaş Anadolu coğrafyası dünya kara sisteminde olağan üstü benzersizdir. Bu bölümde bizimle birlikte Akdeniz Batı Toros s...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |