http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Manavgat Şelalesi - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi

Tarih 04 Ekim 2019, 12:44 Editör Mehmet SÖKMEN

Büyük Şelale olarak ta anılan Manavgat Şelalesi, Antalya'nın Manavgat ilçesinde Manavgat Nehri üzerinde bulunan çok ünlü bir doğal şelaledir.

ISBN 978-605-88104-0-2
Manavgat Şelalesi 
Büyük Şelale olarak ta anılan Manavgat Şelalesi, Antalya'nın Manavgat ilçesinde Manavgat Nehri üzerinde bulunan çok ünlü bir doğal şelaledir. Antalya'nın 83 km doğusunda ve Manavgat ilçesinin 4 km kuzeyinde bulunan ve adını bu ilçeden alan şelale, ırmak sularının 3-4 metrelik bir falezden düşmesiyle meydana gelir. Az bir yükseklikten dökülmesine rağmen geniş bir alan üzerinde yüksek bir debiyle akması, muhteşem panoramik bir manzara sergilemesini sağlar.Manavgat Şelalesi’nin yaklaşık 2 km yukarısında da Küçük Şelale adı verilen, su akış yüksekliği fazla olmamakla birlikte teknelerin geçişine izin vermeyen ikinci bir şelale bulunmaktadır. Tur tekneleri, müşterilerini nehir yoluyla buraya kadar taşır ve buradan dolmuşlarla aktarmak suretiyle Büyük Şelaleye transfer ediyorlar.
Manavgat Şelalesi, Antalya'nın Manavgat ilçesinde, Manavgat Nehri üzerinde bulunan ünlü bir şelaledir. Manavgat Irmağını besleyen kaynaklardan en büyüğü olan karstik Dumanlı kaynağı, Oymapınar barajı yapıldıktan sonra baraj gölü içinde kalmıştır.
Kent gürültüsünden uzaklaşıp doğa ile baş başa kalmak isteyenler için şelalenin çevresinde uygun piknik alanları vardır. Ayrıca çevredeki lokantalar, taze balık yeme imkânını sunarlar. Ulaşım, Manavgat'tan kalkan minibüslerle sağlanır.
Şehrin gürültü ve kalabalığından bıktıysanız, yolunuz Antalya’ya düşerse görmeniz gereken yerlerden biri de Manavgat Şelalesi olmalıdır. Türkiye’nin bilinen en güzel şelalelerinden biridir. Antalya’nın en büyük ikinci ilçesi Manavgat’ta bulunan şelale, Manavgat Nehri’nin kuvvetli debiye sahip akıntılarıyla oluşuyor.
Yaklaşık 4 metre yüksekliğindeki falezlerden dökülen şelale geniş bir alana yayılmış konumdadır. Şelale sahası, muhteşem manzaralarıyla görenleri adeta büyülüyor.
Karstik yapı nedeniyle beyaz renkli sarkıtların oluştuğu Manavgat Şelalesinde hem akım çok güçlü hem de su oldukça soğuktur. Şelalenin debisinin yüksek olması su sporları için elverişli bir ortam sağlıyor.
Muhteşem doğa manzaralı çay bahçeleri, balık restoranı, kafeterya, dinlenme yerleri ve hediyelik eşya dükkanlarına sahip olan Manavgat Şelalesi, şehrin gürültüsünden ve kalabalığından kaçmak isteyenler için oldukça iyi bir seçenek.
Türkiye’nin görülmeye değer doğal güzelliklerinden biri olan Manavgat Şelalesi sunduğu manzara ve aktiviteleriyle şehirden uzaklaşıp, doğaya karışmak için tatil planlarınıza dahil etmenizde pişman olmayacaksınız.
Ağaç dallarının kollarını sulara uzattığı şelale bölgesi, restoran ve kafelerle konuklarını bekliyor. Burada dinlenirken yemyeşil suyun küçük girdaplar yaparak yol alışını izlemek doyumsuz bir keyiftir.
Irmak sularından oluşan şelalenin çevresinde oturup, dinlenebileceğiniz çay bahçeleri, yemek yiyebileceğiniz restoranlarda damak tadınıza uygun bir yemek bulabilirsiniz. Buralarda şelalenin büyüleyici manzarasını eşliğinde çayınızı yudumlayabilir, nehrin lezzetli balıklardan tadabilirsiniz.
Ayrıca şelalenin etrafında bulunan piknik alanlarında doğayla iç içe bir piknik yapabilirsiniz. Trekking ve kamp gibi doğa etkinlikleri için de oldukça uygun bir ortama sahip olan Manavgat Şelalesi’nin üzerinde bulunduğu nehirde tekne turu yapabilir, rafting, jip safari gibi aktivitelere de katılabilirsiniz. Benzersiz bir güzelliğe sahip olan şelaleye gelin meditasyon yapın.
Kuş seslerinin su sesine karıştığı Manavgat Şelalesi fotoğraf tutkunları için de vazgeçilmez adresler arasında. Dört mevsim farklı güzellikler yansıtan şelale kartpostallık görüntülere sahne oluyor. Suyun rengi öyle güzel ki bakarken adeta gözleriniz dinleniyor.
Burada karnınız acıktığında ise taptaze alabalıklar sizleri bekliyor. Bu nokta aynı zamanda piknik yapmak için de elverişli. Şelalenin yanı başında yer alan piknik alanlarında doğa ile bütünleşebilirsiniz. Şelalenin üzerinde bulunduğu nehirde raftinge katılabilir veya tekne turuna çıkabilirsiniz. Seçim sizin
Kış aylarında yoğun debisinden dolayı şelale özelliğini kaybederek delice akan bir ırmağa dönüşen Manavgat, bahar aylarından itibaren normal akışına kavuşuyor. Mayıs ayıyla birlikte beş metreden düşmeye başlayan şelale, yüksekliğinden çok geniş bir alana yayılan görünümüyle hayranlık uyandırıyor.
Manavgat Çayı antik dönemde Melas adıyla anılıyordu. Çayın kaynağı Batı Toroslar’ın Seydişehir ve Beyşehir gölleri arasında kalan yükseltisi 2130 rakımlı Şeytan Dağı’nın  yamaçlarından geliyor. Sarp kanyonlardan geçen suyun yolculuğu, bir mağara içinden ansızın çıkan Dumanlı kaynağı ile birleşerek asıl gücüne erişiyor.
Geçmiş yıllarda üzerine Oymapınar ve Manavgat barajlarının yapıldığı Manavgat Çayı, etkisinden bir şey yitirmeden adını verdiği şelaleyi yıllardır besliyor.
Şelale sahası yüzyıllarca Pamphylia kentleri Seleukia ve Side’ye su taşıyan Manavgat Çağlayanı, günümüzde turizme hizmet ediyor. Ağaç dallarının kollarını sulara uzattığı şelale bölgesi restoranlar, kahveler ve hediyelik eşya satan mağazalarla her ihtiyacınızı karşılayabiliyor.
Doğanın muhteşem şahikası olan şelale sahasında dinlenirken türkuaz yeşilinin bin bir tonunun ağırlıkta olduğu yemyeşil suyun küçük girdaplar yaparak yol alışını izlemek insana doyumsuz bir keyif yaşatırken aynı zamanda rahatlatıcı doğal meditasyon da yapıyor.
Sabah ve akşamları şelale sahasındaki ağaçlık bölgeye gelin hoş kokulu otantik su kenarında yoga yapıp, gün içinde çavlan ve kuş sesleri eşliğinde rengarenk endemik bitkiler arasında ve şelalenin büyülü atmosferinde meditasyon yapmak sizler için ender bir deneyim olacak.
Manavgat Irmağı kenarında piknik yapıp dinlenmek mevsimsel yorgunluğunuza ideal bir çözüm olsa gerek.
Antik çağdaki adı Melas olan Manavgat Çayının dar ve dik yamaçlı kanyonlar arasından geçerek oluşturduğu ünlü Manavgat Şelalesi, bölgenin en önemli turizm kaynaklarından birisidir. Yılda bir milyon ziyaretçiyi ağırlayan Manavgat Şelalesi, Manavgat Belediyesi’nin yaptığı yeniden düzenlemelerle yeni ve muhteşem güzellikteki görünüm kazanmıştır. Yeni yüzüyle Şelale daha güzel bir görünüme bürünmüştür.
Manavgat Şelalesi, yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi görüyor. Bölgede doğal yapı korunarak yapılan çalışmalar sonucunda tüm ziyaretçiler dev çınar ağaçlarının gölgesinde, eşsiz güzellikteki Manavgat şelalesinin manzarasıyla gezinme şansı buluyor.
Manavgat Şelalesi'nde, kentsel ve modern bir tasarımla şekillenen meydan düzenlemesi, restoran, büfe, satış üniteleri, tuvaletler ve seyir terasları, bulunuyor.
Manavgat Şelalesi, doğanın insanlara sunmuş olduğu en güzel yerlerden birisidir. Özellikle Antalya ve çevresinde yaşayanlar için hafta sonları şehir gürültüsünden uzak doğayla iç içe günübirlik tatil imkanı sunuyor.
Şelale sahasında suyla gelen huzur vardır. Her mevsim buz gibi suyuyla dev çınarların altında gök gürültüsü gibi çağlayan Manavgat şelalesinde günün yorgunluğunu çıkarmak gerçek bir ayrıcalıktır.
Yazın Antalya sıcağından kaçarken, ayaklarınızı şelale sularına soktuğunuzda soğukluğunu kemiklerinize kadar hissedersiniz.
Şelale o kadar gürültülü olmasına rağmen, rahatsız etmeksizin su sesi insana doğanın orkestrası gibi gelir.
Şelale ve kuş seslerine eşlik eden esintiyle çıkan yaprak sesleri ile birçok kamp ve piknik alanlarında Ufak kaçamaklar mümkün.
---------------------------------------------
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Ulaşım : Şerife Akcan
Çekim Tarihi : 20.09.2019
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 30.09.2019
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1

Bu haber 191 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Gömbe Yeşil Göl Uçarsu Doğa Sistemi - Kaş

Gömbe Yeşil Göl Uçarsu Doğa Sistemi - Kaş Akdeniz Bölgesi nice farklı doğa oluşumlarının en güzel örneklerini sunarken, Akdağların biyoçeşitliliğinde önemli ...

Yeşil Göl Doğa Sistemi - Gömbe Kaş

Yeşil Göl Doğa Sistemi - Gömbe Kaş Anadolu coğrafyası dünya kara sisteminde olağan üstü benzersizdir. Bu bölümde bizimle birlikte Akdeniz Batı Toros s...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |