http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Cüceler Mağarası - Alanya - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Cüceler Mağarası - Alanya

Cüceler Mağarası - Alanya

Tarih 04 Ekim 2019, 12:35 Editör Mehmet SÖKMEN

Cüceler Mağarası - Alanya
Cüceler Mağarasına 170 metre uzunluğundaki çelik ahşap platform üzerinden ulaşılır.

ISBN 978-605-88104-0-2
Cüceler Mağarası - Alanya 
Cüceler Mağarasına 170 metre uzunluğundaki çelik ahşap platform üzerinden ulaşılır. Mağaranın 150 metrelik kısmı ile 6 galerisi ziyaretçilere açılmıştır. Damlalaş mağarasından daha büyük olan mağaranın diğer 100 metrelik kısmının ve galerilerinin ileriki turizm sezonlarına açılması planlanmaktadır.Türkiye’nin hemen hemen %40 sahası mağara oluşumları için önemli karstik erimeye müsait kaya yataklarıyla kaplıdır. Türkiye’de yaklaşık 20.000 mağara olduğu tahmin edilmektedir. Ülkenin güzide tatil beldesi Alanya ana iskeleti kireç taşlarıyla oluşan Toros Dağlarının eteklerinde kurulduğundan dolayı mağara oluşumları bakımından oldukça zengindir.
Mağarada tam anlamıyla renk cümbüşü hakimdir. Bozdeğirmeni mevkiindeki mağara 170 metre yükseklikteki bir tepede yer alıyor. Küçük girişi ile mağara 155 metre uzunluğa ve ana salonda irili ufaklı 6 odacığa sahiptir. Mağaranın yüksekliği yaklaşık 40 metredir. Mağaranın en belirgin özelliği sarkıtların, dikitlerin ve sütunların rengârenk oluşudur. Cüceler Mağarası’nı ziyaret edenlerin en çok ilgisini çeken noktada yapının içerisindeki renk gök kuşağı renklerini ihtiva eden cümbüşüdür.
Alanya ve Antalya çevresinde yaklaşık 500 mağara bulunmaktadır. Maalesef bunların tamamı turizme henüz açık değildir. Damlalaş ve Dim mağaraları Alanya’nın ünlü mağaralarıdır.
Cüceler mağarası 2012 ortalarında Sapadere’li müteşebbisler tarafından turizme kazandırılmıştır. Mağara Alanya ya 37 km uzaklıktadır. Sapadere köyü yolunun üzerinde sağ tarafta bulunan ilkokulun üst tarafına düşmektedir.
Mağaranın girişi seyir terasından izlenebilen yemyeşil muhteşem ve görkemli bir vadi manzarası ile başlıyor. 2012 yılında ziyarete açılan Cüceler Mağarası'nın adım atılarak gezilebilen her noktasında doğanın gücünü hissedeceğiniz oluşumlar, sarkıt ve dikitler görenleri doğanın haşmetine hayran bırakıyor. Mağaraya sadece nakit para ile giriş vardır. Müze Kart bu mağara girişleri için geçersizdir.
Etraftaki Köylüler tarafından çok önceleri de bilinen mağaranın ilginç bir hikâyesi vardır. 1900 lü yıllarda ailesinden şiddet gören bir cüce evinden kaçarak bu mağaraya saklanmıştır. Ailesi merak içinde araya dururken. Koyunlarını otlatan bir çoban cüceyi fark ederek ailesine haber vermiş.
Ailesi tekrar onu mağaradan alıp eve getirmiş. Fakat bu olaydan sonra mağaranın adı cüce yâda cüceler mağarası diye kalmış. Mağara Osmanlı döneminde koyunlar üzerinden alınan ağnam adı verilen vergiyi vermek istemeyen köylüler tarafından koyunlarını vergi memurlarından saklamak için kullanılmıştır.
Cüceler mağarası doğal ve karstik bir mağaradır. Korbon monoksitçe zengin kaya katmanların üzerinden akan yağmur ve kar sularının kireç taşını eritmesiyle oluşmuştur. Yer hareketlerinin de mağara oluşumu üzerine etkili olduğu düşünülmektedir. Mağarada 10-15 bin yıl da oluştuğu hesaplanan çok çeşitli sarkık ve dikitler mevcuttur. Bu oluşumlar yer yer devam etmektedir.
Cüceler mağarasının belki de en önemli özelliği sarkıt dikitlerinde gökkuşağının bütün renklerinin görülebilmesidir. Bundan dolayı bazı turistler tarafından gökkuşağı mağarası olarak adlandırılmaktadır. Araştırmacılara göre mağara sarkık ve dikitlere rengini veren mineraller bakımından zengindir.
Mağaranın astıma ve benzeri rahatsızlıklara da iyi geldiği söylenmektedir. Mağaranın sıcaklığı yaklaşık 20 derecedir ve yıl boyunca değişmemektedir. Daha çok özellikleri olduğu düşünülen mağaranın üzerinde çalışmalar devam etmektedir.
Akdeniz’in karşısına tüm heybetiyle dikilen Toroslar’ın eteğinde ormanlarla kaplı sahadaki Cüceler mağarası ve yanı başındaki muhteşem çamlarla kaplı Toros Dağları manzarasıyla kafesi huzur ve dinlenme arayanları kendisine davet eder. Kafede dağ manzarasına karşı odun közünde kaynayan semaver çayınızı yudumlamayı unutmayın.
Sarkıt ve dikitler sütunlara dönüşüyor. Mağaranın ana salonunda ve küçük odacıklarında suyun geçiş yolu net olarak görülür. Bazı odacıkların uç noktalarında dar dehlizler vardır ancak profesyonel ekipler mağarada inceleme yapmadığı için bu dehlizlerin devamında ne olduğu bilinmez.
Mağaranın içerisinde, her tarafta sarkıtlar ve dikitler görülür. Bazı sarkıt ve dikitler birleşmiş, sütunlara dönüşmüştür. Mağaranın ana salonunda dikitlerin ve sarkıtların oluşturduğu dev sütunlar net olarak görülebilir.
Sarkıt ve dikitlerin yanı sıra mağarada suyun geçtiği noktalarda çok sayıda traverten de vardır. Suyun zaman içerisinde pürüzsüz bir yüzeye dönüştürdüğü travertenler görülmeye değerdir. Mağaranın son bölümünde su zerrecikleri görülür. Tabanın yaş olduğu bu bölümden geçmişte su çıktığı sanılmaktadır.
Suyun aktığı kanallar doğa harikası olup görülmeye değer. Mağaranın oluşumuna neden olan suyun akıp gittiği alanlar da mağaranın ilgi çeken bölümleridir. Küçük odacıklar dikkatlice incelendiğinde geçmişte suyun geldiği noktalar görülebilir.
Yaz kış serin bir havaya sahip olan mağara sıcak yaz günlerinde serin bir ortamda farklı bir gün yaşamak isteyenler tarafından değerlendirilebilir. Mağaranın girişine giden parkurun başlangıç noktası seyir terası olarak düzenlenmiştir. Buradan kuzeye doğru bakıldığında Toros Dağları ve önündeki vadi göze çarpar.
Çam ormanlarıyla kaplı vadi temiz havasıyla oksijen deposudur. Mağara Alanya dağlarında safariye çıkmış yerli ve yabancı misafirlerin uğrak durağıdır. Alanya dağlarında, vadilerinde, kanyonlarında, ormanlarında ve dere kenarlarında gün boyu dolaşan misafirler, turlarının bir durağı olarak mağaraya da uğrarlar.
Mağaranın alt kısmındaki köyde ipekböcekçiliği yapılması nedeniyle yaz aylarında ipek dokuma tezgahları da mağara gezisi sonrasında bölgenin görülmeye değer bir zenginliğidir.
Cüceler Mağarası, Akdeniz'in karstik arazi yapısına sahip Antalya'nın turistlik ilçesi Alanya'ya bağlı Demirtaş sınırları içindedir. Sapadere Kanyonu yolu üzerindedir. Damlataş oluşumlu bu doğa harikası mağara, Alanya şehir merkezine 18 km, Demirtaş'a 13 km uzaklıktadır.
Genelde ziyaretçiler Sapadere Kanyonu‘na giderken ani bir kararla Cüceler Mağarası‘nın yolunu tutuyorlar. Hem ücretli, hem de kısa sürede gezilen bir mağara olması nedeniyle pek çok kişi geri dönse de, Alanya ziyaretinizde en az bir kere görmeniz iyi olur düşüncesindeyim.
Mağara dışında bile ormanın temiz havasını içinize iyice çekin, çünkü Cüceler Mağarası’nın uzunluğu 170 metre ve bir yürüyüş parkuru mağara içinde sizi bekliyor olacak. 2012 tarihinde ziyaretçilerine açılan Tırılar Köyü Cüceler Mağarasındaki sarkıt ve dikitlerin güzelliğinden etkilenmemek elde değil. 15 bin yaşında olduğu düşünülen mağara, Toros Dağları’nın eteklerindeki onlarca mağaradan yalnızca bir tanesi.
Mağaranın serinliğinden sıcak havaya çıktığınızda yorulan vücudunuzu, keyifli bir manzara eşliğinde dinlendirmek için mağara çıkışında bulunan banklara oturabilirsiniz.
Alanya’nın Tırılar Mahallesi’nde yer alan Cüceler Mağarası, Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun B Grubu Mağara tescil kararını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onaylamış durumdadır.
B Grubu Mağaralar; Doğal estetik, bilimsel ve ekolojik açıdan değerli, ancak insanlık yararı açısından sağlık ve eko-turizm amaçlı turizm faaliyetleri yapılabilecek nitelikte doğal dengeler dikkate alınarak kullanılabilecek mağaralardır.
Mağara plan ve kesitleri dikkate alınarak onaylı koruma amaçlı imar planı hükümleri doğrultusunda, ilgili Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonundan izin almak koşulu ile rekreasyon amaçlı günübirlik tesisler, mağaranın ve yakın çevresinin korunması, geliştirilmesi, tanıtımı amacına yönelik yapılar yapılabilir.
Yolun sonuna doğru bir kulübe karşılıyor sizi. Aracınızı ücretsiz olarak herhangi bir yere park edebiliyorsunuz. Mağaranın girişinde ise bir seyir terası bekliyor sizi. Yemyeşil ormanın kokusunu hissedebileceğiniz bu manzaranın tadını çıkarıyor, ardından mağaranın girişine doğru yönelen ahşap yürüyüş platformundan, mağaraya heyecanla ilerleyerek ulaşıyorsunuz.
---------------------------------------------
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Ulaşım : Şerife Akcan
Çekim Tarihi : 20.09.2019
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 30.09.2019
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1

Bu haber 179 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Gömbe Yeşil Göl Uçarsu Doğa Sistemi - Kaş

Gömbe Yeşil Göl Uçarsu Doğa Sistemi - Kaş Akdeniz Bölgesi nice farklı doğa oluşumlarının en güzel örneklerini sunarken, Akdağların biyoçeşitliliğinde önemli ...

Yeşil Göl Doğa Sistemi - Gömbe Kaş

Yeşil Göl Doğa Sistemi - Gömbe Kaş Anadolu coğrafyası dünya kara sisteminde olağan üstü benzersizdir. Bu bölümde bizimle birlikte Akdeniz Batı Toros s...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |