http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Çaltepe Köyü Doğasında Gelin Kavağı Şelalesine Yolculuk – Manavgat - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Çaltepe Köyü Doğasında Gelin Kavağı Şelalesine Yolculuk – Manavgat

Çaltepe Köyü Doğasında Gelin Kavağı Şelalesine Yolculuk – Manavgat

Tarih 10 Nisan 2019, 08:34 Editör Mehmet SÖKMEN

Çaltepe Köyü Doğasında Gelin Kavağı Şelalesine Yolculuk – Manavgat

ISBN 978-605-88104-0-2
Çaltepe Köyü Doğasında Gelin Kavağı Şelalesine Yolculuk – Manavgat 
Manavgat ilçesine bağlı Çaltepe Köyü doğanın yeşil krallığında benzersiz yapılanmalar sunar. Kanyon ve derin uçurumları ile geçmiş bin yılda en üst yırtıcıların anavatanıdır. Köyün eski adı Bolasan’dır. Bolasan ismi eski Türk şehri olan Balasagun’dan geldiği söylenir. Antalya iline 120 km., Manavgat ilçesine 95 km. uzaklıktadır. 
Çaltepe köyü, Köprülü Kanyonu'nun başlangıç noktasından Isparta il sınırına kadar uzanan doğayla kucaklaşmış, yüksek floranın ana kaynağı ve kekiği ile ünlü şirin bir köydür. 
Tarım ve hayvancılık, aromatik bitkiler yöre halkının geçim kaynaklarıdır. İlköğretim okulu kapatılan, taşımalı eğitim kapsamında olan köyde cami ve personeli hala bulunmaktadır, hatta yeni cami inşası sürüyor. Oysa köylü çocuğun eğitim ve öğretim kapsamında doğası içinde yetiştirilmesi esas olmalıydı!
Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Çaltepe köyü, Köprülü Kanyon Milli Parkı sınırlarında bulunan dokusu bozulmamış nadide yerleşimlerden biri. Aspendos'tan başlayıp Isparta'nın Yalvaç ilçesinde son bulan St. Paul yürüyüş yolunun rotası buradan geçer. 
Çaltepe, son yıllarda treking tutkunlarının da uğrak yerlerinden biri konumundadır. Çaltepe'de yaşayan Erdinç Barca, kurduğu konaklama tesisinde turizm hizmeti vererek köyünün gelişmesine öncülük ediyor. Bizi de çok sıcak karşılayan ve çay ikramında bulunan bu muhteşem insana teşekkür ediyoruz. 
Erdinç Barca Köy evinde başlayan turizm macerasını başarıyla sürdürüyor. Köprülü Kanyon Milli Parkı sınırlarında doğal kaynak yönetimi ve biyolojik çeşitliliği korunmasını öngören Dünya Bankası destekli GEF 2 Projesi kapsamında bölgede başlatılan köy pansiyonculuğunu birçok köylü yarım bırakmasına karşılık, Erdinç Barca, köydeki pansiyonculuğunda çok başarılıdır. 
İstikrar ve kalite içeren tesisleri bölge doğasına çok uyumludur.  6 taş evden oluşan pansiyon ünitesi görmeye ve konaklamaya değer.
Yedikleri her şeyi kendileri üretiyorlar. Çaltepe Köyüne güzel bir doğa safari için plan yapıyorsanız, mutlaka bu pansiyon kompleksinde konaklayın ve en doğal besinlerin lezzetlerini tadına bakma ayrıcalığını yaşayın.
Yöreyi çok iyi bilen Barca, bölgeye ilgi gösteren yerli ve yabancı yürüyüşçülere, yöredeki yayla ve kanyonlarda yerel rehberlik hizmetini çok başarılı veriyor. 
Özellikle Çaltepe Köyü’nün güneyinden Olukköprü Mevkii’ne kadar uzanan yaklaşık 16 km. uzunluğundaki Köprülü Kanyon ile kanyon boyunca akarsuya katılan yüksek debili karstik kaynaklar önemli çekicilik alanlarındandır. 
Çaltepe Köyü sahası, Miosen yaşlı konglomeralar içinde gelişmiştir. bölge boyunca konglomeralar üzerinde yoğun bir karstlaşma görülür. Konglomeraların geçirimlilikleri düşük olduğu halde; tabaka düzlemleri, kırık ve çatlak sistemleri boyunca gelişen karstlaşma sonucu son derece geçirimli bir nitelik kazanmışlardır. 
Korunması mutlak gerekli olan Saf servi ormanı, Çaltepe ve Milli Park sahasının en önemli doğal kaynak değeridir. Köprülü Kanyon Milli Parkı’ndaki yaklaşık 400 hektarlık doğal servi ormanı, bir zamanlar geniş yayılış gösterdiği tüm Akdeniz bölgesinin en büyük doğal servi ormanıdır. 
Çaltepe doğasındaki çekim programımızda, Burmahan dağlarının eşsiz manzarasında bahar mevsiminde çok az kişi karlı zirvelerini yürürken seyretme şansına sahiptir. Konglomeralar üzerindeki karst topografyası ilginç özellikleri ile önemli bir çekicilik alanıdır. 
Değirmendere Vadisi boyunca düden ve mağara oluşumları bulunuyor. Sahadaki Tazı Kanyonunun yatağına fazlaca gömülmesi; akarsuyun yan kollarına ait vadilerin asılı kalmasına ve buna bağlı olarak 60 m’yi bulan şelalelerin oluşmasına neden olmuştur. Kanyon Vadisine dökülen bu yan dereler de, yer yer dar ve derin vadiler oluşturmuşlardır.
Sahada yaşlı ibreli ormanlar-makiler Sedir ve Toros göknarı ile karışık olan yaşlı karaçam ormanları doğal yapılarıyla büyük ekolojik öneme sahiptir. Zengin ve çeşitli bitki örtüsü 230’u endemik olan 950 civarında takson ile Çaltepe sahasının da bulunduğu Köprülü Kanyon Milli Parkı bitki örtüsü büyük bir zenginlik ve çeşitlilik sunmaktadır.
--------------------------------------------- 
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 24.03.2019
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 07.04.2019
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93 
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1

Bu haber 187 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Anadolu Oyuncak Müzesi - Dokumapark Antalya

Anadolu Oyuncak Müzesi - Dokumapark Antalya Müzeye ilk giriş sürpriziniz neden Antalyaspor köşesi olmasın ki! Burada Antalyaspor'un ilk forma-şort ve çorap...

Varyant Ekosistemi Ve Konyaaltı Plajında Işık Oyunları Antalya

Varyant Ekosistemi Ve Konyaaltı Plajında Işık Oyunları Antalya Bence Konyaaltı sahilleri, anlatılmaz yaşanır. Gelin bu güzelliği bu filmimizde ve buraya gelerek, hep birlikte yaş...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |