http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Gelin Kavağı - Hamamı Şelalesi Değirmendere Vadisi Çaltepe Köyü – Manavgat - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Gelin Kavağı - Hamamı Şelalesi Değirmendere Vadisi Çaltepe Köyü – Manavgat

Gelin Kavağı - Hamamı Şelalesi Değirmendere Vadisi Çaltepe Köyü – Manavgat

Tarih 10 Nisan 2019, 08:29 Editör Mehmet SÖKMEN

Gelin Kavağı - Hamamı Şelalesi Değirmendere Vadisi Çaltepe Köyü – Manavgat

ISBN 978-605-88104-0-2
Gelin Kavağı - Hamamı Şelalesi Değirmendere Vadisi Çaltepe Köyü – Manavgat 
Türkiye Doğası Belgesellerimizde bilinmeyen gizemli ve benzersiz doğa köşelerinde bizimle birlikte yolculuğa çıkııın, geçmişte gelinlerin dünyaevine girmeden önce gelip burada yıkanıp muhteşem güzelleştiği eşsiz güzellikteki Gelin Kavağı Şelalesini tanıyın.
Oldukça saf ve beyaz renkli kalker blokları içinde açılmış olan bu şelale sahası, karst topografyasına ait güzel örnekler içermektedir. Şelalenin 1 km. yukarısında galeri uzunluğu 500 metreyi bulan ve bahar mevsiminde girişi su ile kaplı olan içersinde mağara ve doğal köprü oluşumu vardır. 
Kanyon vadi içindeki şelale berrak türkuaz yeşili suyu ile çok güzel görsel peyzaja sahiptir. Beyaz kalker kayalıktan düşen sular beyaz köpüklü olarak dip kazanı doldurduktan sonra Tazı Kanyonuna doğru yoluna devam ediyor. 5 m. Yükseklikteki kalker tip şelale tam bir serinleme ve yüzme alanı niteliğindedir. 
Anadolu coğrafyası nice güzelliklere ev sahipliği yapmaz ki! Yokluk dönemlerinde saha doğası muhteşem çareler üretmiş, genç taze gelinleri burada yıkamış, temizlemiş, evliliğe ve yaşama hazırlamıştır. Doğa Ana burada yeni ev sahibi olacak gelinlere en güzel parfümlerini ve baharatlarını hediye etmiştir. Başka hiçbir yerde yetişmeyen ünlü Değirmendere kekiklerinin aromasıyla gelinleri güzel kokulara büründürmüş ve parfümlemiştir. 
Doğa Ananın en güzel parfümlerine sahip şelale sahasına ulaşım olanaklarının sınırlı ve çok zor olması, konaklama olanaklarının ise hiç bulunmaması Gelin Kavağı Şelalesini bakir kılmıştır. Şelale vadisi, yaklaşık 4 km. uzunluğunda bir kanyon özelliği gösterir ve Tazı Kanyonuna yan çarşak ile bağlıdır. 
Şelale sahası vadisinde muhteşem flora hemen kendisini hissettirir. Havzanın içi yumuşak iklim özelliği gösterdiğinden çok bilinmeyen bitki çeşitliliğine bolca rastlanır. Geçmiş bin yıl içinde yörenin yeni evlenecek gelinlerini güçlü kekikleriyle efsunlamıştır.
Şelale vadisi karstik kaynaklarla beslendiğinden debisi Akdeniz rejimli akarsulara nazaran düzensiz ve mevsimsel özellik gösterir. Sahada en önemli doğal çekicilik kaynağı benzersiz aromatik bitkiler ve içimi çok sağlıklı su kaynaklarıdır. 
Geçmiş bin yılın en gözde gelinlerine hamam olan Gelin Hamamı şelalesi bölgesinde Akdeniz iklimi etkilidir. Ancak havzanın kuzeyindeki yüksek dağlık alana doğru Akdeniz ikliminin karakteristik özelliklerinden uzaklaşılmakta ve yüksek dağ iklimi etkili olmaktadır. 
Burmahan dağlarının Kış ve Bahar mevsiminde karlı sırtı burada nadide bir seyir panaroması sunar. Bununla beraber havzanın büyük bir bölümünde kışları serin, nemli ve yağışlı; yazları sıcak ve kurak iklim özellikleri hâkimdir. Köpüklü düşen şelale suları aynı zamanda gelinlerin beyaz gelinliği tülünün panaromasını oluşturuyor.
Gelin Kavağı Şelalesi havzası, floristik çeşitliliğin ve endemizmin en zengin alanlarından biridir. Havzada; orman, çalı gurubundan aromatik bitkiler ve alpin bitki formasyonları yer almakta olup, en geniş alan kaplayan bitki topluluğu orman formasyonudur. 
Gelin süsleme şelalesi öyle muhteşem su bileşenlerine sahiptir ki; Sabun gibi temizleyicilere pabuç bırakmaz. Geçmiş yaşamda gelinlere; suyuma girin ve yıkanın, tüm yağlarınızdan arınacaksınız dermiş! 
Saha havzasının yaklaşık % 75’i ormanlarla kaplıdır. Buna göre Orman formasyonu içinde başlıca türler; çam, ardıç, meşe, sedir ve göknar dır. Bunlar içinde en geniş yayılım gösterenler çam ve ardıç türleridir. Biyogenetik rezerv niteliğindeki “Akdeniz Servisi Ormanı” en geniş servi ormanlarındandır. Ayrıca saha yakınlarında pek çok arkeolojik kalıntı da bulunmaktadır.
--------------------------------------------- 
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 24.03.2019
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 07.04.2019
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93 
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1

Bu haber 264 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Anadolu Oyuncak Müzesi - Dokumapark Antalya

Anadolu Oyuncak Müzesi - Dokumapark Antalya Müzeye ilk giriş sürpriziniz neden Antalyaspor köşesi olmasın ki! Burada Antalyaspor'un ilk forma-şort ve çorap...

Varyant Ekosistemi Ve Konyaaltı Plajında Işık Oyunları Antalya

Varyant Ekosistemi Ve Konyaaltı Plajında Işık Oyunları Antalya Bence Konyaaltı sahilleri, anlatılmaz yaşanır. Gelin bu güzelliği bu filmimizde ve buraya gelerek, hep birlikte yaş...

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |