http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Kızıl Sonbaharda Serik Ekosisteminde Doğanın Renkleri 1000 Yıl Öncesi Kaplanların Anavatanı Serik - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Kızıl Sonbaharda Serik Ekosisteminde Doğanın Renkleri 1000 Yıl Öncesi Kaplanların Anavatanı Serik

Kızıl Sonbaharda Serik Ekosisteminde Doğanın Renkleri 1000 Yıl Öncesi Kaplanların Anavatanı Serik

Tarih 17 Kasım 2018, 17:30 Editör Mehmet SÖKMEN

Kızıl Sonbaharda Serik Ekosisteminde Doğanın Renkleri 1000 Yıl Öncesi Kaplanların Anavatanı Serik

ISBN 978-605-88104-0-2
Kızıl Sonbaharda Serik Ekosisteminde Doğanın Renkleri 1000 Yıl Öncesi Kaplanların Anavatanı Serik
Bizimle birlikte geçmiş 500 yıl öncesi panterlerin, kaplanların ve ceylanların anavatanında engebeli ve dağlık bir bölgeye sahip olan 1500 rakımlı Doğanın Kızıl sonbahardaki en zengin ve canlı renklerini göreceğiniz bir masal yolculuğuna çıkın! Gizli kaya mağarasını ve geçmiş insanın yaşam izlerini keşfedin.Bu filmimizi izlerken; “İnsan zekâsı hiçbir zaman doğadan daha güzel, daha yalın ve daha dolaysız bir buluş gerçekleştiremeyecek; çünkü doğanın buluşlarında hiçbir eksiklik olmadığı gibi hiçbir fazlalık ta yoktur” dersini öğreneceksiniz
Burada yeşil ilkbahar ve sarı yazın ardından, renkler yeniden yoğunlaştı. Sonbaharda doğanın büyüsüne kapılmak muhteşem bir duygudur. Sararan, kırmızılaşan yapraklar, kuru dallar ve her tonda dökülmüş yapraklarla küçük bahçeler bile mükemmel görüntüler sergiliyor.
Burada canlı ekosisteminde muhteşem bir ortak yaşam vardır. Yaşlı çınar ve meşeler likenlere, sarmaşıklara ve dikensi otlara payandalık yaparken, taşıdığı bu bitkiler ise yaşlı ağaçlara su ve besin veriyor. İşte burada büyülü bahçelerde gezindiğiniz hissini uyandıracak. Bu görsel şölenlerle, sonbaharda Serik doğa sistemleri bambaşka bir güzelliğe sahiptir.
Doğa; uykuya dalmadan önce; Belgesel çekimler için Sonbahar renklerini keşfe çıkabileceğiniz en güzel yerdir burası. Sahada havalar yavaş yavaş serinlemeye ve sonbahar yüzünü göstermeye başladı bile. Doğa uykuya dalıp yenilenme sürecine geçmeden önce bizlere görsel bir şölen yaşatmak için hazırlanıyor.
Sonbaharın en güzel yanı birçok kişi için kuşkusuz doğanın büründüğü inanılmaz renklere şahit olmaktır. Yavaş yavaş sararan, zaman zaman kızıla çalan yapraklar ve ağaçlar, 1-2 hafta sonra sunduğu manzaralar ile insan yüzünde kocaman bir gülümsemeye yol açacak.
Doğanın olduğu her yerde sonbahar aynı güzellikte yaşansa da bazı yerler var ki bu güzelliği çok daha fazla yaşayabiliyorsunuz. Peki sonbaharın birbirinden güzel renklerini yakalamak için nereye gitmeli?
İşte Serik Doğa Ekosistemi yakın geçmişte hayvan krallığının olağan üstü görsel sanatlarının merkeziydi! Burada Dağ kaplanları kaya ceylanlarını ve keçileri doğanın sanatı eşliğinde avlıyor, yavrularını yakaladıkları çulengolarla eğitiyorlardı.
Kaya krallığının merkezine buyurun! Burada trafik karmaşası, hava kirliliği, gürültü, telaş yok! İşi gücü düşünmek yasak, düş kurmak serbest! Tam bağımsızlık ve özgürlük var! Olağanüstü görsel güzellik sunan kaya oluşumları şekilden şekile giriyor, neresinden bakarsanız bakın birbirine benzemeyen sonsuz anlamlı doğanın sanatına tanık olacaksınız!
Panterlerin domuzlarla dansına ev sahipliği yapan yer burasıydı! Binbir çeşit floristik varlığın anavatanıdır burası! Çevresi bu mevsimde masalsı bir güzelliğe bürünüyor. Doğanın yeşilden sarıya uzanan renkleri, uzaktan zirvelerden süzülen mavi sonsuzluğun sakinliği insanı günlük rutinin stresinden çekip çıkarıveriyor. Gelin buraya ve sessizliğin sesini dinleyin, Sadece kendi sesinizi duyun!
Sarp kaya sistemleri geçmiş bin yılda aynı zamanda insanlar tarafından korunma amaçlı olarak ta kullanılmıştır. Hala geçmiş insanın izleri burada canlı olarak görülmektedir.
Serik Kaya krallığında çok sayıda keşfedilmemiş mağara bulunuyor. Kayda aldığımız ilginç bir mağara aynı zamanda yöre insanının kullandığı gizli bir mağaradır. Bu mağarada peynir ve hayvansal ürünler doğal olarak saklanmaktadır. Mağaranın girişi -1 m’lik derinlikle dar bir ağız şeklindedir.
1300 rakımda bulunan mağara kayalık zirve üzerindedir. Birbirinden bağımsız geniş salonu hariç iki giriş salondan oluşur. Tabanında kalın fosilleşmiş toprak ve kum deposu olan giriş salondan 3 metre yukarı tırmanıldığında, içinde yoğun bir şekilde damlataşların oluşturduğu görkemli sarkıtlar bulunur, dikitler daha çok duvar çevresinde gelişmiştir.
Sütun, duvar ve örtü damlataşları, makarnalar ve havuzlar geliştiği ikinci bölüm ağzı çok dar ve gerisi geniştir. Tavan yüksekliği 1-3 m olan bu bölüm dar bir galeriyle büyük salona bağlanmaktadır. Oluşum açısından zengin bir mağaradır. Mağara kurutip mağaradır. Yağışlı zamanlarda doğrudan sızan sular hala sarkıt oluşturmaya devam ediyor, yani yarı aktif bir mağaradır.
Kayalık Mağarası, az eğimli giriş dışında bütünüyle yatay bir mağaradır. her türden damlataş oluşumu gelişimi devam ediyor. Sarkıt, duvardan sütun, bayrak ve perde damlataşları büyük boyutlara ulaşmıştır. Mağara içi damlataş birikim ve şekilleri bakımından son derece zengindir. Bu şekiller büyüleyici bir görünüm sunarlar. Bu şekiller hala çok canlıdır ve gelişmeleri devam etmektedir.
Mağarada dikkati çeken diğer bir şekil grubu da mağara gülleri, kalsit kristalleri ve ekzantriklerdir. Mağara gülleri yağışlı zaman damlataş havuzunun kenarlarında çıkan küçük dikitlerin üzerinde oluşmuşlardır. Yaz ve Sonbaharda kuru olan mağara Kış ve yağışlı bahar mevsiminde tavan ve duvarlardan sızan sular mağara tabanında büyük gölcükler oluşturur.
Serik Kaya krallığının merkezinde endemik bitkiler, bulundukları habitatın ekolojik özellikleri nedeniyle sadece Türkiye ve bu bölgede yetişen, dünyanın başka bölgesinde yetişme olasılığı olmayan bitkilerdir.
Türkiye ülkesi ve Antalya, sahip olduğu bitkisel çeşitlilik açısından çok önemli bir hazinedir. Bütün Avrupa’daki toplam bitki türü 12 bin iken, Türkiye’de yaklaşık 10 bin tür yer alır.
Kaya sistemlerinin birbirine bakıp nazire ettiği Serik sahasında Türkiye’nin sahip olduğu endemik tür çeşitliliği ve bu bitkilerin günlük hayatımızdaki kullanım alanları sahasının güzelliklerini bu belgeselde Doğanın Renkleri ile Türkiye’nin bugüne kadar üzerinde ciddi ve kapsamlı biçimde durulmayan bir zenginliğini ortaya çıkarmayı hedef edinmiştir.
Türkiye’deki endemik bitki türlerinin bu bölgesini tanıtmakla, yaratacağı sektör ve istihdam yönünü izleyici ile paylaşmak ve son aşamada Türkiye’nin bu konuda dünya çapında sahip olduğu zenginliği kayıt altına almak için bu çekimler yapılmıştır.
Sonbaharın gelişi akla nedense durgunluk ve sıkıntı getirir. Oysaki, yazdan bile canlı renkleriyle, cıvıl cıvıl atmosferiyle bu mevsim, insanı büyülüyor. İşte teklifimiz ortadayken; Serik dağlarının kaya krallığına bizimle birlikte yolculuğa çıkın, Torosların sesli türküsünün çığlığını dinleyin, Kızıl Sonbaharın Kış Mevsimine giden yolda Kudretli Doğa Ananın renk paletinde en büyük ressamın sofrasına buyurun!
Yakın geçmişin en muhteşem aslanlarının evi olan burada doğayı sarıya bürüyen, hafif rüzgarlar estiren, beklenmedik yağmurlarıyla ıslatan, tatlı hüzünlerin mevsimi sonbahar, birçok kişinin en sevdiği mevsim olsa gerek. Biz de bu belgesel filmimizde bu güzel mevsimin gelişini birbirinden güzel görüntülerle kutlamak, sevmeyenlere sonbaharı sevdirmek istedik.
İşte hüznün, renklerin ve huzurun mevsimi sonbaharın en güzel anları sarı veya altın renkli sonbahara iyice girmiş durumdayız. Bu iki renk sonbaharın iki ayrılmaz renk olmanın dışında, insanlara göre doğanın yavaş yavaş öldüğü bir mevsimdir. Oysa Doğa Ana hiç ölmez, sadece programlı döngüsünü tekrarlar durur!
Hep söylenir durur; Sonbahar, dengesini bozuyor insanın. Hani derler ya sonbahar en güzel aşkların bile sona erdiği mevsimdir. Ama tam tersine Kızıl Sonbahar Mevsimi; kirlenen insan vücudunun banyo ile temizlendiği gibi, genel bir temizlikle Kış mevsimi eleğinden geçirerek bahar mevsimine hazırlar
İnsan duygusallığı genelde Kızıla boyanmış Sonbaharı; Yüreklerdeki sevgiyi, aşkı, umudu alıp götürdüğünü, yerine hüznü, ayrılığı ve daha ne kadar tuhaf duygu varsa onları getirdiğini kabul eder. Kış mevsiminin sert ve soğuk havalarından bile daha acımasızdır der, Sonbahar için.
Ancak gerçekçi insanlar için sonbahar en güzel mevsimi oluşturmaktadır, biz çekim ekibi için de Sonbaharın güzellikleri görüşü hakimdir.
Artık zaman, konfeti misali engin kaya zirvelerinin hakim bitki topluluklarının sarı yapraklarında yürüme ve tırmanma zamanıdır. Bu yürümeyi en iyi bir şekilde Türkiye’nin Antalya bölgesinde Kaya Krallığının merkezinde doğaya yürüyüşe çıkarak, kaya krallığının dağ zirvelerinden birer kartal olun ve keskin gözlerle çevreyi süzün!
Günler kısalmaya başladıkça doğanın renkleri de hızla değişiyor. Doğa Ana en güzel peyzajlarını burada bizlere sunarken; bizi izleyenler için de kameralarımız, Sonbahar mevsiminin en belirgin özelliklerini taşıyan doğadaki renk cümbüşünü, en nadide görüntüleri kartlarına doldurdu.
Ağaçların yaprakları yeşilden parlak sarıya, turuncuya, kırmızıya ve kahverengiye doğru renk değiştirir. Ağaçlar da tıpkı bazı hayvanlar gibi ilkbahar ve yaz aylarında bünyelerinde enerji ve besin maddesi depolar ve kış aylarında dinlenme sürecine geçerler.
Bu sahada İlkbahar ve yaz aylarında bitkiler ve ağaçlar güneş ışığını fotosentez yaparak enerjiye dönüştürür. Bütün bitkilerin yapısında, renk veren çeşitli pigmentler bulunur. Yapraklara yeşil rengi veren klorofil pigmenti fotosentezin gerçekleşmesini sağlayan kimyasal bir bileşendir. Ağaçlar Likenleri, yosunlar ve likenler de ağaçları destekliyor, ortak yaşam burada muhteşem bir uyum içindedir. 
Sonbahar ve kış aylarında fotosentezin gerçekleşmesi için yeterli ışık ve su bulunmadığından yapraklardaki klorofil seviyesi azalır, diğer renk pigmentleri açığa çıkmaya başlar. Bunlar; yapraklara sarı rengi veren ksantofil, turuncu rengi veren karotin ve kırmızı rengi veren antosiyanindir.
Bütün bu renk pigmentleri tüm yapraklarda sürekli bulunmasına rağmen yeşil rengi veren klorofil baskın durumda olduğu için yapraklar yeşil renktedir ve diğer pigmentler maskelenmiş durumdadır. Havaların soğumasıyla birlikte yaprak içerisindeki klorofiller azalmaya başlayınca, karotinlerin parlak turuncu ve sarı renkleri; daha sonra da yapraklardaki fosfat miktarı azaldıkça antosiyaninlerin kırmızı ve eflatun renkleri yapraklarda hâkim olur.
Sonbahar renkleri temel olarak sarı ve kırmızıdan oluşur. Sonbaharın ilerleyen günlerinde bazı sarı yapraklar kahverengiye dönüşür. Bu renk değişiminin ardından ağaçlardaki yaprakların tümü en kısa zamanda dökülür. İşte Kudretli Doğa Ananın gücüne kim karşı koyabilir ki? Doğanın en büyük ressam, sanatçı ve usta olduğuna kim itiraz edebilir ki?
Her mevsimde kayalık alanda yürüyüş ve tırmanış insan düşünce sistemine sonsuz etkileşim yapar, bakmasını ve görmesini bilenler için. Sonbaharın, doğada belki de en güzel renklerin bir arada bulunduğu bir mevsim olduğunu, tüm ormanın, yolların, akarsular ve göllerin, başta sarı olmak üzere farklı renkte yapraklarla kaplandığını görür, etkilenir, keyif alır, öz bakımından mutlu olur insanoğlu.
Işık konumuna göre kayalık yapı farklı renklerle bu mevsimde floraya uyum sağlar. Ağaçlar ve yapraklar sanki renk yarışına girmiş gibidir. Sonbahar Mevsiminde gelecek nesillere aktarılmak üzere hazırladığımız bu belgesellerin çekimleri için geniş kayalık ve orman sisteminde gezerken büyük bir renk denizine dalıyoruz! Doğa bu mevsimde bin bir resme dönüşür; hâkim rengi saman sarısıdır. Her yerde karşınıza farklı bir tablo çıkar.
Doğa Ana kameralarımıza konuşurken insanlık adına utanç ve mahçuptur! Diyor ki; daha beş yüz yıl öncesine kadar açgöz insan burada yaşayan ve her gün yaşanılan hayvan dövüşlerinin aktörleri aslanlarımı, kaplanlarımı, ceylanlarımı ve tüm uçanımı, kaçanımı öldürdü yok etti! İşte size bu görüntüleri verememenin derin eksikliğini yaşıyorum. Buradaki en büyük eksiklik işte budur; büyük üst yırtıcı kedi krallığı ve habitatları!
Burada fotoğraf çekecekler bazı püf noktalarını iyi bilirler, çekilen birçok fotoğraf anlık, çoğunlukla rastlantı eseri çekilmiş fotoğraflardır. Çünkü sipariş üzerine fotoğraf çekmeye çıkılmamışsa, nerede ne zaman karşınıza ne çıkacağını kestiremezsiniz. Bu bakımdan zaman ve ışık hep sürprizlere açıktır. Yani ne çekeceğinizi çoğunlukla planlayamazsınız.
Bizim doğadaki tek ayak izimizin belgesi olan belgesel çekimlerimiz gibi sonbahar fotoğraflarını ne zaman, nerede çekeceğinizi planlamanız gerekse de, aslında öyle değil. Zaten bu plan kendiliğinden yapılmış olarak karşınıza çıkar. Sizin sadece takip etmeniz gerekir. Ağaç yaprakları türlü türlü renklere bürünmeye başladığında size fotoğraf çekmek düşer.
Sonbahar Mevsiminde yaptığımız gibi ağaç fotoğrafı açısından iyi ışık koşulları, geniş yapraklı ağaçların renk değişimi ve yapraklarının dökülmesi nedeniyle oluşan çok farklı desenler ile en çok tercih edilen mevsimdir.
Antalya başta olmak üzere Serik kaya sistemleri krallığında Kızıl Güz, fotoğrafçılar için sürprizler yapan bir mevsimdir. Hem gittiğiniz sahanın her yerinde çok farklı renk tonları görmeniz mümkün olur, hem de gün içinde çok farklı hava ve ışık şartlarıyla karşılaşırsınız. Unutulmaması gereken bir diğer konu da sonbaharda oluşan renklerin 3-4 hafta içinde kaybolacak olmasıdır.
Kaya peyzajıyla süslü yüksek rakımlı bu sahada ağaç yapraklarının renk değişimi önce bu tür yüksek rakımlı yerlerde başlar ve zaman içerisinde adım adım deniz seviyesine doğru ilerler. O yüzden fotoğraf çekmeye gideceğimiz yerin mevsim şartlarını çok iyi bilmeli, planlarınızı ona göre yapmalısınız.
Sahanın Ovacık Dağı zirvesine yakın ağaçların üzeri sarıya boyanmışken orta kesimlerinde yeşil hâkim olabilir. Eğer sarı yaprakları ağaçların üzerinde çekmeyi düşünüyorsanız, gideceğiniz bu yerin rakımına göre ekim başından başlayıp kasım ayının ilk haftasına kadar devam eden bir süreyi kapsar.
Gideceğiniz bu güzel bölgeye mutlaka hem ağaç üzerinde hem de yerlerde sarı yaprakları bulmanız çoğunlukla mümkün olacaktır. Çünkü ağaç türlerinin yaprak dökme günleri çoğunlukla birbirlerinden farklılıklar gösterecektir. Sonbahar renkleri temel olarak sarı ve kırmızıdan oluşur. Kahverengi sarı yaprakların dönüşen ikinci aşamadaki renkleridir.
Serik doğası ekosistemindeki sarp kayalık dağ sisteminde Sonbahar fotoğrafları için en ideal ağaçlar geniş yapraklı ağaçların bulunduğu ormanlardır. Çünkü bu saha, çok farklı ağaç türlerinin çınarlar, meşeler, çamlar gibi bir arada bulunması, hatta yapraklarını döken ağaçlarla, dökmeyen ağaçların her yükseklikte yan yana gelmesi sebebiyle, fotoğraf için çok daha büyük zenginlikler sunuyor. Burada Sonbaharın doğaya yansıyan sarı tonlarının hissedilmeye başladığı en önemli zamandır.
Sonbahar aylarında renk cümbüşünün yaşandığı Antalya’nın dağ silsilesinde; Dağları ve eteklerindeki göller, ziyaretçilerini büyülüyor.
Her mevsim ayrı güzellikler sunan saha dağları, zengin bitki örtüsü ve yaban hayatı çeşitliliğiyle doğa ve fotoğraf tutkunlarını kendisine çekerken, sonbahar aylarında hava sıcaklıkları düşüşünün yavaş seyri ile birlikte ağaçlar farklı renklere bürünerek doğal bir güzellik oluşturuyor.
Vadilerde bitki örtüsündeki renk cümbüşü sonbaharın tüm izlerini yansıtırken, eteklerde bulunan kayalık manzarasına ise doyulmuyor.
Şehrin ve iş stresinden uzaklaşmak için buralara, yaylalara çıkın diyoruz.
Sonbahar renklerinin sahadaki hakim doğasında; Doğanın renkleri içerisinde insan adeta kendini yeniliyor. Renklerle ve akan su ile birlikte adeta sizin de yorgunluğunuz üzerinizden akıp gidiyor. Bizler için doğa, tam bir terapi merkezidir.
Doğal güzelliklerin tüm sanatının saklı bir huzur noktasıdır burası. Kızıl Sonbaharda rengarenk görüntülü canlı tabloları içeren manzaraların kalbidir burası. Ne kadar doğal güzellikleri ararsanız arayın; hepsinin bir arada bulunduğu bu açık hava müzesini başka yerde aramayın. Kanyon karışımlı en derin vadiler, şelaleler de var. Yılın bu zamanında renk cümbüşüne dönen tabiatıyla, ziyaretçilere ve doğaseverlere eşsiz bir sonbahar manzarası sunacağını bu belgesel filmimizle garanti ediyoruz.
Doğanın tüm renklerini bünyesinde barındıran ve yedi renk tayfının ana kuşağı renklerden fazlasını doğal olarak bu sahada koruyor. Serik doğa sisteminde ilkbahar ve sonbahar aylarında doğanın yaratıcı ustalığının renkli görüntüleri görülmeye değer.
Burada Sonbahar hüzünlü gibi düşünülse de aynı zamanda muhteşem görsel bir şenliktir! Güneş hem içinizi ısıtır hem de vadi, orman, dağ ve çayırları renk renk tonlarla aydınlatır. Yola koyulun, doğayla birlikte, yeşilden sarıya, sarıdan turuncuya, kızıla bürünün. Coğrafya şaşırtıcı ve sürprizlerle doludur hatırlatmasıyla en güzel sonbaharın peşine düşün, diyoruz.
Kızıl sonbaharda Antalya Serik Kaya Krallığı ile karışık formasyonlu orman familyaları muhteşem uyumuyla renkten renge boyanır. Dağların göllerle buluştuğu Batı Akdeniz coğrafyasında, doğal ve arkeolojik alanlar, tarih, trekking, gezi ve fotoğraf meraklıları için sayısız alternatife sahiptir. Yüksek rakımda burası Alpler’in çağrıştıran manzarası ile altın renkli dağ etekleriyle, vahşi bir doğanın habercisidir. Sonbaharı kızıldır, Serik coğrafyasının.
Roma krallarının hayvan dövüş arenalarının büyük kedilerine kaynaklık etmiş bir yerdir, Serik Doğası. Sahadaki ağaçların yaprakları dökülmeden önce sarıya değil, daha çok kırmızıya ve kızıla döner. Dar vadilerdeki çarşaklarda kış ve bahar aylarında gür akan şelalelerde sadece burada yetişen kaya kurbağaları 20 cm lik boya ulaşır.
Zengin bitki örtüsünde, kızılçam, karaçam, saplı-sapsız-saçlı meşeler, pırnal meşesi, kokar ağaç ve ardıç gibi ağaç türleri ile hayıt, sandal kocayemiş, kocayemiş, funda, çitlembik, yabani zeytin, akçakesme, mersin, menengiç, boyacı sumağı, muşmula, alıç, dağ muşmulası, böğürtlen, yabani gül, defne, tesbih ağacı, karaçalı, kördiken gibi maki florasının çalıları Sonbahar kızılı ile yorgun gözlere pansuman yapıyor.
Böylesine en usta ressamları bile suyunda ve dağında resmeden bir doğa örtüsünde kampçılık, yürüyüş, fotoğraf ve tırmanma, vazgeçilmez aktiviteler neden olmasın ki? Kanyon vadilerindeki akarsularda ise tatlısu levreği, tatlısu ıstakozu ve sazan var.
Serik Doğanın Huzur Noktasıdır. El değmemiş güzellik buradadır!
Türkiye’nin en el değmemiş çok minik köşesidir bu belgesel çekim alanımız. Bu bakir havza, Türkiye’nin ekolojik önemli bölgesinden biri ve bilimsel araştırmaların odak noktası konumunda olmalıdır. Dünya mirasına bırakılması için üzerinde çalışmalar yapılmalıdır.
Sahanın yaşlı, doğal ormanları aynı zamanda yağmur ormanlarıdır, bu ender el değmemiş alanlar doğal ve yabani kaldığından, olağanüstü bir biyolojik çeşitliliğe sahip. Yaklaşık üçü endemik olmak üzere 356 bitki, üç endemik böcek var.
Kayalık vadileri sahaya ait ve saflığını koruyabilmiş dünyanın en önemli arı ırkına ev sahipliği yapar. Sonbahar burayı görmek için ideal bir mevsim. Sonbahar kızıl zamanı güneşine yüzünü dönen doğal renklerle bezenmiş muhteşem kayalar, sağınızda kızıl bir kanyon ve derin kırıklı vadide nice saklı ve gizemli oluşumlar keşfedilmeyi bekler.
Kıvrılan orman kurtarma yolları doğal nedenlerle tahribe uğrayarak patikaya dönüşmüş, kanyon boyunca devam eder. Gri jipsli kaya sistemli renklenmeler, fotoğraf meraklısı olun olmayın, büyüleyicidir. Daha çok kurak bölgelerde oluşan jips mineralleri, tabaka tabaka renklenir.
Kanyonlarda, insan boyunu kat kat aşan oluşumların arasında yürüyün, gün batmadan önce daha da kızıllaşacak ve size Vahşi Batı’yla ilk kez ayak bastığınız bir gezegen arasında bir yerlerde olduğunuz hissini verecek. Serik doğasından dönerken anılarla dolu bir günü nasıl geride bıraktığınızı dahi anlamaya zamanınız olmayacak!
---------------------------------------------
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Ulaşım : Kadir DEMİR
Çekim Tarihi : 03.11.2018
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 08.11.2018
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1

Bu haber 191 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Şah Gölü El-Gölü - Tebriz İran

Şah Gölü El-Gölü - Tebriz İran Şah Gölü El-Gölü - Tebriz İran

Limyra Antik Su Kenti - Tanrıçaların Yıkandığı Saklı Sular Sahası - Finike

Limyra Antik Su Kenti - Tanrıçaların Yıkandığı Saklı Sular Sahası - Finike Limyra Antik Su Kenti - Tanrıçaların Yıkandığı Saklı Sular Sahası - Finike

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |