http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Kurşunlu Şelalesi Tabiat Ve Doğa Parkı 2018 - Kurşunlu Waterfall - Antalya - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Ve Doğa Parkı 2018 - Kurşunlu Waterfall - Antalya

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Ve Doğa Parkı 2018 - Kurşunlu Waterfall - Antalya

Tarih 19 Mayıs 2018, 14:25 Editör Mehmet SÖKMEN

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Ve Doğa Parkı 2018 - Kurşunlu Waterfall - Antalya

ISBN 978-605-88104-0-2
Kurşunlu Şelalesi Tabiat Ve Doğa Parkı 2018 - Kurşunlu Waterfall - Antalya
Kurşunlu Şelalesi doğa parkı ve kuzeyde dağlara kadar uzanan ormanlar, eşsiz doğa yaratımlarından muhteşem kesitler sunar. Bizimle birlikte bu saklı doğa krallığında, doğayı tanıma ve farkındalık sahibi olma yolculuğuna çıkmaya başlayın! Bu yolculuğunuzda doğa tahrip edildiğinde ve doğa dengeleri bozulduğunda tüm insanlığın aniden yok olacağını öğrenin!
Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı Batı Akdeniz Bölgesi, Antalya İli, Merkez İlçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. 1986 yılında park haline getirilerek ziyarete açılmış, 21.05.1991 tarihinde ise, tabiat parkı olarak ilan edilmiştir. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü VI. Bölge Müdürlüğü yönetimi altındaki tabiat parkı şehir merkezinden 22 km uzaklıkta olup, büyüklüğü 586,5 hektardır.Kurşunlu Şelalesi 2 kilometrelik bir kanyonun içinde yer almakta olup, içerisinde, manzara seyir terasları, çocuk parkı, restoran, otopark, gezinti patikaları, içme suyu ve tuvalet vardır. Ulaşım, özel araç, belediye otobüsleri ve minibüslerle sağlanabilmektedir.
Kanyon özellikli saha kapsamında yer alan Kurşunlu Tabiat Parkı içerisinde, Tabiat parkına ismini veren irili ufaklı şelalelerin bulunması, biyolojik çeşitlilik açısından zengin yapısı, doğal peyzaj güzellikleri, şehir merkezine yakınlığı ve olumlu iklim özellikleri nedeniyle yıl boyu yerli ve yabancı ziyaretçilere açık, yoğun kullanılan önemli korunan alanlardan bir tanesidir. Bu nedenlerle Kurşunlu Şelalesi tabiat parkı aynı zamanda araştırma ve çalışma alanı konumundadır.
Toros Dağları’nın Kurşunlu Şelalesi sahası kesimi hem jeolojik hem de jeomorfolojik olarak çok karmaşık formasyonlara sahiptir. Keskin ve dikey kıvrımlar alanın ortasına doğru göze çarpar. Jeolojik bindirmeler, büyük oyuntular ve kesik vadiler bu jeolojik geçmişin sonuçlarıdır. Alan üzerinde yaygın alüviyonel sedimentler görülebilir.
Bunun dışında karstik yapıda kireçtaşları dikkati çeker. Alan özellikle Ovacık Dağı civarında iyi gelişme göstermektedir. En önemli toprak tipleri; rendzina, khromik, kserosol ve kampisoldür. Jeolojik yapının bir sonucu olarak rendzina, khromik levisoller ve kalkerik regosoller havzada büyük bir alan işgal ederler. Diğer önemli toprak tipleri ise; kambisoller, kserosoller, kalkerik fluvisollerdir.
Kaynak Değerleri bakımından oldukça zengin Tabiat Parkı; Yöreye adını veren irili ufaklı şelalelerin bulunması maki formasyonlarının güzel örneklerini içermesi, flora, fauna ve özellikle nilüferli gölüyle üstün bir peyzaj güzelliği sergilemektedir.
Kızılçam, Doğu Çınarı, Defne, Yabani Zeytin, Sakız ağacı, Alıç Zakkum başlıca bitki örtüsünü oluşturur. Çekim yapma olanağı bulamadığımız Boz ördek, Yeşilbaş Ördek, Sakarmeke, Saz Tavuğu, Karabatak, İspinoz, Su Çulluğu, Domuz, Tilki, Tavşan, Sansar yörede yaşayan başlıca yaban hayvanlarıdır.
Antalya, her daim doğal harikalarıyla öne çıkan bir şehir unvanına sahiptir. Kurşunlu Şelalesi, Düden Şelalesi ve Manavgat Şelalesinde olduğu gibi gezi planınıza mutlaka dahil etmeniz gereken muhteşem güzellikte bir yerdir. Kurşunlu Şelalesi, Antalya’nın merkezinden soyutlanmış yeşilin her renginin hakim olduğu endemik ekosistemlerinin karmaşıklığı ile zengin floristik yapıya sahip bir alan konumundadır.
Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkına giriş yaptığınız andan itibaren, karşınıza geniş bir mesire alanı çıkar. Bu bölge tam bir piknik alanıdır. Kendi yiyeceğinizi getirerek piknik alanında bulunan piknik masalarında kahvaltı yapabilir, öğle yemeğinizi yiyebilirsiniz.
Alan oldukça geniş, isterseniz çocuğunuzla top bile oynayabilir, spor yapabilirsiniz. Diğer şelalelerden farkı, giriş yaptığınızda bakımlı ve temiz tutulan doğayı hissedebiliyor olmanız. Şelalelere ulaşabilmeniz için bir süre doğanın içinden yürümeniz, doğanın yaratıcı gücünün farkına varmanızı sağlayacaktır.
Yer yer çökmelere uğramış taşlarla hazırlanan yürüyüş yolunda yürürken çevredeki kuşların şarkıları size eşlik eder, yol gösterir. Dinlendirici bir havasının verdiği güçle karşınıza çıkan merdivenlerin sonunda Kurşunlu Şelalesi’ni görürsünüz. Kurşunlu Şelalesi’nin yeri burasıdır. Bazı dönemler o kadar güçlü akar ki, yüzünüze gelen su taneleri sıcak havalarda sizi serinletmeye yeter.
İki kilometrelik bir kanyonun içinde yer alan Kurşunlu Şelalesi’nde 7 küçük gölet birbirine bağlıdır. Tilki, tavşan, sincap, ağaçkakan gibi birçok hayvanı, doğal harikası yeşillikleri ve 18 metre yükseklikten dökülen şelalesiyle 1986 yılında park alanı haline getirilerek ziyaretçilere açılmış ve 1991 yılında Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı olarak korumaya alınmıştır.
Kurşunlu Şelalesi’nin yanı başında 200 yıllık su değirmenini görmeden oradan ayrılmayın. Bu değirmen hala faaliyetine devam ediyor. Yanından geçerken değirmenin dönüp işlediğini görebilirsiniz.
Ayrıca Kurşunlu Şelalesi’nde 1980’li yıllarda Cuntacı general Kenan Evren için yaptırılan köşk de bulunuyor. Bu köşkü ahşap köprüye gelmeden görebilirsiniz. Dere kenarına yaptırılan bu köşk bir süre kullanılmadığı için günümüzde Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi olarak hizmet veriyor. Köşkün yanındaki merdivenlerden yukarı çıktığınızda ise bir helikopter pisti görülür.
Kurşunlu Şelalesi’nde yapacağınız yürüyüşler inişli çıkışlı olacağından ayağınızda rahat bir spor ayakkabı olması çok önemli. Gezinizi bazen eğimli ve ıslak toprak yollardan, çoğunlukla da taş basamakları tırmanarak yaparsınız. Kurşunlu Şelalesi’ne özel araç ile ulaşım en rahat ulaşım şeklidir. Antalya merkezden 22 km mesafede yer alan Kurşunlu Şelalesi’ne, Antalya Isparta yolu üzerinden Kurşunlu Şelalesi yoluna saparak ulaşılıyor.
Düden Şelalesi’nden gelen ziyaretçiler ise 12 km’lik yolu kat etmeleri gerekiyor. Araçla 20 dakikada Düden Şelalesi’nden Kurşunlu Şelalesi’ne ulaşılabiliyor. Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı’nın girişinde özel araç ile gelen ziyaretçiler için ayrılmış ücretsiz bir otopark bulunuyor.
Kurşunlu Şelalesi’ne minibüs, otobüs gibi toplu ulaşım ile gelmek isteyenler 230 ve 231 numaralı minibüsler ve 79 numaralı otobüs kullanılabilir. 519 Meydan, Varsak, MK80 ve MK81 Meydan, Kurşunlu numaralı hatlardan birini kullanarak Kurşunlu Şelalesi’ne kadar gidebilirler.
Kurşunlu şelalesine ulaşmak için Bu araçlar saat başlarına Antalya merkezden kalkar.
Kurşunlu Şelalesi Milli Parkı’na giriş ücretli ve 2018 yılında 7 TL. Burayı ziyaret edecekseniz öğleden önce ziyaret etmenizde yarar var, en yoğun zamanı saat 13:00 ila 18:00 arasıdır. Parka Antalya-Aksu karayolunun Soğucaksu köprüsünden kuzey istikametine ayrılan 7 km'lik bir yol ile de ulaşılır.
Sağlıklı orman dokusu ve zengin bitki topluluğu örneklerinin ilgi çekici su ve kaya formlarıyla bütünleştiği eşsiz bir doğal peyzaj özelliğine ve önemli özelliğini meydana getiren Kurşunlu Şelalesi sağlık için önemli rekreasyon alanıdır.
Kızılçamın hakim olduğu alanda yer yer tek veya küçük gruplar halinde doğu çınarı, defne, harnup, yabani zeytin, sakız ağacı, söğüt ve incir ağaçları muhteşem görsel güzelliğin yanı sıra ekosistem döngüsüne önemli katkı sunar. Mersin, alıç, zakkum, böğürtlen, yabani gül, sütleğen, ılgın, ladin, kermes meşesi, kekik, yabani nane, kayıt, eğrelti ve sarmaşıkların oluşturduğu orman altı florası aynı zamanda doğal tıbbi bitkiler laboratuarıdır.
Su bitkilerinden ise su üstü topalak bitkisi, su nanesi, su içi kamışı su avizeleri, yüzer bitki olan iplikli yeşil algler, nilüferleri görmek mümkündür.
Tabiat Parkının faunasını oluşturan Yaban domuzu, tilki, tavşan, sincap, yarasa, ibibik, ağaçkakan, üveyik, sazan, su kaplumbağası, köpek, yılan ve kertenkele araştırma ve inceleme bağlamında eşsiz olanaklar sunar. 
Nisan-Aralık ayları arası parkı ziyaret için en uygun dönemdir. Günübirlik piknik, doğada yürüyüşler ziyaretçilerin yapabileceği uğraşılar arasındadır. Tabiat Parkı içerisinde ziyaretçilerin yeme-içme ihtiyaçlarını karşılayacakları bakımlı tesisler mevcuttur.
Kurşunlu Şelalesi doğa parkı; Antalya kentinin sürdürülebilirliği ve bütünlüğünün sağlanması, yaşanabilir bir kentin oluşturulması, iklimsel konforun yaratılması, çevre sorunlarının engellenmesi, rekreasyonel alanların yaratılması, estetik ve ekolojik değerlerin korunması gibi, bir turizm kenti olarak özgünlüğünün öne çıkarılması açısından önemlidir.
Kurşunlu Şelalesinin bütün çevresini kaplayan patika yol yaklaşık yarım saatlik veya 45 dakikalık bir yürüyüşle gezilebilir. Şelale ziyaretinizde dinlenerek de olsa bu geziyi yapmanız sizlere sınırsız faydalar sağlayacak. Dönüşte biraz tırmanış gerekiyor, ama yol üzerinde dinlenme alanları mevcut. Park içinde yer alan gölcüklerde çok sayıda balık yaşamakta ve bunlar gezenler tarafından rahatlıkla izlenebilir. Aynı zamanda parkın zengin faunasını inceleme olanağı her zaman mümkündür.
Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı içinde yeme içme mekanları, büfe, hediyelik eşya dükkanları, fotoğraf makinesi pili, kitap, harita alabileceğiniz dükkanlar ve tuvalet bulunmaktadır.
---------------------------------------------
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Ulaşım : Ahmet Akkaya
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 19.04.2018
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 26.04.2018
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1

Bu haber 385 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Şah Gölü El-Gölü - Tebriz İran

Şah Gölü El-Gölü - Tebriz İran Şah Gölü El-Gölü - Tebriz İran

Limyra Antik Su Kenti - Tanrıçaların Yıkandığı Saklı Sular Sahası - Finike

Limyra Antik Su Kenti - Tanrıçaların Yıkandığı Saklı Sular Sahası - Finike Limyra Antik Su Kenti - Tanrıçaların Yıkandığı Saklı Sular Sahası - Finike

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |